TÁNCSZÓK

Full text search

TÁNCSZÓK
Mikor a hangulat már a tetőfokon volt, bekurjongattak a táncba. Ekkor kerültek elő az ún. táncszók, amelyeket egyes vidékeken csujogatásnak, táncréjjának, tánckurjantásnak, cifra szónak stb. neveztek. Hajdan az egész nyelvterületen általánosak lehettek, erre utalnak a különböző vidékekről származó népköltészeti gyűjtemények anyagközlései. Kriza János, aki a Vadrózsák c. munkájában már egy csokorravalót közölt a székely táncszavakból, a következőket írja: „A székely népnél a tánczközbeni verselés eleitől fogva divatjába volt, s nem egy anya és apa a tánczos legénység sorába legelőször kilépő fiacskájához szól biztatólag: »Mondj fiam tés is valamit a táncznak!« míg egy-egy éltesebb koru férfi is az »éfiuság« táncz-ropó seregébe béállván nógatja s zaklatja a 237szótlan munkában izzadókat: »Szót fiak a táncznak!« Szót is adnak mindegyre a táncznak, s ha egyszer beléhevültek, ömlik a tánczszó…” (Kriza 1863: 541).
A Dunántúlon az utóbbi időkben főleg már csak lakodalmak alkalmával, főleg lakodalmi menet közben kerültek elő ilyen jellegű kurjantások. Sajátos lakodalmi kurjantások is voltak mindenütt, de ezek szövegileg szorosan kapcsolódtak a táncszókhoz. Egy-egy bekiáltás tánc közben azért még itt-ott ma is előfordul. Például Északkelet-Magyarországon, sokszor egy-egy helyzettel kapcsolatosan gyakran felhangzottak még a közelmúltban is különböző tánckiáltások (Pesovár F. 1954: 16):
Hopp a pipám leesett
A szeretőm nevetett.
Megállt a táncos, és mintha nézte volna, hogy ott van-e a földön. Mikor rakosgatták a leányt, ezt kiáltották:
Hacacáré, erre, hacacáré arra.
A legény tánc közben arra törekedett, hogy lerázza a leány kontyát:
Húzd el nékem azt a nótát,
Fogja meg a szeretőm a kontyát.
Ha a friss közben sikerült a leány kontyát szétrázni, akkor ezt kiáltották:
Elnyertem a hajadat.
A táncszók használatának általános gyakorlata ma még különösen Erdélyből ismeretes. Elnevezésük itt ujjogatás, csujogatás, mondzsikálás, verselés, rikótozás stb.
A táncszók szórványosan már a 16–17. századi kéziratos énekeskönyvekben előfordultak. Itt utalunk ismételten az 1505-ben felbukkanó körmöcbányai táncszóra. A tánckiáltások nagyobbrészt alkalmi rögtönzések voltak, de mindig előfordultak közöttük különböző dalok szövegsorai is. Kriza János is említi idézett munkájában (Vadrózsák) a táncszókkal kapcsolatosan a népdaltöredékek szerepét: „Ilyszerű népdal-formákat, régi énekecskéket gyakran dalolnak is többen egyszerre, kivált amikor ugynevezett lassu czigány nótára tánczolnak” (Kriza 1863: 541). A Mezőségen is – az általánosan gyakorolt tánckiáltások mellett – megfigyelhető volt, hogy a lassú páros táncok közben (pl. cigánytánc) ilyenszerű szövegeket énekeltek a táncolók. Egyes mezőségi falvakban, miközben a legények a ritka magyar táncot járták, a körben táncoló leányok csujogatásokat énekeltek az egyébként szöveg nélküli hangszeres muzsikára:
Karikára legények,
Betyárosan (huszárosan) verjétek,
Itt vagyok én segítek.
(Kallós 1964: 248)
238A táncszók a tánchoz kapcsolódó, sajátos költői szövegek, amelyek összehangzanak a táncmozdulatokkal, és a hangulati fokozást szolgálják. Általában kétsorosak, de előfordulnak három-, négy-, sőt többsorosak is, például tízsorosak. Hét vagy nyolc szótagos sorok váltakoznak, de táncszavaink sorainak többsége azonos ritmusú. A kétféle ritmus tehát a következő:
