Kutatások a háború alatt a III. sz. Kémiai Intézetben

Full text search

Kutatások a háború alatt a III. sz. Kémiai Intézetben
Hevesy György ebben az időben már magyar együttműködőkkel is dolgozott. Ennek kezdete még manchesteri időszakára tehető. Itt dolgozott együtt Putnoky Lászlóval, a későbbi műegyetemi professzorral, aki kezdő éveit szintén külföldi városokban töltötte, és 1913-ban tért végleg haza. Az uránizotópok kölcsönös összefüggésével foglalkoztak. Az U-I-et és U-II-t próbálták szétválasztani, de nem sikerült, sőt diffúziós kísérleteik során nem tudták kimutatni az U-II szignifikáns koncentrációnövekedését sem. Arra az álláspontra helyezkedtek, hogy az U-II létezése kémiailag nem bizonyítható, mivel túlságosan hasonlít az U-I-re, még vegyértékük is megegyezik. Alkottak egy feltételezést az uránsor szekvenciájára (U-I – U-X – U-II – Io – Ra), amit azonban hamar módosítani kellett, ahogy újabb radioelemeket fedeztek fel. Későbbi kapcsolatuknak semmi jele: sem Magyarországon, sem külföldön nem írtak többé együtt cikket.
Hevesy egyik legközelebbi itthoni munkatársával, Róna Erzsébettel végzett kísérletei a Buchböck Gusztáv vezette III. sz. Kémiai Intézetből datálódnak, Hevesy laboratóriumából, mutatva, hogy Buchböck állt a korszakbeli vezető kémikusok közül legközelebb hozzá, továbbá hogy laboratóriumra is szert tett. Róna Erzsébet később szintén jelentékeny pályát futott be. A 20-as években a bécsi rádiumkutatóba került, majd egyre emelkedett a pályán. Ausztrián kívül Németországban dolgozott, végül az USA-ban: Oak Ridge-ben és Miamiban.
1914-ből származik az első, publikációban is testet öltő közös eredményük. Ezt ugyan Róna egyedül jegyezte, ám a munkát nyilvánvalóan Hevesy vezetése mellett végezte, Buchböckön kívül neki mondott köszönetet, és maga a
téma is a Hevesy-Putnoky-féle kutatás folytatásának tekinthető. A cikk az uráncsalád egyik tagjának létét kívánta igazolni. A szakirodalomban felmerült, hogy esetleg létezik az U-X-hez tapadva egy addig ismeretlen átalakulási termék, melyet U-Y-nak neveztek, de döntő bizonyítékot nem találtak létezése mellett. Róna kipreparálta az U-Y t, és arra a feltevésre jutott, hogy ez az uránsor valamiféle elágazása lehet az U-I-ből kiindulva. (Később ez nem bizonyult igaznak; az U-Y az aktíniumcsalád második tagja, mely az AcU-ból keletkezik.) Figyelemre méltó, hogy a tanulmányt Zemplén Győző mutatta be az Akadémián.
A Buchböck-intézetből származik az a cikk is, melyet Hevesy és Róna közösen publikált 1915-ben, de nem itthon, hanem az egyik legolvasottabb német folyóiratban. Megállapították, hogy az ólom- és bizmutizotópok oldódási sebessége salétromsavban növekszik a sav koncentrációjával és a viszkozitás csökkenésével. Az ólomionok jelenléte a ThB oldódási sebességét csökkenti, ám nem változtatja a ThC-jét, lévén előbbi ólom, utóbbi bizmutizotóp. Kimutatták, hogy a szilárd és folyadékfázis közötti atomkicserélődést jól lehet tanulmányozni, ha az ólmot aktív ThB izotóppal mint indikátorral keverik össze. A cikk nagy történeti jelentősége tehát, hogy a Hevesy által 1913-ban felfedezett radioaktív indikátoros nyomjelzés egyik legkorábbi alkalmazása.
Hevesy 1915-ben itthon publikált cikkében Buchböck kitűnő ionhidratációs kísérleteit idézte és az oldatok vezetését megszabó ionok nagyságával foglalkozott. Azért is kiemelendő ez a munka, mert a hazai tudományos kémiai irodalomban először szerepelt benne Rutherford és Bohr alapvető strukturális fogalma: a pozitív töltésű atommag. Hevesy a hidrogénion anomális vezetési magatartását, utóbbiakra hivatkozva, azzal magyarázta, hogy ez voltaképpen nem ion, csak meztelen atommag. A tanulmányt Bugarszky István professzor mutatta be az Akadémián.
Figyelemre méltó, hogy Hevesy katonai szolgálata közben is rendszeresen publikált. Elég nehéz elképzelni, hogyan tudott kutatni és együttműködni Róna Erzsébettel. Besztercebányán – feljegyzései tanúsítják – sikerült szert tennie egy szerényen felszerelt laboratóriumra, amelyben az ionos és kolloid oldatban lévő aktív tórium kémiai tulajdonságait tanulmányozta. A preparátumot a bécsi rádiumintézet igazgatójától, Stefan Meyertől kapta, akivel valamiképpen a háború idején is szorosan együttműködött.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me