Füst Milán: Dániel bíró • Elbeszélés

Full text search

Füst Milán: Dániel bíró •
Elbeszélés
– Júdás! – kiáltotta az asszony, becsapva az ajtót.
S az öreg Dániel – kinek minden képessége teljes virágjában állt öreg korában – emlékezőtehetsége még kitűnő: még világosan élt benne mindaz, amit látott – s ha járása már elnehezült is, ítélete még biztos és tartalmas, szemei élesek és fürgék, – akinek a kedve azonban végleg tönkrement, (nem volt már kedve élni) – az öreg Dániel most megint mosolygott az asszonyi ostobaságon, – leült az ebédlő ablakához és kinézett az utcára.
Kinn sütött a kora őszi nap s ferdén estek sugarai a ferde, rozsdabarna tetőkre. – Mint mindig, most sem a közel szépségeit kereste: tekintete hamar a messzeségbe siklott, s kissé felemelkedett helyén. De elégedetlenül, lemondón hanyatlott vissza nemsokára: a levegő ma teli volt ragyogással, áthatolhatatlan párás káprázatok csillogdáltak benne – s a fantázia gyorsan kimerült a valóságtól… Továbbnézte tehát a tiszta, őszi utcát s a kisváros járókelőit – s főként a fiatalokat kísérte sokáig elmerengő, lágy fájdalommal… Csupa ismerős arc!… S ha látnák őt itt ülni s vágyódni feléjük!… Vajon igaz-e, hogy ők még akkor is lesznek, majd ha ő már elment innen?… Vagy ők is csak káprázat?…
– Majd? – kérdezte most magától s mosolygott… Mily furcsa az emberi lélek! Most, hogy süt a nap, még ma is úgy gondol erre, mint valamire, ami nem is biztos, hogy bekövetkezik, s ha igen, – még talán el sem indult útjára a sötét végtelenből… – Hiszen a halál már itt áll a küszöbön – s ő még most sem akarja elhinni?… De bezzeg éjszaka!… Úgy hallod őt jönni Dániel bíró, mintha közeledő lépések zajára figyelnél. S hányszor gondolja el éjszaka az ember, hogy tulajdonképpen a sötét semmiségen át szédülve, ájultan zuhan, – zuhan az engesztelhetetlen halál felé, végzetes gyorsasággal… – s a halál is zuhan ő feléje – s egyszer majd csak összecsapnak!… – – Mosolygott, legyintett s újból belenézett a táncoló, már halványuló fényözönbe… S ekkor, alig egy pillanatra, valami ismerősnek látszó kép jelent meg a szemei előtt… S ő felkapta a fejét. Egy üres teret látott. Meglepőn sokáig ott izzott előtte – s mintha nem akarna eltűnni, még egyszer felvillant…
Kutatni kezdett emlékeiben, hogy hol látta ezt a teret… Mert hogy látta valahol, az bizonyos… Töprengett, – de nem sokáig, – mert nem szerette már gyötörni magát.
Ismét elmerült tehát az őszi látvány szépségeibe – s hagyta, hogy szelíd derűje, mint egy lágy tenger, lassan a szívéig hatoljon… – Lenn az utcán nem sokára egy színes papírral teliaggatott kocsi haladt el… Két bohóc ugrált előtte nagy sereg gyerek mulatságára, – egy legény pedig a ló hátáról teljes tüdőből fújta a réz-trombitát… – A cirkusz tehát megérkezett városukba!… S amint a rikító kocsit nézte, – az erős színektől-e? – valami meghatott borzongás futott végig tagjain – s majdnem elöntötte a könny… Lehunyta tehát szemeit – s e pillanatban, mintha ingerkednék véle: újra ott állott előtte az előbbi kép.
Most: a tér teli volt emberekkel. S ami különösképpen érdekelte és izgatta: – csupa ismeretlen arc, – akiket ő sosem látott… Vajon lehetséges-e egyáltalán, hogy az ember ismeretlen egyéneket lásson képzeletében?… (Mintha egyszer, – régen, már megálmodta volna őket…) S a tömeg lassacskán meg is mozdul – s a piac jobb sarkából nyíló kis utca felé torkollik… – Mi lesz?! –
Lehunyt szemekkel követi őket… Lassan megy velük, óvatosan lép – s amint közeledik a kis utca felé, – érzi, – a szíve egyre hevesebben dobog…
– Mi ez?!… – Felnyitja szemeit: s íme: szorongása így is egyre nő… A kis utca pedig, – mintha még sokkal ismerősebben, barátságosabban intene feléje… Most már meleg érzések gyors hullámai öntik el – s érzi, hogy ezek már boldog emlékek előfutárai – s még mindig nem tudja, mi fűzi e helyhez?…
Vergődve kutat a múltban… – de hiába! – Végül is – megadja magát, – továbbmegy velük a kis utcán – s egy pillanatban aztán váratlanul – tiszta szépségében áll eléje egy régi emlék s egészen elborítja a sok érzés!
Sajátságos! – Mikor történt ez? – kérdi magától nyugtalanul. – Istenem! – lehetséges volna, hogy erre mindmáig egyetlen egyszer sem gondolt?… Lássuk csak! – Ő akkor katona volt. Tehát éppen harminc éve… És éppen ma kellett ennek jönni?… Különös, – igazán különös!…
Vajon nem úgy kell-e tekintenie ezt a véletlenséget, hogy ez is egyike a túlvilág figyelmeztetéseinek? – – Kimerülten mosolygott. – Hiszen lehet!
Fiatal fickó volt még akkor, alig huszonkét éves…
Fiatal, erős ember… – s ha nem is volt már valami nagy bizalommal eljövendő élete iránt, – mégis, hol volt még ez a nagy fáradság?…
Milyen jól is volt öltözve – s mily hetykén tudott még mosolyogni!…
Igen, – ő akkor Bécsben katona volt…
A gyakorlaton meghűlt és vagy egy fél évig lehetett beteg… Jobban mondva: élet-halál közt lebegett… Hiszen majd meghalt!…
És akkor elengedték, – menjen szabadságra!…
…Igen, – hiszen még az a furcsa, jószívű kapitány adta, akit a gyakorlaton oly sokszor látott a lovával beszélgetni… Annak panaszkodott szegény, ha rosszul ment a dolog… – panaszkodott, de sosem büntetett… – Vajon él-e még?
Ő tehát nagyot sóhajtott és ment – s nem tudta hova?… Akkor már senkije sem élt, – s tulajdonképpen nem is igen vonzotta semmi. –
Pedig: – mily hatalmas volt ő a betegsége után, – soha oly friss, soha oly fölényes… Majd kicsattant…
S a lelke teli homályos vágyakozással, – az ismeretlen, az elérhetetlen után…
Fiatalemberek ilyenkor mulatni szoktak, elcsöndesítik magukat mámorokkal, – kielégülést keresnek hamis utakon és igyekeznek mindent elfelejteni, ami szépet s jót eddig elgondoltak. Ő azonban nem volt képes így becsapni magát, – belekóstolt ő is a hamis élet örömeibe – s hogy rossz lett tőlük a szája-íze, abbahagyta.
Hiszen nem a lemondásra született ő sem: szó sincs róla! Az igényei voltak-e nagyobbak, vagy az önvád szenvedései tették-e komolyabbá? – Az anyja nemrégen halt meg – s őt akkor rázta meg először, egész irtózatos erejével az egyedüllét… Végtelenül bűnösnek érezte magát e halál miatt! – Ha nem oly mohó, anyja talán tovább élhetett volna… Így: felszívta minden életerejét örökös nyugtalanságával, kíméletlen önzésével…
Kíméletlen, – megátkozott önző az ember! S mire megy vele!
