GYILKOSSÁG

Full text search

GYILKOSSÁG
A gyilkosság vétsége nem kínál annyi tanulságot a paraszttársadalom sajátos normarendjének vizsgálata szempontjából, ezért csak röviden tárgyaljuk. Ezt tartották a legnagyobb bűnnek. Mindazonáltal megkülönböztették a gyilkosságot a verekedés közben esett emberöléstől. Az utóbbit véletlen balesetnek tartották, és nem vallottak a gyilkosra.
Több esetet ismer a szakirodalom gyilkosság átvállalásáról is. Így például egy gyilkosságba 666esett családos ember büntetését 6 legény vállalta, 1–1 évet ültek helyette (Börcsök V. 1967: 136). A Csongrád megyei Zsombón az 1960-as években is előfordult, hogy családos testvére helyett nőtlen öccse átvállalta a gyilkosságot. A képhez hozzátartozik, hogy a börtöntől így megmentett férfi a helyzetet nem tudta elviselni, elzüllött, családját is elhagyta.
A magzatgyilkosság esetében nem volt egyértelmű a népi megítélés. Bár a világi és egyházi törvények is gyilkosságnak tekintették a terhesség megszakítását, a népi erkölcs ettől némileg eltért. Kiskunhalason például az volt az általános nézet, hogy „amíg a gyerek meg nem mozdul az anyába, addig el lehet csinálni, mert még nincs benne élet. Azután már bűn” (Papp L. 1941: 71). A katolikus Ipolyságon (Hont m.) bűnnek tartják, „mint az isteni akarattal való hathatósabb szembehelyezkedést”, de a terhesség első felében még nem számít „ölésnek” (Kapros M. 1986: 131). A magzatelhajtás kezdetleges praktikái a népi gyakorlatban valójában többé-kevésbé bevett módon jelen voltak (Gémes B. 1987).
Az egyke divat teljesen felforgatta az ide vonatkozó paraszti normákat. Míg korábban a gyermeket Isten áldásának tartották, a 19. század végétől a kutatók már e felfogás megváltozásáról tudósítanak: „K…nak mondja a sok gyermekes család anyját, tisztességesnek pedig azt az asszonyt tartja, akinek csak egy gyermeke van” (Jankó J. 1902: 393).
A családtervezést az idősebb női generáció tartotta kézben, s az egykés vidékeken szinte rákényszerítették a fiatalasszonyokat az első gyerek utáni terhesség megszakítására. Sokan belehaltak a kezdetleges praktikákba. A szigetvári kórház igazgatója 1943-ban „sok fiatal anyát kérdezett meg a halálos ágyon, miért akart megszabadulni a második magzattól; (….) lenéznek, megszólnak, csúfolnak, (…) főleg a nagyszülék bántalmaznak, hogy tegyek valamit a szégyen, a második terhesség ellen” (Szigetvári Hírlap, 1943: 1).
A nagymértékű születésszabályozás kibontakozása az 1860–1870-es évekre tehető, tehát közvetlen kapcsolatban állt a jobbágyfelszabadítással, azzal, hogy a parasztbirtok terjeszkedésének lehetőségei lezárultak (Gémes B. 1987: 8). Az egyke tulajdonképpen egy polgárosodottabb, a vagyon együtt tartását célzó értékrend része volt, s így elsősorban a gazdasági fejlődésben előbbre tartó vidékeket jellemezte. A két stratégia azonban nem különült el élesen, egymás mellett élt.
Az erősen vallásos, katolikus palóc vidéken a terhességmegszakítás még a legutóbbi évtizedekig bűnnek számított a közvélemény szemében. A palóc Bodonyban az 1960-as években leköpdösték azt az asszonyt, akiről kiderült, hogy „elcsináltatta” gyermekét. Az ugyancsak palóc Varsányban egy fiatalasszony hírét már az is veszélyeztette, ha Balassagyarmatra utazott, mert ott volt a kórház.
Az erények és bűnök vizsgálata során alkalmunk volt az értékeknek a mindennapokban való jelenlétéről vázlatos képet kapni, abban a nagyon is gyakorlati formában, ahogy viszonyaikat alakította, rendezte. Láthattuk azt is, hogy a paraszti erkölcs, noha sok tekintetben öntörvényű és autonóm képződmény, a törvényes jogrendszerben és az egyházi ideológiákban gyökerezik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me