LÁDÁK

Full text search

LÁDÁK
A tárolóbútorok közül a legrégebbi, majd különösen a parasztságnál sokáig egyeduralkodó: a láda. Ez a bútordarab még a közel-keleti ókori civilizációkban alakult ki. Itteni eredetét tanúsítja a nem csupán a meglétére vonatkozó korai, minden máshonnanit jelentősen megelőző emlékanyag, de közvetve az a figyelemre méltó tény is, hogy több évezredes terjedése során a láda lényegében nem hatolt el távolabbra, mint az ugyanebből a kultúrcentrumból szétáradó műveltségi elemek többsége. A lakóépületek adottságaiból, illetve a lakásmódok természetéből következően, a múlt századig nem tudott eljutni még Európa távoli közösségeinek hajlékaiba sem maradéktalanul, nem is szólva Ázsiáról vagy Afrikáról.
A láda kialakulásának kezdetei ma még nem ismertek pontosabban. Mindenesetre ládatöredékek már az egyiptomi archaikus kor idejéről (Kr. e. 3000 körültől kb. 2700-ig) származó ásatási leletek közt előfordulnak, továbbá sikerült feltárni ekkorról láda alakú kis koporsót is (Baker, H. S. 1966: 14. kép, 27). Ez utóbbi már részekből összeállított – szemben egy ugyanebből a korszakból való, egyetlen darabból kimélyített fadobozzal (Baker, H. S. 1966: 12. kép); ez a tárgy arra is példa, milyen korán megkezdődött a kísérletezés keretes-betétes szerkesztés létrehozására. Ugyanakkor már Mezopotámiában is meg kellett honosodnia a ládahasználatnak, miként erre szintén koporsóleletek alapján következtetnek (Salonen, A. 1963: 204). Majd a Kr. e. 2. évezredre már nem csupán előkelők juthattak hozzá ehhez a célszerű tárolóbútorhoz – mint addig –, de egyiptomi feltárás bizonysága szerint munkáskolóniák lakói is (lásd pl. K. Csilléry K. 1985b: 3. kép, 176).
Majd azután az ókor további századaiban tökéletesített, formailag, sőt, díszítésükben is nagymértékben meghatározott ládatípusokat – közülük is leginkább az egyszerűbb módon előállíthatókat (vö. K. Csilléry K. 1991a: 499) – vette át tárolóbútornak – koporsóként is felhasználva – a barbár Európa. Erre túlnyomórészt a Római Birodalom kiterjedése idején kerülhetett sor, tehát a Kr. sz. körüli századokban, amint azt mindennél meggyőzőbben mutatják a többségükben a latin arca, cista, scrinium szóból származó európai ládaelnevezések, így például a francia arche, angol chest, német Schrein.
A ládák mellett továbbra is szolgálhattak raktározásra, részben lakásban is, mindazok a tároló- és szállítóeszközök, amelyek korábbról öröklődtek: a tömlők és zsákok, a kosarak és dobozok, nemkülönben a cserép- és kőedények. A középkorban alighanem az utazások nehézkessége is hozzájárulhatott ahhoz, hogy nem nélkülözhették ezeket az egyszerű felszerelési tárgyakat még a legrangosabb személyek sem. Kellően érzékeltetheti ezt az 1492. évi francia udvari számadások azon adata, miszerint Bretagne-i Anna királyné fehérneműje részére két fehér bőrzsákot készítettek (lásd pl. K. Csilléry K. 1982a: 105).
Magyar elődeinknél nem kevés ideig számíthatott a tömlő megfelelő tárolónak, mintegy ládaelődnek, és már igen korai időktől fogva. Tömlő szavunk a finnugor eredetű töm ige származéka. Mivel azonban a tömlő szó egyedül a magyar nyelvből mutatható ki, feltehető, hogy kialakulása már csak azután következett be, hogy a magyarok kiváltak a rokoni ugor nyelvközösségből, a Kr. e. 2–1. évezred fordulóján vagy azt követően. Ám 337mindenképpen létrejött ez a szó – azaz közkeletűvé vált náluk a vele megnevezett tárgy – még a Kr. u. 1. évezred dereka előtt, azt megelőzően tehát, hogy a török népekkel szorosabb kapcsolatba kerültek. Ugyanis, amennyiben az állattartó nomádoknál általános használatú bőrzsákot csak a törökség révén ismertük volna meg, ma bizonyára ótörök eredetű szóval neveznénk azt (vö. K. Csilléry K. 1982a: 64).
Minden jel arra vall, hogy a magyar köznép szemében, a korábbi helyváltoztató életmódból magyarázhatóan, a nehezebben szállítható láda kevéssé lehetett vonzó, és így az elterjedése is már csak a mai hazában történt meg, a végleges egy helyben lakás tömeges elfogadását követően.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me