A MUNKÁBAN SZEREPLŐK JEGYZÉKE*

Full text search

A MUNKÁBAN SZEREPLŐK JEGYZÉKE*
Miután a névsorban szereplők közül többen kértek, hogy tekintsek el életkoruk megemlítésétől, a kérésnek úgy teszek eleget, hogy ezt lehetőség szerint mindenkinél elkerülöm.
ANGYAL LAJOS – c. rk. tanár a budapesti egyetemen, ideg- és elmegyógyász. Ő írta le az alacsony vércukorszinthez társuló központi idegrendszeri működési zavarban a tünetek kialakulásának sorrendjét és azok philogenetikai összefüggéseit.
BAILEY, PERCIVAL – amerikai idegsebész a chicagói egyetemen. Neuropatológus. Leírta az idegrendszer daganatainak szöveti eredet szerinti osztályozását. Környey nála kezdte idegsebészi tanulmányait 1936-ban.
BALAJTHY BÉLA – neuropatológus Angyal Lajos mellett, majd a pécsi klinikán. Ideg- és elmeorvos, ov. főorvos Szolnokon, majd Berettyóújfalun.
BALTAVÁRI LÁSZLÓ – ideg- és elmeorvos, ov. főorvos volt a szombathelyi kórház neurológiai osztályán. Önállóan neuropatológiai laboratóriumot létesített.
VAN BOGAERT, LUDO – neuropatológus professzor Antwerpenben. Az első Neurológiai Tudományok Nemzetközi Kongresszusának (Brüsszel, 1957.) szervezője.
BODOSI MIHÁLY – idegsebész. Elsősorban agydaganatok patológiájával foglalkozott. A szegedi idegsebészeti klinika igazgatója.
BOZSIK GYÖRGY – Környey egyik legtehetségesebb neuropatológus tanítványa, ideg- és elmeorvos, 1957-tól a budapesti neurológiai klinika agyszövettani laboratóriumának vezetője volt.
BRADEN, S. – Ann Arbor-i, majd clevelandi idegsebész. Környey Ann Arbori kapcsolata, aki jelentős mennyiségű műszert ajándékoz a clevelandi ref. egyház közvetítésével.
BRODAL, ALF – norvég neuropatológus, Oslóban.
CAJAL, SANTIAGO RAMON – Nobel-díjas spanyol neuroanatómus. Munkáit a híres Traveauxiban gyűjteményes kötet formájában jelentette meg. A század első felében valamennyi jelentős neuropatológus megfordult laboratóriumában, így Miskolczy Dezső is.
CUSHING, HARVEY – a modern idegsebészet megalapítója. Baltimore-ban és Bostonban dolgozott. 60 éves korában felhagyott az idegsebészettel, és csak irodalmi tevékenységet folytatott. Szakkönyvei ma is izgalmas olvasmányok.
CZOPF JÓZSEF – az élettanról került a pécsi Ideg- és Elmeklinikára. Idegélettani érdeklődése megmaradt, s jelenleg ő a Neurológiai Klinika igazgatója.
CSANAKY ARTÚR – Szekszárdon a neurológiai osztályon óriási munkabírással idegsebészeti tevékenységet fejlesztett ki. Ov. főorvos volt. Innen Kerepestarcsára távozott, onnan ment nyugdíjba.
CSERMELY HUBERT – kórboncnok, Entz Béla tanítványa, és az ő javaslatára Környeynél neuropatológiával kezdett foglalkozni. Egyike volt a legkiválóbbaknak. Utolsó munkájuk a Környeyvel készített Neuropathologia, mintha a párkák fonala lett volna; elkészülte után mindketten rövidesen meghaltak.
DÚS VINCE – ideg- és elmeorvos, elektrofiziológus. Jelenleg Angliában EEG konzultáns.
DANDY, W. E. – idegsebész, Cushing egyik kiváló tanítványa. Számos idegsebészeti technikai újítás kidolgozója és leírója. Briliáns technikájának számos csodálója volt.