…Akkor egy ideig Bécsben lézengett, – aztán utazni ment, – kóborolni egy kicsit, – lehet, hogy Pestre is ellátogat…
Így érkezett Krakkóba. – Megnézi a régi várost, – számos templomát s néhány napot itt tölt. – Dolgozni! Mégis csak dolgozni! ha minden mulandó is: – mulandó dolgokat létrehozni e föld színén! – jól emlékezik, ez sarkallta, mialatt az emberi munka sok százados emlékeit nézte…
S még ma is érzi ízét: – a mulandóságnak mily furcsa melankóliája vett erőt rajta a sok ősi templom sötét ívei alatt…
Reszket a csend… s reszketnek a színes ablakokon beszűrődő sugár-sávok… Elnyújtott sikításnak hat a külvilág távoli zaja… S ehhez néha egy ijedt koppanás: a seprő nekiütődött a padnak, – a templomot takarítják…
Majd susogást hall s mire körülnéz a homályban: – a térdeplő ajkai már hangtalanul mozognak tovább…
Aztán kiér a napfénybe, – szinte menekül… S a nyirkos homályból még koldusok esengenek feléje!…
Ó – hogy az ember mennyire reszket az életéért – s mily mélyen képes megalázni magát!…
Megint csak – nincs hova mennie… Ődöng… Már arra gondol, hogy tovább utazik… Ekkor figyelmessé lesz valamire, – azt olvassa könyvében, hogy van Krakkónak egy híres, régi zsinagógája is…
S már megy is a külváros felé.
A nap süt és ő már fáradt. A templom zárva van, s ő kérdezősködik, nem lehetne-e kinyittatni… Mikor ennek nehézségei vannak, – türelmetlenkedni kezd – néki utaznia kell… Dolga van Pesten… Végre megtudja, hogy a templom kulcsa egy hívőnél van, – hetenkint más-más vállalja szívességből a templom őrzését – ezen a héten egy öreg cipész van soron…
Menjen csak egyenesen, míg egy térre érkezik…
Ott egy domborművet talál: zsidók hálálkodnak a lengyel királynak, hogy visszafogadta őket… Ennek a térnek a jobb sarkában nyílik egy kis utca, – s itt van az öregnek boltja…
Ő benyit, s egy nagyon öreg embert talál… Asztalkája mellett ül és dolgozik… Ez meglepi, – jól esik ilyet látnia – örül, hogy az aggastyán még bírja a munkát…
…Meleg mosollyal előadja kérelmét, – az öreg szórakozottan ránéz s valakit szólít:
– Hozd a templom kulcsát!…
A kalapács peng a téglán s ő körülnéz, – a boltocskát posztófüggöny osztja ketté… A függönyt valaki felemeli s egy arc kibukkan s eltűnik ismét… Leány-arc!… S már az utcán is vannak…
Kicsi leányka volt, – alighogy a válláig ért… Találgatja, mennyi lehet?…
Meg is kérdezi, mosolyogva, jókedvűen… S a lány nyíltan felel: tizennyolc…
Tulajdonképpen szép szeme van ennek a leánynak… S oly nyíltan és bizalommal néz az emberre… S tulajdonképpen ő elég merészen is viselkedik… Hosszan néz, – s úgy látszik, a kislány nem is haragszik érte… – sőt válaszol is szeme – s oly természetes bensőséggel!…
Meglepő! – mintha már is barátok volnának!…
Ma, hogy e meleg tekintet sugárzását érzi arcán, annyi év után, – le kell hunynia szemeit… – S vajon lehet-e, hogy ő ezt elfeledte? – El tudta-e szemeket felejteni? – S a mosolyát is?!
Könnyű mosoly… – Hogy is van, hogy egész életében szerelmese volt… Olyan, mint a káprázat – s mire észrevennéd, már eltűnt…
Mire emlékeztette őt mindenkor, hogy már gyerekkorában is megbűvölte… hogy azokhoz vonzódott, akik mosolyogni tudtak…
S a súlytalan pillantás, mely elröppen, ha magadévá akarod tenni, – ha tudni akarod, mit mond…
…Alig hogy megismerte, – egy kis szobát látott maga előtt, – az ő régi diákszobáját Pesten, – este van, a lámpa ég – s ő hazajön, fáradtan, szomorúan, mint annyiszor…
S hogy mi volna, ha ez az ártatlan derű akkor rámosolyogna s azt kérdezné tőle, – nem többet:
– Mondd, – mért vagy oly szomorú!…
S mily kicsi! – csodálkozott később mosolyogva… Milyen apró… Legszívesebben talán tenyerére venné az ember, s úgy dédelgetné… – De – szép volt-e vajon?
Ó – néki akkor nagyon tetszett… Vöröses szőke haj, – puha és omlós… – S a mozgása mint valami kis egéré… Szapora lépésű – s mintha minden öt-hat lépésnél megriadna, – körülnéz barátságos szemeivel… s talán… egy kicsit talán mosolyog is…
S ő akkor még értett hozzá, mint kell a szíveket megnyitni… S ez a szív nem tiltakozott… Mikor a boltból kiléptek, – rögtön jókedvűek voltak s attól fogva egy nevetés volt útjuk a templomig.
A nap sütött s ő maga volt a megelégedettség… Az első perctől fogva oly kellemes volt vele lennie, hogy – emlékezik, – örömében, pajkosságában mindenféle ostobaságra akart vállalkozni… Megkérdezte például, elhiszi-e neki, hogy ő ezt a kis kocsit itt át tudja ugrani… Ha akarja!…
Ma úgy véli, hogy talán sosem érezte magát, azóta sem ennyire jól.
– Vagy az emlékezés tenné?…
Annyi bizonyos, hogy azokban az órákban nem kínozta élete örökös nyugtalansága, hogy nem kívánkozott sehova ezen a világon…
Ez lett volna az élete útja?… Ez az út, melyen nem gondolt semmire… Amelyen nem érezte az élete terhét, – nem sírta vissza múltját s nem nézett nyugtalanul a jövőbe… Pillanatok, – melyekben úgy érezte, hogy van megbocsátás… Amikor végre élt…
Nem bírálta magát, – nem kellett félnie, hogy megítélik, – otthon volt!… –
S mintha egy világító felhőben járna: – világosság volt körülötte… – a boldog és régen várt jelené!…
S a percek tűntek észrevétlen, – s ő végre lelkiismeretfurdalás nélkül hagyta feje felett elmúlni az időt – s az elmúlás éppúgy nem fájt neki akkor, mint ahogy a fénynek nem fáj, ha elmúlik este…
Miről is beszélhettek egymással?… Hiszen oly könnyű elképzelni!… Biztosan kérdezősködött, – könnyedén és vidáman, – a komolyabb dolgokon átugrálva… Megkérdezte talán, hogy mit csinál egész nap, – nem lustálkodik-e ennek a szorgalmas öreg úrnak a leánykája… S hogy jó-e ő tulajdonképpen, – mit gondol?… Azt pedig biztosan megkérdezte, hogy vajon szeret-e egyáltalán valakit?…
Magáról is beszélhetett, – eleinte talán kissé homályban hagyva személyét… Hiszen mindig szeretett egy keveset misztifikálni, – felkelteni idegen szívekben a kérdést: – ki tudja, – mégis, – ki lehet ő?…
Ha most visszagondol… Jól volt öltözve, – előkelő és ápolt fiatal ember benyomását tehette, – amilyen talán kevés járt e külvárosban… Csengő hangon, tagoltan beszélt, logikus rendbe szedve mondanivalóját… S ami a fő: szabad tekintettel és nyíltan, – nem habozva s nem megkerülve a kérdést, – ravaszkodások nélkül, – ami szintén szokatlan lehetett ezen a vidéken… Hiszen ennek az elnyomott fajnak az ifjai – egy kissé sunyi benyomást tettek reá, amint az utcán végignéztek kettejükön gúnyos mosollyal…
Milyen más ő! Benne mindebből semmi! – Aminthogy nem is az az ellenszenves értelmesség az övé, mely itt minden oldalról figyeli őket…
Nem az a lélektelen okosság!… A női, a szép okosság, – a kedves értelem!…
S mily érzékeny: – mintha egész szervezete el volna készülve kérdéseire… – s az egész lélek készenlétben volna…
S mily mozgékony: – hogy hullámzik ez a lélek, minden kis közeledésre…
– Ejnye, hát sosem tudok kifogni Kegyeden! – mondja néki nevetve…
S a lány ránéz és félénken mosolyog.
Ki tudja? – Talán valami inkognitóban utazó előkelőségnek nézte őt, – talán gyermekkora hercegének, – akiről most néhány napig álmodozni fog – s aki még sok év múlva is egyszer-egyszer felbukkan majd ifjúkora emlékeiből!…
Ó – hiszen ha ennyiben maradt volna!
