HATODIK FEJEZET A GRIBY RUHÁI

Full text search

HATODIK FEJEZET
A GRIBY RUHÁI
A hosszú, vézna ember savanyú képet vágott a váratlan betegséghez, a váratlan meggyógyulás miatt, de azért készséggel ment műszereivel és tarisznyájával, melyben bizonyos generális szereket hordott. Nemsokára visszajött, nagy léleknyugalommal.
– Hát adott be neki valamit?
– Semmit, nem kellett már.
– Csak talán nem halt meg?
– De bizony meghalt ű, nem vér a pulzusa többé. (Dr. Griby unghi önkénnyel élezte, tompította és csereberélte a magánhangzókat.)
Fáy nem győzött sopánkodni: »Ej, ej, szegény Kaporné, szegény Kaporné, pedig milyen jól tudta csinálni a lekváros derelyét.« Aztán, hogy a doktort kiengesztelje, fejedelmi uzsonnát hordatott fel neki, minthogy szép, langyos estefelé volt, a verandára, ahol a hosszú idő alatt, míg a Krok a levelekkel pepecselt, sok mindenféléről beszélgettek, de kivált az istenben boldogult Medve doktor nagy tudományáról és csodálatos gyógyításáról.
– Hja! Hja! Sokat tanultunk egymástól – ismételte Griby újra és újra.
Már unalmas is volt, mikor végre kip-kop, jött az ő tipegő, de fürge lépéseivel Krok apó, kezében hozva a leveleket.
Fáy élénken ugrott fel:
– Talált valamit?
– Alig. Mindössze annyit tudtam meg, hogy a gróf úrfi nem a legjobb hangulatban távozott innét.
– Ah, istenem! Történt vele valami?
– Méltóztassék elolvasni!
Átfutotta a leveleket, aztán csüggedten, szomorúan eresztette le a kezeit.
–Mondtam ugye, hogy búskomorság, életuntság…
– Eh, patvarba! Nem kell mindjárt a legrosszabbat gondolni. Én most rögtön indulok Kaposra.
– Az Isten is megáldja! Fogassak?
– Igenis, de még egypár kérdésem van. Nincs meg itt valahol a fiatal gróf arcképe, mert én nem ismerem, nem láttam őt sohasem, és különben is szükségem volna a képre.
– Egy képen ugyan van róla a medalionban, az óraláncomon, de igen piciny.
– Az nem baj. Melyik időből való?
– Most márciusban leszaladtunk volt Enyedre, a Buttler egyik nagynénje halálos ágyához, akitől örökölt is. Ott festette le elefántcsontra, miniatűrben, képzelje csak, egy tizenkét éves fiúcska, nem nagyobb, mint az öklöm. Valami Barabás Miklós nevű. Mondtam is a főkirálybírónak, hogy csukassa be ezt a kölyköt, mert abból, ezzel az irdatlan talentummal, okvetlenül bankócsináló lesz.
– Szabad megnézni?
Fáy lekapcsolta a kis arany zsuzsut, mely XVI. Lajos lenyesett fejét ábrázolta, egy rugót kellett megnyomni, szétnyílt a királyi koponya, amelybe agyvelő helyett (no, az ugyan az eredetiben is kevés volt) kis elefántcsont lap volt betéve a Buttler email arcképével.
– Hm, a gróf gyönyörű fiatalember, bár a termetet nem lehet kivenni.
– Szikár jegenye gyerek.
– Ha én ilyen volnék – pislogott Krok apó –, teremtúgysegéljen, nem adnám alább hercegnőknél.
– Gondolom – felelte Fáy gépiesen.
– Nincs más arcképe?
– Nincs, és azt hiszem, nem is lesz soha. * Roppant szerény és timid, ugyancsak erősen kellett föllépnem, hogy mégis üljön annak a Babszem festőnek.
Buttler János gróf életnagyságú olajképe megvan a nógrádi megyeház dísztermében. M. K.
– Magammal vihetem a képet?
