A KŐMUNKA FAJTÁI: GYŰJTÖGETÉS, KŐVÁGÁS, KŐFARAGÁS

Full text search

A KŐMUNKA FAJTÁI: GYŰJTÖGETÉS, KŐVÁGÁS, KŐFARAGÁS
A természetben található kövek közvetlen, alakítás nélküli alkalmazása a paleolitikumtól a közelmúltig minden népnél nyomon követhető. A hegyoldalban, patakmederben összeszedett köveket tűzben fölforrósítva a szapulóvíz (mosóvíz) felmelegítésére használták. A Szeret menti csángók kaszájukat, sarlójukat a folyómederből válogatott görgetegkővel fenték, melyet éppúgy alakítás nélkül használtak, mint az észak-amerikai indiánok a faágak közé erősített buzogánykövet. De a természetes követ, ún. patakkövet alkalmazták építkezésre is: ebből épült a Mátra-vidéken a gyöngyössolymosi templomtorony, a gyöngyöspatai templom és a kisnánai vár. Népi építészeti alkalmazása úgy történt, hogy a fal tövét az eresz alatt patakkővel rakták ki, s így szilárdabb és a vizet taszító padkát alakítottak ki. A patakkő, erdei kő összeszedése még gyűjtögető tevékenység. Kőfeldolgozásról ott beszélhetünk, ahol az összegyűjtött kődarabokat elhatározott céllal megmunkálták. A Lápos völgyében például a patakmederben gyűjtött homokkőlapokból fenkövet és köszörűkövet állítottak elő. A lehasított kődarabokat pattintással nagyolták és a patak vízében, egy érdes homokkőtömbön csiszolták simára, ami őskori munkamódot őrzött meg a legutóbbi évtizedekig. Két Lápos-völgyi falu: Rogoz és Plopis román háziiparosai a vásározás és „faluzás” révén a két világháború között körülbelül 50-60 km-es körzetet láttak el a gyárinál jobb minőségű fenőkővel (Kós 1980: 55–74). A nyers, megdolgozatlan kőpor is áruvá vált a Bükk hegység egyes falvaiban. A riolittufa szétmállott darabjait vagy porát az asszonyok összegyűjtötték, megrostálták és mint edény tisztítására alkalmas mosogatószert árusították az alföldi falvakban (Viga 1986a: 63).
Erdélyben a hegyoldalban gyűjtött vagy fejtett homokkőlapokból kevés alakítással sütőkő készült, melyen az ünnepi eledelt, a lepényt sütötték. Háromszékből 1759-ből ismert palacsintasütő kő elnevezés is. Sütőkövet használtak a Bodrogközben, Ormánságban, Zselicségben, Göcsejben és az Alsó-őrségben is. A Hunyad megyei Nagyalmáson a dácittufából – mely viszonylag könnyen formálható vulkanikus kőzet – harang alakú sütőeszközt, ún. sütőharangot faragtak, amely Erdély déli részén kívül a Dél-Dunántúlon is elterjedt. Készítéséhez bányászcsákányt, kétélű kis csákányt és fakörzőt használtak (Szilády Z. 1909; Gunda 1966: 296–332). Kőből serpenyőket is 624faragtak, és a Nagy-Szamos vidékén homokkőlapokból építették a kandallók füstfogóját és füstelvezető kürtőjét.
Jó minőségű, jól faragható, sok mindenre hasznosítható kőhöz fejtés útján jutottak. A kőfejtő, kőbányász régi magyar elnevezése kővágó, amely 14. századi oklevélben bukkan fel először, és helyneveinkben (pl. Kővágószőlős, Kővágóörs) ma is él.
