A „NÉPOKTATÓ”

Full text search

A „NÉPOKTATÓ”
1. A már említett, kiadatlan munkájának, a Népoktatónak a cenzúrázott kézirata megvan az OSZK Kézirattárában, 1839. november 28-i cenzori datálással. Műfaját nehéz meghatározni. Moralizáló, didaktikus, oktató célzatú útleírásféle, első személyben előadott, a jelenben zajló úti élménybeszámoló. Riportszerűen írja le a népoktató tevékenységét, útjait, különböző helyeken tett látogatásait, a néppel folytatott beszélgetéseit. – Ehhez tudni kell azt, hogy Gegő sokat járt „a nép között”, lakását állandóan látogatták a szegény, benne bízó, rá hallgató emberek, akikkel a legváltozatosabb kérdésekről beszélgetett. Ezt a széles tematikát dokumentálja a Népoktató. Gegő elsősorban tanítani, nevelni akarja benne, illetve általa az embereket. Tudja, hogy a nemzeti kultúrának széles alapon, a nép műveltségén, a közműveltségen kell nyugodnia. Csak eddig „a hatalom a törvény és a vallás ürügye alatt szellemi kiskorúságban tartotta a népet” (Benkő Samu: Bolyai János vallomásai. Bukarest, 1972. 143.). Ezért lesz egész életének központi törekvése az oktatás, a nevelés, a felvilágosító munka.
Művében nemcsak vallást és erkölcsöt tanít (kézirat 7–15.), hanem leírja egy jól szervezett iskola felépítését, rendjét, szükséges tantárgyait. Mindjárt – mintegy tankönyvi fejezetet – le is írja a magyar történelemnek, Magyarország földrajzának és nevezetességeinek egyes részeit. (A többit, a folytatást „a jövő évi” számba ígéri. Ennek a kéziratnak a címlapján az 1840-es évszám szerepel Új esztendei ajándék a’ köznép számára alcímmel. Eszerint ezzel a könyvvel egy évenként meg jelenő sorozatot szándékozott indítani.) – Nem győzi hangoztatni az iskola fontosságát, hiszen a jövő az „ivadékok” kezében van. „Atyám fiai! az iskolát, iskolát és meg is az iskolát kötöm lelketekre” (18.). – Modern pedagógiai elveket hirdet: olyan tanító kell, akinek szíve és esze is a helyén van, hogy ne veréssel tanítson, „a tévedőben is ne csak bűntetendőt, hanem javítandót is szemléljen” (18.).
Törődik a mezőgazdasággal is. Pontos tanácsokat ad, hogyan csapolják le a mocsarakat, mivel etessék az állatokat, hogyan és hol tárolják a termést stb. Jó szónoki stílusban kel ki a babonák ellen, világítja meg az érzéki csalódások okait, a természeti jelenségek lényegét. Okos, tudományos, szemléletes magyarázatokat ad például a Föld vonzerejéről, az égitestek mozgásáról, arról, mi a villám, a szivárvány, a holdudvar, a csillaghullás, az üstökös. A „vallási káprázatok” hamisságára is rámutat. Például: nem igaz, hogy egyesek néha „szinről szinre látni gondolják az Istent, ördögöt…” (48.).
Az ember egészségének megóvását is fontosnak tartva „a Népoktató egészséget tárgyazó leczkéket [is] tart” (55–66.).
