TANULÓÉVEK, IFJÚSÁG

Full text search

TANULÓÉVEK, IFJÚSÁG
A Szepességből, a „Tátra alatti lapályról” jött. Ősei Hunsdorfról (később Hunfalva) költöztek Nagyszalókra (máshol Nagy-Szálok), így magyarázható a család neve, amely eredetileg Hunsdorfer volt. Szepességi német földműves – tulajdonképpen jobbágyfamiliáról van szó, amely őrzi még nyelvét a szlovákosodó környezetben. Részben ennek köszönhető, hogy a jófejű apa, aki még a latin nyelvet is ismerte valamelyest, a község elöljárója lett. Mint nyelvismerettel rendelkező tisztségviselő jelentős szerepet játszott abban, hogy a falu sikerrel fejezhette be a birtokos, gróf Csáky családdal folytatott perét, és 72 000 pengőforintért megválthatta magát. A pereskedés során Pesten és Bécsben is megfordult apa idősebb fiát, Pált taníttatni kívánta, míg a kereken tíz évvel fiatalabb Jánost iparosnak szánta. (Születésének időpontjaként az egyes források az 1820-as év négy különböző napját emlegetik, de június 11-én kelt keresztelési anyakönyve alapján csak a január 21-i vagy a június 9-i dátum jöhet szóba.)
Az eredeti terv azonban felborult. János már a falusi iskolában is kiválóan tanult, és a latin nyelvben is szépen haladt előre. Apja végül engedett a tanító, az evangélikus lelkész és Schneider, késmárki tanár (aki ismerhette már bátyját a késmárki iskolából) együttes rábeszélésének, és vállalta második fiának taníttatását, s annak anyagi következményeit.
Így 1832-ben János is Késmárkra kerül, és kitüntetéssel végzi el az evangélikus iskola első három osztályát. Ekkor bátyja nyomdokát követve Miskolcra megy, folytatva az iskolát és – főként – xanulva a magyar nyelvet. Hunfalvy Pál is Miskolcon tanult meg magyarul, s ebben az időben is itt élt mint báró Podmaniczky Károly két fiának nevelője. A családtól engedélyt kapott, hogy János öccse is odajöjjön lakni, aki így a két bárógyerekkel és bátyjával tölthette ideje jó részét. Ez az együttlét mindegyikük számára igen hasznosnak bizonyult. Pál a báróékkal több ízben eljutott Németországba, János pedig ebben a „legfogékonyabb” életkorban az akkor már – főként Széchenyi Világának hatása alatt – magyar érzésűvé vált bátyja mellett szinte „természetesen a magyarsághoz vonzódott” (Ortutay Gyula). A Podmaniczky fiúk is szívesen emlékeztek erre az időre. Frigyes írja később Naplótöredékeiben, hogy a Hunfalvy Jánossal való együttlét „a vele való folytonos érintkezés és együtt tanulás csakis jótékony befolyással lehetett mi reánk gyöngébbekre s a fejlettség sokkal alantosabb fokán állókra nézve”.
A gimnázium második syntaxis és rhetorikai osztályait végezte el Miskolcon, de tanulás közben már maga is tanított. A Késmárkon megkezdett francia tanulásban már odáig jutott, hogy francia nyelvórákat adhatott, s ez anyagi szempontból is segítséget jelentett.
Három miskolci év után, 1838-ban az eperjesi evangélikus líceumban tanul tovább. Itt végzi el egymást követő években az ún. filozófiai és jogi tanfolyamot, sőt 1841/42-ben magántanulóként a teológiait is. Ekkor ugyanis az egyre gyérülő otthoni segítség miatt már saját lábára kell állnia, s ő is nevelő lesz. Gróf Dessewffy Egyed mellett működik egészen 1845-ig.
Eperjesi évei alatt, nevelősködése idején válik igazában felnőtté. Ide köthetők első irodalmi szárnypróbálgatásai, s itt kerül közelebbi kapcsolatba a reformkor javában pezsgő politikai életével.
