V. A SZABADSÁG ELMÉLETE

Full text search

V. A SZABADSÁG ELMÉLETE
Egy öreg cseléd jött be teríteni. Miközben tipegve-topogva fölrakosgatta a veres szegélyes, otthon szőtt abroszra a ház ékességeit, az ezüst kanalakat, paprika-, sótartót, a különféle kancsókat stb., tovább szövődött a beszélgetés fonala.
– Vegyük a dolgot lelkiismeretesen – szólt Miklós hévvel. – Miért legyen különb egyik ember a másiknál? Az isten előbb teremtette az embert, és csak azután a vármegyét és nemesi címert.
– Hüm! elég rosszul tette.
– Az isten mindenkit egyenlőnek alkot, szabadnak, függetlennek, a föld urának; de az emberek egy része meghamisítja akaratát, elveszi a másik rész jogait, és szolgáivá teszi azokat, kik testvérei kell hogy legyenek.
– Gubó legyek, ha nem valami prédikációból csented ki ezt a bolond textust.
Az ifjú oda sem figyelt, hanem egyre lelkesebb hangon folytatta:
– Ez nem járja így! A világosság besüt az ablakon. Az emberi méltóság sárba tiprása nem maradhat soká büntetlen. Százados bűnnek százados bűnhődés a vége. Nem a mi bűnünk ugyan ez állapot, amelybe mi nemesek önkéntelenül beleszületénk, de a kötelesség, hogy jóvá tegyük a fekete igazságtalanságot s leemeljük a súlyos terhet, mely a jobbágyság vállát nyomja, az egészen a mienk.
Az öreg elkezdett jóízűen kacagni, tetszett neki, hogy az a »karcos« úgy megzavarta az ifjú eszét. Akárki mit mond is, van abban a borban erő, – sok erő…
– Hadd legyen mindenben egyenjogú a nemessel…
– Kicsoda?
– A jobbágy.
Ez sok volt. Kalap indulatosan közbevágott:
– De már ez ellen protestálok. Ejnye, hol van a fokosom…
S bizony kevés híja, hogy méltó fölgerjedésében nem a nemes szerszámmal protestált: hanem szerencsére lecsillapítá az a tudat, hogy aki ezt ki merte mondani az ő fedele alatt, annak ő egy egész élettel adósa.
Miklós arca égett, szemei lángoltak, melle zihált, s ereiben őrült sebességgel lüktetett a vér. Úgy érezte, hogy most mint egy belül rothadt diót, az egész világot képes volna összemorzsolni.
– Ez ellen hiába protestál – szólt tüzesen. – Benne van az a levegőben. Az idők méhe szülte: s ha megszülte, meg is növeszti. A világ kereke forog, s aki elébe fekszik akadálynak, darabokra zúzza.
– De hát honnan szedted te mindezeket?
– Mindjárt rátérünk: hol szedtem, miért mondom. A követválasztásról beszélünk. Eddig az volt a kérdés: a jelöltek közt melyik a különb, okosabb ember, nagyobb hazafi…
– És ki fizet jobban.
– Nem gondolkoztunk rajta, annak adtuk szavazatunkat. De most más nagyjelentőségű pártok kezdenek alakulni az országban, az elmék és szívek megmozdultak. Most már nem puszta szín többé a veres és fehér toll. Egy-egy nagy eszme mindenik. A fehér a maradás, a szolgaság és igazságtalanság szentesítése, a veres az igazság, egyenlőség és szabadság.
Az öreg figyelni kezdett, sohasem hallott dolgok voltak ezek előtte, de a fiatal ember hangjában, előadási modorában volt valami, mi megragadta lassankint figyelmét.
– Miféle szabadságot emlegetsz? Hiszen elég szabadságunk van…
– Sok is, kevés is, amint vesszük. Én még többet akarok.
– Hüm, – a több sohasem árt meg! Az bizony nem lenne rossz.
– Annyit, hogy mindenkinek jusson belőle, grófnak, nemesnek, parasztnak. Legyünk egyenlők a jogokban és a teherviselésben.
Kalap uram fejét kezdte vakarni s kényelmetlenül fészkelődék székén:
– Nagy bolond vagy te, édes öcsém! No, ugyan megadtad neki! Hát mi az ördögöt ér nekem a szabadság és jog, – ha az másnak is megvan?… Egy lyukas piculát se adok érte.
– Az a szomorú, hogy sokan gondolkoznak így. De ez nem csüggeszt minket.
– Hát kik vagytok ti?
Miklós megszégyenülten horgasztá le szép komor fejét és sokáig nem felelt. Kalap uram is gondolkozott, s a csendes szobát a prücsök hangja kezdte dominálni.
– Hogy ők kik? arra majd ők maguk felelnek, s hogy én ki vagyok? – fakadt ki végtelen keserűséggel – senki sem vagyok, szolgája egy főúrnak – se mert rossz kutya az, mely a saját háznépét ugatja, nem szólok semmit; de volnék csak független…
– Előttem szabadon beszélhetsz.