Mily boldog volna ő most, mily szerencsés, hogy gondolhat reá!…
Egy meghitt, bensőséges hang köszöntené a múltból, – kalandos pillanatok íze a szívben: amelyek emléke felérne ma már a legnagyobb boldogság emlékeivel…
Ő tréfálkozott s az ici-pici leány nevetett… Felnézett reá a szemei szögletéből és újra nevetett. Míg aztán a nagy, ósdi kulcs nyikorgott a zárban s ők beléptek a hűvös, régi templom csöndjébe…
Sokan imádkoztak már itt lelkük üdvéért esengve, akik már régen porlanak valahol s emléküket is elhordta a szél… – – Íme: ebben a padba ült ez meg ez a fejedelem, mikor meglátogatta a templomot… Íme: itt vannak a nagyhírű rabbik nevei… S ezt a mécsest vasból ez meg ez kovácsolta… Kincsek is vannak itt!… – A kislány buzgón és komolyan magyarázott…
Csupa megkapó s elmélyedésre intő ősi jel, – csend és komor homály – s ehhez: egy kis idegenkedő elfogódottság, melyet egy ismeretlen világ ismeretlen rajongása kelt: – s ő mégsem érzett egyebet, mint minden szívdobbanásánál az örökegy dallamot…
– Mennyire megszerettelek!… – Te kedves! – ezt szeretné ismételni sokszor, – aztán becézni őt – s végül elmondani néki mindent, – egy szóban, – az egész életet!…
– Mily kedves vagy s mily megható, – mondaná neki, – mért érzékenyül el az ember ha lát – s mért érzi igazságnak, ha ránézel…
S noha szinte felveti az indulat, hogy beszéljen – elszorul a torka, – szégyenkezik…
– Egy szót, – csak egyetlenegy szót, – nem többet, ha lehetne… – –
Egy szerény megjegyzést kellene csak tennie, – mely nem ígér sokat s amelyből mégis megtudhatná…
Vagy nem is szavakon múlt már?… Ők örültek egymásnak s olyan összecsengő szívvel, annyira lelkendezve, hogy emlékezik, – ez a gondolat lepte meg váratlanul:
– Lám, – ilyesmi is van? – kérdezte magától csodálkozva, – ki hitte volna!… – Ki hitte volna, hogy vannak a világon boldog emberek is?… – Lehetséges?…
Hiszen minden szavuk nem egyéb, mint vallomás, – hogy mennyire meg vannak lepve, – s mily végtelenül meg vannak mindennel elégedve. –
Ha nevetett, – valaki egész szívéből vele nevetett…
S – mikor hallgatag lett, – az elfogódott, meleg csendben, – valaki egyszerre csak hozzásimult – s felnézett rá hű szemeivel…
Hogyan is történt?… – egy szűk fordulónál, – ők át akartak menni a túlsó oldalra…
S ő, Dániel, ma piros a boldogságtól, hogy nem volt már akkor is becstelen…
Nem akarta, vagy nem merte-e tudomásul venni?…
Rögtön átsiklott a pillanat felett…
S mégis: – ez a mozdulat nagy hatással lehetett rá…
Az ősrégi templomba éppen besütött a nap s ő tágra nyílt szemekkel az ablakok reszkető világosságába bámult.
– Vajon lesz-e még ilyen szép nap valaha! – gondolta s mosolygott…
Egymást átölelve, szelíden mentek később az oltár felé. – S mikor odaértek, – ő mosolygott, – s megfogva kezét, azt kérdezte tőle, hogy – talán, – mi volna, – ha ők most örök hűséget esküdnének egymásnak…
Kérése nem lepte meg a leányt. – Mosolyogtak mind a ketten… S oly hűen, oly tisztán, oly boldogan nézték egymást…
S mikor már a nagy csendben elhangzott esküje, – a leány lehunyta szemeit s szelíden, – mint a galamb, – ráhajolt az oltár vasrácsára.
Röviddel ezután pedig kimentek a templomból.
Kinn a nap rikító fénye, mintha kinevetné, mintha meg akarná csúfolni előbbi perceik álomszerű édességét…
Ez volt talán az oka, hogy szótlanok voltak – s hogy ő, Dániel egy kissé – mintha máris megdöbbent volna…
A pillanat nagy némasága még a lelkén ült s valami ünnepélyesség-féle nyomasztotta…
*
– Fiatal szívek! – gondolta most az emlékező és sóhajtott.
– Beborult! – állapította meg azután és előrehajolva lenézett az utcára.
– Ni, – hiszen már esett is! – mondta magának félhangosan. Valóban: borzongó tócsák csillogtak tompa fénnyel az úttestről… – S a gránit-kockák vöröses fénylésén is elmerengett még egy kissé Dániel…
S ekkor azokra a csöpp leánykákra gondolt, akiket tegnap az utcán látott… Vidáman, hangosan csicseregtek, mint a madarak a fán… Ó – sok-sok fontos mondanivalójuk lehetett egymás számára… Nagyon érdekes újságok!… – Néha pedig egymáshoz hajoltak és sugdolóztak: – s titkok csillantak meg nedves, élénk szemecskéikben… S amellett, mily takarosak voltak, – színes kis ruhájuk mily kacér…
– Ó, ó – hogy tündökölnek még, mint a fényes kis kövek…
– S ki a megmondhatója, – mi rohan feléjük a messzeségből, hogy összetörje, kirabolja és megalázza őket…
Dániel tegnap elnézte őket egy ideig és így gondolkodott:
Hogy Istenem, – mégis – mi volna, ha közöttük volna egy, aki most, meglátva őt, eléje szaladna s azt kiáltaná: Apám! Szerény, – ó csak nagyon szerény kis ruhában, mint afféle merengő ember leánykája, – de égő, érdeklődő, szívhezszóló szemekkel… – Mi volna akkor?… Vajon van-e nagyobb szívbeli sugárzás, – boldogabb öntudat, mint mikor azt érzi az ember: ez az én kislányom?… S vajon, hogy nézi ő most ezeket a gyerekeket?… – Azt gondolja: ezek gyerekek… S mit gondolna akkor, ha az az egy… ha ő is köztük volna?… hogy csak ez az egy van, – hogy nincs is semmi más e földön…
Dániel bíró ismét izgatott lett ezekre a gondolatokra, – mert újból erőt vett rajta régi, boldogtalan epekedése a gyerek után.
– Úgy hát – valóban elvégeztetett!… gondolta reménytelen szomorúsággal.
De lehetséges volna?… Már ne következnék semmi más ebben az életben?… Örökké csak ez? – Mindig?! – Mert mi van még hátra?
Néhány lépés a halálig… – hiszen ő beteg s már mióta!…
S az asszony úgy tesz, mintha a betegsége körül egy kis csalásfélét sejtene… Mintha ő csak kényeskednék… – Sóhajtott: – talán még szerencse is, hogy nem tudja a dolgot komolyan venni.
Ötvenkét év – mi az másnak?… Más még egészen fiatalos ebben a korban… S ő már végleg ki van merülve, megtört ember ő már!… S az asszony nem kevésbé… Ebben az évben hirtelenül mennyire megöregedett!…
S mily elviselhetetlen lett mostanában! – Mily gyerekes! Mintha egészen elvesztette volna ép eszét…
– Hiába! – megőrölték egymást!
Hogy mért is ment ő már nyugdíjba? – Nem tudna-e még egészen jól dolgozni? S nem volna-e okosabb? nem jobb-e, ha az ember a halála percéig dolgozik, s még alkalmat sem ad magának, hogy gondolkodjék…
Ha most bent ülne a törvényszéken… Miért is nem teszi? Más emberek baján gondolkodni jobb, mint a magunkén!…
Becsületsértés! – gondolt most régi reszortjára, s mosolyognia kellett. – Mily távoli, idegen világ ma már néki mindez, – pedig csak két éve, hogy itthon van… Látszik, hogy néki mégis más pályára kellett volna mennie!…
De hisz az ma már mindegy is!… Szedné a digalént – s egész jól bírná a munkát… S csak este jönne haza!…
– Nem gondolni semmire, – mily szép is volna… – S mély vágyódás fogta el régi hivatalos helyisége után… Maga előtt látta a megszokott karosszékét, megütötte fülét egy-egy kollégája hangja… – S hogy vajon mit csinál most szegény öreg Mihály két vén leányával? – Vajon él-e még?
Mélyet sóhajtott: – Messze van ide Pest!
Mért kell neki ebben a kimerítő kis városban élnie – ezt a pár napot, ami még hátra van. – A jó levegő miatt? – Mit tud ő abból? – A lélek a fontos! – S ez is az asszony erőszakossága! – Ide kellett jönniök, – az ő szülővárosába!…
De hát vajon – leláncolt rab-e ő, aki már semmit sem tehet, – sehogy se’ védekezhet?… És mindvégig ezt csinálni? – Ezt? – S mi fűzi őt ehhez az asszonyhoz?… Egy élet unalma, – egy hosszú sivatagi vándorlás!