2. Gegő nézetei, politikai felfogása szempontjából is fontos a Népoktató VI. fejezete (51–55.): „Népoktató fonák elveket, véleményeket jobbít.” Ez a rész ugyanis át van húzva a szövegben és a „Tartalom”-ban is. A cenzor megjegyzése nyilván erre vonatkozik: „Exped. per Reg. Libror[um] Censurae off[icioru]m. Omissis deletis imprimatur.” (A kihúzott részek elhagyásával nyomtatandó.) Valószínűleg emiatt nem jelent meg a munka. Így halva született ez a sorozat, így nem válhatott valóra Gegőnek ez a szép, hasznos, fontos népművelő programja. A cenzor változtatta meg a mű címét is Gegő eredetileg „Népvezér”-t írt, de ez a szó (legtöbb helyen) át van javítva „Népoktató”-ra. – Ennek a bizonyos VI. fejezetnek a lényege a következő: fáradt, elkeseredett, robotoló jobbágyokkal találkozik a Népvezér-Népoktató, akik így kérdezgetnek-panaszkodnak: „két életkeserítő kérdésünk van: honnan van az állapotbeli különbség. – miért szolga, csaknem rabszolga a jobbágy?… – oh mert a’ szegény parasztot talán csak a’ sírban nem fogja háborgatni a kevély parancs szó, s talán csak annak hantjai alatt nem fogja terhelni a’ zsarnoki elnyomás” (51.). Ez a jobbágypanasz, a kérdés megfogalmazása már így, önmagában elég lázító! A Népoktató válaszát érdemes lenne részletesen elemezni. Általánosságban megnyugtatni akaró, beletörődésre agitáló, sok apró megjegyzés, beszúrás azonban nagyon is megértést, együttérzést tanúsít, az emberi szabadság fontosságát hangsúlyozva. A társadalmi egyenlőtlenség okaként viszont a törvényt nevezi meg „a törvény tesz minket szabadokká… és szolgákká” (52–53.). Ennél tovább nem megy a népoktató-Gegő, a cenzúrának azonban ez is sok volt, és ismeretlenségre kárhoztatta az egész munkát.
A Népoktató tehát a „szegény pórnép” számára írt tankönyvféle, szép magyarsággal, amivel nyelvi mintát, példát is ad hallgatói olvasói számára. A mű legjobb dialógusai Gegő drámai szituációteremtő erejéről tanúskodnak, a tévhit és a sodró, meggyőző erejű cáfolat ellenpólusain nyugszanak. Ezért a mű könnyen dramatizálható is lenne.
3. A cenzor által kihúzott VI. fejezet dialógusa néhány korabeli – hasonló jellegű – párbeszédet idéz fel. Úgy látszik, prózai műnek ilyen – dialógusokkal való – megtüzdelése kedvelt kifejezőeszköz volt annak idején. Ilyennel találkozunk például Balásházy János (1797–1857) Az adó és még valami című művének második részében (az 56. laptól kezdődően) is (Pest, 1830. – (Balásházy János [1797–1857]: mezőgazdasági szakíró, az MTA rendes tagja [1830], a magyar agrártudományok egyik úttörője. 1829-ben írt pályamunkájában [Tanátsolatok] a korabeli mezőgazdaság problémáin túlmenően a legelsők között már polgári irányú reformok gondolatát is felvetette, utóbb azonban pusztán szakmai téren működött [l. ÉletrLex. I. 82.; Tilkovszky Loránt: B. J. a magyar agrárfejlődés úttörője. Bp., 1958.; uő: B. J. élete és munkássága. Századok 1962. 3–4. sz.] Gegő ismerte Balásházyt: a MTT 1837. szeptember 10-i VI. közgyűlésén, melyen „Gegő Elek lev. tag ’s jeles magyar hitszónok tollcsinja és tárgya miatt szerfölött megható érdekkel értesített a’ moldvai magyar telepekrül…” [Jelenkor 1837. 281.], hallhatta B. J. értekezését „a’ vizek szabályoztatásáról földmivelési tekintetben, valósitásra szükséges szempontokat fejtegetvén mocsárink lecsapoltatásira… nézve…” [uo. ] B. J. gazdasági kézikönyvét a köznép is olvashatta [vö. Jelenkor 1835. 171.].) Itt is az író az egyik fél, a másik pedig először a barátja (akivel az országgyűlés feladatáról, a követválasztás elveiről stb. cserél eszmét), azután egy birtokos, akinek személyében a maradás, a haladástól való félelem kerül szembe a fejlődés óhajtásával. Majd egy köznemes a beszélgetőpartner, aki a főnemesség ellen síkra szállva az írónak ad sok kérdésben igazat; végül egy paraszt is megszólítja az írót: „többet ér egy prédikációnál az urak beszédét hallani” (80.), de a dialógus ezúttal nem bontakozik ki. A barátjával folytatott beszélgetés zárja a művet, melyből kiderül, hogy Balásházy hisz az országgyűlésben, a királyban, a törvényes javítások lehetőségében. Ekkor a forradalomig még 18 év volt hátra.