ENTZ BÉLA – a kórbonctan tanára volt a pécsi egyetemen. Kiváló tanítványainak egész sora került vezető állásokba itthon és külföldön. Környey pécsi meghívását ő és Ángyán professzorok javasolták 1947-ben.
ERNST JENŐ – biofizikus, a pécsi egyetemen a Biofizikai Intézet vezetője a háború után. Anélkül, hogy valamilyen párt- vagy állami tisztsége lett volna, az egyetem „szürke eminenciása”, minden fontos ügyben döntnöke volt.
FEKETE TAMÁS – ideg- és elmeorvos, a Los Angeles-i Agykutató Intézetben töltött egy év után került a győri megyei kórház elmeosztályának élére. Felesége, Lissák Stefánia, ugyancsak ideg- és elmeorvos.
FODOR GYÖRGY – Környey idegsebész munkatársa, már Marosvásárhelyen. Fiatalon halt meg rákban, rövid pécsi tartózkodás után.
FULTON, J. F. – neurofiziológus, közíró. Cushingról írt hatalmas biográfiája még ma is érdekes olvasmány, talán egyike a legjobb orvosregényeknek. Neurophysiologyja pedig mindmáig a legjobbak egyike.
HASZNOS TIVADAR – a háború alatt ellenálló; valóságos regényalak, majd az elektrofiziológia megszállottja. Ideg- és elmeorvos. A budapesti klinika EEG-laboratóriumának vezetőjeként halt meg fiatalon.
HAYNAL IMRE – belgyógyász professzor Kolozsváron, Marosvásárhelyen, majd Budapesten. 1956 után elmozdítják állásából és magánorvosként él. Később az Orvostovábbképző Egyetemet róla nevezik el. Korányi-tanítvány.
HEDRY ENDRE – sebészprofesszor. Az Üllői úti sebészeti klinika igazgatója a II. világháború után.
HETÉNYI GÁZA – belgyógyász, a szegedi egyetemen a belgyógyászat tanára, Korányi-tanítvány.
HINRICHS, UWE – német neuropatológus. A Schaffer-intézetben írja le a háti spinalis gyökökön kialakuló cisztákat, melyeket húsz évvel később az ágyéki szakaszon Tarlow is leír.
HŐGYES ENDRE – kiváló magyar kórélettanász. Megalapítója a Pasteur-intézetnek és a veszettség elleni védőoltás egyik kidolgozója.
GALLYAS FERENC – a neuropatológiai laboratórium vezetője Pécsett. Egyetemi tanár. Számos, az idegszövettanban alkalmazott eljárás leírója és első alkalmazója. Egyike a nemzetközileg legismertebb magyar kutatóknak.
GASZNER PÉTER – kliniko-farmakológus, pszichiáter az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben.
GÁCS GYULA – Pécsett és kanadai tartózkodása alatt az agyi keringés morfológiai problémáival foglalkozott. Jelenleg az egyik kiváló budapesti osztály vezetője, ideg- és elmeorvos.
GOSZTONYI GYÖRGY – neuropatológus, professzor a berlini Szabadegyetemen, hosszabb pécsi és budapesti tevékenység után.
GÖMÖRI PÁL – belgyógyász, budapesti egyetemi tanár, az MTA Orvosi Osztályának volt elnöke, Korányi-tanítvány.
GRASTYÁN ENDRE – neurofiziológus. A pécsi egyetemen az Élettani Intézetnek volt igazgatója. Egyike volt a nemzetközileg legismertebb magyar tudósoknak.
GUSEO ANDRÁS – neurológus, liquor-cytológus. A székesfehérvári neurológiai osztály ov. főorvosa.
GYENGE ANDORNÉ – gyógypedagógus, pszichológus. A beszédrehabilitációs tevékenység megindítója a pécsi klinikán.
JAKAB IRÉN – a művészeti tevékenység és az elmeállapot közötti összefüggések nemzetközileg ismert és elismert szakembere. Több szakkönyv szerzője és szerkesztője. Az USA-ban Bostonban és Pittsburgh-ben dolgozott a Merck-alapítvány vezetőjeként az ottani egyetemeken. Igazi poliglott: több nyelvet beszél anyanyelvi szinten.
