PÁZMÁNY PÉTER.

Full text search

PÁZMÁNY PÉTER.
A XVII. SZÁZADNAK Pázmány Péter a legnagyobb, latinul író, katolikus teológusa. Hogy milyen tudományos készültséggel működött tanári pályáján, azt filozófiai és teológiai munkáinak kéziratai mutatják elsősorban. Dialecticája, Physicája és Tractatusai a jezsuita főiskolákban előadott filozófiai studiumnak kiváló kézikönyvei. Aristoteles munkáinak fejtegetése kapcsán megelevenítette olvasói előtt kora egész bölcseleti tudását és természettudományi világnézetét. Theologia schodasticája monumentális alkotás. Ezt a művét mint a gráci egyetem hittudományi tanszékének tanára diktálta tanítványainak. Míg filozófiai fejtegetéseiben Aristoteles könyvei alkották előadásainak gerincét, hittudományi tanításaiban Aquinói Szent Tamás Summa Theologiáját vette alapul s mellette felhasználta valamennyi nevezetesebb katolikus hittudós írását. Munkájában a másfélezer évre terjedő katolikus hittudományi irodalomnak minden kiválóbb művelője felvonul.
Nemcsak hittudományi fejtegetéseiben, hanem a jogtudomány terén és a politikai irodalomban is megmutatta hatalmas érvelő erejét és lendületes stíluskészségét. Az 1608. évi országgyűlésen a jezsuiták őt bízták meg rendjük képviseletével, ekkor terjesztette a magyar urak elé első nagy feltűnést keltő politikai és jogi emlékiratát. Nem könyörögni akar – úgymond – az országgyűlés előtt, nem rábeszéléssel óhajtja meglágyítani a rendek szívét, hanem az isteni jogrendre, az emberi logikára és Magyarország törvényeire hivatkozik. Micsoda igazságtalanság egyesek vétségéért – bár a vétség hangoztatása csak ráfogás – az egész Jézus-társaságot száműzni és javaitól megfosztani; vajjon ha száz vagy ezer nemesember bűntényt követ el, kiirtják-e azért az összes nemességet? Nem fogják-e a katolikusok felháborodva kérdezni, miért űzik ki az országból a jezsuitákat, mikor gyermekeik oktatására annyi gondot fordítanak? Hiszen ez az eljárás sérelem a vallás szabad gyakorlata ellen, nem is szólva arról, hogy a jezsuiták egy része magyar nemes, már pedig Magyarország törvényei szerint a nemesek szent joga, hogy sem a királyi felség, sem az ország nem száműzheti őket. S bennünket akarnak hazánkból kirekeszteni? «Én az országos szabadságra támaszkodva Isten, a királyi felség, nemes Magyarország és az egész világ előtt óvást emelek, kijelentvén, hogy ebben az ügyben a nemesség jogaitól semmikép eltérni hajlandó nem vagyok és élve Magyarországot el nem hagyom, hacsak törvényesen vádolva és elmarasztalva nem leszek. – A jezsuitákat személyük szerint nem is bántotta az országgyűlés, azt azonban kimondotta, hogy ingatlanjavakkal nem bírhatnak az ország területén.
Mikor Bethlen Gábor első támadása idején a felkelők csapatai elől kénytelen volt Ausztriába menekülni s az 1620. évi országgyűlés kimondta reá az örökös száműzetést, Bécsben kinyomtatott Vindiciae ecclesiasticae (1620) kezdetű röpiratában az országgyűlés határozatai ellen a nemzet közvéleményéhez fordult. Méltósággal és bátor szavakkal tiltakozott a katolikus klérus birtokainak elkobzása ellen s visszautasította a főpapokkal szemben emelt vádakat. Az országgyűlés – úgymond – nem törvényesen határozott, mert a király feloszlatta a rendeket, a katolikus egyháziak nem jelentek meg a gyűlésen, így jövedelmeikről legkevésbbé sem hozhattak végzést. Könnyű a papságot rágalmazni, de a ráfogás még nem bizonyíték. Rágalom az is, mikor azt hiresztelik, hogy ő rossz hazafi és az országos zavarok egyik okozója; az sem igaz, hogy bárkit is megsértett volna; s ha igaz volna, akkor is miféle logika: az érsek megsért valakit, tehát gyalázzuk meg a templomokat, forgassuk fel a püspöki székeket, öljük meg a papokat, válasszunk más királyt! «Ha ez a következtetés észszerű, akkor nem tudom, mi az elmebetegek őrjöngése… Lelkiismeretemre mondom, hogy soha – sem tollal, sem tettel – nem törekedtem az ország romlására. Ha azonban ellenállni a lázadóknak annyi; ha felszabadítani szeretett hazámat Bethlen igája alól, védelmezni a törvényes király tekintélyét, visszahelyezni a katolikus egyházat és papságot hajdani állapotába, törvényes önvédelemmel elhárítani a törvénytelen erőszakot: ha mindez Bethlen szemében annyi, mint a haza romlására törni, úgy elismerem, hogy ezt teljes erőmből cselekedtem. Homonnai grófot leveleimmel intettem és buzdítottam, igyekezzék törvényes eszközökkel a haza elrablott szabadságát visszaállítani, Bethlen kárhozatos törekvéseit meghiúsítani, az ország erőszakos feldúlását megakadályozni. Ezt nem tagadom. De ezzel a haza elnyomott szabadságának visszaállítására, nem pedig vesztére és romlására törtem. Ezt tiszta lélekkel állíthatom.»
