FEJREVALÓ LEPLEK

Full text search

FEJREVALÓ LEPLEK
A fejet, vállat takaró leplek időtlen idők óta alkalomadtán előkapható takaróként
szolgálták az asszonyokat. Még a múlt század közepén is „a’ nők, vasárnap, hosszúkás formára összehajtott vörös szélű lepedőket hordanak, melyeket midőn esső van, egész terjedelemben magukra borítanak” (Prónay G. 1855: 77–78). Ezt a sűrű szövetű, piros csíkos vászonabroszt nemcsak eső, hanem hideg, por, szúnyog ellen is magukra kapták nemcsak az asszonyok, hanem a leányok is, ezért mint karra való kendő az ő útikészületükhöz is hozzátartozott (Viseletkódex 1990. 8. kép). Ez az abroszforma kendő a Sárközben még századunkban sem maradhatott el a házból kilépő asszony karjáról, és pl. Kalotaszegen virágos kásmírkendő formájában a leány ünnepi öltözetét kiegészítő dísszé vált.
De az abrosz méretű lepel – egyszerűen a fejre borítva – nyomokban, az asszonyi fejviselet részeként is megmaradt. Az Őrség krónikása, Nemesnépi Zakáll György szerint, itt a múlt század elején a „menyasszony feje egy önkezével fonott és szövött fél lepedővel derékig van betakarva, mely fejrevalót köczölének” is neveztek (Mészöly G. 1917: 102), s amelyet viselője elöl, mellénél összefogott. Az ilyen leplet Somogyban fére-vetőnek, Göcsej, Hetés vidéken takarítónak nevezték. Valószínűleg hasonmásaik a felvidéki 706megyében használt ráfogók, a „Két Rafogót avagy Kis Lepedőket” (NML 1782) is felsoroló Nógrád megyei kárlista szerint.
Adataink számából ítélve sokkal elterjedtebbek lehettek az anyagot a szövőszék adta szélességében felhasználó, fejrevaló hosszúkendők. Az esetenként 2–3 m hosszú, keskeny végeiken gyakran kivarrott vászon-, patyolat-, gyolcs-, fátyol-, legújabban tüllkendőket országszerte használták. Anyaguk minősége nemcsak viselője anyagi lehetőségeire utalt. Az éppen legújabb, így legdivatosabb kelmék mindig az újasszony fején jelentek meg, s e kendők többnyire éppen az újmenyecskéket megkülönböztető szerepük révén maradtak fenn néhány konzervatívan öltözködő tájon.
Fejreillesztésük módozatai közül legsajátosabb a pacsa készítése. Ez a szögletes lappal merevített, fejtetőre hajtogatott kendő a múlt század elején a Dunántúl nagy részén köz- és ünnepnapi viselet volt. S ha a pacsa hazánkban különös benyomást is keltett a másféle kendőkötési módok mellett, rokonságot mutatott a szomszédos stájer és horvát asszonyok fejviseletével, s beleilleszkedett a Mediterráneum már a 15. században is könnyű fátylakat kedvelő övezetébe. Természetesen a pacsa készítése sem rögződött egy valamikori előképhez. Még e dunántúlnyi kis területen is eltérés volt a nyugatabbi, bonyolultabb, a pacsavető asszony által még fejretétel előtt hajtogatott és így káplira tűzött, valamint a keletebbi, somogyi, baranyai, ormánsági, magán a fejen kialakított forma között. Itt az arcra és a hátra boruló hosszú kendőre helyezett szögletes lapon át „hátra-vetették” az arcból a kendővéget, s e műveletről hátravető kendőnek nevezett pacsát közvetlenül a hajkontyhoz tűzték.
