IV.

Full text search

IV.
MILANO herczegi trónján a kiskorú Gian-Galeazzo űlt, Francesco Sforza unokája, kinek nevében nagybátyja, Lodovico, Bari herczege, a « Moro » vitte a herczegség kormányát. A Sforza-ház nem tartozott Európa régi uralkodó családai közé; Francesco, a nagy condottiere, a köznép sorából küzdte föl magát a Viscontiak trónjára; de az utolsó Visconti-leány keze törvényesítette foglalását, s uralkodói képességei megszilárdították házának uralmát a herczegi trónon. A Sforzák Olaszország leghatalmasabb dynastiái közé tartoztak Mátyás idejében, s Blanka Mária herczegnő, az uralkodó herczeg nővére, Európa leggazdagabb örökösnőjének volt elismerve.
Mátyást régi barátságos viszony fűzte e családhoz, melynek ősét már Hunyadi János barátai közé számította. Katalin királyné halála után Francesco Sforzánál keresett menyasszonyt, s nem a herczegen, hanem magának Mátyásnak megváltozott tervein múlt, hogy nem vette nőűl leányát, Ippolitát, a ki később Alfonz calabriai herczegnek lőn nejévé. Beatrix útján, a nápolyi királyi ház által, sógorságba is jött a Sforzákkal; bárha apósának az a teve, hogy egyik fiának szerezze meg a milanoi herczegséget, nem lehetett alkalmas a kölcsönös rokoni viszony megszilárdítására. A terv azonban épen Mátyás ellenzésén bukott meg, s a három udvart 1481 óta politikai érdekközösség fűzte egymáshoz, midőn Lodovico Nápolylyal és a firenzei köztársasággal Velencze ellen szövetkezve, Mátyás segítségével remélte megtörhetni a signoria hatalmát. S habár a szövetség később fölbomlott, Mátyás nem szűnt meg tovább ápolni a barátságot a gazdag és hatalmas herczegi családdal s ide irányúlt első figyelme, midőn 12 éves fia számára menyasszonyról kellett gondoskodnia.
Blanka Mária herczegnő, ki nagyanyjának, Visconti Blankának nevét viselte, 1472 ápril 15-én született, tehát 13 nap híján egy évvel volt idősebb Corvin Jánosnál.

12. GIAN-GALEAZZO MILANOI HERCZEG ÉRME

13. BLANKA MÁRIA HERCZEGNŐ ARCZKÉPE.*
Blanka Mária herczegnőnek a 37. lapon közölt arczképét Lionardo da Vincinek a milanoi Biblioteca Ambrosianaban őrzött eredetije után Eugéne Müntz La renaissance en Italie et en France cz. munkájából vettük át. A 193. lapon látható arczkép eredetije az ambrasi arczképgyűjteményben, a 200. lapon közölt kisebb arczkép eredetije, Ambrogio de Predis műve, a velenczei Accademia delle belle arti gyűjteményében őriztetik. Az elsőt a Jahrbuch der Kunstsammlungen des a. h. Kaiserhauses XIV. kötetéből, a másodikat a Jahrbücher der königl. preussischen Kunstsammlungen x. kötetéből vettük át.
Atyja Galeazzo Mária herczeg volt, a kit kegyetlenségeért 1476 karácsony másodnapján az oltár előtt gyilkoltak meg. Blanka még nem volt öt éves, midőn e borzasztó esemény történt; neveltetése anyjára, savoyai Bona herczegnőre maradt. Ez kora ifjuságában unokaöcscsének, IV. Filibert savoyai herczegnek jegyezte el, de a vőlegény, 1482 ápril 22-én, 17 éves korában elhunyt.* Meg sem gyászolta, mert jóformán föl sem érte észszel a haláleset jelentőségét, midőn a bajor udvarból érkezett házassági ajánlat,* s ezzel majdnem egyidejűleg jött a hír, hogy a hatalmas magyar király egyetlen fia számára óhajtja megszerezni a fiatal herczegnő kezét.
Les genealogies historiques des rois, empereur etc. (GIFFART, Páris, 1736.) II. köt.
Ezt a ferrarai herczeg milanoi ügyvivője, Giacomo Trotti írja alább idézendő jelentésében, 1485 márczius 26.
A terv 1484 végén merült fel, bizonyára Mátyás olasz diplomatáinak közvetítésével, mert ezeknek állott első sorban érdekében, hogy más országok mellőzésével, olasz fejedelmi házból ajánljanak menyasszonyt a reménybeli magyar trónutódnak. Francesco Fontana, e diplomaták legjelesebbje, a mondott év telén Nápolyban járva diplomacziai küldetésben, első indította meg a puhatolózást a milanoi udvar ott időző bizalmas emberénél, Giudantonio Arcimboldonál. Biztató választ nyerve, komoly tárgyalásokat kezdett, s midőn visszatért a budai udvarhoz, magával vitte a kecsegtető kilátást, hogy a királyfi Európa leggazdagabb fejedelmi hölgyével léphet házasságra.*
A milanoi herczeg maga beszéli ezt el 1485 ápril 13-án a Mátyáshoz küldött követe számára adott utasításban. Dipl. Eml. III. k. 39. 1.