Ebben a nevezetes egyházvédelmi iratában az alkotmánytörténeti forrásidézés és a közjogi érvelés bősége egyaránt meglepő. Erős jogászi elmeéllel vitatja, hogy mind a pozsonyi, mind a besztercebányai országgyűlés végzései érvénytelenek, mert a koronás király nem járult hozzá törvényességükhöz, a katolikus papság pedig nem vett részt a határozatok hozatalában: Az egyházi férfiaknak Szent István király óta megvannak a maguk törvényben biztosított jogaik, ezek megtartására a király esküt tesz, sőt megesküdött védelmükre a protestáns nádor is. Bethlen Gábor nem tekinthető törvényesen megválasztott királynak. Nem foglalhatja el Magyarország trónját, mert a magyar király csak a katolikus egyház híve lehet, mert királyválasztó országgyűlést csak a főpapság jelenlétében lehet tartani, mert él a törvényesen megválasztott és megkoronázott magyar király, végül mert az erdélyi fejedelmet nem az ősök szokása szerint választották meg, hanem fenyegető lárma közben; a fegyveres emberekkel körülvett gyűlésen mindenki tudta, hogy ellenmondása esetén halál várakozik reá.
Amilyen bátran emelt szót a koronás király támogatására és a magyar törvények védelmére, éppen olyan erélyesen védte a magyar szent korona jogait a római pápa jogtudósaival szemben. A királyi főkegyúri jog szerint a magyar szent korona országainak területén minden érseket, püspököt, apátot és prépostot a király nevezett ki; a római Szentszéknek csak az a kötelessége volt, hogy a kinevezettet megerősítse, esetleg, ha nyilvánvalóan méltatlan ember nyert volna kinevezést, a megerősítést megtagadja. Az apostoli királynak ezt a jogát a római kúria jogászai az egyetemes egyházjog korlátai közé akarták szorítani s azt vitatták, hogy, mint a többi uralkodónak, a magyar királynak sincs meg a főpap-választási és javadalom-adományozási joga. A Habsburg-ház Pázmány Péterre bízta apostoli jogainak védelmét s ő egy nagytudományú emlékiratban foglalkozott a vitás kérdéssel. Bebizonyította, hogy a magyar közjogi álláspont nem hátrálhat meg az egyetemes egyházi rendelkezés előtt; a pápát csak a végső hozzájárulás nyilatkozata illeti meg, míg a javadalom adományozásának elhatározása a királyé;. a királytól kinevezett püspök azonnal gyakorolhatja jogait, élvezi jövedelmeit, tagja az országgyűlésnek. Mi történnék, ha a római Szentszék meg akarná gátolni a király hagyományos kinevezési jogát? Az egyházi férfiak engedelmeskednének ugyan a pápa intézkedésének, de a világi emberek közül senki sem ismerné el a pápától kinevezett püspököt. A magyar királyt a kinevezési és adományozási jog Erdélyre, sőt azokra a területekre nézve is megilleti, amelyeket a török elszakított az anyaországtól; itt is meg kell őriznie a szent korona számára a régi törvények rendelkezéseit és a Szentszéktől mindig jóváhagyott állandó gyakorlatot. Ez a nagy elmeéllel, rendíthetetlen törvénytisztelettel és lángoló hazaszeretettel megírt emlékirat olyan hatást keltett Rómában, hogy a Szentszék egyházjogászai hozzájárultak az eddigi gyakorlat fenntartásához: a magyar király kivételes egyházi és országos előjoga a maga régi sértetlenségében továbbra is megmaradt. VIII. Orbán pápának a Habsburg-ház követe előtt nem sok idő mulva tett nyilatkozata szerint: «Az egész világon nincs kegyuraság, mely szilárdabb jogalapon áll, mint a magyar királyé, mivel olyan egyházakra vonatkozik, melyeket egy szent király a saját javaiból alapított».
