VÁSÁRAINK VILÁGA

Full text search

669VÁSÁRAINK VILÁGA
Vásáraink néprajzáról a századfordulóra, tehát vásáraink virágkorára vontakozóan emelünk ki néhány, fontosnak tűnő tényezőt, szorosan kapcsolódva a vásáraink történetéről elmondottakhoz (Dankó 1975).
Mintegy bevezetésként elmondhatjuk, hogy az árucsere néprajzi vizsgálata az anyagi kultúra területéhez kapcsolódóan nyújt felvilágosítást. Közelebbről az erdőélés, az erdőgazdálkodás (Petercsák 1986), a földművelés (Novák L. 1988), a kertgazdálkodás és szőlőművelés (Páll 1986), a nád-, gyékény-, kender- és len-, a napraforgó-, a burgonyatermesztés és a termények értékesítésének-felhasználásának munkamenetéről, a velük kapcsolatos munkálatok munkaszervezetéről, eszközkészletéről, a különféle mezőgazdasági termékekkel szemben támasztott igényekről; a tartósítás, konzerválás, tárolás, a szállítás módozatairól; a teherhordásról, a közlekedésről, az áruszállításról (Paládi-Kovács 1988b). Ugyanígy az állattartás árucsere-vonatkozásai is, a domesztikáció kérdéseitől az állati termékek felhasználásáig számtalan tényezőt érintően (a tenyésztési gyakorlat, a pásztorkodás, az etetés, a szoktatás, például az igábatörés kérdései és gyakorlata; az állati erő felhasználása, eszközei, az állatok haszonvételei: a hús, csont, szaru, bőr, gyapjú, toll, illetőleg a tej, tejtermékek, tojás és mindezek szállításának és árusításának eszközkészlete, módszere) adnak felvilágosítást a népi kultúráról. Minderre szépen rávilágítottak azok az újabb kori helytörténeti mongoráfiák is, amelyek jeles, az állatok és állati termékek árusítása terén kitűnt vásárhelyeinkről szólnak (Bencsik 1986; Viga 1984a). Ugyanez a helyzet a kézművesség, az ipar vonatkozásában is. A vásári árucserében oldódott meg a legtöbb mesterség, műhely anyagellátása. A kézművesek, iparosok tekintélyes hányada pedig egyenesen vásárra dolgozó, ún. vásározó mester volt. A vásározó iparosok kétféle körutat tettek meg, bár voltak olyan mesterek és mesterségek is, akik nem vásároztak, hanem, mint a debreceni fazekasok is, beérték portékáik helybeli értékesítésével. Főleg az út közben nem sérülő, kevésbé érzékeny árut előállító iparosok vásároztak távoli vidékeken, ún. hosszú járatokkal, míg a kényes árut előállítók, például a fazekasok, rövidebb távolságokra mentek csak el. Ilyenek voltak például a dunántúli fazekasok (Fatuska 1988; Gráfik 1988b; Sergő 1988), míg a gömöri és a révi fazekasság messze vidékeket árasztott el edényeivel. Legtöbbször nem is vásárokhoz kötötten, hanem vándorárusításban (Bodó 1986). A vásározó iparosság termelési kultúrája, áruik számtalan formája, változatossága, eszközeik különbözősége, szállítási módjaik sajátossága, áralakításuk, díszítőtevékenységük stb. mind-mind az árucseréhez, közelebbről a vásárhoz kötötten integrálódott egyfajta kulturális jelenséggé. E jelenségeknek a kutatása a szellemi néprajz, a folklór keretébe tartozik (Katona I. 1976). Elmondhatjuk, 670hogy a puszta árucsere maga is annyi és oly sokféle kulturális tényezőt ölel fel, hogy azok rendszerbe foglalásából megismerhető az adott közösség teljes anyagi és szellemi kultúrája (Csoma 1988; Andrásfalvy 1982).
Az árucsere-folyamatok közül, mint a kulturális integráció szempontjából is leglényegesebbet, az árucsere-migrációt kell megemlítenünk. Itt most úgy is, hogy az árucsere-migráció terjeszti el az innovációkat, a vásárokon bemutatott újdonságokat. Ebből a szempontból fontosak a századfordulón, vásáraink hanyatlásának idején rendezett árumintavásárok, vásári kiállítások, árubemutatók. Különben ez az egész folyamat a vásárok hírközlő, hírterjesztő funkciójába tartozik. Az újdonságokat vásáraink nagyrészt szájhagyományozódás révén terjesztették el, bár jelentősek voltak ebből a szempontból a különböző vásári kiadványok, olvasmányok is. De a vásárok ún. komédiás fertályai, a maguk számtalan ismeretszerző, továbbadó funkciójával sem álltak egyedül egy-egy vásáron belül. A vásárokon nyelvi érintkezések révén bontakozik ki leginkább az átadás-átvétel ténye. De vannak árucsere-alkalmainknak konkrét, a kultúrát első kézből gazdagítani, változatossá tenni akaró részei is, mint amilyen például a vásári könyvárusítás vagy a képmutogatás, a históriás énekmondás, bábjátszás stb. (Takács L. 1976; Tátrai 1988; Ujváry 1986).
A leggyakoribb vásári könyv a kalendárium és a ponyva volt (Pogány 1959). A ponyvák egy része hírvers, és a hírek terjedését szolgálta. A vásár-piac mindig is egyfajta gyűlés is, a közélet színhelye volt. A vásárok népe jól értesült. Ismereteit szívesen adta át, mondta el árucserepartnerének. Nem csoda, ha a vásárokat-piacokat alkotó közösség többször a vásárokon nyilatkozott meg. Mint például a 16. században a beregi mezővárosok vásározó népe, amely nemcsak befogadta, hanem terjesztette is a vásárokhoz kapcsolódó migráció révén a reformációt. Ilyen szempontból jellemző, hogy Melius Juhász Péter is egyik alapvető munkáját „A magyarországi kereskedő és áros népeknek” ajánlotta, „mert a széllyel való járásban ti vöttétek és hallottátok előbb egyebeknél és ti dicsértétek s beszéltettétek egyebeknek az Isten kegyelméről való tudománt…” (Melius Juhász 1561).
Az ún. hegyaljai felkelés előkészítéséhez, kirobbantásához is a hegyaljai vásárokat használták fel, különösen a sátoraljaújhelyit 1697. június 30-án. Mint ahogy arról se feledkezzünk meg, hogy március 15-én, 1848-ban, a Nemzeti Múzeumhoz közeli Széna-téren (a mai Kálvin tér) éppen hetivásár volt, és a vásárosok nagyon is aktívan bekapcsolódtak az eseményekbe. Olyanformán is, hogy a hazamenő vásárosok vitték szét elsőnek a nagy nap eseményeinek hírét, szinte az egész országba. De legújabb kori történetünkből is említhetünk példát ilyesmire. A nincstelen munkások-parasztok nem egy esetben a hetivásárt, a vásárt választották elégedetlenségük kinyilvánítására, követeléseik népszerűsítésére. Mint például 1932-ben is, a híres pacsai véres vásáron, ahol a tüntetők közé lőve, két munkáshalál esett, február 18-án.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me