MINTAKÖNYVEK

Full text search

MINTAKÖNYVEK
Az ismert mintakönyvek alapján a következő kép rajzolódik ki. A legkorábbi darab Szentesről került a múzeumba. Rézre metszett lemezekkel sokszorosították Németországban. Johann Michael Kirschbaum Webermeister zu Heilbronn Neues Bild- und Musterbuch zur Beförderung der edlen Leinen- und Bildweberkunst (Heilbronn und Rothenburg ob der Tauber, 1771) c. könyve 178 mintát mutat be 74 rézmetszeten, közbeiktatott magyarázatokkal. Ebben az alapmotívumoktól a csíkmintákon át a legbonyolultabb damasztszövésig halad, megadva hozzá a befűzés kottáját is. Azt gondolhatnánk, hogy számunkra e könyv érdektelen, mert csak a felsőbb társadalmi rétegek igényeinek megfelelő textilek készítéséhez ad útmutatást a lentakácsoknak. Az alaposabb vizsgálat azonban azt bizonyítja, hogy a már idézett kígyófutás, kis csíkminta, amely a 16–17. századi remeklések előírásaiban következetesen megjelent, ebben a mintakönyvben is jelen van. A csillagos, rózsás, szegfűs, makkos, indás stb. csíkmintákból változataikkal együtt mintegy ötvenet közöl, amelyekkel a népi szőtteseken is találkozhatunk az ország legkülönbözőbb területein. A mintakönyvet 1811–1830 körüli időben Orosz György használta, amint ezt a mintakönyvet borító belső lap feljegyzései bizonyítják. 1814-ben házasodott, sorra feljegyezte gyermekei születésének évszámát, amint ez a Biblia vagy imakönyv, más fontos könyv lapjain általánosan szokás volt. A mintakönyv nyomtatott címlapja és a magyarázó szövegek hiányoztak belőle, a véletlen szerencse vezetett az eredeti példány felkutatásához a nemzetközi irodalom alapján. A mintakönyv másolása elég széles körben elterjedt az 1830 körüli években, amiről a datálható mintakönyvek sora tanúskodik. A virág- és csíkminták egy nemzetközi réteget képviselnek, a sajátosan magyarországit a kiegészítő rajzok adják madarakkal, rózsás, gyertyás, asztallábas motívumokkal. Ezeknek kiváló sorozatait állította össze Mihalik Gyula, a fővárosi iparművészeti iskola tanára, és engedte át közlésre Malonyay Dezső már idézett könyvében, 1912-ben.
Baranyából Mándoky László közölte egy 1774-es, a Veszprém megyei Takácsiból pedig Herkely Károly az 1782-re datált mintakönyv egy-egy lapját. Ezek közelebbi tanulmányozására nem volt lehetőség. Mindkettőn láthatunk madaras, rózsás, szegfűs csíkokat, motívumokat (Mándoky 1978; Herkely 1941a).
Az 1784-ben létrehívott ipparrajz-iskolák az 1810-es évekre megerősödtek, és az ország nagyobb városaiban kibontakoztatták tevékenységüket (Szabolcsi 1976). A rajzkészséget kívánó iparágak (asztalos-, kőműves-, kőfaragó-, ács-, bognár-, kocsigyártó-, szíjgyártó- stb. mesterség) mellett természetesen megtaláljuk a takácsokat is. Szegeden az 1811–1868 közötti időből közel 80 darab rajz maradt fenn, amelyeket az 378inasok, legények készítettek. Az iskolai előírás teljesítése nélkül nem remekelhetett a legény. A pécsi levéltár is őriz három ilyen típusú rajzot az 1830-as évekből. Fontosnak tartjuk, hogy a takácsok körében elterjedt minták igazolhatóan mind 1841 előtt kerültek mintakönyvekbe. Ugyanis ebben az évben Neuestes Weber- und Muster-Buch … címen megjelent Ulm városában azonos mintákkal a „legújabb” mintakönyv a kézi és gépi szövők számára, de tanulságul a kereskedők használatára is. Ennek egy példányára bukkant a brassói levéltárban az erdélyi textilkutatás kiváló szakembere, Szentimrei Judit. A Szilágyság magyar népművészetét tárgyaló kötetben idézi a mű címét, s hozzáfűzi: „A század elején Szilágyban is elterjedtek a mintás nyüstös szövések … Ezek a mintás szövések a múlt század végén kiadott takácsmintakönyvek álapján az uradalmi vagy a városi takácsok közvetítésével terjedtek el országszerte” (Szentimrei 1974: 131, 173). Éppen az ő kutatásaiból ismerjük, hogy az erdélyi magyar és moldvai csángó parasztok szőtteseinek mintakincse mint alakult a takácsminták hatására (Szentimrei 1972; 1978; 1981). Ez közel 30-50 éves késést mutat a magyarországi céhes minták paraszti átvételét tekintve.
