A „SZENDVICS”-GYORSÉGETÉSŰ ALAGÚTKEMENCE

Full text search

A „SZENDVICS”-GYORSÉGETÉSŰ ALAGÚTKEMENCE
A kerámiai égetés tanulmányozásának eredményeként Korach 1948-ban G. G. Drago munkatársával egy új kemencetípust szerkesztett és szabadalmaztatott. Ennek a kemencének a koncepciója az alagútkemencék rossz hőmérsékleteloszlásának hidrodinamikai eredetéből származott. Rájöttek, hogy jobb hőmérsékleteloszlást érnek el, ha a rakomány magasságát csökkentik és a rakomány alatt második sugárzó forrást alakítanak ki, amely a nehezebb alsó gázrétegek alacsonyabb hőmérsékletének kompenzálását célozta. „Ez a két égető réteg között való, derékszögű keresztmetszetben és alacsony rakományban való égetés az, amit szendvicségetésnek neveztem el” – indokolta Korach a gyorségetést új alapokra helyező eljárása megnevezését.
A feltalálók Nápolyban, a Capodimontén működő Freda részvénytársaság fajanszgyárban két párhuzamos alagútkemencét állítottak fel, az első hagyományos kemence volt, 65 cm-es rakománymagassággal, a másik szendvicskemence csupán 30 cm-es rakománymagassággal. A különbség szembeötlő volt; a szendvicskemence 90 százalékos fajlagos hőfogyasztást ért el és a hagyományos alagútkemence 32 órás égetésidejével szemben mindössze háromórás égetést (vagyis 90 százalékkal kevesebbet) igényelt. Hasonló eredményt értek el a Parruccini cég részére Civita-Castellanóban (Róma) épült szendvicsrendszerű alagútkemencében is.
Természetesen a szendvicskemencéket elektromos fűtésre tervezték, és az első kemence, melyet Korach és Drago szabadalmaztatott „léptető” továbbító berendezéssel működött, később megvalósították a görgőtovábbítást a szendvicskemencékben is. 1950-ben a Norton cég szabadalmaztatott egy szendvicskemence típust csiszolókorongok készítésére. És ettől kezdve elterjed a szendvicségetés: téglaégető szendvicskemencéket épít az NSZK-ban az Ooms Ittmer cég (KölnFraunsfeld), továbbá Amerikában a General Shale Products cég (Johnson City, Tennessee). A Szovjetunióban különösen csiszolókorongok égetésére működtek 1959 óta szendvicskemencék.
Korach a gyakorlati munka mellett elvi vizsgálódásokat is folytatott. 1950-ben a Vicenzában rendezett kerámiai konferencián előadást tartott a lángégetésről, 1951-ben pedig a kemencék hőhatáselvéről indult vita során a hőveszteség kiszámításáról értekezett a Milanóban megjelenő L’Industria della Ceramica e Silicati című folyóiratban (31.). Magyarországon 1953. november 14-én az építésügyi kutatók első konferenciáján fejtette ki részletesen új eljárása elméletét. A témát Az alagútkemence és a szendvics gyorségetés címmel az Építőanyag c. folyóiratban publikálta. Kifejtette, hogy olaszországi kutatásaiban az elektromos alagútkemence építése során maga a tapasztalat irányította figyelmét az orosz Grum Gzsimajlo munkásságára, aki a lángkemencék légáramlási elveit és az ezzel összefüggő belső kemencekialakítást már 1905-től tanulmányozta, és munkáit a Szovjetunió Tudományos Akadémiája 1949-ben újból kiadta. Az alagútkemence és a szendvicsgyorségetés elméletének számításait az 1955 és 1963 közötti években számos hazai és külföldi idegen nyelvű (francia, német, olasz) közleményében publikálta. A témát legalaposabban az Acta Technicában megjelent sorozatában fejtette ki (37.).
A hőtechnika tanulmányozása során nyert tapasztalatait szabadalmak útján is igyekezett hasznosítani. Munkatársával, Bréda Gyulával együtt jelentettek be szabadalmat szabályozható szendvicsrendszerű gyorségető alagútkemencére, amelyben a kemence keresztmetszete a kemence függő boltozatainak magassági irányban való állításával változtatható. Az Országos Találmányi Hivatal a találmányt 1959-ben szabadalmi védelemben részesítette (36.). Ennek továbbfejlesztésére nyújtotta be későbbi munkatársaival az Alagútkemence változtatható szelvényű égetőcsatornával című találmányát, amelyet 1971-ben elfogadtak (65.).
Korach professzornak még egy eljárását kell megemlítenünk, melynek lényege, hogy különböző összetételű, megfelelő zsugorodási középhőfokot igénylő masszarétegből alakított testet vetünk alá hőkezelésnek. Az új módszer 1960-ban szabadalmi védelmet kapott.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me