A nyomjelzés felfedezése

Full text search

A nyomjelzés felfedezése
A radioaktív indikátorok módszerét Hevesy mindezen izgalmak között és mindezen meggondolások kontextusában dolgozta ki. Úgy tűnhet, mintha a nagy horderejű elveket érintő munka mellett a rádium-D és az ólom elválasztása említésre is alig méltó csekélység lenne. Csakhogy ez éppoly túlzás, mint a felfedezés közismert története.
Hevesy ugyanis egyáltalán nem feledkezett meg a Rutherfordtól kapott megbízatásról. Teljesítése azonban mélységesen összefüggött a „kémiailag elválaszthatatlan elemek” kutatásával, minthogy a rádium-D – ólom páros kémiailag szintén abszolúte elválaszthatatlannak bizonyult. Ámde az elmélet akkori állapotában az elválasztást csakugyan minden lehetséges módszerrel meg kellett kísérelni. Hevesy összefogott Dr. Pringgel, a manchesteri laboratórium egyik kutatójával, aki valószínűleg manuálisan is megvalósította elválasztási ötleteit. A fejleményekről Hevesy rendszeresen tájékoztatta Rutherfordot. Előbb csak a munka haladásáról (1912 februárjában), később várható eredményességéről is: „remélem, sikerülni fog az elválasztás és tökéletesen tiszta, vagy legalábbis nagyon koncentrált rádium-b-t fogunk kapni.” Márciusban még mindig futotta a lendületes optimizmusból; olvasmányai alapján Dr. Pringnek újabb javaslatokat tett. Ám decemberre lényegesen megváltozott a hangnem: „Stefan Meyer, akit meglátogattam Bécsben” – írta – „nagyon boldogtalan volt, hogy nem tudták elválasztani a rádium-D-t az ólomtól, nagyon nagy mennyiségű ólmuk van, és Meyer professzor megpróbált rávenni, fogjak hozzá ismét a problémához. Meg kell mondanom, nem vagyok nagy bizalommal, bár lehetséges koncentrálni egy bizonyos, sajnos csak nagyon szűk határig, és azt mondta prof. Meyer, hogy mások szintén csalódtak.”
A rezignáció minden bizonnyal egyidejű lehetett az izotópiafogalom földrengésével, de még korántsem öltött olyan határozott formát, hogy eleve reménytelenné tegye a további próbálkozást. Röviddel ezután ismerkedett meg Hevesy Panethtal, és ez idö tájt kezdhették meg együttműködésüket, mely részben a már tárgyalt elvi jelentőségű kutatásra irányult, részben pedig csakugyan az elválasztásra. És a rádium-D – ólom keveréke kitűnő modellanyaggá vált a kezükben például az elektrokémiai mérésekhez.
A kollégák azonban korántsem tartották evidensnek, hogy a radioaktív módszerek egyáltalán helyet kaphatnak a kémiában. És hogy, hogy nem, Hevesyt és Panethot fáként ez a kétely ösztönözte, amikor először próbálkoztak a radioaktív indikációval, nem pedig a spontán kísérletező kedv. „Némileg aggódom” – írta Hevesy február végén Rutherfordnak – „sok kémikus kedvezőtlen kritikája miatt a radioaktivitás és a radioaktív módszerek kémiai felhasználhatóságára vonatkozóan, és elhatároztam, megmutatom, mennyire tévednek; meghatározom a PbS oldékonyságát vízben olyképpen, hogy összekeverem ismert mennyiségű Ra-D-vel és megmérem, mennyi Ra-D + Ra-E került az oldatba.” (Utóbbi a kísérlet szempontjából lényegtelen bizmutizotóp.) Ez tehát a nyomjelzés megvalósításának első történeti nyoma és indítékának hiteles leírása, ami egyúttal fantáziánkat ismét a korabeli viták, a kétkedő laboratóriumi légkör és Hevesyék eltökélt határozottsága felé irányítja.
A felfedezés lényegét immár teljes határozottsággal foglalta össze Rutherfordnak 1913. április 9-én, körülbelül két héttel az első közzététel előtt: „A rádium-D-t, mivel nem választható el az ólomtól, világos, hogy fel lehet használni az ólom indikátoraként és vizsgálható az ólomsók oldékonysága.”
Ezután már tényleg csak az maradt hátra, hogy publikálják a kész eljárást. A felfedezést először a bécsi Kaiserliche Akademie der Wissenschaften ülésén, majd folyóiratában hozták nyilvánosságra. A Zeitschrift für anorganische Chemie-ben „Az ólomszulfid és ólomkromát oldékonysága” címmel jelent meg munkájuk. Beküldési dátuma: 1913. április 30. Ámde ennél már egy héttel korábban, a bécsi Akadémia április 24-i ülésén közölték eredményeiket. Feltehetőleg Stefan Meyer kérésére tettek így, akinek intézete az Akadémia fennhatósága alá tartozott, és így érdekében állhatott, hogy a nála végzett munkálatok az akadémiai közlönyben jelenjenek meg először.
