BŐRMELLÉNY

Full text search

BŐRMELLÉNY
Mihelyst a 18. századi szabók készítményei között megjelent az ujjatlan dolmánynak is titulált mellény, lajbi, a szűcsök is kezdtek az ujjas ködmön mellett, egyébként azonos szabású ujjatlan ködmönöket gyártani. A 19. század elején is ujjatlan derékra való ködmönt emlegetnek (SN 1812. Abaúj vm.), és a bőrmellényt következetesen a ködmönnel vetik össze. Nemesnépi Zakáll György az őrségiekről vetette papírra, hogy „A’ derekonn viseltek ujjatlan bőr dolmányt, a’melly elöl hegyesre voltt metzve-bőrgombokkal és bör csatokra-… Ködment, a’ mely birka börbül Dolmány formára készíttetett” (Mészöly G. 1917: 102). Szeder Fábián is (1835: 29) az ujjas és ujjatlan ködmönt párosítja a palócoknál, az utóbbit bungyikának is becézve.
Századunk fordulóján is a nógrádi szűcsök szóhasználatában a nagyködmönnel szemben a ködmönke, ugyanekkor Békésben a ködmönpuszli állt. Ekkor már sokfelé a bőrmellényt az oldalgombos mellrevalóhoz hasonlóan mejrevalónak (Györgyfalva), mejjedző-nek (Hódmezővásárhely), kozsoknak, kozsinak (Fekete-Körös-völgy) is nevezték, ha pl. Torockón a mellrevalótól meg is különböztették a bundalajbit. A ködmön szótól nagyon eltávolodó szóhasználat, a bekecs, köce, cucaj (Észak- és Kelet-Magyarország) már feledteti a bőrmellény és ujjas párjának egykori kapcsolatát.
Korábban a köznapra célszerű bőrmellény dísztelen volt, majd szerényebb, idővel zsúfolt hímzéssel bevonult a férfiak ünnepi öltözetébe is, és így sok helyen túlélte a ködmönt, vagy annak nyári párjaként szerepelt. Ez a folyamat a női öltözetben a múlt század végén zajlott le. Györgyfalván csak „1890 körül kezdett a mejrevaló így kivirulni” (Papp Jánossy M. 1971: 520–521), hogy utóbb a leányok konfirmációs és esküvői ruhája legyen. A legelegánsabb bőrmellény a torockói lajbisbunda volt, mely karcsúsított hátszabásával, az eleje és hátfoltja közé illesztett oszojjal másolta az itteni férfiködmön és női bunda szabását. Míg ezeket régiesen fehér rátétcifrával díszítette, a mellényeket tarka selyemmel, fejtővel varrt virágokkal zsúfolásig meghányta a szűcs, de elejének hasítékánál ezt is vörös rókaszőrrel prémezte. E bundalajbit a férfiak felöltve, a nők – bár a mellényen a gombházak és a gombsor rajta volt – csak vállra vetve viselték, s hogy le ne essen, az első szárnyak sarkaira varrt akasztóba dugott kézzel szorították magukhoz (Nagy J. 1957a: 25–26).
674Nógrádban a cifra kisködmön csak asszonyokhoz illett. A barna falú, vörös irhával szegett mellény hátfoltjára cserepes virágot hímezett a szűcs, különben telis-tele varrta zöld levelekkel, piros virágokkal. A nyári ünnepi öltözethez Rimócon ez a cucaj oly nélkülözhetetlenül hozzátartozott, hogy mikor utolsó, pásztói készítője meghalt, az asszonyok maguk láttak hozzá, hogy a régiek mintájára újakat varrjanak. Errefelé a cucaj lépett a ködmön helyébe, mint egyetlen életre szóló ruhadarab. Cserépfalun viszont egy asszony élete folyamán több bőrmellényt is elhordott, és a pruszlik színe viselője korával változott.
A századfordulón a szűcsmesterség hanyatlásnak indult. A szűcsök tevékenységét pl. a Fekete-Körös völgyén is parasztszűcsök folytatták, a Kolozs megyei merrevalót pedig specialista parasztasszonyok is kivarrhatták, fekete bőrre, immár tarka műselyemmel.
A bőrmellényeket korábban is a ködmönhöz hasonlóan ékesítették, pl. a hímzés közé illesztett apró tükrökkel a Felvidéken vagy Hódmezővásárhelyen. Az Alföld keleti sávjában magyarok és románok egyaránt szerették az irhával, szironnyal ékes, hímzett kozsin az apró gömbölyű bojtokat és a sárgaréz gombokat. A belényesi, gyantai szűcsök sallangos kuzsija is közkedvelt volt, s a mezőségi falvakban is előfordult, hogy a cifra irhát sallangként erősítették a mejjrevaló elejére.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me