Tanulmányairól még annyit, hogy a 40-es évek elejére már megszerzi azt az igen széles és biztos nyelvi alapot, amely későbbi tudományos pályáján olyan nagy szerepet játszik. A gyermekkorából magával hozott német és szlovák mellett tökéletesen beszél már magyarul, jól franciául és angolul. Nagyszerű klasszikus nyelvismeretét mutatja, hogy később ő fordítja le görögből Theophrasztusz jellemrajzait. Nevelősködése idején spanyolul, olaszul és héberül is tanul, sőt a keleti nyelvekben is szerez némi jártasságot.
Rendelkezésére áll a viszonylag gazdag grófi könyvtár, ahol főleg történelmi és nemzetgazdaságtani munkákat forgat szívesen. Látókörét szélesítik a korszak több jeles politikusával. (pl. Szemere Bertalan, Pulszky Ferenc, Újházy László) folytatott beszélgetések, amelyekre ugyancsak a gróféknál kerülhetett sor. A megyegyűlésekre is eljárt, ahol ebben az időben a vegyes házasságok kérdése volt napirenden, és nagy hatással voltak rá Újházy László szabad szellemű szónoklatai. Még nevelősködése idején, a Dessewffy család 1843-as vatai tartózkodásakor nyílik alkalma néhány hónapos joggyakorlat folytatására Nagy Gedeon borsodi alispán mellett. E pár hónap kivételes szakasz életében, mert ettől eltekintve egész pályája a tanítás, nevelés és közben természetesen a tudományos munka jegyében telik.
Eperjesről küldi Pestre az Athenaeumnak első kisebb írásait. Ezek részben szépirodalmi, részben történelmi jellegű (pl. Napóleonról, Thuküdidészről, Pestalozziról szóló), a nagyközönség számára írt munkák, ill. fordítások. A legkorábbi, bizonyosan tőle származó cikk 1840-ből való. 1841-ben az Athenaeum már mint dolgozótársát mutatja be.
Ugyanebben az évben a két Hundsdorfer testvér (Pál már a Magyar Tudományos Akadémia tagja) elhatározza, hogy érzéseiknek megfelelően német hangzású nevüket is magyarra változtatják. Közös levélben kérik Pest Pilis és Solt t. e. Vármegyéket, hogy a Hunnfalvi nevet vehessék fel. Erre 1842-ben a Helytartótanácstól meg is kapják az engedélyt. A névváltoztatásról a Pesti Hírlap 1842. május 12-i száma is hírt ad. (Érdekes, hogy később nevüket maguk önkényesen továbbformálják, s így alakul ki annak ma is leghasználatosabb Hunfalvy alakja).
Hunfalvy 1845-ben még egy protestáns teológiai vizsgát is tesz, majd Dessewffyéktől megválva, barátjával, Greguss Ágosttal (a későbbi neves esztéta és pesti egyetemi tanár) Németországba utazik. Ez az út tanulmányainak végső befejezése. A téli szemeszterre beiratkozik a berlini egyetemre, ahol akkori érdeklődésének megfelelően elsősorban történelmi előadásokat hallgat. Bár talán már a 40-es években írt az iparegylet megbízásából egy földrajzi összefoglalást is (kézirata elveszett), Hunfalvy a földrajzzal csak később kezdett komolyan foglalkozni. Érdekes adalék erre nézve, hogy soha nem tesz arról említést, hogy Berlinben hallgatta volna az akkor már Európa-hírő Karl Ritter földrajzi előadásait, akit pedig később a modern földrajz egyik megteremtőjének tartott, s akinek munkássága komoly hatással volt rá.
Németországban sokat utazik és sokat lát. A Rajna-vidék pezsgő gazdasági életét szemlélve „a gőz hatalmas központosító” erejét csodálja, s észreveszi a nyomában járó gyors társadalmi átalakulást is – egyik oldalon a gazdagság rohamos halmozódását, a másikon pedig a hihetetlen nyomort. 1846 tavaszán Belgiumba és Hollandiába is átmegy, s végül néhány hónapot a tübingeni egyetemen tölt.
Amikor 1846 nyarán hazajön, már „várja” a késmárki líceum II. számú jogi tanszéke.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me