A kőzetet különböző vastagságú, néhol többméteres talajréteg fedi, melyet csákánnyal, ásóval bontottak meg, s kézi kosarakban hordták el vagy ellapátolták a kitermelés helyéről. A munkát leföldelésnek, rámolásnak, magát a földréteget meddőnek, salaknak nevezték. A termőtalaj alatti legfelső kőréteg töredezett, ún. háportyás kő, amit lakóházak fundamentumához, kőkerítéshez vagy udvaron járdakőnek használtak. Ez alatt található az értékes terméskő. Fejtése keménységétől függően másmás technikával történt. Megfigyelték, hogy a kőzetben függőleges vagy ahhoz közelítő irányú repedések, erek, más néven szerek vannak. A bükkaljai Bogácson öreg kőfejtők úgy mondják, „a kőnek szála van, mint a fának”. Kézdipolyánban (Háromszék m.) pedig így fejezték ki: „Saját magát megmutatja, hogyan kell fejteni. Minden kőnek van növése, mint a fának.” A követ az erek mentén hasították, úgy, hogy a repedésbe hosszú nyelű kalapáccsal – aminek samu, bunkó, vasbunkó a neve – vasékeket vertek. Az ékek tágították a repedést, és a kő végül elhasadt. A talajjal párhuzamos, vízszintes repedéseket és az ezek által behatárolt kőtömeget lógernak nevezték. Az erek tágításával a kőzet az alatta lévő rétegsorig, lógerig hasadt le. Természetes, hogy a kő jellege: az erek és a lógerek iránya meghatározta az ilyen kihasítható kőtömbök méretét. A bükkaljai fejtők szerint a legnagyobb kiemelhető kőtömbök 200 × 60 × 50 cm méretűek, amelyek alkalmasak voltak például egy-egy útszéli kereszt kifaragásához.
Másfajta technikát igényelt a rosszul hasadó kőzetek, például a puha riolittufa fejtése, melyeket sámolni kellett. A sámolás lényegében mesterséges ér kialakítása a kőben: csákánnyal 6-10 cm széles, körülbelül 20 cm mély árkot mélyítettek a kőzetbe, amiből a törmeléket rövid nyelű sámkapával távolították el. Az így kivágott árkokba, sámokba ékeket ütöttek a fenti módon, és az ékek mélyebbre ütésével hasították le a kívánt nagyságú kőtömböt. A kihasított kődarabokat vasrúddal emelték ki a helyéről. A követ gyakran még a helyszínen lenagyolták baltás csákánnyal vagy maszlinak (muciinak) nevezett eszközzel.
Az egymás mellett dolgozó kővágók féltékenyen vigyáztak saját fejtésükre. A kőzet erei gyakran átvezettek a szomszéd munkaterületére, ilyenkor valamilyen természeti képződmény (fa, bokor, kődarab) jelezte, ki meddig fejt. Szokás volt tiszteletben tartani egymás fejtését (Szakáll-Viga 1984: 96-100; Viga 1985: 22–25).
A Gerecse hegységben lévő süttői és tardosbányai márványbánya munkásai 19761977-ben rekonstruálták a kézi erővel végzett munkamódszereket. A fúrás, a fejtés vagy treibolás, az ékeléses hasítás, a sziklatömbök emelése és rakodása során a kutató dallamos munkarigmusokat vett hangszalagra, amelyek szervesen hozzátartoztak a közös munkavégzéshez. A munkavezető rigmusmondása adta meg a munka ütemét, amire némelyik munkafolyamat közben társainak rigmusa felelt. Tehát rigmus hangolta össze mozdulataikat, ahogyan az egyik énekes előmunkás mondotta: „Ha nem adunk neki énekszót, akkor nem tudunk egyszerre dógozni…” A rigmusok szövege a gerecsei bányákban a 19. század második fele óta dolgozó német, olasz, szlovák és magyar munkások nyelvi kohójában alakult ki (Békefi 1978).
Az iparszerűen működő nagy kőbányákban, például a Csák-hegyen a munka emberemlékezet (kb. a századforduló) óta robbantással kezdődött. Ehhez kézi erővel, utóbb géppel fúrtak lyukakat. Egy ember terpeszülésben vagy állva fogta a fúrót, amit 625két társa ráverőkalapáccsal ütött. A fúrót minden pörölycsapás után 90 foknyit el kellett fordítani, hogy a kőzetet a lyuk alján egyenletesen repessze. Ha a fúrt lyuk háromszög alakú lett, a munkásokat azzal csúfolták: „Fokhagymás a lukatok”, vagy „Béka van a lukban”. 10-20 cm mélység elérése után a lyukba vizet löttyintettek, hogy a kő nedvesen könnyebben munkálható legyen. Közben a lyuk fenekén összegyűlt vizes kőport kanálszerű eszközzel kimerték. Stószfúróval készítettek 4-5 m mély lyukakat is. A robbantásos kőfejtés tárgyalása túlmutat munkánk keretein. A lerobbantott köveket a fenti módon hasították kisebb darabokra. Gyakorlott kőfejtők a robbantás után ránézésre meg tudták becsülni, hogy egy-egy kődarabból milyen terméket és hány darabot lehet készíteni.
