MÁRIA-LEGENDÁK FORDÍTÁSAI.

Full text search

MÁRIA-LEGENDÁK FORDÍTÁSAI.
A LEGENDÁK közül különösen sok a melegség az Isten anyjáról szóló legendákban. A fordítók ezeket az érzelmes történeteket nagy gonddal fordították s arra törekedtek, hogy elbeszélésüket kellemes hangzásúvá tegyék. Míg sok szent férfiú és szent nő élettörténete tele van stiláris zökkenőkkel, a Boldogságos Szűzről írt emlékezésekből a mondatok nehézkessége jobbára hiányzik. A Mária-legendák szembetűnően mutatják, milyen bensőséges szeretettel fordultak a középkori vallásos írók Szűz Mária alakja felé. Mivel a négy evangélium aránylag keveset foglalkozott az Isten anyjával, a jámbor képzelet idővel egyre sűrűbben költötte a Mária-legendákat. Az újszövetségi Szentírás ismert történeteit a vallásos buzgóság újabb és újabb elbeszélésekkel bővítette. Lassankint kialakult a Mária-legendák hármas csoportja: Mária származása, gyermekkora és eljegyzése; azután az angyali üdvözlettől a Jézus mennybemeneteléig terjedő időszak; végül Mária halálának és megdicsőülésének története. Mivel a Mária-kultusz Magyarországon is mélyen meggyökerezett, nálunk is megkedvelték a latin Szűzanyalegendákat. A szerzetesek gondoskodtak a szebb elbeszélések magyar fordításáról s a kódexek másolói örömmel adtak helyet a Szüz Mária alakjával kapcsolatos történeteknek.
Legjellemzőbbek a Mária haláláról és mennybemeneteléről szóló részletek. Elközelgett az az áldott nap – olvassuk az Érdy-kódexben és a Teleki-kódexben – mikor a Szűz Anyának lelke megérzé, hogy földi életének immár vége. S az ő dicsőséges szent fia elküldé hozzá Szent Gábriel arkangyalt, aki őt üdvözlé, vigasztalá s ezt mondá neki: «Én tisztelendő jó áldomást hoztam a te dicsőséges szent fiadtól, mert meghallgatta minden könyörgésedet és kívánságodat és hamar kivészen e gyarló halandóságból az örök halhatatlanságra. Annak jegyére hoztam e pálmafának ágát paradicsomnak kertjéből, kinek ága-boga fénylik vala, mint a szép fényes ezüst, levelei olyanok, mint az égi szikrázó csillagok». Szüz Mária térdre esék, nagy hálákat ada Istennek, megköszönte a szent angyal szolgálatát s több kérelmet intézett hozzá, elsősorban, hogy a szent apostolok jöjjenek hozzá halála órájában. Igy is történt a dolog. Szent János evangélista épen Efezusban prédikált, mikor hirtelen felemelte egy fényes köd s letette Szűz Mária cellája előtt; megjelentek a többi apostolok is, üdvözölték a Boldogságos Szűzet, jámbor beszédekkel vigasztalták egymást, Mária pedig isteni fiának ajánlotta lelkét. Fia megjelent előtte: «Éjnek harmadik óráján eljöve hozzá az áldott kegyelmes Úr Jézus, mennynek, földnek és minden teremtett állatoknak hatalmas királya, isteni fényes dicsőséggel és mind a mennyei szent országnak polgárival, dícséretes szép éneklésekkel. És nagy édes beszéddel monda Úr Jézus ő szerelmes szülőjének: Jöjj el én szeretőm, én választottam, jöjj el én szépségem és én galambom». Szent Mihály arkangyal nagy tisztességgel a szeplőtelen Szűz Mária elé járult, szent lelkét elválasztotta boldog testétől s az áldott Úr Jézus ölébe helyezte. Látván ezt a szent apostolok, erősen kezdének sírni, azután a holttestet koporsóba tették s megindultak Jeruzsálemből Jozafát völgyébe. Útközben a zsidók megtámadták őket, főpapjuk földre akarta dobni a szent testet, de keze rögtön elszáradt, környezete megvakult. Az apostolok Jozafát völgyében a szent test mellett három napig virrasztottak, azután megjött angyalaival Jézus, egyesítette szent anyjának testét és lelkét s felvitte őt a mennyei dicsőségbe.
Kiadások. – A Mária-legendák több kódexünket ékesítik, így különösen az Érdy-kódexet, a Teleki-kódexet és a Tihanyi-kódexet. – Volf György: Nyelvemléktár. IV–V. köt. Budapest, 1876. (Érdy-kódex.) VI. köt. Budapest, 1877. (Tihanyi-kódex.) XII. köt. Budapest, 1884. (Teleki-kódex.)
Irodalom. – Horváth Cyrill: A régi magyar irodalom története. Budapest, 1899. – Nyilasi Rajmund: Kódexeink Mária-legendái. Budapest, 1902. – Holik Flóris: Index miraculorum Marianorum. Budapest, 1920.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me