Ehhez az arcot, nyakat láttatni engedő fejviselethez képest sokkal inkább megfelelt a középkorból örökölt követelményeknek a Dunától keletre gyakorolt kendőkötési mód. Itt, a homlok- és állkendőt pótolandó, a hosszúkendőt homlokukba húzták, s áll alatt hátravezetve megkötötték. Így jelent meg Amman fametszetén 1586-ban a magyar nemesasszony (Amman, J. 1586; Viseletkódex 1990: 62), s így ábrázolták a magyar parasztasszonyt a Nürnbergben 1577-ben és W. Dillich 1600-ban kiadott viseletalbumának lapjain (Weigel, H. 1577. 166. kép; Dillich, W. 1600; MMT III. 339). Ilyen módon kötötték meg hosszúkendőiket a 17. században s később is Moldvától Kalotaszegig az erdélyi úri- és parasztasszonyok (Viseletkódex 1990. 10., 22., 34. és 26. kép). Ez a fejviselet rekonstruálható a 18. századi nagykunsági, kecskeméti adatokból is. A finom fehér bulázó, bulyázókendők, mellyel nyakukat „csinosan körülbulázgatván (tekergetvén) végeit lelógatják” (Majer I. 1837: 495) a 17. században az északi megyékben is használatban voltak, s a 18–19. században – Esztergom, Nyitra, Nógrád megyei, Garam menti adatok szerint – a falusi asszonyok ünnepi öltözetében is jelentkeztek. Errefelé a hosszúkendőt gyakorta fidelnek, fedélnek nevezték. A szó eredetileg a nemesasszonyok fejviseletéből ismert homlokelőt jelölte, egy ilyen, „mak himw fedelet” 1645-ben egy szombathelyi boltban leltároztak (Horváth A. 1956: 265). A fidelt a Felvidéken a szlovákok is és északabbi szomszédaink is általánosan használták (Fél E. 1942: 111).
A különféle patyolat- és fátyolkendők közül a legfinomabb szolgált az újmenyecskék felkészítésére, akik hosszúkendőiket a 17. században már gyakran nem hátrakötötték, hanem áll alatt átvezetve, a fül mellett tűkkel megtűzték. A hétfalusi újasszony sárga selyembarancsikját éppúgy bogláros tűkkel rögzítették, mint a barcasági, a torockói, távolabb a nagykőrösi, a 18. században pl. a szentesi, ormánsági, szlavóniai magyar új menyecske fátylát. Az újasszony ilyen módon való felkészítése a Sárközben és környékén 707maradt fenn legtovább. A tekerődzőfátyol itt is finom lenvászon, bíbor volt, melynek végeit, a bíborvéget, sajátos, geometrikus mintákkal varrták ki. A fátyoltűket tekerődző nek nevezték. Fél Edit a délebbi párhuzamok alapján a fátyol ilyesfajta megtűzését délszláv hatásnak tartotta (Fél E. 1943b). Feltevése találkozik a 18. század végén, Szentesen leírtakkal: „A fátyol fejér vagy fekete volt, a főkötőre czifra gombos tűkkel a fejéhez aggatva, és hátul a kontyára le eresztve szinte a földig – még a Törököktől maradt módik vótak ezek, de a mellyek 1780 táján már nagy részint el hagyódtak” (Filep A. 1971: 125). Tudjuk, hogy a 17. és még inkább a 18. században a „görögnek” mondott balkáni kereskedők leginkább alföldi és felvidéki falvakban működő boltjaikban bőven tartottak többféle patyolatot, kivarrott török bulyavászon kendőt, bíbort, fehér és fekete fátylat, valamint a fátylak feltűzésére alkalmas „báb tűt” (Bur M. 1985) is.
A női öltözet – ellentétben a keleties vonásokat előszeretettel adoptáló férfiruhával – a keleti eredetű anyagokat, díszítményeket is következetesen nyugati szemlélettel ötvözte magába. Ennek ellentéte elvétve fordult csak elő, mint éppen e fátyoltűzés vagy pl. a moldvai csángó asszonyoknál egykor szokásos törökös fez és kendő, a tulpán esetében, és a székely asszonyok a múlt század elején turbánszerűen felcsavart kendőt is viseltek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me