vagy
A csujogatásokat – annak hozzátartozó részeként – különböző kiáltásokkal fejezték be: „csu-ju-jú, ju-ju-jú” vagy csu-ju-ju-jú, csu-ju-ju-jú”.
Többféle ritmikai változatuk lehetett, például:
Feltehetően e szavak alapján kapták a táncszavak a csujogatás, ujjogatás elnevezésüket. Tartalmilag a táncdallamok szövegéhez hasonlítanak, sokrétűek, változatosak. Sokszor gúnyolódó, csipkelődő tartalmúak, néhol szabadszájúak is. De a tánc hevében mindenki tudomásul vette, nem sértődhetett meg senki, ha találva érezte magát. A szövegek a táncra, tánctudásra, a más falubeli legényekre, tánchelyekre, muzsikásokra, szerelemre, különböző emberekre, ivásra stb. vonatkozhattak.
A kiáltozások célja a táncra való biztatás volt. Tánc és bál alkalmával egyénileg csujogattak, míg lakodalmakban általában csoportosan. (A lakodalmi csujogatásoknak is megvolt a házassággal kapcsolatos sajátos témakörük.) A táncszókat – a megfigyelések szerint – általában a dallamokhoz kapcsolva szótagolták ritmikusan. Elkezdték az első sorát kiáltani az egyik dallamsorra. (Meg kell jegyeznünk, hogy nem mindig a dallam elején kezdik, bár az is gyakori.) Majd kihagytak egy dallamot, és a következőre folytatták. Akármilyen terjedelmű volt egy dallamsor, akkor is két sor, azaz egy zenei periódus után kiáltották. Előfordult a soronkénti kiáltozás is. Ezt sem végezték minden esetben a sorok ritmikájához alkalmazkodva.
Réthei Prikkel Marián nyelvalaki szempontból a táncszókat három nagy csoportra osztotta. Az első csoportjuk a biztatást, örömet kifejező indulatszók: „uccu, nosza, hopp, ejhaj-sejhaj, hejhaj, ujjuju” stb. A második csoportba már értelmes, de rendszerint kihagyásos felkiáltások tartoznak, „uccu neki, uccu rajta, uccu lábam ne hibázz, tyuhaj sose halunk meg!” stb. A harmadik csoportbeliek az érzést, gondolatot, hangulatot szabatos formában, rímesen, versben fejezik ki. Egy-egy ilyen tánckiáltás akárhány sorból áll, egységes gondolatkörben marad. Ilyenek például a következő észak-mezőségi tánckiáltások:
Úgy táncolunk Kidébe,
Mint a légy a cibrében,
Úgy táncolnak Bádokba,
Mint a csizma lábomba,
Úgy táncolnak Dobokán,
Mint bolha a tűfokán,
Úgy táncolnak Fejérden,
Mint a szamár a réten.
Úgy táncolnak mifelénk,
Mint egy leány s egy legény.
239vagy:
Válaszúti leányok,
Pohárbeli virágok,
Legények ha akarják,
Kalapjukba hervasszák.
(Kallós 1964: 249)
Átmenetiek az első két csoport rímes kapcsolatai. Például:
Haja hess,
De feszes!
Ijjuju, jujujú,
A nadrágom kétágú!
(Réthei Prikkel 1924: 248)
Az első két csoporthoz tartozó felkiáltásokat és azok kombinációit mindenütt ismerték. A harmadik csoportbeliek gazdag táji változatai mellett akadtak olyan táncszók is, amelyek az egész magyar nyelvterületen általánosak voltak. Ragadjunk ki ezek közül néhány közismert tánckiáltást:
Járd ki lábam, járd ki most,
Nem parancsol senki most!
 
Kicsi nekem ez a ház,
Kirugom az oldalát!
 
Akinek ma kedve nincs,
Annak egy csöpp esze sincs!
(Réthei Prikkel 1924: 249–253)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me