Mit is tett ő, Istenem! – Mért is nem hallgatott akkor legbensőbb énje tiltakozására!…
Mily furcsa, hogy szívbéli találkozás talán csak egyszer adódik egy életben… S talán csak nem ez a régi ügy?… S ő észre se’ vette volna?…
Úgy látszik, talán mégsem az az igazi, mikor az ember azt mondja magának, megállapítja, – hogy íme én most szerelmes vagyok… Hanem amikor éli!… – S az a szerencsés ember veszi, aki elég fürge – s nem tétovázik a döntő pillanatokban, – hanem észreveszi, amit a lelke, az egész szervezete követel!
Másként kellett volna élnie, – hiszen ez már régi dolog! – – Az ő élete: a világosság igénye és a munka, nem pedig a szerelem, – gondolta ő akkor fenhéjázón. –
S igaz lett-e? – Sem a munka, sem az élet – nem hozott semmit! – Mert néki, – úgy látszik, mindenképpen hajlama van a zülléshez!… – Mert ő mindent elejt a kezéből…
Ó – miért is nem tudja ezt az ember korábban!… Hogy az ambíció, a becsvágy a legnagyobb átok – az teszi mesterkéltté, az teszi tönkre az életet…
– Embert csak ember tehet boldoggá!… – Hányszor mondta ő magának azóta!…
S most már csak ezt nézze mindig?… Egyszer ő zárkózik be a szobájába, máskor az asszony csapja be előtte az ajtót… Így élni az utolsó percig?… – És ne lehessen már semmi más?…
A lázadás pirossága öntötte most el lágy vonású, szenvedő arcát.
– Kipergett az élet az ujjaid között…
– Nem tudtál belőle semmit megfogni!… – Mid maradt? – hangzott fel mélyről a vád s a jóvátehetetlen élet fájdalma csapott fel utána.
De kinn megint kisütött a nap s ő visszakényszeríté magát a múltba. – Kényszerítenie kellett képzeletét, mert most már fájóbb dolgok következtek.
Ők akkor, templom után elbúcsúztak, – még meghatottan, de máris kissé szégyenkezőn, ki tudja miért?… Azt mondta néki, hogy el kell utaznia – s már a gondolatára is, hogy el fogja hagyni, – elszorult a szíve… S hosszan a szemébe nézett…
Mégis, úgy érezte, hogy valóban jobb lesz, ha most elmegy… Megnyugszik egy kissé, – megpihen s lesz ideje, jól megvizsgálni, próbára tenni érzéseit…
– Sietni fog s mihelyt csak lehet, visszajön… Sőt, – ha most letelik a szabadsága visszajövet Bécs felé néhány napra megint kiszáll…
Valószínűleg a címeiket is kicserélték…
A leány pedig nem szólt semmit, – tágra nyílt szemekkel egyre csak nézte őt és néha bólintott.
– – S ő akkor így is tervezte. – Este csomagolni kezdett szállodai szobájában, – amikor hirtelenül nagy változás ment végbe benne. –
Kapkodva, idegesen csomagolt egy ideig, – aztán váratlanul abbahagyta. Lankadtan dőlt le a pamlagra és magányában tűnődni kezdett. – Először is: nappali nyugalmának vége volt – s ehelyett valami mohó türelmetlenségféle vett erőt rajta… Idegesen gondolt rá, hogy neki tulajdonképpen gyorsan el kellene utaznia… – Az idő hamar eljár – s a szabadság letelik… S ha ő még Pestre is akar menni… – De akkor viszont miért nem utazik?…
Ma már tudja: – azért nem utazott el, mert már nem az az ember volt ő akkor, aki délelőtt… Valami hirtelen felborulhatott benne… – s egy éjszaka alatt erkölcsi változáson ment keresztül egész lénye…
Ő érzi ma, hogy elzüllött ezen az éjszakán. – Igen: – Akkor lett Júdás őbelőle!
Úgy kezdődött a dolog, hogy száraz volt a torka, – s noha sosem szokott volt egyedül inni, – most bort hozatott…
– – S vajon, ha nem így történik?…
Talán akkor mégis, – ha egy év múlva is, – észbe kap és visszamegy érte…
De ő, – úgy látszik, – sosem volt igazán, – a lelke mélyéig jó ember.
Hiszen vannak, – igaz, – vannak meghatott percei is, – de az érzés mily hamar ellobban benne!… S e perceknek aztán semmiféle összefüggésük egymással nincs… Közöttük ott terpeszkedik az éveken át tartó, tunya közöny!…
Még némely pillanatban épp úgy lépett eléje, ahogyan délelőtt látta, – mint egy menyasszony, – sugárzón és boldogan… De annyit már akkor megállapított magában, hogy ő tulajdonképpen egy kicsit érzelgős volt ma… – Azután valami megnevezhetetlen kielégületlenség is fárasztotta: – elégedetlen volt-e magával?…
Töprengett. – Talán sok minden egyebet is el kellett volna néki mondania…
Úgy képzelte, hogy voltaképpen nem volt elég bátor… – Hogy mért is nem simogatta meg legalább egyszer, – mikor annyi „alkalma” lett volna rá… – Milyen kár! – – S hogy mért nem csókolta meg? – ó, mily ostoba ő! – akkor!… – abban a pillanatban… Hiszen biztosan ezt várta!
S e gondolatnál elöntötte a vér s felállott.
Fel-le járt később szobájában, – összeráncolva homlokát, mintha gondolkodnék valamin s aztán odaállt az ablakhoz.
Kinn fülledt, nyári éjszaka volt… A szemben levő ház egyik ablakából nagy fényesség világolt feléje, – női nevetés is hangzott át s valaki tréfás hanghordozással énekelt. – – Betette az ablakot.
Ámde, – hiába próbálta megnyugtatni magát: – a lavina már megindult – s önuralmának máris vége volt!… S minden, amit szelíd tekintete meghunyászkodni kényszerített, – most elemi erővel rontott reá.
Ó – ma már jól érti ő, hogy mi történt véle akkor este!…
– Úgy látszik, – ha fertőzött a múlt, – a szem parázna…
Hiszen tiszta lelkek, ártatlan világok talán nincsenek – s talán csak az a jó, aki tudja, mi benne az ártalom s úr fölötte…
– – Akkor egész éjjel ott hentergett ágyán – s vetkőzni látta őt… Szeme előtt káprázott opalizáló, nagyon világos bőre…
S csak reggel felé aludt el, kimerülten az önző, kíméletlen és erőszakos vágyakozástól. –
Másnap pedig egész nap ott sétált a boltocska közelében. Néha szívdobogás fogta el. – Folyton azon törte magát, hogy mit is fog néki mondani. Attól tartott leginkább, hogy hangja elfogódott lesz, – ügyetlenül fogja kezdeni s evvel „elrontja majd az egész ügyet”… Néha hangosan beszélt, – próbát tartott – s ilyenkor ránéztek…
Már délután négy óra volt s ő még semmit sem evett… De éhes mégsem volt, – e helyett egy kellemetlen, szorongó émelygés fogta el… Az idő ennek ellenére is elég gyorsan telt…
Csodálatos módon: – nem tudott elfáradni!… S bár nem egyszer összerezzent, ha a kis bolt ajtaja nyikorgott – most nem volt türelmetlen, – úgy érezte, hogy szívesen ott sétálna akár három napig is…
Ekkor, – négy óra felé, – kinyílt az ajtó s ő jött ki a boltból.
Dániel megszédült. De erőt vett magán s erőltetett mosollyal közeledett feléje… A hangja valóban elfogult volt, mikor megszólította, – a torka égett és el is pirulhatott…
Mégis: elég simán ment a dolog – s ő megvolt az első pillanatokkal elégedve. – Annyi bizonyos, hogy eddig, ha előre elkészült mondókájára, – még ennyire sem tudott természetes és közvetlen lenni.
De nem volt képes többé nyíltan és tisztán a szemébe nézni, – nem volt többé boldog, amíg vele sétált, hanem ehelyett nyugtalan és mohó – és gyakran úgy érezte magát, mint a csaló, aki szívélyeskedik, de alattomos szándékkal.
