BŐRRUHÁK

Full text search

BŐRRUHÁK
A legegyszerűbb bőrruha szabás nélküli: a hátibőr, a kacagány, melynek párja az előbőr, a mellre kötött bőrdarab. A Hortobágy pásztorai a közelmúltig viselték az elő- és hátibőrt. Dorogi Mártonnak számos változatot sikerült megkülönböztetnie a 331paraszti emlékezetből, s ezzel a ruházat legősibb típusaira vetett fényt (70. ábra). Györffy István szerint a juh hátibőr olyan általános volt még a 19. század elején, hogy az alföldi gyermekek abban jártak iskolába. A hátibőr maradványa a suba fekete gallérja a bárány lábaival, körmeivel, farkával; ilyen gallért látunk a 17. századi erdélyi sóvágó ködmönének rajzán (Szendrei 1905). A nemes prémből való kacagány a nemesi, katonai öltözet kiegészítője volt.

70. ábra. A hátibőr és a mellybőr szabása: a) fejbőrös-nyakbaakasztós hátibőr; b) nyakas hátibőr; c) nyakba akasztható hátibőr; d) hátibőr hasított fejrésszel; e) derékravaló; f) mellybőr; g) nadrágködmön
Talán ennek az ősi öltözetnek leszármazottja a zárt elejű, vállon és oldalt gombolódó melles, melynek csúcsos vége az állat farkát jelzi, németül Zipfelpelz (Hanika 1937). Györffy István szerint ez a zárt melles lehet honfoglalás előtti, a szabásforma az oroszokon át egészen Kínáig követhető. Igen nagy múltja van, megtalálható a hideg égöv alatt élő népeknél mind Észak-Eurázsiában, mint Észak-Amerikában, cirkumpoláris 332öltözet. Volt csúcsos végű sámánöltözet is, egy osztják-szamojéd darab a Kety folyó mellékéről, Szibériából származik. A Hanika által idézett kifejezést magyarországi szerző is használja, az 1810-es évekből való leírása szerint Nyitra megyében a juhok durva bőréből készült az „ungeheurer Zifpelpelz” (Kresz 1956). A csúcsos végű mellesnek szép példája az erdélyi szász asszonyok és leányok indás rátéttel díszes mellese, templomba viselték még e században is, mellükön nagy boglárral. A 11. századi somogyvári domborműn is hasonló, csúcsos végű díszes ruhadarabot látunk a férfiakon. A zárt elejű melles az Alföldön köznapi férfiviselet, Szegeden az „ódalgombos mejjedző” zárt elejű, Torockón és Kalotaszegen posztóborítású lett a leányok „mejjrevalója”.

71. ábra. A juhászbunda szabása: a) szabásminta; b) nyakivétel forma; c) a kötés szabása
Az elöl nyitott melles vagy mellrevaló legtöbb díszes példánya Erdélyből való. Lehet egyenes hátú, ez a régiesebb szabás, vagy karcsúsított, szabott hátú, akárcsak a ködmön. Míg a zárt melles férfinak vagy leánynak való, az asszonynak az elöl nyitott melles, már csak a szoptatás végett is.

33372. ábra. A suba szabása: a–b) a hétésfélbőrös suba részei; c–d) a négybőrös suba részei
A magyar szűcsök legfontosabb darabja a ködmön volt, sokáig a remekelés tárgya. A ködmön ótörök eredetű szó, és benne foglaltatik a ’ruhát felvesz’ értelem; elöl nyitott, felölthető, ujjas, mint a népdal mondja: „Két ujja van a ködmönnek”. A szó változatai az egész török nyelvterületen előfordulnak, és a magyar ködmönhöz hasonló 334ujjas Északnyugat-Ázsia nagy területén ismeretes. Mivel nyitott elejű bőrujjas mókusbőrből, gazdag rátétes dísszel már i. e. 4. századból előkerült a szibériai Pazirikben, ezért nem tartjuk kizártnak, hogy a díszes ködmön a legrégibb idők óta a sztyeppi lovas népek öltözete lehetett. A Zichy-expedíció 1897-ben Szamarkandból hozott egy juhbőr ködmönt, melynek rátétes dísze emlékeztet a magyar szűcsmunka motívumaira. A cifra ködmönre való legkorábbi utalás 1598-ból való egy Zala megyei árszabásban, de korábban is lehetett díszes ködmön, ha nem is mondták cifrának. Gyakran tilalmazták a „cifra ködmönt”. Debrecenben a szűcsök 1646-os rendtartása szerint csak „mondvacsinált” – azaz előre megrendelt – „cifrázott ködment” volt szabad vásáron árusítani. Gyöngyös város mesterei 1670-ben arról értesítették a rimaszombati szűcsöket, hogy megegyeztek Pásztó, Gyöngyöspata, Jászberény, Cegléd, Nagykőrös és Kecskemét szűcsmestereivel: a gyöngyösi piacon „czifra és megtiltott ködmönt” ne áruljanak. Kecskeméten 1698-ban Komáromi Szűcs István „mód nélkül való czifra ködment” csinált egy fejős juhásznak. Pénzbírság mellett a szűcsmestert azzal büntették, hogy a fogházban a ködmen cifráját fejtse le – a cifra ebben az esetben biztosan bőrrátét volt (Kresz 1979).