Az iparoktatásra visszatérve be kell mutatnunk a hazai törekvések egy kiemelkedő példáját. Egy kéziratos szöveg bukkant fel és került közlésre Sióagárdról (Boross 1962a). Ebben a magyar sávolyos vagy kockás formáról, a forgatásos művekről, a fehér formáról, a forgatásos veres formáról, a forgatásos rakott műről kaptunk részletes leírást. Bizonyosra vehető volt, hogy valamilyen szakkönyv részletét másolta le Kovács József mester 1847-ben. Végül is nyomára akadtunk az eredeti kiadványnak. „Nemes Bereczky János takáts mester, s a Tek. Jász s két Kun Kerületben a takáts meterségnek rendes tanítója Kis Kun Szabadszállásán” az írója az 1829-ben Pesten megjelent Útmutatás a takáts mesterségre a takáts mesterségen lévő ifjúság számára c. tankönyvnek. Ebben a következőkről ad szakszerű leírást: csévélés, a fonál felvetése, a fonalak számlálása (ige, pászma, kötés) és az ebből kiszámítható rőf száma, a fonálnak súlyra történő átvétele és rőfre való átszámítása, a szerszámba húzás munkája, a különböző mintákhoz szükséges felvetés módja, az ún. „istámnak húzása”, a fonalak szövés előtti kenése és a szövésnek módja. Ismerteti a „dupla verés” módját, a vesszős formát, a fehér pántlikás formát. „A bornyomó vagy gyapjús sáknak szövéséről” egy bekezdés szól. Majd „Az ollyan tsipkésforma szövéséről, mellyet táblával kell forgatni” kerül tárgyalásra. Mindezeket követi a második rész, amely a már említett kézirattöredékben került elő Sióagárdon. A könyvhöz rézre metszett mintalapokat kívánt közölni, de azok súlyos költsége miatt csak hat, kőre metszett kockás és üres lapot kötöttek hozzá, amelyeken a mintarajzolást gyakorolhatták az ifjak. Nyilvánvaló, hogy a külföldi példák és az iparoktatás tapasztalatai késztették a szerzőt e fontos munka megírására.
A takácsoknak a kontárok elleni fellépését jelentősen támogatta kiváltságlevelüknek az a pontja, amely kimondta, hogy a céh székhelyén és annak 2-3 mérföldnyi körzetében (ez magyar mérföldben számítva 12-18 kilométert tesz ki) tilos mindenféle takácsmunka. A vidéki mesterek fél taxával kerültek felvételre a szerveződéskor. Később a kontárt megbírságolták, majd kötelezték a céhbe lépésre. A szórványosan fennmaradt mesterkönyvek közül a győri magyar takácsoké ad hű képet arról, hogy a céhmester ellenőrző útja során mint szaporodik meg a belépők száma az 1712-1800 közötti időben. Itt 56 helység 315 mestere került a céhbe, de közülük 61 csak egyetlen évig fizette a tagdíjat, ami az összes mesterek több mint 20 százalékát teszi ki. Még nagyobb mértékű kontárkodásról szólnak a nagykanizsai adatok. A felvett mesterek száma 1816-1857 között 25 helységből 51 fő, akik közül 14 szintén csak egy évig vállalta a céhes terheket, ami több mint 27 százalékos arányt mutat. Ugyanakkor a 379nagyvázsonyi céh körzetébe tartozó 33 falu 231 mesterénél – 1726–1881 között – alig fordul elő egyéves tagság. A nagyfokú szervezettséget bizonyítja a németújvári Batthyány-birtok takácsainak jegyzőkönyve. 1741–1754 között 43 helységben 459, majd 1760-1790 között 48 helységben 355 mester fizette be az évi díjat a céh pénztárába. Az egyes falvak mesterlétszámában jelentős visszaesés tapasztalható, ami egy földesúri birtokon kontárkodással nem magyarázható (Eisenstadt, Landesarchiv, Güssing). A második fontos tapasztalat, hogy sehol sem az asszonyok szőnek, hanem szakmar tanult férfiak a kontárok (Győr – XJM 54.4.4, 54.4.6; Nagykanizsa – TGYM 72.21.2).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me