Kővágók vájták a vulkáni eredetű riolittufába az Eger környéki falvak (Sirok, Egerszalók, Ostoros, Szomolya, Noszvaj stb.) barlanglakásait. A munkát azzal kezdték, hogy a homlokzatot képező sziklát függőlegesre vágták, s ezen kimérték az ajtó és az ablakok helyét. Először az ajtónyílást vágták ki, úgy haladtak befelé. Régen kéthegyű csákánnyal dolgoztak, amit naponta vittek a kovácshoz élesíteni. Századunk első évtizedeitől háromfajta csákányt: baltás, kapás és picces csákányt, különböző ékeket, vasrudat és irtókapát használnak. Egy 1893-as születésű siroki kővágó 1950-ben készítette az utolsó, sziklába vájt lakást, és életében huszonegy újat alakított ki. Készültek három-négy helyiségből álló barlanglakások is. Egy lakás „kivájása” átlag két hónapi megfeszített munkát igényelt (Bakó F. 1972: 353; 1978: 66–73).
Más körülmények között folyt a Duna-Tisza közi réti mészkő bányászása. A kővágók tapasztalata szerint ott volt érdemes a fejtését megkezdeni, ahol sok kővirág (Malva silvestris) nyílott. Egy kisteleki kővágó a megfigyeléseit így összegezte: „Mikor elmöntem egy rétbe, már láttam, hol van kő. Ahol kőréteg van, ott van olyan hely, ahol a gáz a föld alól kijön… Ott magosabb a fű. Azt a helyet kalapnak neveztük.” Emellett gyakran előfordult, hogy vályogveréshez vagy tapasztáshoz szükséges agyag ásása vagy kútásás közben akadtak darázskőre, de a tapasztalt kővágók bizonyosan tudták, hogy a rétségeken hol lehet terméskövet találni. Ha új lelőhelyet tártak fel, sosem ott kezdték a kitermelést, ahol legdúsabban nőtt a vegetáció, hanem attól négy-öt méter távolságra. Azt tapasztalták ugyanis, hogy a magas, bokros növényzet alatt legvastagabb a kő, ahol épp ezért nehéz volt átszakítani.
A munka az egy-két ásónyom vastagságú talajréteg eltávolításával, a leföldeléssel kezdődött. A réti mészkő 3-4 cm-es felső rétege lemezes szerkezetű, amit pacsmagkőnek, pecsmegnek neveznek. Ezt csákánnyal ütögetve fejtették fel, és kisebb-nagyobb darabjait alapba vagy igénytelenebb építmények falába rakták. A Duna-Tisza közi kővágók kőfejtő eszköze tömör, mindkét végén acélozott hegyben végződő vasrúd, melyet kovács készített. Súlya 16-20 kg, hossza 120-140 cm, vastagsága 3-5 cm. A legidősebbek 1920 táján ezzel dolgoztak, s valószínű, hogy előtte már több nemzedék használta ezt az eszközt. Előbb alkalmas helyen a csákány hegyével kis lyukat ütögettek a terméskőbe, majd a vasrudat ismétlődően egy helyre verve mélyítették a lyukat. Közben vizet öntöttek bele, hogy a kőtörmeléket kimossák és szétcsapassák. Tapasztalt kővágó ismerte a rudalás tempóját, és úgy rudalt, ahogy a kő minősége és a munka előrehaladása megkívánta. A kemény, acélos kő a rudaláskor szinte zengett és visszarúgta a rudat. A kővágónak némelykor a rudat nem is kellett emelni, csak elkapni és a lyukba irányítva lendületet adni neki. Az egyenletes erejű ütések alatt szinte „röszketött a kű” és előbb-utóbb mögdurrant, vagyis elhasadt.
A rudalás időtartama függött a kővágó ügyességétől, erejétől, de a terméskő vastagságától és milyenségétől is. A Duna-Tisza közén a felszín alatti mészkőrétegek vastagsága 25-30 cm-től 60-70 cm-ig terjed. A vékonyabb kőréteget természetesen 626kevesebb ütéssel elrepesztették, ám örültek a vastagabb kőrétegnek, mert annak a kitermelésével több keresethez jutottak. Az acélos mészkő szálába elhasadt öt-hat méter hosszan is.

