VISSZATÉRÉS AZ ORSZÁGOS POLITIKÁBA

Full text search

VISSZATÉRÉS AZ ORSZÁGOS POLITIKÁBA
Az ötvenes évek vidéki elszigeteltsége utáni visszatérését az országos politikai életbe először országgyűlési szereplése, majd akadémiai emlékbeszédei jelzik. A hatvanas években Trefort gyakran foglal helyet az Akadémia felolvasó asztalánál, hogy bemutasson kiváló nyugat-európai írókat, államférfiakat, akik az Akadémia kültagjai s a liberalizmus jelentős ideológusai voltak. Igyekszik tehát az Akadémiában szerepet játszani, s tartani a kapcsolatot régi pesti politikai ismerőseivel. Emlékbeszédei egyúttal azt is mutatják, hogy olvasmányai révén megőrizte kapcsolatát az európai szellemi élettel.
1864–65-re jelentős változás érlelődött meg az ország hangadó nagy- és középbirtokos rétegeinek állásfoglalásában. Az 1861. évi nemzeti ellenállásról már megfeledkezve a birtokos nemesség egyre inkább törekszik a Béccsel való megegyezésre, amely lehetővé tenné számukra az érvényesülés útját. A polgárságot az erősödő gazdasági kapcsolatok, a kedvezőbb árucsere lehetősége szintén érdekeltté tette az Ausztriával való viszony megjavításában. Mivel a birtokosok és a polgárság egyaránt Bécstől várták a hitelkérdés megoldását, így a kiegyezés vágya egyre erősödött a magyar politikai életben.
Trefort – Eötvössel együtt – a kiegyezéshez vezető út lényeges kérdéseiben egyetért Deák politikájával; alárendelik magukat Deák vezetésének. Ennek ellenére teljes nézetazonosságról nem beszélhetünk. Így teljesen érthető elhatározásuk: a Politikai Hetilap megindítása. A lap, amely közel egy éven keresztül jelent meg, jelentős szerepet töltött be a kiegyezési politika népszerűsítésében, a birodalmi érdekegység tudatosításában. Trefort a hetilap közgazdasági rovatának munkálataiban vesz részt; cikkeiben a szabadkereskedelemnek az ipar s általában az egész gazdasági élet fejlődésére gyakorolt hatásával foglalkozik.
A kiegyezést megelőzően, az országgyűlés összehívásakor, Trefort ismét a gyomai kerület képviselőjeként Pestre költözik. Mostoha anyagi helyzete következtében családját nem hozhatja magával, ez nagyon fájdalmasan érinti.
1867-ben bekapcsolódik a kiegyezés gazdasági előkészítésébe: tagja a Bécsben a közös ügyekről tárgyaló delegációnak. Újból megkezdődnek az alföldi vasúttal kapcsolatos megbeszélések is. Fokozódó aktivitását jelzi, hogy 1867. március 4-én felolvasást tart az Akadémián az 1848-as törvények közgazdasági momentumairól.
Gyakran szerepel országgyűlési tárgyalásokon, részt vesz a quóta és az államadósság tárgyában kiküldött országos bizottság munkájában. Mégis energiáját leginkább az alföldi vasút ügyének sikerre vitele érdekében fejti ki. Sok problémája van a kisajátítások körül, gyakran utazik, tárgyal külföldi pénzemberekkel, mérnökökkel, magyar birtokosokkal. Úgy érzi, hogy az alföldi vasút ügyében egyedül ő dolgozik, de mivel csak így képes rendezni saját ügyeit is, tehát mindent megtesz a siker érdekében. Ezért hírlapi cikkeket ír, kisajátítási ügyekben, s a vasútépítés szervezése dolgában mint királyi biztos utazik az Alföld nagyobb városaiba.
A kiegyezést követő nagy vasútépítési láz közepette végre az alföldi vasút építésének ügye is sikeres befejezést nyer. Az 1868. évi VIII. tc. jóváhagyja a vonal kiépítését, s ezután az építkezés nagy erővel megindul; a pénzpiac fokozott érdeklődéssel fordul a vonal kiépítése felé; ezt jelzi a vasúttársulat újjászerveződése, s az a tény is, hogy elsősorban tőkések foglalják el a tagsági tiszteket, s így nem csoda, hogy hamarosan túljegyzik a részvényeket. A vasút építése 1871-ben fejeződik be; szeptember 14-én kerül sor az ünnepélyes megnyitásra: ekkor Trefort Ágoston társaságában végigutazik a vonalon Tisza Lajos közlekedési miniszter.
A kiegyezés után Trefort részt vesz ugyan a delegációk munkájában, de nála szokatlan passzivitással. Mint megjegyzi: „Nem okos, nem is szükséges az embernek mindenbe elegyedni.” A fővárosi élet következtében fokozatosan lazulnak a Békés megyéhez fűződő kapcsolatai is.
1870. február 21-én hosszú betegség után meghal felesége, akivel több mint 20 évig élt boldogan. Elvesztése Trefortra lesújtó hatással van, ezt tükrözik pár hónappal későbbi sorai is: „idegrendszerem még mindig nyomorúságos állapotban van”. Felesége halálával elszakad az utolsó szál is, amely Trefortot Békés megyéhez fűzte, családjával együtt végleg Pestre költözik, s 1872-ben már Sopron választja meg országgyűlési képviselőjévé.
1871-ben meghal sógora, legjobb barátja, Eötvös József, aki a kiegyezés óta az ország kultuszminisztere. Azonnal Trefort jön utódként számításba, ezt először elhárítja: „Nem tartottam illőnek, hogy szegény Pepi még ki sem hűlt miniszteri székébe én üljek bele”, de 1872-ben az újabb felkérést már nem utasítja el, belép a kormány tagjai közé, s haláláig megszakítás nélkül a vallás- és közoktatásügyi minisztérium élén irányítja a magyar kulturális életet. Érdeklődése közművelődési kérdések iránt nem újkeletű; közismert véleménye a megoldásra váró problémákról Szász Károly társaságában, a közlekedésügyi és a közoktatásügyi minisztériumok épülete előtt, a budai Uri utcában hangzik el: „Barátom, e két ajtó mögött fekszik Magyarország jövője. Iskolák és vasutak! – íme jövőnk programja, íme haladásunk két mozdonya.”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me