KÉZIRATOS ÉNEKESKÖNYVEK.

Full text search

KÉZIRATOS ÉNEKESKÖNYVEK.
A XVI. SZÁZADBAN a tanult ember fogalma egybeolvadt a pap fogalmával; csak az igen előkelő és gazdag nemesek taníttatták fiaikat még akkor is, ha gyermekeik nem készültek az egyházi pályára. A papság érdeklődése mindenekelőtt a hittudományi és gyakorlati vallásos kérdések felé irányult. A világi énekköltést megvetették, az egyházi énekekre nagy gondjuk volt. A kéziratokban forgó vallásos költeményekből időnkint kiválogatták a legszebbeket, gyüjteményekbe foglalták őket s a gyüjteményeket kinyomtatták. (Gálszécsi István: 1536, Székely István: 1538, Huszár Gál: 1562, Szegedi Gergely: 1569, Bornemisza Péter: 1582, Gönczi György: 1592, Ujfalvi Imre: 1598; továbbá több más gyüjtő kisebb jelentőségű énekeskönyve, a Váradi Énekeskönyv, a Debreceni Énekeskönyv, a Bártfai Énekeskönyv.)
A nyomtatott énekeskönyveken kívül a XVI. század protestáns korszakából több verses kódex is jutott korunkra. Ezek az írott könyvek is csaknem mind vallásos szövegeket őriztek meg.
Szertartásos énekgyüjtemény nélkül nem lehetett el a protestáns gyülekezet, ezért a lelkipásztor valami hozzáértő pappal vagy deákkal graduált iratott, ennek segítségével énekelt a kántor és a kar a templomban. A szertartásos éneklés a XVII. század első felében még virágzott, azután megkezdődött hanyatlása s az egymást előírásosan váltogató isteni dícséreteket a gyülekezeti közös éneklés váltotta fel.
A XVI. századi protestáns szellemű, vallásos tartalmú kéziratos énekeskönyvek közül időrendben legelső a:
Batthyány-kódex. – A régibb tudományos kutatók ezt az írott könyvet tekintették a középkori katolikus kódexirodalom zárókövének. A gyulafehérvári Batthyány-könyvtár őrizte meg. 225 levél. Ismeretlen szerkesztői katolikus karkönyvből dolgozták át protestáns graduállá. Ez a legrégibb református rituális énekeskönyv. Hangjegyekkel is el van látva. Másolásának ideje: 15561563. A Keserüi Dajka János és Geleji Katona István által szerkesztett XVII. századi református Öreg Graduál forrásul használta. Merítettek belőle a XVII. századi unitáriusok is. Szövegeit Volf György még a katolikusok vallásos költészetéhez számította (1890), de Horváth Cyrill kétségtelenné tette, hogy a kódex protestáns jellegű (1905).
A Batthyány-kódexen kívül különösebb figyelmet érdemel a XVI. század végéről való Nagydobszai-graduál és a két Sárospataki-graduál. Az előbbit a somogymegyei nagydobszai református gyülekezet őrizte meg, az utóbbi kettő a sárospataki református főiskola tulajdona.
A világi tartalmú verses szövegeket őrző XVI. századi kéziratok közül értékes maradvány a:
Csereyné-kódex. – A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumé. Özvegy Cserey Jánosné Zathureczky Emilia ajándéka. 73 levél. Javarészben Balázs deák írása 1565-ből. Vallásos énekek és históriás költemények vannak benne. Tinódi Sebestyénnek Jason királyról szóló históriája és Pesti Györgynek a Halál képéről szóló verse ebben a kódexben maradt fenn.
Kiadások. – A XVI. századi verses kódexek lapjain megőrzött költeményeket elsősorban a Régi Magyar Költők Tára kötetei közölték. (II–VI. köt. Szilády Áron jegyzeteivel. Budapest, 1880–1896. VII. köt. Szilády Áron és Dézsi Lajos jegyzeteivel. Budapest, 1912–1926. VIII. köt. Dézsi Lajos jegyzeteivel. Budapest, 1930.) – Nyelvemléktár. XIV. kötet. Batthyány-kódex. Budapest, 1890. (Volf György kiadása.) – A többi közlés jegyzéke az itt következő Irodalom során.
Irodalom. – A régebbi cikkekről és eredményekről is beszámol Erdélyi Pál értekezése: Énekeskönyveink a XVI. és XVII. században. Magyar Könyvszemle. 1899. évf. – Horváth Cyrill: A Batthyány-kódexről. Irodalomtörténeti Közlemények. 1905. évf. – Kanyaró Ferenc: A Batthyány-kódex mint unitárius graduál. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1907. évf. (E téves nyomokon járó értekezéshez kapcsolódnak Horváth Cyrill és Kardos Albert helyreigazító észrevételei ugyanezen folyóirat 1908. évf. – ban.) – Dézsi Lajos: A Csereyné-kódex. Irodalomtörténeti Közlemények. 1911. évf. – Borbély István: A legrégibb unitárius templomi énekeskönyvek. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1913. évf. – Seprődi János: A Batthyány-kódex jelentősége. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület hetedik vándorgyülésének emlékkönyve. Kolozsvár, 1913. – Jenei Ferenc: A világi irodalmi műfajok kéziratos énekeskönyveinkben. Budapest, 1929.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me