– Nem bánom, öreg, de lélekre, hogy visszaadja – fenyegette meg Fáy uram –, mert ha maga ezt a kedves emlékemet elsinkófálja hasat ereszt a jövő télen.
(A nemes ember ti. csak a börtönben juthatott annyira, hogy hasat ereszthessen.)
Krok apó szeretetre méltóan mosolygott.
– Mindenesetre megőrzöm. Hanem most még egyet szeretnék bizonyosan megtudni. Miképpen volt a gróf felöltözve, mikor elment?:
– Nos, ez a legkönnyebb, a komornyikja bizonyosan tudja meg a kocsis is. Sok ruhája úgysem volt, azokat én varrattam Patakon. Hóha, valaki! (Tapsolt a kezeivel, míg megjelent a kulcsárné.) Küldje, kérem, ide a komornyikot!
A komornyikot nem volt nehéz megtalálni. Ott fülelt a kőoszlophoz lapulva, igen kíváncsi teremtés volt, és szerette volna tudni, mi történik.
– Hé, Márton, miféle ruha volt a grófon, mikor elment? De jól összeszedd az eszedet, és úgy beszélj ennek az öregúrnak.
Márton elgondolkozott előbb, aztán nagy akadozva kezdte a képzeletéből előszedegetni:
– Hát mi is volt? Mit is vittem be? Volt kérem alássan egy szürke pantalló, abból mellény… igenis, abból a mellény és és… Mondtam már a kabátot, kérem alássan?
– Nem mondtad.
– És egy szürke mellény…
– A mellényt már mondtad, ostoba… Ne kapkodj, mint a csuka a levegő után.
E pillanatban Griby doktor kabátjára téved a Márton szeme, s hirtelen szétcsapta kezeit a levegőben, mint a lúd a szárnyát, ha a madzag, mellyel lekötötték, váratlanul föloldózik.
– Szakasztott ilyen kabátja volt – rikkantott föl mohón –, vagy hogy éppen ez az.
A doktor egész fülig pirult, Fáy pedig megkorholta a komornyikot.
– No, ne légy mamlasz, ilyen lehetett fiam, mert csakugyan van ilyen kabátja, magam is ösmerem, de ne mondj olyat, hogy ez volt, mert akkor aztán a többi bemondásodat se meri elhinni az ember.
De Márton csak egyre nézte nagy gyanakodással a doktor kabátját, szinte kidülledtek bele az ostoba szürke szemei.
– No hát mindjárt meglátjuk, tekintetes uram, ha nem az – védte magát Márton. – A gróf kabátját én keféltem, míg itt volt; a túlsó könyöke alatt egy lencse nagyságú kiégett helynek kell lennie. A méltóságos gróf egy a pipából kiugrott égő dohánygyökérre könyökölt, s aztán a bélése is el van szakítva belül. Lássuk hát, no!
S ezzel se szó, se beszéd, megkerülte Griby doktort, és nagy szemtelenül fölemelte a könyökét.
– No hát mit mondtam? – kiáltá diadalmasan. – Ehol a lencse nagyságú kiégés! Amit én egyszer megmondok, tekintetes uram! De most már nézzük meg a bélést is.
A doktor vérvörösen, dermedten állott ott magával tehetetlenül, mint egy darab fa. A komornyik felhajtotta a kabátot alól.
– Tessék csak, kérném alássan, megfordulni!
A szegény Griby megfordult gépiesen, s a komornyik megmutatta most, hogy a bélés össze van varrva hátul, mintegy tíz hüvelyknyi darabon.
Krok apónak egyszerre leesett orráról a pápaszeme: szerencse, hogy össze nem tört a köveken.
– Teringettét – kiáltá –, miből lesz a hegy. Fejlődik, nagyot fejlődik. Ez már nem tréfa többé. No, ez gyönyörű. Itt már az igazi Krokra van szükség. A nagy Krokra, a furfangos Krokra. Hol vette ön, doktor, ezt a kabátot?
Az öreg Fáy sápadt volt, mint a halott, egész teste reszketett. Ő emlékezett erre a szakításra, hisz a felesége varrta be, Jánosnak a kertben akadt be a kabátja egy gallyba.
