PÉCS

Full text search

PÉCS
Pécs ősi vásárhely a Mecsek déli lejtőjén, egy nyugat-keleti, a dunai átkelőhelyekhez tartó, a Dunával párhuzamosan haladó észak-déli irányú főútvonalat keresztező út mellett alakult ki. Már a római korban jelentős település, kereskedelmi központ volt. Tudjuk, hogy István király vámmentességet adott a pécsi kézműveseknek és kereskedőknek az egész ország területére. És ha a középkori pécsi vásárokról nem is tudunk pontos adatokat, ez a vámmentesség is igazolja, hogy léteztek, s hogy Pécs városi kiváltsággal, tehát vásárszabadalommal is rendelkezett, hogy az árucsere szempontjából számottevő lakossága volt. A pécsi vásárok az egész középkor folyamán fennálltak, virágoztak. Erre vall az is, hogy a török hódoltság alatt már megvoltak, s nemcsak megmaradtak, hanem új színekkel is gazdagodtak. Pécs jelentős árucsereközponttá vált. Az egykorú német írókon kívül (reiche türkische Handelstadt) Evlia Cselebi is így vélekedett. Szerinte a város főútvonala mellett, a Budai kaputól a Szigeti kapuig négyszáz mesternek állt a boltja, és a Kelet minden neves áruja megtalálható volt bennük. I. Ferdinánd Budán, 1528. február 6-án megerősítette II. Ulászló és II. Lajos Pécsnek adott kiváltságlevelét, amelyekben már a vásárok mint jelentős, országosan számon tartott intézmények szerepeltek. Pécs jelentős vásárhagyományaira utal az a tény is, hogy a török kiűzése után azonnal a legelsők között kapott új vásárszabadalmat. I. Lipót 1699. augusztus 15-én négy országos vásárt engedélyezett a városnak. A négy vásárból hamarosan havonkénti vásár, azaz évi tizenkét vásár lett. Az 1742. augusztus 20-án kelt újabb vásári kiváltság már ezt engedélyezi. 1804. január 27-én a hetivásárokról rendelkeztek, amikor is a hét minden napján tartott piacokból kettőt, a szerdait és a szombatit hetivásárrá minősítették. Ezzel a renddel éltek aztán a pécsi vásárok, hetivásárok, piacok mindaddig, amíg a város közlekedési viszonyai hátrányosan meg nem változtak (Dankó 1965).
A dunai hajózás (gőzhajó) fejlődése Pécset erősen visszavetette, hiszen a városnak nem volt vízi útja. A vasút kiépítése sem kedvezett Pécs árucseréjének, egyrészt mert későn épült meg, másrészt pedig amikor elkészült, jelentős területeket, helységeket kivont Pécs vonzáskörzetéből. A közlekedési viszonyok megjavításával számos helyen keletkezett vásár vagy szaporodott a számuk, még Pécs közvetlen szomszédságában is. Nem csoda, ha éppen Pécsett emeltek szót (1906) a vásárok számának emelése ellen és helyeselték, hogy például Kaposvár a korábbi négy vására mellé nem kapott még négy újabbat. A pécsi árucsere érdekeit szem előtt tartva a megyei szervek is így vélekedtek, és például a város közelében lévő Püspöknádasd, Hetvehely és Magyarszék újabb vásárokra vonatkozó igényét nem helyeselték, ellenezték.
Pécs települését nagyban befolyásolta a vásár, a piac. A város az ún. belsővásárteres, fallal körülvett települések közé tartozott. A vásártér a város központjában alakult ki, a mai Széchenyi téren, összefüggésben a déli oldalon a városon végighúzódó főútvonallal (Rákóczi út). A Széchenyi tér volt a Nagypiac, a közelben lévő Jókai tér pedig a Kispiac, a Haltér eredeti neve pedig Halpiac volt. Az Alsósétatérnek két neve is volt, az itt árusított árucikkek után: Búzapiac, Edénypiac. A mai Kórház téren volt a Disznópiac, az Irányi téren pedig a Marhapiac. Mindezek a helyek vásárutcákkal voltak összekötve, és így vásári, de még hetivásári napokon is az egész belváros egyetlen, összefüggő vásárt alkotott. A 18–19. század fordulójától kezdve figyelhető meg az a törekvés, hogy a vásárt kitelepítsék a város központjából. Számottevő eredmények elég későn születtek, egészen az 1920-as évekig csak a történetileg kialakult vásárterek nagyobbításával, a környező utcákra, terecskékre, a régi temető irányába való kiterjesztésével találkozunk. Itt állították fel aztán a múlt század végén a városi hídmérleget is.
A vásárterek, vásárutcák mentén, tehát a város központjában alakultak ki a messze földön híres vendéglátóhelyek. Közülük a legnagyobb a Nagypiacon 1845-ben, a korábbi fogadó helyén létesített Nádor szálloda volt. Ebben a fejlődési szakaszban vált a Nagypiacot és a Tettye közelébe telepített Marhavásárt összekötő Király (ma Kossuth) utca a város kereskedőutcájává, üzletnegyede központjává.
A pécsi vásárok, hetivásárok, piacok történetét eléggé ismerjük. Benne jelentős szerepet játszott a pécsi kézművesség, ipar fejlettsége, a környék mezőgazdasága, bányászata, háziipara. A pécsi vásárok az állatforgalom szempontjából is kiemelkedtek, a baromfipiac is. nevezetes volt. A múlt század derekától 690kezdődően erőteljesen jelentkezett a város körül kialakult élelmiszer-termelő körzet, részben piacon kívüli, házhoz szállításos árusítással (tej, tejtermék, tojás, baromfi, zöldségfélék). Pécs árucsere-alkalmain is több etnikum találkozott: ormánsági, sárközi magyarok, bosnyákok; távolabbról tolnai és somogyi magyarok, németek, szerémségiek; magyarok és horvátok. A pécsi vásárok kitűntek azzal is, hogy forgalmuk növelésében sokkal inkább részt vettek a nagyiparosok, nagykereskedők, mint más vásárok esetében. A pécsi vásárok jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a város a Dél-Dunántúl vezető települése, gazdasági, társadalmi és kulturális központja, valódi nagyváros legyen.

68870. térkép. Pécsi hetivásár – az árusok helyelosztása, 1861

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me