ASZTALOSÁRU (ASZTAL, LÁDA, TÉKA) A FALVAKBAN, 16–17. SZÁZAD

Full text search

ASZTALOSÁRU (ASZTAL, LÁDA, TÉKA) A FALVAKBAN, 16–17. SZÁZAD
Minket azonban most természetesen legfőként az érdekel, hogy mikor is jelenhetett meg az asztalosáru a paraszti otthonokban. A parasztházbeli használatnak – mai ismereteink szerint – első egyértelmű bizonyítékai a 16. század elejéről valók. Mégis igazat kell adnunk Szabó Istvánnak, aki annak az alapján, hogy a 15. századból falusi asztalgyártókra is talált adatokat, feltételezte, tanult mesteremberek kezéből származó asztal vagy esetleg más bútordarab is eljuthatott már ekkor a parasztházakba (Szabó I. 1969: 222).
Meglehet, hogy már az 1513-ban a Somogy megyei Dencsen (valószínűleg a mai Szőkedencs) említett ládikák között is volt olyan példány, amit még az előző században szereztek be a fazekasfalu lakói valamely asztalostól. Ezeket egy hatalmaskodás során törték fel – ácsolt ládákkal egyetemben – a fazekasságból élő jobbágyoknak, Sebestyén Kelemennek, Babos Jánosnak és a többieknek a portáján (Radvánszky–Závodszky 1909: 533).
Lényegében ugyanezt kell mondani arról a három asztalról, amelyet egy 1515-ben felvett leltár szerint a Fertő tó mellett lakó Jankó István birtokolt. A szóban forgó asztalok aligha lehettek szokványosak, minthogy az összeírók egyedül ezeket tartották fontosnak kiemelni a tehetős jobbágy lakásának bútorzatából, míg a többi beleértődött a sommás összefoglalásba, miszerint „házieszköze elég van” (Szabó I. 1969: 222). Ezek az asztalok minden valószínűség szerint asztalosmester keze munkái voltak, és tekintetbe véve a paraszti viszonylatban kiemelkedően nagy számukat, igen elképzelhető, hogy akadt köztük korábbi, másfél évtizednél régebbi, azaz még a 15. századból való.
Jankó István jobbágy asztalai jelentőségének a megítélésénél figyelembe kell idézni azt a tényt, hogy az önálló iparágat kifejlesztő asztalgyártók vagy asztalosok, miként azt a Közép-Európa keleti felében elterjedő nemzeti és latin nyelvű elnevezésük sugallja, kezdetben eleve asztaloknak a gyártására specializálódtak (K. Csilléry 1972: 41; Windisch-Graetz 1982: 116). A már nem csupán használat céljából, de kifejezett reprezentációs igénnyel megépített szobai asztal ugyanis új berendezési tárgy e korszakban; ez váltotta fel a középkor korábbi századaiban általános bakos – bakokból és rájuk fektetett deszkalapokból álló – asztalt, azt az alkalmi bútort, amelyet csakis az étkezések idejére volt szokás felállítani. A művesen kiképzett, deszkalábakon nyugvó, kötéssel egybeszerkesztett, új típusú asztaloknak a legkorábbi példái Olaszországból mutathatók ki, így Giottónak az assisi Szent Ferenc-templomban, 1297–1300 közt festett azon freskóján, amely a celanoi lovagnak a saját otthonában történt 503halálát jeleníti meg. Az átvett alapformából alakították ki azután, a 14–15. században, az Alpokon túli asztalosok a gótikus asztalok ismert változatait, amelyek az asztalosmestereknek köszönhetően nagyrészt elterjedtek Magyarországon is (lásd pl. Windisch-Graetz 1982: 288–294., 311–315. kép; Vadászi 1987a: 67–68., 79. kép, 21. tábla).
Jankó István asztalai tehát tipikus presztízstárgyaknak mondhatók, ám az aligha lehet véletlen, hogy egy gazdag falusi jobbágy a korabeli divatos városi bútorok kínálatából éppen asztalokkal fejezi ki a tehetősségét. A parasztházban ugyanis az állandó asztal, a kora középkortól fennálló lakásrendhez igazodva, az ünnepi cselekményeknek fenntartott és leginkább megtisztelt szegletben kapott helyet, ahová a megbecsült vendégeket is ültették (vö. K. Csilléry 1982a: 250–251, 272–273). Más kérdés, hogy miként helyezhettek el Jankó Istvánéknál ennyi asztalt, hiszen ebben a korban Magyarországon az jellemezte a parasztházakat, hogy egyetlen fűtött, tehát reprezentatív asztallal felszerelhető helyiségük volt. Jelenkori ismereteinkből visszakövetkeztetve az látszik a legvalószínűbbnek – és ezt a leltárbeli kiemelés sem zárja ki –, hogy a szobabelin kívüli két másik példányt, mely lehetett esetleg akár régebbi, illetve öröklött is, szétszedett állapotban tárolták, és csak nagyobb vendéglátások ünnepi alkalmaira vették elő.
Három asztal egyetlen jobbágyportán – minden valószínűség szerint 1515-ben is kivételesen ritka lehetett. Ám a szentsarokban egyetlen, asztalos készítette asztal előnyös helyzetű vidékek más gazdag jobbágycsaládjainál szintén előfordulhatott. Tény, hogy a 15. századi–16. század eleji magyarországi táblaképekről és az eredetiben fennmaradt 15-16. századi példányokról ismert gótikus jellegű asztalformák rendre megtalálhatók a parasztság körében a későbbiekben használatosak között, így különösen az erdélyi magyaroknál, néhol a Tiszántúlon és elszórtan egyebütt is, mint például a Tolna megyei Faddon (lásd pl. Domanovszky 1981 b: II. 84, 86). Hozzá kell azonban tenni, hogy természetesen maga a szélesebb körű elterjedés, sok körülménytől gátolva, még igen hosszan elhúzódott.