134. ábra. Kőfejtő, kőfaragó eszközök a Börzsöny hegységből: 1. nagykalapács (Perőcsény); 2. bunkó (Diósjenő); 3–4. buckó (Ipolytölgyes); 5. bunkó (Szokolya); 6. bunkó (Kóspallag); 7. baszás macli (Szob); 8. macli (Szob); 9. dornyi (Szob); 10. kiütő (Romhány); 11. svégli (Szokolya); 12. kalapács (Bernecebaráti); 13. kézikalapács (Szob, Márianosztra); 14. kézikalapács (Kóspallag)
A lehasadt darázskövet rúddal és csákánnyal kifeszítették a helyéről, és a leírt módon repesztették kisebb darabokra. A kővágás az Alföldön is új bánya megkezdésekor volt a legnehezebb – részint mivel a kőréteg, mint egy hatalmas, föld alatti teknőben, egyben volt és nehezen hasadt, részint mert a lerepedt darabokhoz nehezen 627lehetett hozzáférni. Általában kerek, öt-hat méter átmérőjű bányát nyitottak, és a kő természetét, hasadását figyelve folytatták a fejtést (Juhász 1982b: 147–150).
Az alföldi kővágók éppolyan kiváló természetismeretről adtak tanúbizonyságot, mint a hegyvidékiek. Van olyan megfigyelés, melyet a Szeged környéki kővágó ugyanazokkal a szavakkal fejezett ki, mint a bükkaljai: „A kőnek szála van, mint a fának.” Tanulságos a kisteleki kővágók tapasztalata: „a holttetemnél (ahol a felszíni növényzet a legdúsabb, következésképp a kő legvastagabb), amíg a kő él, addig olyan, mint a vas, olyan fekete, de ha kivágjuk, akkor mögszürkül”. Megkülönböztették a darázsfészkes vagy morzsás követ, melyben kis üregek, járatok képződtek, mint a darázsfészekben. Ez sárgásvöröses, gyengébb minőségű, puha mészkő. Leggyakoribb a sárgás vagy barnás színű kő előfordulása, legjobbnak pedig a szürkés árnyalatú, érces, acelas követ tartják.

135. ábra. Kőfejtő, kőfaragó eszközök a Börzsöny hegységből: 1–8. kőfejtő csákányok (1. Zebegény; 2. Nagybörzsöny; 3. Ipolytölgyes; 4. Kemence; 5–8. Perőcsény); 9. csákánykapa

628136. ábra. Kőfejtő, kőfaragó eszközök a Börzsöny hegységből: kőfaragó balták: 1–2. Nagybörzsöny, 4, 10–11. Zebegény; kőfaragó fejszék: 3. Ipolytölgyes, 5. Bernecebaráti; faragócsákányok: 6. Perőcsény, 9. Bernecebaráti; kőművescsákányok: 8. Nagyoroszi, 12. Letkés; beipike: 7. Ipolytölgyes
A jó kőbányát igyekeztek kihasználni: addig vágták, amíg csak követ találtak. A réteg széle felé a kőréteg elvékonyodik, majd megszűnik. Csengele határában az 1940–1950-es években körülbelül 2 katasztrális holdnyi semlyékről termeltek ki mészkövet közutak és épületek alapozásához.
A kivágott terméskövet Szeged, Kistelek, Pusztaszer körzetében kubiba, a Kiskunságon, a Duna-Tisza köze középső és északi részén négyzetölbe rakták. A kubi (kubik) 1 öl széles, 2 öl hosszú, fél öl (95 cm) magas kőrakás, ami tulajdonképpen 1 köböl. A mértékegységet a kubikosoktól vették át. Egy négyzetölnyi kő a kubinak éppen a fele. A kő árát századunkban leginkább e két mértékegységben, néhol köbméterben számolták (Juhász 1982b: 150; Sztrinkó 1982: 167).
629A kőfejtés kemény, embert próbáló munka, de nem volt szakképzettséghez kötött foglalkozás. Gyakran szállt apáról fiúra. A 12-13 éves fiúgyermek a hat elemi elvégzése után gyakorta segített apjának, közben elsajátította a munkafogásokat, és már fiatalon képes volt olyan teljesítményre, amit erős, de a kőbányászatban járatlan felnőttek sem tudtak utánozni. Így volt ez a Börzsönyben, a Bükkalján s nemritkán a Duna-Tisza közén is. A kőbányászok tehát képesítés nélküli parasztspecialisták.