Pázmány Péter államférfiúi és egyházfői működését a katolikusok lelkesedéssel és bizalommal szemlélték, de a protestáns álláspont még a XIX. és XX. században is keserű érzelmekkel gondolt pályájára. Ennek a kárhoztató felfogásnak Beöthy Ákos adott legélesebben kifejezést. E felfogás szerint Pázmány Péter nem volt tiszteletet parancsoló egyéniség, mert a vallást csak eszközül használta hatalmi célok elérésére, az egyház érdekeit a haza üdve fölé helyezte, az államhatalom támogatását a protestánsok elnyomására használta fel; a vallás ügye miatt még Esterházy Miklóssal, a buzgó katolikus nádorral is, harcban állott, az egyháznak az állam felett való uralmát minden erejével meg akarta szilárdítani; a nemzeti ügy védelmezői ellenében az osztrák udvarral tartott s vele együtt a Habsburg-önkényuralom pártjára álltak a katolikus urak is; ez az egyházpolitika súlyos következményekkel járt a magyar szabadságra nézve. (A magyar államiság fejlődése, küzdelmei. I. köt. Budapest, 1900.) – A kuruc szellemű (Beöthy Ákos), a szabadkőműves (Pulszky Ágost) és a régi sebeket panaszló protestáns (Payr Sándor) nyilatkozatokkal szemben egészen más a békésebb hangú protestáns ítélkezés s még inkább a katolikus álláspont. A katolikusok mélyen fájlalják még Vörösmarty Mihály Pázmány-epigrammját is. «Vörösmarty ismeretes epigrammja, mondja Várdai Béla, valami csodálatos indifferentizmussal, mely éppen nem ritka s igazában nem is érthetetlen minálunk, Pázmány egész pályáját elhibázottnak, célt tévesztettnek állítja oda s egyébként is méltánytalan Pázmányhoz, mert ez életében éppen elég hazafi is volt s e tekintetben igazán nem szorult rá a halála utáni kioktatásra. E vers mindössze azt tanúsítja, hogy igazán nagy géniuszoktól is telik olykor méltánytalanság vagy legalább is bizonyos közkeletű nézeteknek kritikátlan utánamondása.» (Pázmány Péter negyedfélszázad távlatából. A Szent István Akadémia Értesítője. 1920. évf.)
Kiadások. – Pázmány Péter összes latinnyelvű munkáit összegyűjtötte és sajtó alá rendezte a budapesti tudomány-egyetem hittudományi kara: Petri cardinalis Pázmány opera omnia partim e codicibus manuscriptis, partim ex editionibus antiquioribus et castigatioribus edita. Series latina. Hat kötet. Budapest, 1894–1904. (Sajtó alá rendezték: Bita Dezső, Bognár István, Breznay Béla, Demkó György, Kiss János. Az I–III. kötetben van: a Dialectica, Physica, Tractatus; a IV–VI. kötetben: a Theologia scholastica; a VI. kötet második felében hat kisebb mű: az Opera minora.)
Irodalom. – Egybeállítása a Pázmány Péter magyar irodalmi munkásságáról szóló szakaszban. Az ott felsoroltak közül elsősorban említhetők a következők. – Frankl Vilmos: Pázmány Péter és kora. Három kötet. Pest, 1868–1872. (Fraknói Vilmos Pázmány-életrajzának első kidolgozása.) – Fraknói Vilmos: Pázmány Péter. Budapest, 1886. (Javított kiadású, de rövidebb Pázmány-életrajz.) – Pulszky Ágost; Pázmány Péter. Budapest, 1887. – Beöthy Ákos: A magyar államiság fejlődése, küzdelmei. I. köt. Budapest, 1900. – Szirmai Erika: Pázmány Péter politikai pályája. Budapest, 1912. – Biró Vencel: Bethlen viszonya Pázmánnyal. Erdélyi Múzeum. 1914. évf. – Várdai Béla: Pázmány Péter negyedfélszázad távlatából. A Szent István Akadémia Értesítője. 1920. évf. – Timon Ákos: Pázmány Péter a jog és igazság védelmében. Budapest, 1921. – Payr Sándor: A dunántúli evangélikus egyházkerület története. I. köt. Sopron, 1924.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me