Kempelen család.

Full text search

Kempelen család.
Fejér és Pozsony vármegye nemes családa.
E családból János nep. 1770-ben sz. István rend lovagja, a Ferdinand főhzg gyalog ezred ezredese, és a m. kir. udv. kanczellariánál tanácsos.
Különösen hiressé lett e családból Kempelen Farkas, fia Kempelen Engelbert cs. kir. kamarai udvari tanácsosnak; született Pozsonyban 1734. jan. 23-án. Mint római szentbirodalmi nemes, M.-Terézia király asszony alatt családja magyar nemességre is emeltetett. Farkas iskoláit Győrben és Bécsben tanulta, és szép tehetségei miatt a M.-Terézia törvénykönyvének németre forditása ő reá bizatott, mit megelégedésre végezvén el, a m. kir. kamarához fogalmazóvá neveztetett, már 1760-ban titkár, 1770-ben tanácsos, és főügy igazgatója volt. A budai kir. palota épitésénél is igazgatóvá neveztetett. A bánságba több telepitvényt eszközle, és e munkájáért ezer forint fizetést nyert, ezt ugyan II. József alatt a több nyugdijasokkal együtt elveszté, de 1786-ban az egyesült magyar és erdélyi kanczellariánál tanácsossá neveztetett, mely hivatalát elaggott koráig 1798-ig viselte. Több nyelv tudása mellett főleg kitünteté tehetségét a természet- és erőmű-tanban, és gépészetben. Ebbeli tehetségeinek kitünő jeléül hirdetik sachozó és beszélő gépeit. A schönbruni cs. kertben a vizmű szintén az ő találmánya. Irt több munkát is; legérdekesebb ezek közűl az „Über den Mechanismus der Sprache“ munkája, melyben beszélő gépét is leirja. Meghalt 1804. mart. 26-án *.
L. Advocat Uj históriai Dictionarium. Ford. Mindszenti Sámuel. Pozsony 1808. II. 12. És bővebben lásd életét Melczer és Kölesi Vincze Nemzeti Plutarkus II. köt.
Utóbb a család ausztriai báróságot nyert.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me