JANSEN, JAN – neuropatológus és anatómus az oslói intézetben. Nemzetközi szaktekintély.
KAHN, E. – idegsebész volt Ann Arborban. Itt töltött Környey egy évet, s alakult ki közöttük kellemes kapcsolat.
KÁRPÁTI MIKLÓS – a pécsi klinikán a neuroradiológiai laboratórium vezetője, majd az ország egyik első neuroradiológiai osztályának vezetője az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben.
KERÉNYI LÁSZLÓ – vegyész, egy ideig Gallyas munkatársa a pécsi klinika laboratóriumában. Kölni tanulmányútja után sejt-lipoid kérdésekkel foglalkozik. Környey távozása után röviddel ő is távozik, előbb Zalaegerszegre, majd Budapestre. Jelenleg Balatonalmádi polgármestere.
KERPEL-FRONIUS ÖDÖN – a pécsi, majd a budapesti II. sz. Gyermekklinika igazgatója. A csecsemőkori sorvadás nemzetközileg ismert szakembere.
KÉKESI FERENC – ideg- és elmeorvos, elektrofiziológus. Montreali tanulmányútja után az epilepsziák elkülönítő kórisméjével és a sebészi kezelés javallataival foglalkozik. Jelenleg a soproni kórház ov. főorvosa.
KOPA JÁNOS – idegsebész főorvos a kaposvári kórházban. Az osztály felállítását maga kezdeményezte, és jelenleg az ország egyik legaktívabb és nagy anyaggal rendelkező intézménye. A tudományos munkában is aktív, a Magyar Idegsebészek Kongresszusát a közelmúltban rendezte kiválóan, komoly nemzetközi részvétellel.
KÖRNYEY EDITH – pszichiáter főorvos az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben, Budapesten, Környey professzor Ann Arborban született leánya.
LANDSTEINER, KARL – kórboncnok professzor a bécsi egyetemen, a vércsoportok felfedezője. Popperrel együtt megállapítja 1909-ben, hogy a járványos gyermekbénulás (poliomyelitis) fertőző és átoltható. Előbbiért Nobel-díjat kap 1930-ban. Később még felfedezi az Rh-faktort.
LANG IMRE – az első idegsebészetből habilitált magyar sebész. 1951-ben nevezik ki a szegedi II. sz. Sebészeti Klinikára, és ott idegsebészeti tevékenységet is folytat.
LENHOSSÉK MIHÁLY – neves anatómus család sarja, a budapesti egyetemen az anatómia tanára. Nála dolgozott medikusként Szent-Györgyi Albert és Környey István is. Itt írta az első tudományos dolgozatát.
LISSÁK KÁLMÁN – Pécsett az élettan tanára. Érdeklődési területe az idegélettan, melynek alapjait az USA-ban Cannonnál sajátította el. Pécsett a vezetése alatt komoly idegélettani iskola születik.
MAGOUN, H. W. – a Los Angeles-i agykutató intézet volt vezetője, aki R. Rhinesszel együtt 1946-ban leírta a nyúltvelői és a középagyi substancia reticularis szerepét. Ebben az intézetben dolgozott egy évig Grastyán Endre.
MAGYAR IMRE – belgyógyász, Korányi-tanítvány. Professzor a budapesti orvosegyetemen, számos kiváló tan- és szakkönyv szerzője.
MAJERSZJKY KLÁRA – idegsebész a debreceni klinikán. Férjével, Sántha Kálmánnal együtt Balassagyarmatra száműzik. Később rehabilitálják, Budapesten jut – egy ideig – idegsebészeti munkához.
MÁTYUS ADORJÁN – c. egyetemi tanár, gyermekneurológus. Környey első munkatársa Pécsett, távozásáig a neuropatológiai laboratórium vezetője.
MELCZER MIKLÓS – bőrgyógyász egyetemi tanár Szegeden, majd 1941-től Pécsett.
MEZEY JÓZSEF – sebész, a kolozsvári, ill. a budapesti egyetem után a pécsi bányakórház, majd Láng Imre szegedi kinevezése után a hódmezővásárhelyi kórház sebész főorvosa.
