FÖLDGÁZ- ÉS BAUXITHASZNOSÍTÁSI KÍSÉRLETEK

Full text search

FÖLDGÁZ- ÉS BAUXITHASZNOSÍTÁSI KÍSÉRLETEK
Legelső tudományos dolgozatában, 1912-ben, a metán csendes kisülésekkel végzett brómozásával foglalkozott. A kisülések két fajtájának, a csúcsos és a Siemens-féle ózonizátorban végbemenő kisüléseknek elemzése után a metán és bróm csendes kisülésekkel történő egyesítésének körülményeit kvalitatíve és kvantitatíve megállapította. Ezt követőleg műszaki doktori disszertációjában azt vizsgálta, hogy miként reagál csendes kisülések hatására a bróm és jód a metánnal. Három Berthelot-féle elektrolizátort kapcsolt egymás után, ezekben 110 óra alatt 115 g folyós termék keletkezett, mely 25 g oldott brómot tartalmazott. A csendes kisülések segítségével megvalósítható reakció-mechanizmusok tanulmányozásával még kevesen foglalkoztak, és Varga intuitív képességére vall, hogy munkásságát ezekkel a vizsgálatokkal kezdte.
Említettük, hogy Varga Szarvasy Imre professzornak a földgáz kémiai kihasználását célzó kutatásaiba kapcsolódott be. Az itt végzett sikeres metánbontási kísérleteire 1950-ben a Kossuth-díj átvételekor így emlékezett vissza: „Az első világháború alatt, mint a tanszék személyzetéből egyedül felmentett, a metán-klórozás egyik, nagy mennyiségben keletkező termékének, a metil-kloridnak metanollá alakítását oldottam meg, az elszappanosítást nyomás alatt végezve.” Jellemző Varga szerénységére, hogy ily röviden beszél az első eljárásról, ahol nyomást alkalmazott, holott innen datálódik munkamódszere, a nagy nyomás alkalmazása, melynek további sikereit köszönhette. A metil-kloridnak metanollá alakítása volt az első ipari eljárás, melyet Varga megvalósított. Jelentőségét bizonyítja, hogy az eljárást védő szabadalmat a Holzverkohlungs Industrie A. G. (HIAG) megvette. A szintetikus metilalkohol előállítása hívta fel tehát Varga figyelmét a nyomás alatti kémiai reakciók jelentőségére a jövő kémiai iparában. Majd a metán hőbontását tanulmányozta Erdélyben, a gázömlés színhelyén. A tiszta hidrogén előállításához a földgázt magas hőmérsékletre felhevítette, amikor is a metán koromra és hidrogénre bomlott. A bontást oly kemencében végezték, amelyben a keletkező korom nagy része szénelektródok gyártására kitűnően felhasználható retortagrafittá tömörült. A Varga által kidolgozott eljárás nagyüzemi megvalósításába a német Plania Werke is bekapcsolódott.
A földgázzal kapcsolatos kérdésekkel a harmincas években ismét foglalkozott. 1937-ben tanszéki munkatársaival metánból és kénből 130 atmoszféra nyomáson szénkéneget állítottak elő kénhidrogén keletkezése mellett. Az eljárás közlése alapján a HIAG 1938-ban külföldön nagybani eljárást kezdeményezett. A kísérleteket 1945 telén folytatták, és Varga Benedek Pállal arra a következtetésre jutott, hogy a szén-diszulfidgyártás metánbázison Magyarországon is gazdaságos lehet, mert ezáltal mellőzhető az importált faszén nyersanyag. 1950-ben Freund Mihály akadémikussal közösen tanulmányozta Varga a dunántúli kőolaj előfordulásainak földgáz melléktermékét és a butángázt butilénné dehidrogénezték. Vizsgálatukat később Pétfürdőn kísérleti üzemben is folytatták. A hazai földgáz kémiai hasznosítása szempontjából értékesek azok a kísérletek, melyeket Varga Hesp Vilmos asszisztálásával végzett. Az 1953-ban folytatott vizsgálatokhoz hajdúszoboszlói gázt használva kimutatták, hogy a kb. kétharmadrész szén-dioxidot tartalmazó hazai földgáz nikkelkatalizátor jelenlétében 850 °C hőmérsékleten gyakorlatilag jó hatásfokkal alakítható át 90–93%-nyi, 60% szén-monoxidtól mentes szintézisgázzá.
Első földgázkutatásait időben a bauxit hasznosítására vonatkozó kísérletei követték. A húszas évek elején a Dunántúl két helyén, Halimbán és Gánton nagyobb bauxitlelőhelyet találtak. Ez a tény és az a körülmény, hogy a világháborút követő békeszerződések következtében az ország ipari érctelepeit elvesztette, arra késztette a szakembereket, hogy a bauxitértékesítéssel foglalkozzanak. Sürgetőleg hatott, hogy a német tőke már kivetette hálóját a magyar bauxitkincsre. A bauxithasznosítás ügye így túlnőtt a technológia problémáján és gazdaságpolitikai kérdéssé vált. A bauxitból gyártott fémalumíniumhoz szükséges alumínium-hidroxid előállításához a nyersanyagot (nátronlúg, elektródok stb.) külföldről kellett importálni. Mindezek arra sarkallták Vargát, hogy kutatásai körébe a bauxit felhasználását is bevonja. Oly bauxitértékesítési lehetőséget keresett, melynek minden nyersanyaga itthon megtalálható. Ilyennek mutatkozott a bauxitcement, melynek nyersanyaga – az alumíniumelőállításra értéktelen érc – nálunk nagy mennyiségben rendelkezésre állt. A gánti bauxitféleségekkel 1927-ben végzett kísérleteknél kitűnt, hogy a mészkő és bauxit megfelelő arányú keverékéből a francia gyártmányú cementtel minden tekintetben egyező értékű termék állítható elő. A kísérletek alapján a MÁK tatai telepén elkezdte a gyártást. Pályája során még többször foglalkozott bauxittal. A felszabadulás után Polinszky Károllyal folytatott vizsgálatot a hazai bauxitok ahidrálására. Ebben az időben a szakköröket már nagy mértékben foglalkoztatta a bauxitcementből készült beton szilárdságvesztése. Franciaországban 1940-ben betiltották a bauxitcement építési célokra történő alkalmazását. Nálunk 1950-ben került erre sor, és a bizottságnak Varga volt az elnöke. Talabér Józsefnek a szilárdságvesztés okairól írt kandidátusi disszertációja (1956) opponenseként is foglalkozott a fontos kérdéssel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me