A leány, mikor meglátta őt, – láthatóan meg volt lepve, – s bár örült is neki, – de tartózkodóbb volt-e mosolya? – vagy volt örömében valami szomorúság is? – Megérzett volna mindent? Lehet. Legalább első szavai ezt látszottak kifejezni:
– Hát mégis itt maradt? – ezt úgy mondta, oly lemondón, mint aki szenved, hogy újból találkoznia kell vele.
Később ez az aggodalom, vagy nyomasztás talán el is tűnt szemeiből… – s mégis Dániel már megijedt, hogy személye netán vesztett tegnap óta érdekességéből…
Elkezdett tehát saját magáról beszélni… És – sokat hazudott aznap délután, ami nem volt szokása. Kitalált történeteket mondott el életéből, s – meg kell hagyni – nagyon finom érzékkel… E történetekből kiderült, – hogy igen, – vannak neki rossz tulajdonságai is, hogy ő sem valami tökéletes ember – s mégis inkább erényei világítottak erősebb fénnyel.
S a hangja is, – mily más volt! Ami barátait oly ellenszenvessé tette azelőtt, ha udvarolni hallotta őket: – ugyanazon a mesterkélt, édes orr-hangon beszélt. Ő is „kukorékolt” – ahogyan az ilyesmit megvetően nevezni szokta.
Pedig! – ha előre tudta volna! „Ügyét” nem lehetett elrontania. Aminthogy nem volt se mesterkedésre, sem különösebb ügyességre, vagy ravasz „fogás”-ra szüksége…
– – S az volt talán a nap életében, melyen úgy érezte, hogy ő az „élet királya” – s hogy mégis csak ő Isten kiválasztottja – s hosszú meghunyászkodása után bizonyára ismét úrrá lett rajta ellenszenves önhittsége is…
Mert ő az, aki élete során mindenkor másként cselekedett, mint ahogyan elgondolta…
Hiszen élete döntő pillanataiban sosem volt elég komoly, hogy mérlegelje, hogy mi az, ami néki igazán fontos… – aki mindig meghunyászkodik az élet előtt – s megvesztegetteti magát édes adományaival, – az egész jövőjét pedig kiejti kezéből…
Ó – ő nagyon olcsón adta el aznap lelke üdvösségét!
Egy nap szédületéért – egy felszakadó örömkiáltásért!…
Erre volt-e szüksége: – mikor elhagyatott volt s oly magányos, hogy belekábult éjszakái csendjébe… – mikor úgy botorkált végig egész életén, mint a hontalan…
Aznap mindezt alkalmasint nem kérte számon már magától: – szerencséje nagyobb volt, hogysem feleszmélhetett volna…
S ha ma visszagondol – a messzeségen át úgy rémlik neki: – mintha a leány akkor már tudta volna: – hogy elárulta, hogy ő elpocsékol mindent s hogy nem is fogja látni többé…
Lemondó, elmerengő tekintete, – könnyei, – szomorú forrósága, – mintha mindevvel búcsúzni akart volna tőle…
Mégis – úgy ajándékozta néki tisztaságát – oly természetes és hű odaadással, ahogyan csak azok a jóságos és boldogtalan lények teszik, akikben még nincsen semmi számítás, akik mindig és mindenben az életre és érzéseikre bízzák magukat, – mindaddig, amíg a szenvedés őket is számítókká és mesterkéltekké nem teszik.
Még ma is emlékszik arra a diadalmas érzésre, arra az ittas és boldog hahotára, mely egész bensejében, minden erében ott viháncolt, mikor befejezett kalandja után sétálni indult az ismeretlen város éjszakai utcáin.
Rábízta magát lábaira – vigyék őt akárhova. És – hosszú idő után először, – szép tervek, boldog reménységek keltek újra életre benne s ő ittas hálával nézett fel a szelíd csillagok felé.
A leányra pedig nem gondolt többé, – eltemette őt mindmáig. – Aminthogy ezen az éjszakán képtelen is volt gondolkodni – nem voltak sem meggondolásai, sem lelkiismeretfurdalásai, nem sajnálta és nem szerette őt többé mindmáig, – amikor fölébred benne a múltakból, hogy számon kérje tőle, amit elfelejtett.
Akkor, – éjfélig sétált boldog tompulatban, aztán mélyen aludt másnap délig, – délután pedig búcsú nélkül elutazott.
*
Mikor későn délután az asszony bement Dániel dolgozószobájába, férjét ott találta egy nyitott szekrény előtt, amint kis bőröndjébe fehérneműt rakott. – Az efféle „lázadás” nem volt már néki újság…
S noha már azt megtanulta élete során, hogy jobb ilyenkor hallgatni és gúnyosan várni, hogyan omlik össze az egész „vállalkozás” – és csak a végén, a biztos győzelem tudatában elejteni azt az egy-két szót, mely a szívig hat hegyével, – most, nem tudni miért, mégsem tudta türtőztetni magát, hogy egy szót oda ne vessen…
De, – nem kapott feleletet. – Később okot keresett rá, hogy újra bemenjen a dolgozószobába. – Dániel ekkor már készen volt csomagjával s az íróasztalnál ült és írt. – Mikor felesége bejött, felvetette fejét és ránézett, – de tekintetében nem volt sem harag, sem neheztelés… Enyhült, tiszta komolysággal nézett rá s ez az asszonyt még jobban ingerelte.
– Végrendeletet ír? – vetette oda kihívón.
– Igen, – felelte a férfi csendesen s tovább dolgozott.
Ez sem sikerült tehát. – Este, a vacsoránál újból kísérletezett, – de hiába, Dániel nem nyilatkozott. Ez mégis csak megdöbbentette: – azelőtt ez az ember sosem tudott sokáig haragudni… Bármi volt is köztük: elmúlt róla a harag, mint a felhő – s ha nem is volt éppen olvadékony, mint ő az „ilyesmi” után, – megszokott közönyében nyomát sem lehetett érezni, hogy valami történt. – Most „nagyon is” hallgat.
– Csak nem igazán beteg? – talán mégsem kellene őt ennyire… Vagy valami borzasztót tervez?… – Istenem!…
Nagyon megijedt tehát – s noha ő sosem szokta így kezdeni a kibékülést: most nagyon ellágyult. Könnyes volt a szeme, mikor megkérdezte tőle, mi baja?
– Semmi, – felelte Dániel nyugodtan és felállt az asztaltól. Egészségére kívánta a vacsorát és visszavonult szobájába.
Reggel pedig néhány jól meggondolt sort hagyván íróasztalán, – elutazott Dániel bíró, hogy felkeresse őket.
*
– Elkésve szaladni a vasúthoz, nehéz batyuval s amellett még sántának is lenni! – mily nehéz élet! – gondolta Dániel, mikor kinézett ablakán az egyik állomáson.
– Majd csak elmúlik ez a perc is, – múlt lesz nem sokára, hogy itt voltam, – de vajon kinek, ha én már nem leszek?… gondolta később.
A képek pedig tűntek és suhantak… Hangok zsibongtak, fény villant körülötte – s ő mintha álmodnék: nem nyúlt semmi után!…
Mily közömbös ő már! Milyen más ma már utaznia, mint régen, – amikor még mohóságában alig bírt nyugton maradni helyén…
Két utas jött be nemsokára fülkéjébe s halkan beszélgettek… Az egyik bajusza gyapjai alatt bodorogtatja a füstöt s mosolyog… A másik mesél… Az utazásáról s végül: hogy ajándékot is visz a kis leányának – s avval kicsomagol selyem burkából egy színes legyezőt…
S a tűnődő felfigyel: s máris elképzeli a kislányt… Hallja friss hangocskáját, amint a lámpa körül ugrál, illegetve magát – s énekel. S majd legyezgeti magát vele valami sötét állomás mélyén, egy kis szobában…
Ez az ember utazik s a kislányára gondol, aki egy kis szobában üldögél, de vajon kire gondoljon ő e nagyvilágon?… egy megúnt, szomorú életből jön, melyben semmi sem rokon vele.
– Rossz hír őt már nem érheti, – kit kell féltenie?…
S megy az ismeretlenség felé!… Mily bizonytalan is az emberélet, mennyire nem tudja az ember mit csináljon véle!
– Honnan veszi biztonságát ez a halászsas, – mely most a folyó felett lebeg? – Honnan veszi, hogy mit kell tennie?… Oly nyugodtan végzi dolgát, mint aki öröktől fogva van… Természetes is! Ha csupa ilyen határozatlan lény élne a világon, – nem volna e világnak semmiféle karaktere… Ezek adják meg karakterét: akik hamar ráeszmélnek, mi dolguk itt – s nem kételkednek benne… nem haboznak… – Ó, hogy ő mily rosszul élt!
