BŐRNADRÁG

Full text search

BŐRNADRÁG
A parasztférfiak téli ruhái közé ritkán képzeljük oda a meleg juhbőr nadrágokat, hiszen mai ismereteink szerint is a bőrnadrág a drága ruhafélék közé tartozik. Igen finom bőrökből valamikor kesztyűsök készítették a cserzett szarvasbőrből szabott bőrnadrágokat, melyek a 16. században pl. a soproni polgárok körében a hagyatékolás tárgyát is képezték, és később is jobbára csak vadászó urak viselték. A 18. század közepétől majd egy évszázadot átfogóan rendelkezésünkre álló körözőlevelekben ugyan gyakran szerepel a bőrnadrág, de inkább csak bányászokon, mesterembereken, s rendszerint hangsúlyozva, hogy a keresettek sárga vagy „fekete bőr németh bőrnadrágot” viseltek (Schram F. 1964: 27). Ilyen sárga és fekete „németes” szabású nadrágokat hazai szűcsök is varrtak, s a betelepült németek viselték is, pl. a hartaiak a trityit. Hont megyében – német hatásra – néhol flanellal bélelt fényes fekete bőrnadrágot hordtak a magyar parasztférfiak is, de az ilyen nadrág szélesebb körben történt átvételéről nincsen tudomásunk.
De ezeknek a finom bőrnadrágoknak is használták egykor törött, mosott juhbőrből való megfelelőit. Ilyen nadrágokra utalnak azok az adatok is, amelyek a bakonyi pásztornép zsírozott nadrágjairól szólnak, vagy arról, hogy a hortobágyi pásztorok hájjal kenegették vagy posztóval borították birkabőr nadrágaikat, hogy a nedvesség meg ne rongálja.
A bőrnadrág azonban nemcsak a pásztornép viselete volt. Erdélyben 1699-ben (EMSztT I: 1064), a nógrádi szűcsök készítményei között 1743-ban és 1785-ben is szerepel a „Bőr nadragh” (HML 1743. Nógrád vm.), a 19. században pedig többféle szabással országszerte megjelent. A század elején pl. Mezőberényben a cseléd bértételek között a szűrposztó nadrágot váltotta fel a barnára vagy feketére festett, ellenzős bőr „csizmanadrág”. Ilyen szabású bőrnadrágokat a hódmezővásárhelyi szűcsök is varrtak, a kanászok számára azonban pantalló formájút szabtak.
Mihelyst a rajthúzli megjelent, a hajdúsági, nagykunsági paraszt- és juhászszűcsök ugyan továbbra is ellenzős, de csizmaszárra húzható nadrágokat szabtak juhbőrből. A fehérre kikészített bőrnadrág szárainak külső oldalán piros irhacsík futott végig, rajta sárgaréz gombok sora. Ez a kívül fehér, belül gyapjas bőrnadrág a múlt század végéig általában a juhászok, pásztorok viselete volt, de az Alföld mezővárosaiban, így Szentesen, Orosházán is felbukkant. Dorogi Márton (1960) szerint ezekre a juhbőr nadrágokra, az oldal irhacsíkján kívül, ülepére irhafolt és combjára vagdalásos bőrminta kerülhetett. Talán ilyen volt a Zagyva völgyéből emlegetett piros bőrrel irházott, „vitézkötéses” bőrnadrág is (Gönyey S. 1938: 153).
A bőrnadrág, ha fel is bukkant itt-ott a mezővárosi és falusi parasztférfiakon, használata nem volt általános, viselője jómódját dokumentálhatta vele. Hasznoson, ahol az 1860–70-es 681években 4 darab kecskebőrből szabott nadrág volt a faluban, tulajdonosaik, akik egyben a „gyertyások” voltak a templomban, a rangos ruhadarabot esküvőkre kölcsön is adták (Gönyey S. 1938: 157–158).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me