SZÓBELI REJTVÉNYEINK MA

Full text search

SZÓBELI REJTVÉNYEINK MA
Találós kérdések és találós mesék, logikai és matematikai rejtvények ma is keletkeznek, sőt, a hagyományos anyagra rá-rárétegződő divathullámokban jelentkeznek.
A felszabadulás után, amikor biológiaoktatásunk főleg Micsurin és tanítványa, Liszenko nevének gyakori ismételgetéséből, munkásságuk kritikátlan dicsőítéséből állt, a keresztezés-viccek hódítottak (ezek pedig formailag találós kérdések; pl. Mi lenne, ha Micsurin keresztezné az írógépet a kukoricával? – Mikor ennéd a főtt kukoricát, a sorok végén csengetne…), de sajnos, akkor nálunk nem akadt monográfusa e rejtvénydivatnak, mint később Amerikában (vö. Abrahams–Hickerson 1964). A Szovjetunióban természetesen jóval korábban jelentkezett ez a divathullám („Über die Mitschurin-Kreuzungen wurden Tausende von Witzen erzählt.” – Drozdzynski 1977: 89).
A rejtvényviccek (Röhrich Rätselwitz terminusának – 1977: 215 – magyarítása e szó) nemzetköziségére további érdekes példákat idézhetünk. Már korábban megállapítottam, hogy rendőrvicceink zömét a németek is ismerik, csak éppen a (kelet)-frízekről mesélik (Mándoki 1978b: 345), most pedig az egyidejű vicckeletkezésre hozok egy érdekes példát. Lénárd Sándornál olvastam az alábbi, 1943-ra vonatkozó sorokat:
„… Hallotta, hogy a Duce lánya békeidőben nem fog többé fekete bugyit viselni?
– Miért?
– Mert beszüntetik a nyilvános mulatóhelyek besötétítését” (Lénárd 1973: 320).
Szilágyi Rózsa gyűjtötte 1944-ben, a Bihar megyei Konyáron az alábbi találós kérdést:
Mír visělnek a ňímet ňőük fekete bugyit? – Azír, měrt ěl vă rendělve, hogy mindě szóûrakozóûhějjet ěl kěl setítíteni (DMNyI K100: 25–26).
A közélet változásait (főleg fonákságait!) is tükrözik a viccek, és a közéleti viccek jelentős része formáját tekintve szóbeli rejtvény. A téma legjobb ismerője, Katona Imre is a Mi a különbség? címet adta kötetének (1980a).
A modern élet eszközei is bevonultak rejtvényköltészetünk fegyvertárába, pl. az elektronikus zsebszámológép. Az első zsebszámítógépes találós kérdésekről már van közlemény (Mándoki 1978b: 351–353). Befejezésül álljon itt egy azóta gyűjtött, újabb rejtvény, szintén Pécsről: Ha egy cég 7140 forint nyereségrészesedést fizet, és ez egy segédmunkás 87 napi bére, hol fognak tartani 5 év múlva? 714087 × 5 = 3570435 – a zsebszámológép digitális kijelzésű terminálján (ha fejtetőre állítjuk): SEhOLSE.
A szóbeli rejtvény eleven műfaja népköltészetünknek, további kutatásától még sok új eredményt várhatunk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me