HÁTIBŐR

Full text search

HÁTIBŐR
Ha az emberi test védelmére primitíven kikészített prémes állatbőr európai használata feledésbe is ment, a pásztorok, a télben szabadban dolgozók körében hazai alkalmazása századunk elejéig nyomon követhető (Györffy I. 1912b). A hátibőr fennmaradásához jelentősen hozzájárult a másfél száz éves török hódoltság, hiszen a félvállra kötözött kacagány a közelharcban pajzsként szolgált gyalogoson és lovaskatonán, törökökön és magyar végvári vitézeken, huszárokon egyaránt.
A párduc-, tigris- vagy farkasbőr kacagány – különösen ha híres-neves ellenfélről húzta le gazdája – a 16–17. századi nemesi öltözetek értékes darabja volt. 1666-ban I. Lipót menyegzőjén pl. a magyar nemesek valamennyien drága kacagányban jelentek meg (Györffy I. 1912b: 240). Hasonló alkalmakra, lovassága ünnepi díszéül őrizte nádori kincsesházában Thurzó Gábor a Bécsben beszerzett „50 darab posztóból csinált pár-duczbőr forma” kacagányt (Radvánszky B. 1986: I. 70–71). Talán ilyen előképe volt az Udvarhely megyéből ismert, szürke darócból szabott, székely, kacagányszerű ruhának is.
1658-ban a körmendi vásáron a vargák áruit limitálva meghagyták, hogy „Egy jó eörögh hati bőrt” 25 dénárért adjanak (Iványi B. 1956: 209). A vargák e vásári portékája feltehetően juhbőrből volt. Az 1760-as madarasi Currentális jegyzőkönyv ugyanis hangsúlyozza, hogy „…a juhászok és akármilyen pásztorok, egyszóval akármilyen renden lévő kényes ifjak… a katzagányt ne viseljék… kivévén mindazonáltal a hátibürt, az ki már juhbőrbül vagyon”. Tilalom alá esett a fekete báránybőr kacagány is, mint „bulya-ságra és kényességre” való divatos holmi. A megismételt tilalmak ellenére Bajom (Bihar vm.) mezővárosban 1820-ban „kacagányban juhok és kosok módjára ugráló” suhancok botránkoztatták meg a templomba menőket. A hányaveti sárréti legényeket is meg kellett fenyegetni, hogy elveszik tőlük cifra juhbőr kacagányukat, amilyeneket ekkorra, prémjével befelé fordítva, irháján cifrázva az asszonyok is felvettek (Dorogi M. 1956: 314–315). A kacagány használata olyan általános volt, hogy 1820-ban a bécsieknek fel sem tűnt az odalátogató hódmezővásárhelyiek vállán (Kiss L. 1926: 164).
Az 1760-ban cifra hátibőrként tiltott fekete báránybőr sem ment feledésbe, sőt a férfisubák, hajdúsági, karcagi női bundák és olykor ködmönök hátán is gallérként szolgált (Viseletkódex 1990. 7. kép).
A hátibőrnek legnagyobb keletje mégis a hortobágyi, sárréti pásztorok körében volt, akik húsolás után csak megtörték a juhbőrt, s fejbőrét, körmeit is meghagyva, mellső lábaival nyakukba kötötték. A visszahajló pofabőr tarkójukat védte a hidegtől, széltől. Az igényesebbek a fej- és farokbőrt kikanyarították, a bőrt körbeszegték, esetleg bélelték is, s a hátsó lábakkal nyakukba, a mellsőkkel derekukra kötötték (Ecsedi I. 1914b: 30–31).
A hátibőrben könnyen mozgott a pásztor. Bunda alá is felvették, s ha ezt a közelgő farkasok miatt le is kellett dobni, mert „meg kellett zúgatni a botot”, a hátibőr még védett a hideg, a metsző szél ellen. A nádvágók is hátibőrben dolgoztak, s éjszakára a kúpba rakott nád alá húzódva a hátibőrre feküdtek, és bundájukkal takaróztak (Dorogi M. 1956: 314–315).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me