VII.

Full text search

VII.
Schaffer igazi eleme azonban mindvégig az idegrendszer kórszövettana maradt. Tudjuk, hogy legelső munkája is mesterdobás volt, célba talált.
A veszettség tünettana és kórszövettana, mint a bevezetőben említettük, már orvostanhallgató korában foglalkoztatta. További vizsgálatai során, amint a Strassburgban tanulmányokat folytató Korányi Sándor barátjának is újságolta, arra a felismerésre jutott, hogy az ebmarás után a legsúlyosabb elváltozások az idegrendszerben a gerinc- és nyúltvelőnek abban a részében észlelhetők, „amely a megfelelő ideg közvetítése által az infectio helyével direkt összeköttetésben áll”. Mivel pedig Di Vestea és Zagari állatkísérleteik során azt tapasztalták, hogy valamely testrészen beoltott lyssa-vírus a megfelelő ideg átmetszése után nem jut el a központi idegrendszerbe, Schaffer észleletei nyomán bizonyítva látszott a fertőző hatóanyagnak az idegpályákon való tovaterjedése (1889).
Az idegrendszert megtámadó ún. neurotrop vírusok tana ezekből a megfigyelésekből indult ki és került be az idegkórtani irodalomba. Amióta ismeretes, hogy a kórokozó vírusok a véráram útján is bejuthatnak az idegrendszerbe, a neurotropismusnak kétkedői is akadtak ugyan, de az újabb kutatások mégis azt tanusítják, hogy vannak vírusok, amelyeknek legkedvezőbb táptalaja az idegrendszer.
Mivel sohasem elégedett meg Schaffer a látottak egyszerű felsorolásával, hanem a jelenségek okait, feltételeit és rendeltetését kutatta, az idegrendszer betegségeinek áttekintésekor azt látta, hogy egyrészt a szervezetet és azon belül az idegrendszert kívülről támadó, exomérgek, mikroorganismusok roncsolhatják, másrészt magában a szervezetben, annak egyes szerveiben, s így az idegrendszerben magában is indulhatnak meg kóros folyamatok, amelyek működésének károsodásához vezetnek. Az előbbiek az exogenitás, az utóbbi jelenségek az endogenitás fogalmi körébe sorolhatók.
Az exogen idegbetegségek közül a syphilises fertőzés szedte napjainkig a legtöbb áldozatot. A lueses idegbántalmak közül a tabes dorsalis (ún. gerincvelő-sorvadás) létrejötte foglalkoztatta behatóan Schaffert és kortársait.
Ezt a betegséget Schaffer tüneti változatossága miatt „klinikai óriásnak” nevezte el és ez a kifejezés egy ideig szállóige lett a szakirodalomban. Amikor kutatásai során arra. a meggyőződésre jutott, hogy a gerincvelő egyes pályái a test minden részéről befutó idegek gyökereinek a megbetegedése folytán fajulnak el, nézete még a nagy tekintélyű Strümpellnél is fejcsóválást váltott ki (1901). De amikor Schaffer tehetséges tanítványa, Richter Hugó a vitás helyeken a gerincvelő hátsó gyökereiben magát a kórokozót, a treponema pallidumot kimutatta, Strümpell nem fukarkodott az elismeréssel sem (1921).
Nem lehet ezen a helyen felsorolni mindazokat az érdekes és újszerű megállapításokat, amelyeket Schaffer az összes idegrendszeri alkotóelemek, idegsejtek, rostok, gliasejtek kóros elváltozásainak tanulmányozása során tett. Tapasztalatainak jó részét a Neuron kórszövettana (Histopathologie des Neurons) c. könyvében foglalta össze 1938-ban, szemlét tartva az exogen és endogen ártalmak folytán keletkező idegsejt- és rostbántalmak felett. (Tanitványi hálával gondolok arra, hogy e könyv megszerkesztésében munkatársa lehettem.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me