14. BONA MILANOI HERCZEGNÉ ÉRME.
A mily örömmel fogadta azonban Mátyás e frigy lehetőségét, ép oly makacs ellenségre talált az Beatrix királyné személyében. Évek folyamán mindinkább növekedett a távolság, mely a királynét János herczegtől elválasztotta; s az anyai örömek hiánya a helyett, hogy csökkentette volna idegenkedését, valóságos gyűlöletté fejleszté azt szivében. Már abban a tervben, hogy a gyermeket papnak neveljék, nem alaptalanul keresi Beatrix befolyását az újabb történetírói felfogás.* S hogy ez a terv el lőn ejtve, féltékenységgel, irigységgel töltheté el szivét Mátyásnak az a szándéka, hogy törvénytelen gyermekét teszi trónja örökösévé. Titkos és nyílt eszközökkel következetesen iparkodott útját állani János emelkedésének. Férjére gyakorolt rendkívűli befolyását nem merte ugyan nyíltan latba vetni a gyermek ellen, de annál inkább igyekezett azt felhasználni, hogy annak barátait Mátyás közeléből eltávolítsa. Így esett cselszövényeinek áldozatúl még 1484 nyarán a kanczellár, Váradi Péter kalocsai érsek, a kiben János herczeg érdekeinek leghatalmasabb támaszát vesztette el.*
FRAKNÓI, Mátyás király. 345 l.
A pápai követ írja ezt 1483 deczember 24-én kelt jelentésében. V. ö. FRAKNÓI, i. m. 348. 1. és Váradi Péter élete, Századok, 1884. 502. s köv. l.
A ki a bukott kanczellár helyére lépett, Proszniczi Filipecz János váradi püspök, és a királyi udvar második befolyásos főpapja, az emelkedőben levő Bakócz Tamás királyi titkár, engedelmes eszközei voltak ugyan a király akaratának; de a dicsvágyó Bakócz a királynétól várta további előmenetelét, míg a morva származású váradi püspök lelkében talán már titkos gyökeret vert a vágy, hogy Mátyás halála után a magyar és cseh koronákat egy király fején hozza egymással állandó kapocsba.
Beatrix nem állhatta útját a király törekvésének, hogy fejedelmi házassággal erősítse meg fia helyzetét, de azzal remélte e fegyvert megfoszthatni élétől, ha saját családjából szerez menyasszonyt a herczeg számára. Testvérének, Aragoniai Frigyes herczegnek franczia királyleánytól született, Francziországban élő leányát hozta javaslatba. Ajánlatát a gazdag hozomány kilátásán kívűl Mátyás egyik kedvencz tervének bevonásával öltöztette kívánatos színbe. A király már több év óta fáradozott azon, hogy a török szultán szökevény testvérét, a szerencsétlen Dsem herczeget a rhodusi lovagok hatalmából kiszabadítsa s udvarába hozza. Beatrix azzal biztatta, hogy a menyasszony anyai összeköttetései révén nem lesz nehéz XI. Lajost, a franczia királyt, a török herczeg kiadatására bírnia. Mátyás azonban felismerte a neje tervében rejlő czélzatot, s visszautasítá azt. De annyira tartott Beatrix cselszövényeitől, hogy kénytelen volt tudta nélkűl, a legnagyobb titokban kezdeni meg a milanói udvarral a komoly tárgyalásokat.*
Trotti jelentései, 1485 márczius 20 és szeptember 7.
Fontana 1485 február havában mint kegyvesztett és száműzött hagyta el a magyar udvart, Milanoban keresve menedéket Mátyás haragja ellen. De a száműzetés csak diplomatiai fogás volt, melylyel Beatrixet akarták félrevezetni; s az olasz magával vitte a király titkos megbízását, hogy magával a Sforza-ház fejével, Lodovico herczeggel, tegye magát a házasság ügyében érintkezésbe. Küldetésének kiváló politikai jelentőséget kölcsönzött az a körűlmény, hogy először adott Mátyásnak alkalmat, határozottan nyilatkozni a trónöröklés kérdésében. A király tisztában volt a felől, hogy a fejedelmi ara kezét csak úgy szerezheti meg fiának, ha előbb koronát biztosít számára. Fontanának adott utasításában felhatalmazta az olasz diplomatát, hogy fiának János herczegnek, mint a magyar trón örökösének követe és kérő násznagya gyanánt lépjen fel Lodovico herczegnél.*
Diplom. emlékek Mátyás király korából, III. k. 39. l. BONFINI, i. m. 500. 1.

