KŐFEJTÉS, KŐBÁNYÁSZAT, KŐFARAGÁS

Full text search

620KŐFEJTÉS, KŐBÁNYÁSZAT, KŐFARAGÁS
A természeti környezet mindenkor meghatározta az emberek foglalkozását, életmódját, különösen a tradicionális kultúra keretei között. A népesség alkalmazkodott környezetéhez, megszerezte és a maga céljaira felhasználta, megmunkálta a természetben fellelhető anyagokat, ezáltal igyekezett biztosítani az életfeltételeket. Ahol szűkösek voltak a növénytermesztés és az állattenyésztés lehetőségei, ott különösen rákényszerült a természet adta nyersanyagok – a fa, az agyag, az ásványok és kőzetek – kitermelésére és megmunkálására. A kőzetek többnyire olyan természetföldrajzi környezetben: hegyvidéken lelhetők fel, ahol a növénytermesztés az ökológiai adottságok miatt nem vagy csak részben biztosította a megélhetést. Adatokkal igazolt tény, hogy a kőzetek felhasználása a Kárpát-medence számos hegyvidékén sok évszázados múltra tekint vissza. A kötet jellegénél fogva, itt a népi kőtechnika és a kőzetek népi felhasználásának tárgyalása a célunk, ezért a tárgykör történeti, művészettörténeti összefüggéseire csak utalunk.
A kőfejtés és a kőfaragás sokáig elhanyagolt tárgyköre volt a hazai néprajzkutatásnak. Vajkai Aurél 1948-ban joggal állapíthatta meg: „A nép ásvány-, kőzetismeretével részletesebben nálunk még nem foglalkoztak. A kutatás általában az értékesebb fémekhez, aranyhoz, ezüsthöz fűződő hiedelmeket, legendákat gyűjtötte, emellett teljesen elhanyagolta a népi mineralógiát” (Vajkai A. 1948: 9). Csak a legutóbbi két évtizedben fordult a kutatók figyelme a népi kőtechnika: a kővágás és a kőnek a népi építészetben történő felhasználása felé. Az Északi-hegyvidék kőbányászatáról és kőépítkezéséről Bakó Ferenc (1972; 1978), Hála József (1983b), I. Sándor Ildikó (1973), Szakáll Sándor és Viga Gyula (Szakáll–Viga 1984; Viga 1985) tártak fel értékes adatokat. A Balaton-felvidéki kőbányászattal Hála József (1983a), a székelyföldi és erdélyi kőfeldolgozással ugyanő (1981), Kós Károly (1980) és Molnár István (1971) foglalkozott. A malomkőbányászatról és -faragásról Román Jánosnak (1963) köszönhetünk új ismereteket, s ezeket több vonatkozásban gazdagította Selmeczi Kovács Attila (1981a; 198lb) a kézimalmok elemzése révén. A Duna-Tisza közén lelhető réti mészkő kitermeléséről és felhasználásáról, amire korábban csak szórványos utalások történtek, Juhász Antal (1982b) és Sztrinkó István (1982) hozott új ismeretanyagot.
Ha a történeti adatfeltárásokat és a kőből faragott sírjelekkel, szakrális emlékekkel foglalkozó tanulmányokat ezúttal nem is szemlézzük, látható, az utóbbi időben számottevő előrelépés történt a népi kőtechnika kutatásában. Legjobban a Mátravidék, a Bükkalja és a Börzsöny kőkultúráját ismerjük. A mészkő bányászatáról, a mészégetésről, ennek kereskedelméről szóló rendkívül alapos és kiváló tanulmányokat 621Bakó Ferencnek köszönhetjük (Bakó F. 1951a; 1963; 1968; 1969). Jó tájékozódásunk van a Duna-Tisza közi réti mészkő vágásáról és a székelyföldi kőmunkáról, de hiányosak ismereteink a Bakony, a Vértes, a Pilis és a Zempléni-hegység falvainak kőbányászatáról és a kő ottani felhasználásáról. Ha ezeket a fehér foltokat a kutatás majd eltünteti, megérnek a feltételek a magyarországi kőbányászat és a népi kőfaragás monográfiájának elkészítésére.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me