I. A SZKITHA-SZARMATA VISELET.*

Full text search

I. A SZKITHA-SZARMATA VISELET.*
Dr. Boncz Ödön: Vázlatok a magyar viselet történetéből. (Az Arch. Ért. 1886. évfolyamából.) 1887. 1–16. l. – Neumann Károly: Die Hellenen im Skythenlande. Berlin. 1885. 287 s köv. ll. – Weisz Hermann: Kostümkunde. Geschichte der Tracht der Völker d. Alterhums. II. Abth. Stuttgart. 1860. 544–573. – Hottenroth Friedrich: Trachten der Völker alter und neuer Zeit. 2. Aufl. Stuttgart. 1884. I. k. 86–89. l. 62–63. tábla. – Hope Thomas: The Costume of the Ancients.Vol. 1. London. 1875. 13, 26–28, 36. – Demin August: Die Kriegswaffen. 4. Aufl. Lipcse. 1893. 195–196, 217. l. és Ergänzungsband. 33, 49, 52, 60. l. – A magyar nemzet története. Szerk. Szilágyi Sándor I. k. CCLVII. s. köv. 11.
Azon a területen, hol a történelem derengő világánál legelőbb tünnek föl a magyarság körvonalai, az ókorban a szkithák vagy szittyák viselete volt általánosan elterjedve. Herodotus Kelet-Európa néprajzi viszonyainak leirásánál több népről világosan megjegyzi, hogy bár a szkitháktól különböző nyelven beszéltek s egyáltalában nem tartoztak a szkithákhoz, de szokásaikban és ruházatukban a szkithákat követték; ilyenekül említi pl. a Dnyeszter, Bug és Dnyeper forrásvidékén tanyázott neurokat s a felső-don- és volgamenti androphagokat és melanchlainokat, meg a nyugot-szibériai argimpaiokat.*
«A neurusok szkitha szokások szerint élnek.» Herod. VI. 105. Az 51. fejezetben világosan megkülönbözteti a szkithák és neurok földjét. Az ujabb kutatások szerint a neurok valószinüleg a szlávok ősei voltak. – Az andorophagok «egy külön és semmikép sem szkitha nép»; a «szkithákhoz hasonló ruhában járnak, de a saját nyelvükön beszélnek.» Herod. IV. 18 és 106. – «A királyi szkithákon túl északra a melanchlainok laknak, egy más népfaj, mely nem szkitha»; «mindannyian fekete ruhában járnak, innen van a nevük is, különben szkitha szokások szerint élnek». Herod. IV. 20. és 107. – Az argippaiok «saját nyelvükön beszélnek ugyan, de szkitha ruhában járnak». Herod. IV. 23.
A szkithákat megszoktuk a magyarok őseinek vagy legalább is az ősmagyarokkal közelebbi rokonságban levő népnek tekinteni, míg a német tudósok, főleg a szkitháknál használatban levő nevekre támaszkodva, több mint félszázad óta ugy vélekednek, hogy a szkithák az árja vagy indo-europai népcsaládhoz, még pedig ennek irán-perzsa ágához tartoztak. A szkithák életmódja azonban, valamint szokásaik, lelki és testi tulajdonságaik és észjárásuk egyes fenmaradt nyilvánulásai, alig mutatnak valami hasonlóságot az iránok vagy a történelem különböző korszakaiban ismeretessé vált bármelyik árja nép hasonló természetü sajátságaival; ellenben mindannyiszor ismétlődnek az ókori irók által följegyzett szkitha jellemvonások, valahányszor egy-egy addigelé ismeretlen hatásoknak legkevésbbé kitett s kezdetleges életviszonyaik közt megmaradt ural-altáji törzseknél. Nagy okunk van tehát kétségbe vonni a német nyelvészek következtetéseinek helyességét s bár szorosan véve nem tartozik is ide a szkithák nemzetiségének kérdése, egy pár szóval mégis kellett érintenünk. A szkitha viselet ugyanis, mely alapja a kelet-európai népek viseletének, bármilyen nemzetiséghez tartozzanak is különben s a melynek egyes elemei, pl. a gatya, egész napjainkban megmaradtak a magyar népviseletben, nem csupán ebből a szempontból foglal helyet egy a magyar viselet egész fejlődését felölelő munkában, hanem, ha a szkithák ural-altájiak voltak, közelebbi szempontból is számot tarthat érdeklődésünkre. Mert ez eseten a szkitha viselet – a legrégibb ural altáji viselet, melyet ismerünk – egészben véve föltünteti a turán családhoz tartozó különböző néptörzsek ősi viseletét is Kelet-Európától kezdve Közép-Ázsián át egész Belső-Ázsiáig s igy a meddig csak visszafelé nyomozhatjuk a magyar viseletet, legeredetibb és legrégibb alakját a szkitha néven ismeretes viseletben kell keresnünk. Ilyen szempontból tekintve a szkitha viselet, épen nem csodálkozhatunk azon, ha pl. az Altáji hegység délkeleti részén tanyázó turkoknál még a Kr. u. VIII. században is ugyanazt a sajátságos, hátul lefelé kanyarozó s a nyakszirtet is elfödő süveget találjuk 4. 6–7., minőt a feketetengermelléki szkithák csaknem ezer esztendővel előbb viseltek, sőt némely kirgit és mongol törzsnél ma is használatban van.*
E kérdést tüzetesebben A szkithák nemzetisége. Budapest. 1895. (Külön lenyomat az «Ethnographia» 1894. évfolyamából) cz. tanulmányomban tárgyaltam. V. ö. még Budapest régiségei. V. k. 1897. 89–90. l. Vogul-osztjákféle ugoroknak, tehát a magyarral közelebbi rokonságban levő népnek tartja a szkithákat Fiók Károly Az árják és ugorok érintkezéseiről. Budapest. 1894. cz. tanulmányában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me