15. LODOVICO HERCZEG ÉRME.
A vigevanoi kastélyban folyt tárgyalások gyorsan vezettek kedvező eredményre. Lodovico herczeg kiváló előnyöket ismert fel a Mátyással kötendő rokonságban. De első sorban a kérő jövőjéről akart teljes bizonyosságot szerezni. Nem elégedve meg Fontanának ez irányban tett határozott nyilatkozatával, fölvetette a kérdést: mi történik a királyfival, ha Beatrix anyává lesz, vagy ha a király – neje halála esetére – újabb házasságra lép és törvényes utódoknak ad életet?
Fontanának teljes módjában volt eloszlatni Sforza aggályait. Megnyugtathatta a felől, hogy a király, ha özvegységre jutna is, semmi esetre sem fog újból megházasodni; ezt nem tenné már csak fia érdekében sem, kit – úgymond – úgy szeret, « hogy a saját szemeit oda adná érte ». Ép ily kevés ok van arra gondolni, hogy Beatrixnak kilencz évi magtalanság után gyermekei születhetnek; de ha ez megtörténik, Mátyás a Csehországból bírt tartományokkal és a cseh királyi czímmel, a boszniai királysággal s Ausztriával fogja kárpótolni János herczeget.*
U. ott, 40–41. ll. és Giacomo Trotti jelentései, 1485 márczius 20, 26, 30 és ápril 3.

16. A VIGEVANOI HERCZEGI KASTÉLY.
Még folytak a tárgyalások Fontanával, midőn Lodovico herczeg a treviglioi Maffeo di Nasot, meghitt emberét küldte Magyarországba, hogy Mátyás ajkairól ismételtesse követének igéreteit. Maffeo 1485 ápril 23-án vette át utasításait s hatvan rőf aranybrokát szövetet vitt magával ajándékba a királynak, Lodovico igéretével együtt, hogy a Milanoban tartózkodó Lionardo da Vinci által fog számára egy Madonna-képet festetni.* A követség azonban már jóformán csak udvariassági tény jelentőségével bírt; kevéssel Naso távozása után, május elején, az eljegyzést Milanoban bevégzett ténynek tekintették. A milanoi udvarnál időző külföldi követek julius 31-én kaptak hivatalos értesítést az örvendetes esemény felől. Ascanio Sforza bibornok, a menyasszony nagybátyja, bejelentette azt II. Pál pápának is, és a szent atya a milanoi herczegi családra nézve különös örvendetes tény gyanánt üdvözölte a házasságot, a bibornok útján fejezve ki a Sforza-háznál szerencsekivánatait.*
Dipl. Emlékek, i. h.
Trotti jelentései, 1485 május 7. és július 31. Ascanio bíbornok levele 1485 augusztus 20., a Dipl. Emlékekben, III. k. 46. 1.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me