Gegő a Népoktatóban körülbelül ott folytatja a dialógust, ahol Balásházy abbahagyta: a parasztnál. Ő a jobbágyok keserves panaszának ad hangot. De csak rögzíti lázongásukat, csak sajnálja és vigasztalja őket (hogy ez kevés, maga is tudja, vö. 54.), a változás, illetve változtatás útját 1839-ben (legalábbis ellenőrizhető, leírt formában) ő még nem mutatja meg. Megmondja viszont Bolyai János (1802–1860), egy fiatal paraszt szájába adva a megoldást: az összefogás, az elnyomókkal való szembeszállás, egy jó vezető irányítása alatt való felkelés a változtatás módja (Benkő Samu: Bolyai János vallomásai. Bukarest, 1972. 217–220.). „Bolyai, amikor »Tökéletes közállomány« című kéziratában a társadalom megváltoztatásának szükségességét alátámasztandó egy erdélyi parasztfelkelés közeli kitörésének előjeleit veszi sorra, egyszer csak egy dialógus közbeiktatásával igyekszik a drámai helyzetet érzékeltetni” (i. m. 217.). Ez a dialógus mintegy folytatja, kiteljesíti Gegőt, forradalmi választ ad Gegő jobbágyainak kérdésére. – Nem akarom a párhuzamok számát növelni, de a kortárs Vajda Péter (1808–1846) munkásságát Gegő kapcsán még feltétlenül érdemes röviden megemlítenünk. Nemcsak azért, mivel Gegővel egy időben áll ki a nőnevelés ügye mellett (l. Tudományos Gyűjtemény 1832. VI. 75.), és ír magyar nyelvtant (Magyar nyelvtudomány. Magában foglaló a szónyomozást, szókötést, helyesírást és hangmértéket. Kassa, 1835. 176 lap), hanem mivel egész – sajnos rövid – életét és munkásságát ugyanaz a szellem hatja át, mint Gegő Elekét. De nála még tovább fejlesztve, érlelve, rendszerbe foglalva jelennek meg – nyomtatásban is – a Gegő által is felvetett gondolatok. Ezeket szarvasi tanárként diákhallgatóság előtt adja elő 1843-tól, amikor Gegő életéből már csak egy év van hátra (vö. V. P. Erkölcsi beszédei, kiadta… Kemény Gábor, Bp., 1931.), elsőrendűen fontosnak tartva az ifjúság nevelését, de a nemzetnevelést, a közműveltség előbbre vitelét is. – (Vajda Péter [1808–1846]: költő, pedagógus és természettudós, az MTA l. tagja [1837). Tehetséges, magával ragadó előadó. A szarvasi előadásait összefoglaló Erkölcsi beszédek miatt a kormány 1844-ben vád alá helyezte. Minderről részletesen l., Széchy Károly: V. P. élete és művei. Bp., 1892.; V. P. Erkölcsi beszédei, kiadta, bevezetéssel és jegyzetekkel ellátta Kemény Gábor, Bp., 1931.; Lukácsy Sándor: Irodalomtörténeti Közlemények 1961. 622.; ÉletrLex. II. 943.) – Gegő Népoktatójához még annyit, hogy kiadása újabb értékes forrással gazdagítaná a népművelés-, pedagógia- és eszmetörténetet (vö. Mátai, Pedagógiai Szemle 1978. XXVIII. 603–613.).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me