Ott egy kivilágított, repényes ablak, a mélyén árnyék mozog: – vajon nem ott lakik-e most?…
Oderbergen túl egy fiatal hölgy ül melléje az étkezőkocsiban: – négy katonás fiúval… – Megetette őket: maga volt a szigorú anyai gondoskodás…
– Mily biztos ez a fiatal nő a dolgában – s mily biztosak már ezek a fiúk is… Olyanok, mint a halászsasok… – S ha ezt most hangosan megmondaná nekik, – biztosan bolondnak néznék…
– Vajon az asszony otthon képes volna-e ilyen szenvedélyesen foglalkozni gyermekeivel? – Szó sincs róla! – A természet tudja, kinek adjon.
– De néki mégis csak ki kell fejeznie elismerését.
Udvariasan előrehajol tehát s befelé tekintő szemmel mosolyog.
– Asszonyom, – szól halkan, – milyen szép gyermekei vannak Önnek!
Az asszony ránéz… Nincs meglepve: nyílt és bátor. – Előkelő fajta lehet! – A hangja csengő és szilárd.
Megtudja tőle, hogy Németországban élnek, – de a fiait itthon nevelteti. – Papoknál. – S most viszi őket az apjukhoz látogatóba.
– A sötét középkor híve vagyok uram és a szigorúságé, – szól és mosolyog… Csak szerzetesek hivatottak gyereket nevelni…
– Én a modernséget gyűlölöm, – jegyzi meg később…
– No és? – feleli, – az sem baj, ha magol a gyerek, legalább tanul valamit…
– Igen-igen, – válaszol Dániel tűnődve… És kérem…. vajon nem esik-e most nehezére… Hogy mégis – nincsen hozzászokva, tetszik tudni… – nem teher Önnek?…
– Nem uram, a gyerek nem teher! – mondá gőgös szinte sértődött mosollyal.
– Ön bíró? – kérdezte aztán enyhültebben, s meleg tekintettel… – Óh ne higgye, hogy olyan fiatal vagyok… Csak azért maradtam fiatal, mert gyermekeim vannak, no és – mert nem vagyok kövér… – s nevetett.
S a tűnődő sokáig figyelte a tiszta termékenység e szimbólumát, a kötelességteljesítés e régi képét s a maga anyjára gondolt.
Ez az örök, a régi anya-fajta! A becsvágyó, szigorú anyáé! Aki úgy fog megjelenni fiai előtt, mint a szentség, – akiért rajongani fognak, ha sok küzdelmük lesz is vele…
– A szentség, – úgy látszik benned van, ha egyáltalán lehet, hogy valaki szentnek lásson – gondolta most. – S néked nincs senkid!
– Ó – ő már nem kergetné, nem hajszolná… Nem is fogja… Mert ő már tudja, mit ér a törtetés…
S Dániel bíró felállott az asztaltól. – Mosolygott, – szelíden és derűsen, mintha e beszélgetés alatt végleg tisztázott volna magában valamit.
S ettől fogva nyugodt volt és szinte vidám az egész úton. – Csak akkor dobbant meg a szíve, mikor Krakkóba értek. Szorongást érzett.
Éjszaka volt – s noha előre elképzelte a pályaház környékét, – az mégis idegenszerűen tátongott előtte.
– Minden nagyobb, mint amilyennek képzeltem, – állapítá meg a kocsiban az alvó város házait nézve.
Borzongott a hűvös éjszakában. – Nehezen kapott szállást: A szállodák zsúfolva voltak. – Végre egy szűk kis szobával kellett beérnie.
Hamar elaludt, – de már kora hajnalban kiugrott az ágyból és sebesen felöltözött.
Kinn a derengésben hollók és varjak százai csapdostak, kerengtek a tornyok körül…
Azonnal elindult. – Mikor kocsija befordult arra a térre, – megállította és lassan, gondosan körülnézett…
– Milyen más! – gondolta. – Más irányban is fekszik és sokkal nagyobb!… – Leszállott a kocsiról és lassan gyalog elindult.
S oly mohón, ami mohó fiatalkora óta nem volt – minden házat, minden ablakot szinte elnyelt tekintetével… S az utcakövekben ismerősöket keres.
Nem csalódott, – a kis utca hű volt hozzá, – itt még minden a régi.
A bolttal szemben egy üres telek állt akkor… Igen, ez még ma is üres… De a ház?…
A házak talán még mind a régi rendben állanak… Csak ez az egy – lehetséges volna?… Igen már nincs!… Elmúlt!…
Helyén egy új, kétemeletes bérház s a házmester semmit sem tud a régi lakókról…
Egész délelőttjét hivatalokban tölti, – sehol sem tudnak semmit…
Délután kissé kábultan jár körül a régi városrészben… Idegeneket megszólít: ő öregembereket keres, akik talán tudnának néki egy régi ügyben felvilágosítást adni…
Egykedvű közöny fogadja mindenütt. – Az emberek nagyrészt fiatalok, élénkek és régi dolgokról mintha hallani sem akarnának.
Hiszen nem ismert ő itt senkit, – mégis érzi, hogy egy másik, egy új világ kelt itt életre azóta…
– Fel is út, – de bezzeg le is út! – gondolja Dániel. – Ti is, mind, el fogtok tűnni innen…
Végre egy nagyon öreg ember elé vezetik. Úgy látszik azonban, már nem egészen épeszű. Össze-vissza hadar mindenfélét, – lehetetlen belőle kiokosodni.
Már alkonyodott s ő ki volt merülve.
Idegesen ott hagyta az öreget. – Sétálni indult. Megszólított egy ácsorgó embert, vezesse őt a zsinagóga felé.
Vezetője, egy szakállas, lustálkodásra hajló ember, egész úton fecsegett:
– Úgy látszik, Ön liberális ember uram, – mondá neki… – Úgy is van rendjén… Isten is liberális, ha ennyiféle embert eltűr a világon…
– Mi az Ön foglalkozása? – Bíró? – Úgy! – És sokat keres egy bíró? – folytatta azután.
– De íme a zsinagóga!… Be akar talán menni? – Megszerezhetem a kulcsot, ha tetszik… Nagyon sok szép régi kincs van benne…
Megborzongott… Nem kívánt bemenni. Kifizette tehát vezetőjét.
S az évszázados templom épp úgy állt ott, mint hajdanában. Nehéz téglafalai ódon méltósággal meredtek szembe a rohanó idővel. – Megingathatatlannak tűnt.
Dániel bíró pedig körülnézett. – Templomtornyok intettek felé minden oldalról a homályban… Ősi mutatóujjak!
Vajon hány generációnak ütötték már el, hogy megint vége a napnak?
Ellenség közeledett, távolodott, generációk tűntek el s ők még ma is a tiszta ég felé meredve élik a napfényes őszt – s figyelik az alanti nyüzsgést…
S hogy vajon figyeltek-e arra is?… Itt élt valaha egy fiatal leány… Kis termetű – s vöröses haja volt…
Későn este nyugtalanul tért vissza szállodájába s nyugtalanul töltötte az éjszakát… s ez éjjel mániákus szenvedéllyé nőtt meg benne az indulat, hogy meg kell találnia…
– Talán már nem is él! – ez zakatolt benne állandóan.
Reggel újra elment az öreghez. Megkérte hozzátartozóit, tolmácsolnák előtte pontosan kívánságát s azután magyarázzák el neki a választ… A Kerszka utcában, ezelőtt harminc évvel volt egy öreg cipész…
Kiderült, hogy az öreg őt valóban ismerte… De nagy feneket kerített a dolognak s végül ő maga is belezavarodott… – Úgy látszik, olyan természetű ember, aki ha valamibe belefog, se vége, se hossza s a részleteket nem tudja megkülönböztetni a fődologtól… – Vagy az öregség teszi?…
Már vagy egy óra óta hadar s Dániel lassan elvörösödik a türelmetlenségtől.
Mintha egy lim-lomos kosarat borítanának fel… Elhamvadt, elárvult, messzetűnt életek… Emberek bukkannak fel, akik vagy régen meghaltak azóta, vagy elszéledtek, – elsodorta őket az ide-oda hullámzó áradat.
