KENYÉR- ÉS PERECSÜTŐK

Full text search

KENYÉR- ÉS PERECSÜTŐK
A céhbe tömörült pékmesterek mellett, elsősorban városainkban, századokon át jelentős szükségleteket elégítettek ki a kenyérsütők, gyakori elnevezéssel sütögetők, kenyérsütögetők. Debrecenben a 18. század közepén kilencféle, céhen kívüli sütögetőt írtak össze: volt 28 bélessütö, 7 csöregesütö, 24 fehérkenyérsütö, 100 közkenyérsütő, 21325 pereces, 3 pogácsaáruló, 3 poltráscipósütő, 8 soványkalácssütő és 13 vajaskalácssütő (Varga 198la: 347–348). Látható, hogy a nagyszámú kenyérsütőn és néhány cipósütőn kívül számosan különféle sütemények készítésére szakosodtak. Szinte kizárólag asszonyok űzték a háziiparszerű foglalkozást. Szegeden az 1890-es években 97-100 család foglalkozott kenyérsütéssel, és még az 1907. évi városi címtár is 96 kenyérsütögetőt sorol föl. Voltak, akik naponta egy nagy kemencére való kenyeret dagasztottak, sütöttek, – mások, különösen hetipiacra, két-három kemence kenyeret is kisütöttek. A tiszai vízimolnárok feleségeinek a vámgabona saját földolgozása tette jövedelmezővé a kenyérsütést. Többen a városi tisztviselőkhöz, tehetős polgárokhoz rendszeresen házhoz is szállítottak kenyeret, de többnyire a városközpontban lévő kenyérpiacon árultak. Tömörkény írja 1898-ban a szegediek hajnali munkakezdéséről: „Lassan kezdenek jövögetni a külső részektől befelé a dolgos népek. Mesteremberek, munkások … Utánuk pedig – papucsok kezdenek kopogni, apró lánypapucsok … viszik is befelé a lányok a piacra a rettenetes hízott kenyereket, amelyek már oly nagyok, hogy átalfogásukhoz két ember szükségeltetik … a héja az ilyen hajnali levegőben ontja azt a tiszta meleg illatot, amelyet csak a paraszt sütőkemencében kap meg a tészta. Hát még a belseje. Micsoda fehéren türemkedik elő, mikor belevágja a piacon a bicskát az asszony …” Subotity Jovan szerb költő pedig így írt: „A szegedi gyönyörűséges kenyeret és csodálatos kolbászt soha életemben nem fogom elfelejteni. A kenyér hófehér, magas, akár a felhők és púpjával valósággal mosolyog. Nem tudsz belőle eleget enni” (idézi Bálint 1977: 113). Idős emberek a szegedi házikenyér kiváló voltát azzal magyarázzák, hogy vízimalomban őrölt lisztből sütötték, az pedig – miután lassan és egyenletesen forgatta kerekét a folyó – nem égette meg a lisztet. Hozzátették: a házilag szitált lisztben maradt valamennyi finom korpa, ami javára vált a kenyérnek (Juhász 1960: 137–138).
Félkilós cipótól a 12 kilós kenyérig többféle kerek házikenyér készült. Szentesen 1926 táján, Szegeden az 1930-as évek közepén árultak utoljára a kenyérpiacon. A kenyérsütögető asszonyok fiaiból nemritkán pékek lettek.
Az országszerte ismert, apró, karika alakú perec készítése néhány településen, így Debrecenben és a hegyaljai Erdőhorváti községben önálló háziiparrá vált. Az erdőhorváti asszonyok a perecet előbb forró vízben főzik, majd kemencében sütik. Az 1950-es évek elején a Hernád, a Tisza és az országhatár közötti területen még közismert és kedvelt táplálék volt a „horváti perec”. Készítéséhez a kisközségben minden asszony értett, de nagy mennyiségben, eladásra csak a szegényebbek készítették, akik vagyontalanok vagy kis földű szegényparasztok lévén, rászorultak a háziipari keresetre (Bakó F. 1952).
Erdélyben nagy hírre tett szert a tordasi mézes pogácsa. Rozslisztből, mézzel sütötték ezt a kellemes ízű, sokáig elálló süteményt. A 19. század végén Tordán mintegy 40 pogácsasütő háziiparos dolgozott, akiknek a készítményei Kolozsvártól Marosvásárhelyig és Nagyenyedig sokfelé eljutottak. Tordán kívül csak Kézdivásárhelyen készítettek ilyen pogácsát (Jankó 1893: 151).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me