Első, nemigen számon tartott, de a történet szempontjából annál fontosabb közleményükben a rádium-D és az ólom elválasztását célzó, kudarccal végződött kísérleteikről írtak. Kitűnik, hogy minden elképzelhető módszert (vagy húszat) végigpróbáltak, a lecsapástól a desztillációig, az adszorpciótól az elektrolízisig, beleértve a diffúziót és a dialízist is, de semmi sem sikerült. Végkövetkeztetés: „a jelenleg létező egyetlen módszerrel sem lehet a rádium-D-t az ólomtól elválasztani és a mai napig egyetlen esetben sem lehetett biztonsággal kimutatni, hogy a Ra-D töménysége növekedne.” Az ugyanezen ülésen elhangzott második előadás címe: „Über Radioelemente als Indikatoren in der analytischen Chemie”. Első sorait történeti jelentőségük miatt szó szerint idézem: „A megelőző XLII. tanulmányban kimutattuk, hogy a mai napig minden kutatás sikertelen a Ra-D ólomtól való elválasztására vonatkozóan, és hogy egyszer sem lehetett eltolódást megfigyelni a koncentrációjuk arányában. Meghatározott mennyiségű Ra-D-t meghatározott mennyiségű ólomsó oldathoz keverünk, így eljárva, amikor a két anyag tökéletesen elkeveredett, koncentrációjuk aránya azonos marad az oldatból kivett tetszés szerinti kis mennyiség esetén is. Mivel a Ra-D-t radioaktivitása miatt sokkal kisebb mennyiségben is meg lehet mérni, mint az ólmot, ólomhoz adva felhasználható ennek kvalitatív és kvantitatív meghatározására; a Ra-D az ólom indikátora.”
Hevesy számára aligha lehetett kétséges a felfedezés értéke, alkalmazhatósága. 1914-ben írt levelei már mind Bohrnak, mind Rutherfordnak beszámoltak az „indikátormódszerrel” végzett újabb kísérleteiről, és Bohr hamarosan kifejezte elismerését is, mondván, „különlegesen érdekesnek tartom munkádat a radioindikátorral, és eredményeidet az oldékonyságra vonatkozóan.”
Kérdés azonban, mit szólt Rutherford, aki végül is tiszta Ra-D-re vágyott, nem zseniális, új kémiai módszerre. Hevesy 1913. április 25-én kelt, önvallomásszerű levelében biztosította manchesteri főnökét, hogy őszinte szándék vezette a szétválasztásban, ám ami lehetetlen, az lehetetlen. „Soddy nézete volt – írta Rutherfordnak –, hogy nem a kísérletezők ügyetlenségéből következik, hogy a rádium-D-t és az ólmot mindeddig nem választották el, hanem ezen elemek »elválaszthatatlanságából«. Be kell vallanom, hogy hosszú ideig reméltem, el lehet majd választani ezeket a testeket, és nem fogadtam el Soddy nézetét.” Ugyancsak egy oral history interjúban mondta el Hevesy, hogy Rutherford „meghívta Boltwoodot, aki nagyszerű kémikus volt a Yale egyetemen, hogy válassza el az ióniumot a tóriumatomoktól. Neki sem sikerült, így aztán nem álltam egyedül. De nem hiszem, hogy [Rutherfordot] túlságosan érdekelte volna a munka; meg volt elégedve, mert elláttuk rádium-D-vel, amit emanációs csövektől nyertünk.”
Az egész történet tehát általános hepienddel zárult. A főnök az emanációs csövekből megkapta, amit kért, Hevesy nem keveredett rossz hírbe, mivel mások, a nála nevesebbek is vereséggel távoztak néhány elválasztás harcmezejéről; és a legfőbb: közben nemcsak elmélyült ismeretségbe került az izotópokkal, hanem fölfedezte az óriási távlatokat nyitó izotóptechnikát is.
Egyetlen percig sem volt kétséges, hogy a rádium-D-vel végzett kísérleteik sok szempontból igen jelentősek. Soddy, Nobel-előadásában, Hevesyék elválasztási kudarcát az izotópok legkorábbi bizonyítékai közé sorolta és „elegáns módszerüket, mely a radioelemeket mint indikátorokat alkalmazza”, az elválaszthatatlanság melletti legfontosabb korai érvek között tartotta nyilván.
A módszer gyakorlati haszna aligha volt tagadható, noha ennek mértéke a 10-es vagy 20-as években még a leghalványabban sem látszott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me