A NÉPKÖLTÉSZET.

Full text search

A NÉPKÖLTÉSZET.
A PAPSÁG még a XVI. században is megvetéssel tekintett az énekesek és muzsikusok züllött csoportjaira, haragudott is rájuk, mert trágár nótáikban és tréfás alakoskodásaikban a bűnre való csábítás eszközét látták. A papságnak a világi énekekről és énekesekről vallott véleményét több egykorú adat őrzi. A Virginia-kódex a hallással elkövetett vétkek közé számítja az énekmondás örömest való hallgatását. A Nádor-kódex a nyelv huszonnégy bűne közé sorozza az igricséget. A Nagyszombati-kódex akként nyilatkozik az igricbeszédről, hogy az parázna és rút beszéd. Ilyen közfelfogás mellett csak a társadalom legalsó rétege mehetett joculatornak, különösen ha számba vesszük, hogy még a reformáció korában is mennyire panaszkodnak a hegedősök a nekiszilajodó részeg mulatozók durva bánásmódja miatt.
A protestáns korban élő lantosok és hegedősök énekeiből nyilvánvaló, hogy a népies jellegű középkori költészet alacsony színvonalú volt. Még a reformáció korában is, mikor a verselés már erősebben fejlődött, meg kellett elégedniök a hallgatóknak Tinódi Sebestyén eléggé csikorgó verseivel, pedig ezek a rímelések ennek a műfajnak aránylag sikerültebb termékei s bizonyára jobb versek, mint a középkori énekmondók szerzései.
A lantosokat, hegedősöket, játékosokat és komédiásokat nemcsak az egyház, hanem a német városi polgárság is megvetette. Ilyen emberek meg sem telepedhettek a városokban. Nem tekintették őket tisztességes embereknek, inkább csak a társadalom salakját látták bennük. A vigasságot tevő vándor mulattatókról a városi jogkönyvek a megrovás hangján emlékeztek meg.
A régibb irodalomtörténetírók Toldy Ferenctől kezdve azt tanították, hogy a középkori magyarok hivatásos énekmondói és zenészei külön énekmondó rendet, más szóval dalnoki céhet, alkottak. Ezt a dalnoki céhet királyi intézkedések szervezték s ez a szervezett dalnoki testület századokon keresztül fönnállott, míg végre tagjai szétszállingóztak és a nép közé vegyültek. (A magyar költészet története. I. köt. Pest, 1854.) – Ezt a tanítást Sebestyén Gyula azzal egészítette ki, hogy a kereszténység beköszönésével a pogány magyar samánoknak azaz táltosoknak énekes-osztályából két magyar énekesrend keletkezett: a népi regősöké és a királyi regősöké. Azok a népnek faluról-falura járó vándor mulattatói s az ősök samánkodó mesterségének folytatói voltak; ezek a királyi udvar védelme alá helyezkedő keresztények, akik jómódban éltek a nekik – juttatott földeken. Mikor az utolsó Árpádok idején a királyok feloszlatták a királyi regősök csoportjait, a királyi énekesrend beleolvadt a népi énekesek rendjébe s a két csoport elvegyült a nép között. (A regösök. Budapest, 1902.) – A reálisabb nyomozás munkáját ezen a téren Réthei Prikkel Marián végezte el. Magyarázatai, számos tévedése ellenére is, kétségtelenné tették, hogy a reánk maradt adatok alapján nem lehet túlozni a régi magyar énekmondók jelentőségét s módosítanunk kell azokat a tanításokat, melyeket évtizedeken keresztül hirdetett róluk a magyar irodalomtörténetírás. A középkorban nem lehet szó énekmondó rendről s a hegedősök és lantosok közt sem volt számbavehető különbség. (A régi magyar énekmondók. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1917. évf.) – Még világosabbá tette a kérdést Szabolcsi Bence anyaggyüjtése és kritikája. (A középkori magyar énekmondók kérdéséhez. Irodalomtörténet. 1926. évf.)
Irodalom. – Toldy Ferenc: Az ó- s középkori magyar nemzeti irodalom története. I. köt. 3. kiad. Pest, 1862. – U. az: A magyar költészet története. 2. kiad. Pest, 1867. – U. az: A magyar irodalom története rövid előadásban. I. köt. 2. kiad. Pest, 1868. – Szilády Áron: Három hegedüs-ének. Századok. 1862. évf. – Sebestyén Gyula: A regősök. Budapest, 1902. – U. az: A magyar honfoglalás mondái, Két kötet. Budapest, 1904–1905. – U. annak cikke: Képes magyar irodalomtörténet. Szerk. Beöthy Zsolt és Badics Ferenc. I. köt. 3. kiad. Budapest, 1906. – Vikár Béla: A regös-ének. Budapest, 1906. – Moór Elemér: A Toldi-monda és német kapcsolatai. Budapest, 1914. Réthei Prikkel Marián: A régi magyar énekmondók. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1917. évf. – Thienemann Tivadar: Városi élet a magyar középkorban. Minerva. 1923. évf.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me