137. ábra. Kőfejtő és kőfaragó eszközök a Börzsöny hegységből: hasítószékek: 1–2. Szob; szerszámosládák: 3–4. Kóspallag, 5. Diósjenő; fabunkók: 6–8. Romhány; betűvágó vésők: 9–10. Romhány, 11–12. Diósjenő
A kőfaragás viszont évszázadok óta szakképzettséghez kötött mesterség, művelői gyakran a kőművesekkel alakítottak közös céhet. A kőfaragókat eredetileg a kőműves megnevezés jelölte, és a mesterségen belüli munkamegosztás kibontakozása, a 16. 630század második fele óta illeti ez a szavunk a falrakást, vakolást végző mesterembereket. A kővágók és a kőfaragók ugyanazokkal a szerszámokkal dolgoztak, de utóbbiak finomabb munkát végeztek, ezért tevékenységük között minőségi különbség állapítható meg (I. Sándor 1973; Viga 1985). Ám a hazai kőbányászat régióiban a kőfejtés és a kőfaragás rendszerint nem különült el egymástól. Például a bükkaljai Szomolyán a kővágó parasztspecialisták nagy része tudott követ faragni, és a tanult kőfaragók is foglalkoztak kőfejtéssel. Egy szomolyai ember a két munka összefonódását így magyarázta: „Nem lehetett jó kőfaragó, aki a bányászáshoz nem értett, de jó bányász sem lehetett, aki nem tudta, hogy mi van a kőben. Egy kőfaragónak már a hegyben ismernie kellett a követ” (Viga 1985: 29). Hasonló volt a helyzet a Börzsöny kőfejtő és kőfaragó falvaiban (Hála 1983b).
Bükkalján a legszegényebbek között voltak, akik csupán a bányászáshoz és a kő hasításához értettek, ők napszámosként dolgoztak a tehetősebb gazdálkodók kőbányáiban. Az a kis földű parasztember, akinek saját bányája volt, a kifejtett követ rendszerint maga fel is dolgozta. Századunk első felében Szomolyán 15-20 tanult kőfaragó iparos volt, de a helybeli férfiak többsége – a mezőgazdasági munkák mellett – bányászta és faragta a követ. A parasztspecialisták között akadtak, akik olyan magas szinten értettek a kőfaragáshoz, mint a legügyesebb tanult kőfaragók, és tudásukat éppúgy elismerte a közösség, mint a mestervizsgát tett iparosokét. Úgy tűnik, hogy egy-egy paraszti közösségben – faluban, kistájon – nem csupán szakképzettségük révén, hanem rátermettségük, hozzáértésük alapján is specializálódtak az emberek a kőmunkára (Szakáll–Viga 1984: 117; Viga 1985: 29–30). Ez – más mesterségeket is figyelembe véve – általános érvényű tanulságok levonására nyújt módot.
A fejtett kő feldolgozásának legegyszerűbb eljárása az útburkolati kövek készítése, amivel főleg a Duna-kanyar és a Börzsöny hegység kőbányáiban (134–137. ábra) foglalkoztak. Innen látták el az 1860-as évek óta a fővárost és számos nagyobb városunkat úti és járdakővel.
Az útburkoló köveket maguk a kővágók, ricerek hasították, darabolták a kívánt méretre ékek, vésők, durmancs, nagykalapács és macli vagy bunkó segítségével. A munka egy részét egylábú széken (sztolicska) végezték, amelyen ülve jobbra-balra hajolhattak az éppen szükséges szerszámért. A készítés utolsó fázisa a kiálló egyenetlenségek eltávolítása, az ún. spicölés, amit nagyobbrészt a gyermekekre bíztak. 11-12 éves fiúk, apjuk vagy bátyjuk mellett, a spicöléssel kezdtek beletanulni a kőmunkába. A kész útburkolati köveket figurába rakták – ami hasonló, mint az alföldi kubikosok földprizmája –, és ökrös szekéren, lovas kocsin szállították a vasúti rakodóra vagy hajóállomásra. Ezt a munkát még nem tekintették kőfaragásnak.
A kőfaragó a ricer által megmunkált négyszögletes kövön tovább dolgozott: először a stokkolókalapáccsal simára egyengette, majd aszerint, hogy mit készített belőle, formálta és díszítette. Szerszámait többnyire kovács készítette, századunkban pedig már városi üzletekben és szerszámlakatosoktól szerezte be. A szerszámnyelet vékony, hajlékony, de erős fából (cser-, kőris-, som-, gyertyán-, juharfa) maguk faragták. A romhányi kőfaragók minden este éleztették szerszámaikat a községi kováccsal, mások az élezést, javítást maguk végezték (Hála 1983b; Viga 1985). Legtöbb kőfaragó az udvaron, esetleg a szín alatt dolgozott. A kőtömböt fabakra vagy két kődarabra emelték, s úgy munkálták.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me