73. ábra. A kissuba szabásmintája
A suba – vagy más néven bunda – problematikus eredetű, a cifra bunda pedig véleményünk szerint korántsem olyan régi keletű, mint a cifra ködmön, sőt valószínűleg éppen a ködmön hatására vált díszessé.
A suba szó végső soron arab eredetű, 1290-től fordul elő a magyar nyelvben. Balogh Jolán kutatásai szerint Mátyás király korában a főrangúak is viseltek subát, és a brokáttal vagy bársonnyal borított subákat úgy ajándékozták mint az uralkodói 335jóindulat jelképét. Az ilyen subának ujja is lehetett. Balogh Jolán szerint volt egyszerű suba is, Mátyás a katonáit báránybőr subákkal szerelte fel.
A népnyelvben a suba szó nem általános, csupán a Jászságban és a Duna-Tisza közén mondják az ujjatlan juhbőr palástot subának. Petőfi következetesen subát ír. Másutt azonban bunda, mely szó csak 1723-ban tűnt fel. Debrecenben, írja Zoltai Lajos (1938), a suba idegenül hangzik, bundát mondanak, akár nő, akár férfi viseli.

74. ábra. Kostökzacskó
A reformkori vélemény szerint a nép művelődésének, „pallérozódásának” jele, hogy „véres katzagány” helyett „czifra juhász bundát” visel. A kecskeméti öltözet 1840-es leírása szerint „régente, mint az agg öregektől hallám … a’ mostani suba helyett … kaczagánt … egy nagy ürüjuh nyakán kétfelé hasítván, ennél fogva nyakukba kötötték” (Idézi Kresz 1956: 37–38).
Egészen 1839-ig, 1841-ig a szűcsök céhében a ködmön volt a remekmunka tárgya, fekete prémmel és fehér cifrákkal megékesítve, de ekkor mind Hódmezővásárhelyen, mind Nyíregyházán „az idők szelleméhez alkalmaztatott” a remekmunka, és ezentúl „egy becsületes cifra bunda” elkészítése volt a feladat. Az 1745-ös szegedi szűcs árjegyzékben még szó sincs subáról, 1813-ban Zala megyében az ujjas vagy ujjatlan földig érő „Juhász Bunda” ára 10-14 forint. A rátétes díszű suba kivételes. A suba díszítése a selyemhímzés terjedésével egyidejű. A legszebb selyemhímzésű subák a Jászságban készültek, eleinte sokszínűen, utóbb csak zöld selyemmel. Az uraknak való bundákat már a reformkorban barnára festik (lásd Bikkessy-Heinbucher, in: Kresz 1956: 8–9. tábla).
Barnára festett a Debrecenben népszerű kisbunda, a református asszonyok viselete. Divatja Debrecenből sugárzott szét a hajdúvárosokba, a Nagykunságra és más tiszántúli református helységekbe. Eleinte színes a varrása, idővel egyszínű fekete lesz a hímzés.
336A selyemhímzésű irhás suba mellett a Duna-Tisza közének déli részén az 1880-as években feltűnik az olcsóbb vócos suba, melyet színes gyapjúfonallal, hárásszal, berlinerrel varrnak ki. Alapszíne sárga, kikészítési módja timsós. Huszka József szemtanúja volt ez újabb fajta vócos suba elterjedésének.
Végül szóljunk a kostökzacskóról (74. ábra), mely nem lehet régebbi, mint a dohány elterjedése. „Egy tökéletesen elkészült cifra kostök” az 1851-es vásárhelyi szűcscéh rendelkezése szerint hozzátartozott a remeklés feladataihoz. Némelyik nagyon régies, ismerünk egyet, melyre heraldikus állatokat varrtak rátéttechnikával. Gyakori a magyar címer – és természetesen a virágmotívumok. Néha egészen polgárias a dohányzacskó díszítménye, mivel urak is használták a szűcsök e termékét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me