Az asztalos készítette kelengyeládákat illetően a dencsi fazekas jobbágyok ládikáira vonatkozó, 1513. évi feljegyzésen kívül ugyancsak a századokon át továbbörökített tárgyforma az, amely a legmeggyőzőbben tanúskodik a parasztság által való befogadás kezdeti időszakáról. Erre lehet következtetni például a ládák gótikus szabású talapzata alapján, amelyhez többek közt a Sárközben, nemkülönben a Székelyföldön még a múlt században is ragaszkodtak a készítők és készíttetők (lásd pl. K. Csilléry 1972: IV. kép; Domanovszky 1981b: II. 54, 60, 62).
Szemben a két előbbi bútorfélével, a falitékákra vonatkozóan mindeddig nem került még elő dokumentum arra nézve, hogy a 15–16. századi jobbágyházakba is bekerült volna ilyen, asztalos készítésű bútordarab. Mégis minden jel arra mutat, hogy ezt a tárgyat – melynek eredetileg az asztalszöglet, a szentsarok adott helyet (K. Csilléry 1982a: 260) – szintén már az előbbiekkel egy időben kezdték el egyes módos jobbágycsaládok is beszerezni. Különösen a székelyföldi, 18-19. századi példányokon megőrződött gótikus jegyek – főként a keskeny, magas ajtó – utalnak erre, miként Cs. Sebestyén Károly, a tékákról írva, már felhívta erre a figyelmet (Cs. Sebestyén 1930: 41–46; vö. Kovalovszki 1980: IV., 24., 29. kép).
A jobbágyok azonban korántsem vettek át minden, az asztalosmesterek kialakította új bútortípust. Nem fogadták be például a ruhásszekrényt. Pedig Közép-Európában ez is egyike azoknak az újszerű és praktikus bútordaraboknak, amelyeket a 15. században az asztalosok a lakások berendezéséhez kínáltak. Münchenben már 1427-ben ott szerepel – az asztallal és a ládával egyetemben – a céhbe való felvételhez 504készítendő mesterremekek közt. 1504-ben Bécsben is beiktatták a ruhásszekrényt a remekek közé (Windisch-Graetz 1982: 115–116). Magyarországon, legalábbis a polgárságnál, szintén befogadásra talált, miként azt a jánosréti, 1476 körül festett Szent Miklós-főoltár egyik táblája mutatja, mely egy kereskedő házában lejátszódó jelenetet szemléltet (vö. Vadászi 1987a: 23. tábla).
Ami a parasztházakba bekerült bútoroknak a díszítését illeti, ezt a menyasszonyi láda esetében, a tárgynak a férjhezmenetellel kapcsolatos reprezentációs szerepét figyelembe véve, mindenképpen fel kell tételeznünk. Olyan korabeli vagy közel egykorú adatunk azonban, amely a 15–16. századi jobbágyháztartások kelengyeládái ilyen díszének a mibenlétéről tájékoztathatna, Magyarországról egyelőre nincsen, sőt mind ez ideig máshonnan is csak nagyon kevés idevágó anyagot tárt fel a kutatás.
Igen valószínűnek látszik mindenesetre, hogy nálunk a módos jobbágycsaládok számára is elérhető asztalosáru már a kezdeti időkben is a fenyőfából készültek közül került ki; márpedig a felhasznált nyersanyag általában meghatározta a díszítést is. A faanyag kérdéséhez emlékeztetni kell a sokszor említett tényre, miszerint a korábbi technológiák szerint dolgozó, hasított deszkákat alkalmazó bútorfaragók, köztük az ácsolt ládákat előállító háziiparosok, keményfát választottak alapanyagnak, ugyanis ez a megfelelő mind a nyers, illetve félnyers állapotban való felhasogatáshoz, mind pedig a fejszével, kétnyelű késsel, hornyolóval való megmunkáláshoz. A kiszárított faanyag alkalmazásán alapuló asztalosmódszerekhez viszont kiválóan alkalmas a puhafa, különösen a könnyen megmunkálható, gyalulható lucfenyő. Igaz, Európa számottevő területei az asztalosság térnyerése után is megmaradtak a keményfánál, így Olaszországban túlnyomórészt diófából, Európa nyugati és északi részén pedig tölgyből dolgoztak. Az Alpok vidékén viszont átálltak a nagy mennyiségben rendelkezésre álló, jó minőségű fenyőfélék alkalmazására. A 15. században már a fenyő itt a bútorok legfontosabb nyersanyaga, ami azután, hihetőleg márcsak az olcsósága következtében is, mindazoknak a területeknek az asztalosainál, ahová elért a délnémet kulturális befolyás, jórészt szintén általánosult. Hozzá kell azonban tenni, hogy a gazdag városi polgároknak, illetve a várak és udvarházak lakóinak a számára készült bútoroknál különféle nemesfa – dió, jávor, kőris – furnérokkal borították a bútortestet. A domború és áttört faragásokat is szükségképp az ehhez alkalmasabb keményfából kellett készíteni (vö. Windisch-Graetz 1982: 80, 118).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me