Előszó

Full text search

Előszó
A korszak történetének előzményei. Ellentét az udvar vallási politikája és a rendi szabadság s a protestáns vallás jogai közt. Az 1604-iki XXII. törvényczikk és Bocskay felkelése. A bécsi béke jelentősége. Rudolf bukása és Mátyás trónralépte. A koronázó országgyűlés

A XVII. SZÁZAD első éveiben Rudolf kormányának hatalmi törekvései s a megujitott katholiczizmus téritő buzgalma éles ellentétbe jutottak a rendi szabadság és a protestáns vallás jogaival.
„Az isteni hatalom – irja Khlesl bibornok – csak egy vallást enged meg; Krisztus és Béliál közt nem lehet közösség.” Ugyancsak Khlesl fejtegette, hogy „a jogászok egyhangú véleménye szerint a fejedelem mindenkor fel van jogositva arra, hogy elvegye alattvalóitól a megadott szabadalmakat. E tanoknak fogékony hallgatói voltak Rudolf udvarában.
A fokozódó merészséget, mely az állami s vallási központositásra való törekvésekben nyilvánult, jellemzi az 1604-iki XXII-ik törvényczikk története. Himelreich királyi titkár 1603 április havában azt irja, hogy a rendek végzésében egyes czikkeket kijavitani, vagy azokhoz valamit hozzátenni, vagy belőlük valamit elvenni szokásos volt, csak olyasmit nem szabad a végzéshez toldanunk, a miről a rendek nem határoztak. De mi történt a következő évben? Ugyanaz a Himelreich, ki 1603-ban az idézett tételt hirdette, 1604-ben már elfojtotta legutolsó alkotmányos aggodalmait és Mátyás főherczeg inditványára „gyenge tehetsége szerint” megfogalmazta a rendek végzéséből hiányzó czikket, mely azután törvénynyé lett. E csempészett törvényczikk megróvja a rendek egy részét ama szokatlan, sőt új eljárásért, hogy vallásos sérelmek emlegetésével botránykoztatva a hű rendeket, rossz példát nyujtott. A király e törvényczikkben megerősiti valamennyi elődjének a katholikus vallás fentartására vonatkozó rendelkezéseit és erős büntetésekkel fenyegeti a nyugtalankodókat az esetre, ha a jövőben hasonló panaszokkal merészelnék háborgatni a nyilvános tárgyalásokat.
A törvényczikk tartalma és törvénynyé emelésének módja mutatják, hogy az udvar s a rendek felfogásának békés egyeztetése nem volt lehetséges.
Bocskay tehát – mint maga mondja – kardot kötött fel oldalára, hogy a haza megromlott szabadságát a régi kivánatos jó állapotra hozhassa. És megkötötte a bécsi békét, mely szilárd alapja lett a rendi és vallásos szabadságnak. Az udvar kénytelen volt Bocskay szövetségesével, a törökkel is megkötni a békét a Zsitva torkolatánál. Bocskay felkelésének hatását Magyarország határán túl is érezték. A bécsi békét az örökös tartományok rendei is biztositották; e tartományok szövetkezése egymással s a magyar rendekkel nagy változásoknak tör utat. Bocskay felkelése még a német birodalmi protestansok egyesülését is sietteti.
De Rudolf nem tudott megnyugodni a dolgok ez új fordulatában. Szerette volna megakadályozni a két békének életbeléptetését. Mind a kettő sértette katholikus érzelmeit és autokrata önérzetét. Igaz, hogy nem volt ereje a küzdelem folytatására, de makacssága a zavarok állandósitásának veszélyével fenyegetett és ekkor nyilvánvalóvá lett, hogy a legfontosabb állami érdekek kivánják az uralkodásra képtelen fejedelem lemondását. A magyarországi, morvaországi és a két ausztriai főherczegség rendeinek szövetsége arra kényszeritette Rudolfot, hogy 1608 június 25-én aláirja az oklevelet, melyben Mátyás főherczeg javára lemond a nevezett tartományok és a magyar királyság fölötti uralmáról. Érdemes megjegyeznünk, hogy négy nappal ez okirat aláirása után a szövetkezett rendek a sterboholi táborban szerződést kötöttek, melyben arra kötelezik magokat, hogy inkább megtagadják a hódolatot Mátyástól, semhogy lemondjanak az egymásnak tartozó segitségről az esetre, ha a vallásszabadság megvalósitása valami akadályba ütköznék.
Látjuk ebből, hogy a főherczeg és a szövetkezett rendek czéljai közt lényeges volt az eltérés.
De az 1608 szeptember 29-ére összehivott pozsonyi országgyűlés ez eltérés ellenére is sikerrel végezte munkáját. A koronázás előtti törvényczikkek átvették a bécsi béke intézkedéseit, többnyire oly módositásokkal, melyek a protestáns és rendi felfogás diadalát teljesebbé tették. November 16-án Mátyást királylyá választották a rendek, másnap megválasztották a nádort s 19-én megkoronázták a királyt.
Elbeszélésünk azokkal az eseményekkel kezdődik, melyek az 1608-iki koronázó országgyűlés befejezése után mentek végbe.

Török és magyar fegyverek a XVII. századból.
Rajzolta G. Jancsó Lajos.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me