ELNEVEZÉSEK

Full text search

ELNEVEZÉSEK
Szóbeli rejtvényeinknek mind népi, mind irodalmi nevei igen változatosak. Mese szavunk a középkorban még ’enigma’ értelmű volt – első előfordulása (1333) személynévi adat (TESz II. 904). E szó finnugor eredetű (MSzFE II. 440–441), jelentésének alakulásával, változásával legutóbb Voigt Vilmos foglalkozott (Voigt 1980). Ma (enigma értelemben) csak jelzőkkel használatos: tanálós mese, találós mese, ez utóbbi első előfordulása: 1792 (TESz III. 827).
A műfaj különféle műnemeit nevezik találós versnek, találós kérdésnek (Gömörben fejtő kérdés – Ujváry 1975b), a 19. században, 1816 óta (Szily 1902: 321) azonban a talány, majd a néptalány megjelölés volt az uralkodó. A Magyar Nyelvőr IV. kötete Hibás szók és szólások javítása c. anonim (szerkesztőségi) cikkében elítélte a talány szót, és a rejtvény kifejezést javasolta helyette, mondván, hogy „E szóval s a szükséges jelzők hozzájárulásával igen alkalmasan kifejezhetők az enigma egyéb fajai is, mint: anagramm: betűrejtvény, charade: szótagrejtvény, logogriph: szórejtvény, rebus: képrejtvény. Ezek mellett különösen a népnél divatos szórejtvényekre megmaradhat az eddig is használatos találós mese” (Nyr 1875: 101). Voigt Vilmos összefoglaló névként a „találósok (tágabb elnevezéssel rejtvények)” megjelölést javasolta (Voigt 1969: 183).
A problémák boncolgatása helyett a terminológiát illetően megállapíthatjuk, hogy nagyon nagy szükség lenne egy olyan jellegű elemzésre, melyet a skandináv anyagon végeztek (Bødker–Alver–Holbek–Virtanen 1964). A finnugor terminológia terén is voltak kezdeményezések (Kitikov 1967: 7–8; Perevozcsikova 1978). Sürgető feladat lenne az ilyen jellegű összeállítások egybevetése, mert ez a jól kimunkált angol és német terminológia figyelembevételével a műfaj meghatározásában, tagolásában is sok tanulsággal járna.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me