MÉREI F. TIBOR – egyetemi tanár, a pécsi Idegsebészeti Klinika igazgatója. Hosszabb tanulmányutakon volt Németországban, Hollandiában, Angliában és az USA-ban.
MISKOLCZY DEZSŐ – a Schaffer-intézet munkatársa, később szegedi, majd kolozsvári, azután marosvásárhelyi egyetemi tanár, neuropatológus, ideg- és elmegyógyász. A szegedi Agykutató Intézet megalapítója. Környey barátja és mentora. Végül az Orvostovábbképző Intézetben volt a neurológia tanára.
MOLNÁR LÁSZLÓ – Környey első pécsi tanítványainak egyike, ideg- és elmeorvos. A klinikai neurofiziológia kiváló és termékeny művelője. A debreceni Ideg- és Elmeklinika igazgatója.
MONIZ, EGAS – diplomata és idegsebész professzor Lisszabonban. Bevezette a frontális leukotomiát, melynek hatása egyrészt fájdalomcsillapításban, másrészt a pszichés tünetek (és a személyiség) gyökeres megváltozásában jelentkezett. Ugyancsak ő kezdeményezte az agyi erek angiográfiáját. Nobel-díjas.
MORAVCSIK ERNŐ – az ideg- és elmegyógyászat tanára a budapesti egyetemen.
NONNE, M. – német neurológus, Pette – Környey németországi mesterének – főnöke Hamburgban. Nevét az Apelttel közösen leírt liquorreagens tette általánosan ismertté.
OLIVECRONA, H. – idegsebész a stockholmi Karolinska Intézetben. A legismertebb európai idegsebészek egyike volt, többször is járt Magyarországon.
ORTHMAYR ALAJOS – a kolozsvári egyetem Kórbonctani Intézetéből került a budapesti János Kórház elmeosztályára, melynek főnöke Kluge Endre, majd Szatmári Sándor volt. Környey klinikáján adjunktus, majd az Országos Ideg- Elmegyógyintézet főorvosa. Az Egészségügyi Minisztériumban az ideg- és elmeügyek referense volt. Fiatalon hunyt el.
PÁLFFY GYÖRGY – belgyógyász, ideg- és elmeorvos. A sclerosis multiplexszel kapcsolatos írásaival vált ismertté. Környey utóda az Ideg- és Elmeklinikán Pécsett.
PEET, M. – idegsebész professzor az Ann Arbor-i egyetemen, ahol Környey egy évet töltött.
PENFIELD, W. – idegsebész a montreali egyetemen. Az epilepszia klinikai fiziológiájában és sebészetében jeleskedett.
PETTE, H. – az idegrendszer gyulladásos betegségeivel foglalkozott intenzíven. A poliomyelitisszel kapcsolatos vizsgálatai, melyekben a neuropatológiai vonatkozásokat Környey végezte, jelentősek. A hamburgi egyetem víruskutató intézetét róla nevezték el. Fiának Környey volt a keresztapja, és egyik unokája részben Magyarországon végezte orvosi tanulmányait.
POÓR GYULA – ideg- és elmegyógyász, ideg- és elmeorvos. Évekig vezette a neuroradiológiai laboratóriumot. A mohácsi kórház ideg- és elmeosztályának vezetője.
REUTER CAMILLÓ – a pécsi Ideg- és Elmeklinika igazgatója Környey előtt. Még Pozsonyban kapta a kinevezését. Főleg pszichiátriával foglalkozott. Impozáns klinikai könyvtárat hagyott hátra.
RUSZNYÁK ISTVÁN – belgyógyász, egyetemi tanár, előbb Szegeden, majd Budapesten. Szent-Györgyi távozása után az MTA elnöke. Korányi-tanítvány.