Beszélt egy emberről, aki háromszor házasodott s összesen tizenkilenc gyereke született… azután egy asszonyról, akinek senkije sem volt már s bánatában kivándorolt Amerikába, – „olyan szegény, kedves, ősz, öreg asszonyka volt – és olyan jó volt szegényke…” – de a honvágy mégis csak visszahozta s a megérkezése napján meg is halt… Igen gyakran visszatért egy vörös emberre, akit rossz szívűnek mondott mindenki… Ez az ember, mikor elvált tőle a felesége – ott ült egész nap, mint egy kutya, az asszony háza-kapujában s egészen lesoványodott… – S folyton azt hajtogatta: hogy most már senkije sincs, aki majd annak idején segít neki meghalni. – –
– – Dániel még három napig bolyongott a városban – s mindenkinél érdeklődött, akiről azt hitte, hogy megtudhat tőle valamit, – de hiába.
Ődöngött s azzal töltötte az időt, hogy az ismeretlen arcokat figyelte – s igyekezett velük többször is találkozni, hogy megsejtsen valamit az életükből s a távolból ismeretséget kössön velük. –
Délben, üzletekből sebtében hazaszaladó fiatalemberek… Biztosan anyjuk van otthon, aki már alig szól, akinek alakja lassan elhomályosul: – az új generáció nagy életereje kiszorítja őt helyéről, ahonnan már úgyis elmenni készülődik…
S mily szomorú, mily reménytelen minden!
Arcokat lát: – az egyik olyan, mint a hóemberé: fehér és kifejezéstelen… Bogyó-szemek s alattuk az orr: mintha tréfából nyomták volna oda… Egy másik arcon meredt mosoly: a kövér és ostoba emberek örök gúnyorossága… Egy távoli reménytelen tekintet pedig mintha azt kérdezné tőle: mondd minek élek, minek állok itt?…
Kutyák csatlakoznak hozzá s kísérik útján… Némelyik ló bánatosan, hosszan ránéz…
Lám, – az állatok! – mennyire elfeledte őket! Azelőtt velük érzett! – szüksége volt meleg érdeklődésükre!… S az állatok szerették is! Mert sosem védekezett… – mert bizalommal volt irántuk. S ma már ennek is vége…
– Milyen finnyás vagy! Szegény apa a vasat is megette volna, – mondja egy gyászruhás hölgy egy gyermeknek elmenőben.
S ő ődöng és tűnődik… Néha felbukkan benne egy-egy kikristályosodott szó…
Felnéz az ablakokba s elgondolja: – lám, itt is lehet születni, egy kis szobában, fenn a harmadik emeleten… S aki itt látja meg a napot, – nyilván sokáig azt hiszi, hogy ez a kis utca itt, az egész világ… S a távolból úgy gondol majd ide vissza, mint a legszentebb tájékára e földkerekségnek…
Megy… megy s néha megáll. Egy kertes villa kerítésén benéz: – egy félelmes, kopasz úr lármázó gyerekeket kerget… S azok, mint a madárcsapat szárnyra kelnek s ismét elülnek valahol…
A harmadik napon különös kalandja volt. Egy kis utcában járt s azon gondolkozott, hogy ebben a kis szobában képtelen aludni – jó volna talán átköltözni valahová… Ekkor egy világos arc villan meg előtte s Dániel szíve megdobban… Mintha hasonlítana!
Utána siet… Fiatal leány, alacsony termetű… S még a járása is! Eléje ér – s az arcába néz… A leány visszanéz rá s elmosolyodik.
Vajon hasonlít-e hozzá valóban? – Bizonytalanságán vette csak észre, hogy voltaképpen mily homályosan emlékszik reá…
Kicsi termet, – vöröses fényű, lágy hajtincsek a homlokán… Nagyon világos arc… – Ennyi az egész!…
Könnyen lehet, hogy meg sem ismerné! – S mennyire megváltozhatott azóta!…
Egy kirakat ablakában sokáig a saját arcát tanulmányozta, – vajon mennyi maradt még meg a régiből?…
Dél volt, mikor a Kerszka utca közelében hirtelen megállott.
Az egyik kapun német írás: „itt szoba kiadó.”
Sokáig áll ott csodálkozásában… – Egészen az anyja írása!
Tárcájából elővesz egy régi levelet, – anyja utolsó levelét – s egyenkint összehasonlítja a betűket.
Szinte ugyanaz az öreges írás: tömzsi betűk, öreges cikornyák, – a hasonlóság meglepő. – Lassan tovább megy s még egyszer tűnődve visszanéz. Aztán a levelet olvasgatja.
„Nem teszek szemrehányást fiam… Az Isten majd csak megsegít téged… Én mindig csak azért imádkoztam, hogy valaha boldog, szabad és hatalmas ember légy…”
– Boldog és szabad ember? – gondolja most s mosolyog. S ha így volna is, – meddig tarthat egy ember boldogsága és szabadsága? – – Szegény anyám, nyilván azt hitted, hogy én örökké élni fogok…
Aznap délután azonban mégiscsak szerencséje volt. – Végre sikerült néhány adatot megtudnia róluk, – egy embertől, aki annak idején mint gyerek ismerte őket. Így, – megtudta tőle, hogy az öreg cipész halála után a család elvándorolt innen, – egyik része Bécsbe költözött, ahol az öregnek egy leánya volt férjnél, a másik része máshová, – talán Sziléziába ment…
Megint sok ismeretlenről esett szó és egyszer említette azt a bizonyos vörös embert is.
Dániel aznap jobb hangulatban tért vissza szállodájába. Talán mégis csak sikerül… S mégsem kell visszatérnie!…
– Hogyan – ő erre gondol? Hogy talán vissza se tér?…
– De nem ám! – mondá saját magának szinte pajkosan s hamiskás mosollyal.
S ettől kezdve oly nyugalom és derű szállotta meg, mint már rég nem.
Hosszú idő után először szivarra gyújtott s az ablakfüggönyön át sokáig kinézett az éjszakába…
Mégis nyugtalanul aludt, reggel felé pedig különös álma volt.
Azt álmodta, hogy felment megnézni azt a bizonyos kiadó szobát… Belép: – s íme – egy homályos kis zugban valóban az anyját találja. – Meg sem lepődik. – Bár a vonásai alig ismerhetők fel a homályban… – mégis észreveszi, hogy van benne valami idegenszerű is: amilyenek az emberek a halál után egy új életben szoktak lenni…
De görnyedt alakja még mindig oly melegen ismerős!
S ők beszélgetnek… Csendesen és szívélyesen – de nem meghitt dolgokról, – mert úgy viselkednek, mind a ketten, mintha valaki más is jelen volna, aki előtt – egyetértőn, – mégsem akarnák elárulni, hogy milyen viszonyban vannak egymással…
– Ide menekültél előlem, szegény anyám, – kérdi tőle magában s képzeletében megindultan dédelgeti ősz fejét…
– Hát oly rossz volt néked velem?… Jobb neked most ebben a nagy szegénységben?… Neked, ki oly nagyravágyó voltál?…
– Itt talán van egy másik fiad énhelyettem, – aki jobb mint én?…
S anyja oly csendes és elégedett, mint életében talán soha… Ő pedig ott áll vele szemben – s boldog… – Úgy érzi, hogy nem akar többé elmenni innen…
Az anyja mosolyog és az ablak felé néz… Egyszerre lassan feléje fordul s e pillanatban szeme megcsillan s tekintetük találkozik…
Szemeinek kísérteties hideg fénye lelke fenekéig megrázza Dánielt, aki az iszonyattól dideregve felébred.
– Biztosan ő sem él már! – Egészen biztosan! – ezt dadogja, mialatt oly lázas nyugtalansággal öltözik, mintha üldöznék. – Érzi: hogy napjai s éjszakái: egyre nagyobb gyötrelem…
Kényszer kergeti, hogy megnézze a kiadó szobát. – Szinte szalad. – A kapu előtt egy pillantást vet az írásra s felmegy.
Egy idősebb, kövérkés asszony fogadja, – idegen, sosem látott arc.
S Dániel zavarában előadja, hogy őt ide utasították… A Kerszka utcában harminc év előtt élt egy öreg cipész, – afelől szeretne érdeklődni…
Az asszony csodálkozik, – csóválja a fejét. – Hogy lehet az, hogy ide utasították? – Nagyon sajnálja, ők nem tudnak semmit.
Még ott áll néhány pillanatig s aztán udvariatlanul becsukja előtte az ajtót.
