Borászat

Full text search

Borászat
A víztechnológia szenvedélyes művelése sem akadályozta meg Warthát abban, hogy a bort, ahogy diákkorunkban mondtuk, legalább annyira ne szeresse, mint a vizet. Ha lehet valakit a magyar bor becsületlovagjának nevezni, az Wartha Vince, aki szinte hősiesen védte a borhamisítók ellen a magyar bort. Kilenc cikke jelent meg erről csak a borok mesterBéges festése dolgában.
Már 1871-ben ír A festett veres bor megkülönböztetéséről a T. K.ben, majd 1880-ban jelenik meg egy írása a vörösborok hamisításáról (uo. 12), mellyel egész hadjáratot indít a borok megrontói ellen. A B. d. ch. G. ugyanez évben hozza egy borelemzési cikkét a rosanilin-vegyületek megállapításáról a borban, ugyancsak a színezés leküzdésére. A rosanilint (más néven fukszint) akkor ugyanis nagyban használták ilyen célokra. Ugyancsak 1888-ban jelent meg egy cikke A bor és egyéb szeszes italok festésére és kezelésére használt anyagokról -a T: K. 12-ben, majd a következő évben A rosalinvegyületekről a vörösborban címmel jelent meg még egy írása a Z. a. Ch.-ben, A küzdelem azonban folytatódott, 1887-ben a T. K.-ben ismét írt A műbor és a borhamisítás kérdéséről, és két évvel rá (1889) uo. A bor hamisítására használt idegen anyagokról. 1894-ben – „Schlag auf Schlag” mint Goethe mondja – újra írt uo. A bor festéséről campesch-fával, s 1896-ban mégegyszer cikkez A borfestésről (T. K., 28). Úgy látszik, hogy ezek után érezhetően csökkent a borfestés divatja. Viszont a szőlőcukrot édesítésre tovább használták, ami ellen 7 év múltán Wartha mégegyszer harcra kelt Bor édesítése szőlőcukorral tilos című írásával a T. K. 1903. évi kötetében.
Behatóan foglalkozott a bor cukortartalmával s a cukrozással előbb is. Annak meghatározása optikai úton volt első idevágó cikke, amely az MTA Értesítőjében jelent meg 1872-ben, s 1873ban a J. p. Ch.-ben. 1875-ben a B. d. ch. G.-ban Neubauer tanulmányához a szőlőcukorral elegyített borokról publikál megjegyzéseket, s 1876-ban a cukortartalom és az erjedés összefüggését tárgyalja a T. K.-ben.
Külön tanulmányt érdemelne munkássága olyan témakörben, amit a bor higiéniájának és patológiájának lehetne nevezni. A bor számos „betegségének” megelőzésével ui. Wartha éppúgy foglalkozott, mint azok gyógyításával. Cikkeket írt a hordókénezésből származó kéndioxidtartalomról, kezdve annak meghatározásán (Z. a. Ch. 1881; B. d. ch. G. 1883; Z. a. Ch. 1885) s folytatva a hordók szagtalanításával (T. K. 1903), Gondja volt a borhoz használandó söröshordókra is (uo. 1889), valamint A borkivonat meghatározására az alkoholmentes bor fajsúlyából (uo. 1882), és ír A megvirágosodott borról un. 1896-ban. Számos cikke foglalkozik azonban a borbetegségekkel és azok kezelésével: a Záptojásszagú borról 1882-ben ír a T. K.ben, Vastartalmú bor megtöréséről uo. 1886-ban, A rajzokról a vörösboros palackokban uo. 1894-ben.
A borba jutott ecetsavról és annak eltávolításáról uo. 1899-ben, A feketetörés megjavításáról uo: 1900-ban, A borkő eltávolításáról a dongákról 1901-ben, A must és a bor védéséről a vas káros hatásától s a védekezésről a pincepenész ellen uo., A palackokba fejtésre éretlen borról 1902-ben uo., újra a feketetörésről uo., végül 1904-ben a Borderítő por össze tételéről uo.
Megemlítendők még bortechnológiai tanulmányai a Pasteur féle borjavításról (T. K. 1870), Az alkoholos erjedésről (Ch. Z. Bl. és N. A. Ph. N., 1874, majd J: F. Ch., 1876), a Borecetkészítésről a T. K.-ben, 1899, A steril must erjedésének megindításáról uo. 1901-ben, s az Áfonyabor készítéséről (uo. 1900).
Egy cikke szól még a hevített bor egy meglepő robbanásáról (B. d. ch. G. 1880), ugyanott beszámol egy új alkohol meghatározási módszerről is, és 1884-ben a Z. a. Ch. közli A borvizsgálat módszereiről írt tanulmányát. De annak bizonyítására, hogy Wartha kiállása a magyar borokért kritikai méltatásban is megnyilvánult, befejezésül meg kell említeni egy írását A magyar borról is (T. K. 1881), amit aztán 1894-ben németül szintén publikált a Z. N.-ban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me