A doktor ötölt-hatolt, kapkodott a fejével ide-oda, röstelkezett, nem is igen értette a dolgot, de most Fáy is egyszerre nekirohant, és megragadta a gallérját.
– Ember – mennydörgé –, hol vetted ezt a ruhát?
No hát ez már mégse lehet tréfadolog, mikor Fáy István, a hatalmas úr, számtalan vármegyék táblabírája, ádáz haragban veti magát a szegény jámbor Gribyre, aki a légynek se vét. Itt most már meg kell mondani az igazat.
– Ezt a ruhát – dadogta – most egy hete a testvérbátyám hozta, aki Kaposon vendéglős, és igen kövér ember, nem vehette hasznát. Hogy ő hol vette a ruhát, nem tudom.
Annyira őszinte volt a megszeppent Griby arca, hogy lehetetlen volt kételkedni a mondottakban.
Fáy mélységes sóhajjal hanyatlott a kerti székbe.
– Megölték – hörgé, és kezeivel eltemette arcát, úgy tartotta egy percig, az ujjak közötti hasadékok e becsületes szőrös kezeken egyszerre csak csillogni kezdtek a kiszivárgó könnycseppektől.
De a másik percben erőt vett a gyöngyeségén, kitörülte szemeit, dacos, férfias akaratával megrázta magát, s megint olyan lett, aminőnek már egyszer láttuk: csupa acél. Parancsolta a komornyiknak kemény, ropogó hangon:
– Rögtön fogjon be a kocsis. Én is önnel megyek, Krok. A tiszttartó pedig hadd jöjjön ide, hogy megadhassam a szükséges rendeleteket.
A kocsis is befogott, a tiszttartó is előporoszkált kövér, húsos lábaival a kertészlak tájékáról.
– A baj nagyobb, Buday, mint gondoltuk – mondta kurtán. – De történt legyen bármi, rendben kell tartani mindent, és nem beszélni semmit. A tavaszit, ami még hátra van, el kell vetni, a levezető árkot a Berenice dülőben helyreállítani. A doktor urat vigye be Jóska kocsis Ungvárra. Aztán itt van az a szegény Kaporné. Azt is temettesse el szépen diófakoporsóban két pappal. A tort is tartsák meg az uraság költségén. Megérdemli, nagyon jó lekváros derelyét tudott csinálni.
– Ki tudja, tekintetes uram – mondta jámbor arccal a tiszttartó –, hátha még kiheveri a dolgot.
– De hiszen már egy óra előtt meghalt.
– Ki mondta?
– Hát a doktor.
– Ejnye, no kérem alássan – botránkozék meg a tiszttartó –, hiszen ebben a pillanatban beszélt velem.
Gribyt szegényt mégis föllázítá a sorsnak ez az üldözése. A kabátját nem bánta, elnyelte a szégyent, ami vele járt, de hogy a tudományát leszólta egy laikus, erre már fölforrt a vére s megvető tekintettel, de azért mégis a tudomány önuralmával jelenté ki:
- Beszilhet ű, mégiscsak meghalt ű, mert nem vért a pulzusa.
A kocsi előállott, Fáy barátságosan megrázta a tiszttartója kezét: »Mindenre ügyeljen, édes Buday uram, én, meglehet, nem jövök vissza hamar, de ha Ezsaiás átjönne Debrecenből a pünkösdi ünnepekre, akkor üzenjen nekem Patakra.« (A híres Buday Ezsaiás testvére volt a tiszttartónak.)
Aztán ruganyosan pattant föl a kocsiba.
– Hej, doktor, doktor! – kiáltá le onnan. – Milyen hebehurgya vagyok. El is felejtettem megkérdezni, melyik a bátyja vendéglője Kaposon? Maga meg, Krok, üljön fel a kocsishoz, itt majd csak magam ülök.
– A »Griff«, tekintetes uram – felelt Krok az orvos helyett.
– Hajts!

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me