LATIN IRODALOM: A RENAISSANCE ÉS A HUMANIZMUS.

Full text search

LATIN IRODALOM: A RENAISSANCE ÉS A HUMANIZMUS.
A KÖZÉPKOR utolsó két századában Európa nyugati államaiban nagy mozgalom támadt: a művészek, tudósok és írók szellemi mozgalma. Az úttörés érdeme az olaszoké. Az itáliai városokban a XIV. század elejétől kezdve felléptek azok a művészlelkek – a humanisták – akik az ókori klasszikusok követésének elvét írták fel zászlajukra. Az új irány mihamar szembe került a középkor szellemével. A túlvilágot eddig mindenki közel érezte magához s az emberek vallásos képzelődése rendületlenül bizakodott a természet rendjét megváltoztató mennyei erőkben. Most, a középkor vége felé, jogaiba helyezkedett a bíráló elme s követelő módon lépett fel az egyéniség tudata. A szellemi újjászületéshez kapcsolódó új világnézet kicsinylően tekintett a középkori műveltségre s az ókori világ pogány íróinak vezetésére bízta magát. Voltak ugyan ekkor is olyan lelkes csodálói az ó-görög és ó-római világnak, akik egyben buzgó keresztények is voltak, de sokan szkeptikus pogányokká lettek szívükben. A művelt emberiség mindenesetre örvendhetett, hogy végre napfényre kerültek az antik világ művészi, tudományos és irodalmi remekei. A középkori barátirodalom száraz latinságát és hittudományi vitáit új szellemi törekvések váltották fel: az ó-klasszikai latin stílus megtanulása és az antik világ műremekeinek magyarázata és utánzása.
A humanisták az ókori klasszikusok nyomain indultak el, de lassankint egyre jobban szembehelyezkedtek a középkor szellemével. A katolikus dogmákat nem bántották ugyan, a szertartások ellen sem intéztek támadásokat, erkölcsi felfogásuk és szabad szellemük mégis sokat ártott a régi katolikus világfelfogásnak. A vallásos rajongás kisebb lett, a földi élet örömeit egyre többen kívánták. Eddig a mennyei üdvösség elnyerésére vonatkozó gondolatok foglalkoztatták a legjobbakat, most az antik világ pogány íróit magasztalta a tudósok világa. Ha a szellemi újjászületés barátai nem mertek is nyiltan szembeszállni a katolikus egyház tanításaival, lelkükben elszakították azokat a szálakat, melyek kortársaikat a skolasztikus hittudomány világához fűzték.
Irodalom. – Symonds: A renaissance Olaszországban. Ford. Pulszky Károly és Wohl Janka. Három kötet. Budapest, 1881–1886. – Burckhardt: A renaissancekori műveltség Olaszországban. Ford. Bánóczi József. Két kötet. Budapest, 1895–1896. – Berzeviczy Albert: Itália. 1. kiad. Budapest, 1905. – Acsay Antal; A renaissance Itáliában. Budapest, 1905. – Pater Walter: A renaissance. Ford. Sebestyén Károly. Budapest, 1913. – Fináczy Ernő: A renaissancekori nevelés története. Budapest, 1919.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me