A KISFALUDY-IRODALOM.

Full text search

A KISFALUDY-IRODALOM.
A XIX. SZÁZAD első harmadában Kisfaludy Sándor volt a legnépszerűbb magyar költő, hírnév dolgában még Csokonai Vitéz Mihályt és Berzsenyi Dánielt is meghaladta. Az írói körökben nem volt olyan tekintélye, mint Kazinczy Ferencnek, de a költészet iránt érdeklődő nemesség őt tartotta a legkülönb poétának. Toldy Ferenc is úgy vélekedett, hogy az 1772–1807, évkörnek, tehát a Bessenyei György fellépésétől Kazinczy Ferenc nyelvújításáig terjedő időszaknak, Kisfaludy Sándor költészete a legfényesebb irodalmi eredménye. A későbbi irodalomtörténetírók jóval tartózkodóbb hangon nyilatkoztak költészetének értékéről, de azért még mindig lelkesebben, mint amennyi Kisfaludy Sándor művészi jelentőségének valóban megfelel.
Munkáinak gyüjteményes sorozatai közül legjobb Angyal Dávid nyolckötetes Kisfaludy-kiadása.
Toldy Ferenc szerint Kisfaludy Sándor gazdag teremtő képzelete a XIX. század első évtizedében egészen új nemzeti költészetet indított meg. (A magyar nemzeti irodalom története rövid előadásban. II. köt. 3. kiad. Pest, 1873.) – Beöthy Zsolt a költői sikert tekintve Csokonai Vitéz Mihály mellé helyezi, bár látókörét szűkebbnek, tehetségét nem oly sokoldalúnak mondja. (A magyar nemzeti irodalom történeti ismertetése. I. köt. 6. kiad. Budapest, 1890.) – Császár Elemér szerint a Himfy még most is értékes, a regéket csak koruk méltányolta, drámáit már kortársai is kedvezőtlenül fogadták: a költő fokozatosan hanyatlott, ifjúkorának népszerűsége az 1830-as évektől kezdve a műértők szemében egészen eltűnt. (Kisfaludy Sándor. Budapest, 1910.) – Kéky Lajos rámutatott arra, hogy Kazinczy Ferenc iskolájának egyoldalú német hatást mutató költészetével szemben Kisfaludy Sándor eléggé műveltnek érezte a magyart kultúrájának önmagából való kifejlesztésére. A két Kisfaludy költészetében az általános emberi eszményt az egyéni és nemzeti vonások váltják fel, a lenyügözött képzelet felszabadul, az érzéseknek szűkre szorított köre meggazdagodik, a kifejezések valószerűbbekké lesznek, a versforma mesterkéletlenebbé válik. A tömérdek mitológiai sallang és klasszicizáló kép náluk kikopik a költészetből; nagy újítás ez akkor, amikor még Csokonai Vitéz Mihálynál is nimfák laknak a kákasátrakban s Flóra gyenge szüzei szunyókálnak a földben. (A Dunántúl a két Kisfaludy költészetében. Keszthelyi Helikon. Keszthely, 1925.) – Gálos Rezső szerint Kisfaludy Sándor a Dunántúl egész költőiségét belevitte a magyar irodalomba. Ereje a történelmi hagyományokban volt, ezeket védte poézisével. A dunántúli íróknak Kazinczy Ferenc nyelvújító túlzásai ellen vívott harcában ő a vezér, a konzervatív világnézetnek még az új Magyarország korában is ő a legbátrabb szószólója. Élményei, érzései, reflexiói bőven buzognak majd minden művében. (A Dunántúl a két Kisfaludy költészetében. Budapest, 1927.)
Kiadások. – Nevezetesebbek a következők: Himfy szerelmei. A kesergő szerelem. Buda, 1801. – Ezt követték: Himfy szerelmei. A kesergő szerelem. A boldog szerelem. Buda, 1807. – Regék a magyar előidőkből. Buda, 1807. – Hunyady János. Históriai dráma. Buda, 1816. – Gyula szerelme. Rege. Buda, 1825. – Eredeti magyar játékszín. Két kötet. Buda, 1825–1826. – Költeményeinek első gyüjteménye: Kisfaludy Sándor munkái. Nyolc kötet. Pest, 1833–1838 (Toldy Ferenc szerint a költő ekkor vette először észre, hogy a közönségnek már nem ő a kedvence, hanem Vörösmarty Mihály. A Magyar Tudományos Akadémia is kénytelen volt megosztani az 1833. évi nagyjutalmat közte és ifjabb költőtársa között.) – Toldy Ferenc kiadása: Kisfaludy Sándor minden munkái. Hat kötet. Pest, 1847. – A pótlást is Toldy Ferenc adta közre hozzá: Kisfaludy Sándor hátrahagyott munkái. Négy kötet. Pest, 1870–1871. – Legjobb Angyal Dávid kritikai kiadása: Kisfaludy Sándor minden munkái. Negyedik kiadás. Nyolc kötet. Budapest, 1892–1893. – Zilahi K. Béla kiadása; Kisfaludy Sándor összes költeményei. Két kötet. Budapest, 1901. (Remekírók Képes Könyvtára.) – Heinrich Gusztáv kiadása: Kisfaludy Sándor munkái. Két kötet. Budapest, 1905–1907. (Franklin-Társulat Magyar Remekírói.) – Tordai Ányos kiadása: Kisfaludy Sándor munkái. Budapest, 1928. (Franklin-Társulat Magyar Klasszikusai.) – Gálos Rezső kiadása: Kisfaludy Sándor hátrahagyott munkái. Győr, 1931.
Irodalom. – Az előbbi fejezetekben már felsorolt munkák közül különösen a következők. – Toldy Ferenc: A magyar költészet története. 2. kiad. Pest, 1867. – U. az: A magyar nemzeti irodalom története rövid előadásban. I. köt. 3. kiad. Pest, 1872. – Angyal Dávid; id. Kisfaludy-kiadás. VIII. köt. Budapest, 1893. – Beöthy Zsolt: A magyar nemzeti irodalom történeti ismertetése. I. köt. 6. kiad. Budapest, 1890. – Bayer József: A magyar drámairodalom története. I. köt. Budapest, 1897. – Imre Sándor: Irodalmi tanulmányok. II. köt. Budapest, 1897. – Angyal Dávid: Kisfaludy Sándor. Képes magyar irodalomtörténet. Szerk. Beöthy Zsolt és Badics Ferenc. 1. köt. 3. kiad. Budapest, 1906. – Császár Elemér: Kisfaludy Sándor. Budapest, 1910. – Kéky Lajos: A Dunántúl a két Kisfaludy költészetében. Keszthelyi Helikon. Szerk. Lakatos Vince. Keszthely, 1925. – Gálos Rezső: A Dunántúl a két Kisfaludy költészetében. Budapest, 1927.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me