– Nem az fáj, hogy nem beszélhetek, hanem, hogy nem tehetek szabadon. Pedig itt az ideje. Ötvenegy megye választotta már meg a követeit. Eggyel vannak többségben a liberális veres tollasok, kik a jobbágyok fölszabadítására törekszenek. Ez a megye lesz a döntő. Itt válik meg, ki kerekedik fölül. Az egész ország arca ide van fordulva.
Kalap uram elsápadt.
– Ezer mennykő! Ez nagy dolog! És én nektek ígértem szavazatomat.
– Mondtam, ne hirtelenkedjék.
Az öregembernek fogai vacogtak a fölindulástól.
– Ha istent ösmersz, mondd, miféle szerzet vagy? Kinek a számára jöttél vásárolni a lelkeket? Megbolondulok a bizonytalanságban. Inkább halálnak halálával haljak meg hétszer, mintsem a nemesi juss ellen szavazzak valaha. És mégis meg kell tennem, mert becsületszavamat adtam.
Miklós szarkasztikus kacagással felelt:
– Hát nem látja kalapomon a fehér tollról, hogy pecsovics vagyok?
– Az vagy? Igazán az vagy! – rikkantott föl az öreg örvendezve. – Jer hát a szívemre, mert nagy követ vettél le onnan. No, csakhogy fehér tollas vagy, nem adom ezért a széles világért. Ne félj, mi győzünk, ha mondom: annyi embert állítok talpra, hogy szemed, szád eláll. Az öreg Kalap kétszáz vótum! Igazán megnyugtattál. No, mit búsulsz? Látod, én örülök, mint a gyerek: nyulat fogathatsz velem. Ejnye no, kérj hát valamit tőlem, amit akarsz: meglásd, neked adom! A legszebb tajtékpipámat prezentbe, vagy a legjobb lovamat. Mennyire megijesztettél, lurkó! Mégse választasz semmit? Még az ingemet sem tagadom meg tőled…
…Miklós összefont karokkal elgondolkozva állott ott, mintha azon tűnődnék, hogy ugyan mit válasszon…
A párolgó vacsorát behozták. Erzsike is bejött, s jelenléte mindjárt más irányt adott a társalgásnak. A magyar ember különben is keveset beszél, míg eszik; csak a kanalak, majd a villák koppanása hangzott a bongó tányérokon. Erzsike úgy lopva néha-néha rátekintett a vendégre, persze csak azért, hogy meggyőződjék, nem hiányzik-é valamije, nem-é felejtett venni a pompás gombamártásból, vagy a finom ecetes uborkából, mely csak úgy úszkál a tejfelben? – biz az nagyon szórakozott ember, észre sem vette az említett mesterműveket; de bizony azért Erzsike mégsem figyelmeztette volna, – ott van előtte, ha nem vak, megláthatja. Többé ugyan feléje sem néz. Szemeit lesütve, szép kis fejét majdnem a tányérba hajtja. De úgy égeti valami. Mintha a gyertyából egy parányi vékony sugárka lángnyelvecskéjét kinyújtaná egy rőfre feléje s égetné arcát, szurkálná homlokát… olyan kényelmetlen izgató valami… Már csak fölpillant mégis… Pillantása találkozik a Miklóséval. Hirtelen lesüti ismét szemit, de azért nincs nyugta többé. Ugyan mit néz rajta? ugyan nézi-e még? Ismét az előbbi szemtalálkozás. Minden pillantás tüzesebb: egyik a másiktól kölcsönzi a tüzet, melynek fölöslege kiül az arcra is.
Közben a csendet legfeljebb egy-egy kínáló szóval zavarja a gazda, s mikor már elhordják a megdézsmált ételeket, valamely előrántott párbeszéddel sem átall könnyíteni a kancsó tartalmán.
– Hallod-e öcsém, Száraz-Brezón egyszer a ludak nem ittak, csak ettek – hát mind kidöglöttek.
– Hogy úgy ne járjunk – mond Miklós jó kedvvel, poharát fölhajtva.
Aztán szundikálni kezd az öreg, szeme egyre kisebbedik, nehéz fejét tenyerébe hajtja s úgy megszuszog és elbólintgat az asztal csücskén, mint valami zsíros reményekről álmodó deputátus.
A gyertya homályosan ég, kívülről az eső kopogása hallik. A két fiatal most egyedül érzi magát. Kínos és mégis édes érzés.
– Holnap nagy sár lesz, – mond Miklós fojtott hangon.
– Bizony – rebegé Erzsike.
Megint elhallgatnak, nem jut eszökbe semmi mondanivaló, mégis jól mulatnak. Észre sem veszik, a kakukkos óra már az éjfélt mutatta.
Jószerencse mégis, hogy kívül a bakter rekedt kiáltása mentő eszmét kölcsönöz Erzsikének. Bekiáltja az öreg cselédet, ki lankadó igyekezettel és pislogó szemhéjakkal segít az ágyakat megvetni, aztán nyugodalmas jó éjszakát kíván olyan halkan, hogy talán ő maga sem hallja, nem a vendég, kinek különben sem lesz ma nyugodalmas éjszakája.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me