SÁNTHA KÁLMÁN – Schaffer Agykutató Intézetébő1, ill. a budapesti idegklinikáról került a korán elhunyt Somogyival Debrecenbe. Itt fiatalon egyetemi tanár lesz. Valamennyi munkája körültekintő alaposságról tesz bizonyságot. Korrekt emberi magatartása révén a világháború után a debreceni parlament alelnöke és elismert közéleti személyiség, határozott nézetekkel az emberi tisztességről és helytállásról. Szókimondó véleménynyilvánításai miatt szembekerül a kormányzó hatalommal, melyből komoly nehézségei származnak. Számos kiváló munkatársa foglalt el vezető helyet a magyar neurológiában.
SIMONYI GUSZTÁV – ideg- és elmeorvos, Szegeden, majd Kolozsváron Környey munkatársa. A pécsi klinika szervezésekor Környey adjunktusnak hívja meg. Innen nyer kinevezést az Országos Ideg- és Elmegyógyintézet egyik neurológus főorvosi állására. Érdeklődésének előterében a beszédzavarok problémái álltak. Mint orvos és ember a kiválóak közé tartozott. Fiatalon halt meg.
SPIEGEL, E. – a bécsi Neurológiai Intézet élettani laboratóriumát vezette. Az izomtónus szabályozásának kérdéseivel foglalkozott. Ebbe a munkába kapcsolódott be bécsi tanulmányútja során Környey.
SCHAFFER KÁROLY – a magyar neuropatológia megteremtője. Intézetében kiváló munkatársai révén a neuropatológia úgyszólván valamenynyi területén alkottak maradandót. Voltak évek, amikor a négy magyar egyetem közül hármon az ő tanítványai foglalták el a tanszéket.
SCHARENBERG, K. – neuropatológus Ann Arborban. Környey baráti körének talán legközelibb tagja. Leányának keresztapja. Többször jártak Magyarországon. A háború utáni műszersegély kezdeményezője.
SHERRINGTON, C. S. – a század talán legismertebb, Nobel-díjas idegélettanásza volt.
SZABÓ DEZSŐ – vegyész, a pécsi Kémiai Intézet adjunktusa, majd később igazgatója. Kilenc évig oktatási rektorhelyettes. A carotinoidokkal foglalkozott.
SZABÓ JÓZSEF – ideg- és elmeorvos, egyetemi tanár. Miskolczy elődje a szegedi Ideg- és Elmeklinikán. Nyírő Gyulával írott tankönyve hosszú ideig a legolvasottabb magyar elmegyógyászat volt.
SZENTÁGOTHAI JÁNOS – anatómus. Egészen fiatalon került a pécsi egyetem Anatómiai Intézetének élére. Nemzetközileg is elismert tudományos tevékenységet folytatott kiváló fiatal munkatársak egész sorával, majd a budapesti egyetem Anatómiai Intézetének igazgatója lett. Erdey Grúz halála után az MTA elnöke.
SZENT-GYÖRGYI ALBERT – Nobel-díjas magyar biokémikus Szegeden, majd Budapesten. Az MTA elnöke volt. A negyvenes évek végén munkatársainak egy részével az USA-ba távozott.
TARISKA ISTVÁN – neuropatológus, ideg- és elmeorvos, Sántha egyik tanítványa. 1951-ben letartóztatják, koholt vádakkal bebörtönzik. 1953-ban szabadul, s az Országos Ideg- és Elmegyógyintézet neuropatológiai laboratóriumát vezeti. Később az intézet főigazgatója lesz és az Orvostovábbképző egyetemen Miskolczy visszavonulása után professzor.
DE VET, A. – idegsebész a hollandiai Hága melletti Wassenaarban. Alapos és kitűnő technikájú idegsebész, nagy nemzetközi tapasztalattal. E sorok írója nála volt tanulmányúton 1957-ben.
WIGNER JENŐ – Nobel-díjas fizikus, a fasori evangélikus gimnázium volt diákja, ahonnan több világviszonylatban kiváló matematikus és fizikus került ki.
VINCENT, CLOVIS – hosszú neurológiai tevékenység után elégedetlenül a sebész-idegsebészek tevékenységének eredményeivel, Cushinghoz látogat. A tanulmányutat követően ő lesz rövidesen a vezető francia idegsebész, Párizsban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me