A JÁTÉKOK TÁRSADALMI VONATKOZÁSAI

Full text search

542A JÁTÉKOK TÁRSADALMI VONATKOZÁSAI
A különböző kultúra- és társadalomelméleti, illetve antropológiai kézikönyvek már többször rámutattak arra, hogy a hagyományos kultúrák, de általában minden csoportkultúra elsődleges és egyik legfontosabb célja olyan magyarázat-, akció- és eszközrendszer kidolgozása és fenntartása, amelyek a leghatékonyabb módon szolgálják az individuumnak a kultúrába való beépülését, egyén és kultúra azonosulását. A falusi közösség, a falusi kultúra számára is létfontosságú minden olyan mechanizmus működése, amely elősegíti a felnövekvő egyének kultúrába való beilleszkedését, csökkenti az individuum és a kultúra közötti összeütközéseket. A falusi kultúrának számos olyan intézménye, eszméje és tevékenységi rendszere volt, amelyek alapvetően ezt a célt szolgálták. Ezek között azért volt kitüntetett jelentősége a játéknak, mert a kultúrába való beépülés legkritikusabb szakaszát, a gyermek- és ifjúkort jelentős részében ellenőrzése, irányítása, befolyása alatt tartotta. Ez az időszak az individuum és kultúra közötti kapcsolat legdinamikusabb periódusa, mivel ekkor történik a „kultúra elsajátítása”. A felnőttkor ehhez viszonyítva egy passzívabb korszak; a kultúrába történő „behatolás” folyamatát felváltja a kultúrában való élés állapota. A megismerés, az elsajátítás folyamata mindig lehetőséget nyújt a megismert tények, jelenségek, értékek, normák stb. elutasítására, a létező szabályok átalakítására, formálására. A játéknak mint kulturális tevékenységrendszernek éppen az a legfontosabb feladata, hogy a megismerés, az elsajátítás, más szóval a szocializáció folyamatát a kultúra szempontjából minél kedvezőbben alakítsa. A szocializáció fogalmával egyrészt a saját kultúra alapvető elveinek elfogadtatására, másrészt pedig az ettől a kultúrától idegen vagy ezzel a kultúrával szemben álló ideológiák elutasítására utalunk. A szociálpszichológiai kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a szocializáció fogalma individuum és kultúra viszonyára vonatkozik, s ez a viszony mindig egy adott csoport keretein belül realizálódik. Ez azt jelenti, hogy az individuum egy meghatározott csoport tagjaként ismeri meg és sajátítja el a kultúra különböző tartalmait és szabályait. A szocializáció folyamatának igazi tartalma tehát minden esetben az individuum és az adott csoport közötti kölcsönhatások hálójában valósul meg. Éppen ezért – egy rövid kitérő erejéig – fokozott figyelmet kell fordítanunk a csoport fogalmára.
A falusi társadalom, a falusi közösség egyik sajátossága, hogy különös jelentősége van a nemek és a korcsoportok szerinti megoszlásnak. A különböző korú individuumok csoportjai az egyén mindennapi életének teljes szerkezetét átfogják és meghatározzák. Az individuum számára – a helyi közösség keretein belül – ezek a korcsoportok jelentik, ezek testesítik meg a legfontosabb vonatkoztatási keretet. A korcsoportok mint vonatkoztatási csoportok az individuum társadalmi viselkedésének, akcióinak nemcsak formai keretét, hanem irányító-szabályozó-ellenőrző intézményét alkotják. Ugyanakkor az egyénnek a különböző korcsoportokban elfoglalt helye, társadalmi státusa jelentős mértékben befolyásolja az individuum társadalomban betöltött szerepét.
Már az eddigiekből is kiderült, hogy a játék elsősorban csoporttevékenység (ami nem zárja ki az egyedül játszható játékok meglétét). Ez azért fontos, mert a csoportos játék nemcsak a kultúra megismeréséhez és elsajátításához járul hozzá, hanem rögzíti a csoport más tagjaival való érintkezés eszközeit, módjait és szabályait is. Pontosabban fogalmazva, a csoportos játékok a kulturális tartalmak mellett az emberi, társadalmi viszonylatokat is érzékeltetik. Természetesen szó sincs arról, hogy a falusi társadalom 543másodlagos csoportjai közül éppen a játékcsoportok lennének a legfontosabbak. Az emberi élet egy meghatározott periódusában azonban, a gyermek- és ifjúkorban – éppen a szocializáció folyamatában betöltött szerepe miatt – hangsúlyozott a jelentősége. Ennek a ténynek az egyik legfőbb oka, hogy a különböző jellegű másodlagos csoportok közül éppen a játékcsoportok azok, amelyek a leginkább megmaradnak egy-egy korcsoport határain belül. Némi túlzással azt mondhatjuk, hogy a játékcsoport egyben mindig korcsoport is, azaz a különböző játékesemények formai szerveződésének egyik legfontosabb kritériumát az azonos korú individuumok együttléte jelenti. A játékcsoport másik rendkívül lényeges, de az eddigiekben kevéssé hangsúlyozott jellegzetességét a nemek szerinti megosztottság jelenti. Természetesen itt sem abszolút értékű tulajdonságról van szó, hanem csak egy döntő mértékben jellemző sajátosságról. Számos olyan játéktípust ismerünk, ahol a fiúk és leányok közösen, együtt játszanak. Ennek ellenére a népi gyermekjátékok egészére inkább a fiúk és leányok különállása a jellemző, amit jól tükröznek a fiú- és leányjátékok.
A játékcsoportok létének és működésének leglátványosabb megnyilvánulási módjai a játszók. Azokat a falusi tereket, udvarokat, utcákat, réteket nevezzük így, ahol vasárnap délután a fiatalok és a gyermekek – a közösség nyilvánossága előtt – közösen játszottak. A játszó volt az az intézmény, amelynek keretein belül kifejezést nyert a korcsoportok, illetve nemek szerinti csoportok megléte, illetve ezeknek a közösség által történő elismerése. A játszó belső rendje, nagyfokú formalizáltságán keresztül egyrészt a közösség ellenőrzésének, a „preventív cenzúrának” az objektivációja, másrészt pedig a közösség ideológiájának látványos kinyilvánítása, az egyéneknek a „kultúrában való élés” törvényeire való figyelmeztetése.
Tehát a játékok társadalmi vonatkozásai a játéktevékenység lényegét jelentik. A játékok nem vagy nem csak kulturális jelenségek, kultúrtörténeti emlékek, hanem elsősorban társadalmi tények. E szempont következetes érvényesítése nélkül a játékok, főleg a népi gyermekjátékok aligha értelmezhetők megfelelő módon.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me