S Dániel tűnődik, mintha még valamit akart volna néki mondani.
S ekkor újból kinyílik az ajtó.
– Bizony, – néki csak most jut eszébe, hogy talán az apja tudna valamit a dologról…
S azzal bevezeti őt egy szobába, ahol az ablak mellett bebugyolálva egy nagyon öreg ember ül.
Dániel megismétli kérését s az asszony papír-tölcséren át beletrombitál az öreg fülébe.
Az aggastyán felfelé ráncolja homlokát, – gondolkodik és csóválja a fejét. – Nem, nem tud semmit.
– Nehéz már énnekem visszagondolni uram, – már nagyon rossz az én fejem, – mondja szívélyesen nézve Dánielre.
– Hogy van az, hogy maga nem ismeri, hiszen maga itt mindenkit ismert… – trombitálják a fülébe. – A papának zálogháza volt, – teszi hozzá magyarázva az asszony.
– Hát, – hiszen ismerni ismertem, – szó sincs róla: jó cipész volt!… Igen, – nagyon jó cipész volt… De meghalt…
– No igen, igen… tudom, – aztán kivándoroltak… De hogy hova? Sajnos, – én azt nem tudom… azaz hogy az egyik lánya…
– Melyik? – kérdé Dániel szívszorongva.
– Melyik? – harsogja az asszony a fülébe.
– Én bizony nem tudom, melyik… Olyan alacsony!…
– Vöröses? – kiáltja Dániel.
– Igen – az! – feleli az aggastyán. – Hozd csak ide az én irományaimat…
S avval az asszony kihúz egy fiókot és az aggastyán elé teszi. – Régi, porladó holmi – s az öreg sorra megnézi őket, minden rendben van-e még? S magyaráz:
– Ez egy erszény, ebben nagyon régi bankjegyek vannak… – Egyszer eltette magának és elfeledkezett róla… Aztán megtalálta… Persze a pénz már nem ért semmit…
– Ez egy nagyon finom, gyűrűs szivar a bécsi kiállításból… Emlékül tette el magának – s eddig nem volt lelke elszívni… Egyszer még majd csak rágyújt… Sajnos, – már biztosan elment az aromája…
– Érmek is vannak itt – ezeket még a porosz háborúban kapta…
– Ezek pedig itt okmányok… Hitel-levelek, – mi egymás… Meg lehet nézni: – egyik-másik még a céhek idejéből való, – rajta a pecsét is…
– S aztán – itt van egy régi notesz… No ez az!
– Stájerország, Pegau város… – lássa itt volt nekem egy vevőm… És ő alighanem ide mehetett, – mert még én adtam is neki egy levelet, mikor elment, hogy vigye le a vevőmnek, aki tartozott nekem. De aztán meg is fizette… – mert becsületes ember volt…
– Lássa, – Johann Huch, – így hívták az én vevőmet… Az mészáros volt… És gyapjút vett tőlem… De ennek már negyven éve!…
– Igen, az úgy hiszem, férjhez is ment… Egy vörös ember volt az ura, – de hogy hogyan híták, – bizony én azt nem tudom… Csak azt tudom, hogy az rossz ember volt…
– De, – azt hiszem, elvált tőle… Igen, igen – mert hiszen egyedül ment…
– Jó kis asszonyka volt… – ismertem. Dehát azt már igazán nem tudom, – lehet, hogy voltak gyerekei is… Talán voltak, talán nem voltak…
Dániel pedig lázasan sietett haza s még aznap elutazott.
*
Pegauban, úgy látszik, mindenki elfeledte.
Huch mészáros már régen eladta házát és elköltözött. – Utóda, aki valaha segéd volt nála, – egy szeplősképű, szemtelen tekintetű ember, az arcába nevetett Dánielnek s azt válaszolta néki, hogy ő ilyen dolgokkal nem igen foglalkozik ám… Ő húst vág – és ha az úrnak van valami nagyon jó tehene, – de az aztán tehén legyen az áldóját, – ő esetleg hajlandó olcsón megvenni… De csak akkor, ha az úr érti a szép szót és hagy magával alkudni…
Dániel tehát kocsmákban, a piacon érdeklődik tovább, – boltokban mindenfélét vásárol, hogy meg ne unják örökös kérdezősködéseit…
Mindez lassacskán mégis csak kimeríti. Hiszen eleget csodálkozik, hogy eddig is bírta. – A lábai most már kezdenek elnehezülni, az emberektől pedig megundorodik – s végül is apatikus közönybe merül.
Egy este a kocsmájában vacsorázik s látja, hogy az egyik asztalnál stájer öltözetben egy társaság ül… Érdeklődik, kik ezek s megtudja, hogy színészek, – ma itt énekes előadás lesz…
S néki, – noha borzong még a gondolatától is, hogy meg kellene őket hallgatnia, – még sincs ereje, hogy felálljon…
Kinn didergetős, őszi szél sivít, – hallani, amint faleveleket seper… – Az úton már alig jár valaki – nagy ritkán még nehéz csizmák koppanása hallik – s elvétve nyikorog egy-egy megrakott szekér az ablak alatt. –
S idebenn a sivár lámpa fényénél felnőtt emberek illegetik magukat néhány paraszt előtt… – A másik asztalnál pedig pénzes kupecek ülnek – s szemmel látható, a színészek mennyire óhajtanák tetszésüket megnyerni.
Dániel már délután óta itt ül. Kezdetben a tulajdonos fiát figyelte. – Ravasz, rosszindulatú, dologtalan kölyök lehet, – állapítja meg magában. – Sokat nevet, egyik lábáról a másikra áll, – lézeng s minduntalan odamegy a tükörhöz fésülködni. – Körülötte az egykedvűség…
– Mindenütt jó, de legjobb otthon, – mondja közben egy távozó utasnak.
S ide-oda jár, aztán kártyázik egy vasutassal, minden pillanatban rágyújt és gyakran a homlokára üt. – Nyilván: nem tudja, mit tegyen életerőivel: – hiszen duzzad, – még fiatal!… – S már megint itt az este: – elmegy tehát egy kicsit sétálni, – vagy valami lányokhoz… – – Most az egyik énekesnő körül legyeskedik. – Milyen jó, hogy ez nem az ő fia, – gondolja Dániel.
Vannak itt továbbá konyhában élő lények: – a tűzhely örökös füstjében terpeszkedők, kik az életüket hámozással töltik…
Egykedvű, lassú vándorlás ez! Unalom és nagy, nagy lassúság!…
Ülnek és sokat esznek… Néha pedig énekelnek…
S Dániel ott ül köztük, – összeszorított szemöldökkel, szigorún s úgy hallgatja trágár nótáikat, – a bíró hivatásos tárgyilagosságával.
– Úgy látszik, ez a világ mégis csak a kergék világa.
– Leülnek vigadni s azt sem tudják, minek örüljenek oly nagyon, – s összeütik tenyereiket, mint a bolondok…
– Néha már egész olyanok, mint valami leitatott, kótyagos madarak… –
– S micsoda pocsolya! – Vajon lehetséges-e, hogy néki valaha… Hogy ő kedvet talált volna ilyesmiben?…
– S még utódokat kívánjon az ember?… Szegény ártatlan gyermekeket, akiknek ezt a sok badarságot mind ki kell majd kóstolniok?…
– Hogy céltalanság tovább tenyésszen?…
– S ebből a vérből… ebből az ő megátkozott véréből?…
– Vágyaink vannak, tehát céljaink is vannak, – de a természetnek semmi célja velünk… S a fejlődés is: csak véletlen játékossága!… – Ami pedig a logikát illeti… No igen, – tudjuk már… – Ez a mi vigaszunk…
Felállott s menni készült.
E pillanatban az egyik énekesnő melléje perdült s mielőtt védekezhetett volna, – a nyakába ugrott s egy csókot cuppantott arcára. –
Az asztalok felől nevetés hangzott. – A tulajdonos fia tapsolt.
S az öreg Dániel vörösen az undorodástól, nem tudta mitévő legyen.
A kifestett, kövérkés dáma még egyre ott csüngött nyakán s az egész társaság hahotája közben lassan csókolgatta, – s „pubikám”-nak, „kincsem”-nek nevezte…
– No de végre is… Mi lesz kérem?… Hajlandó ön engemet már békében hagyni? – dadogta Dániel vérvörösen.
Aznap éjjel pedig már nem aludt semmit. – Derékfájása volt és ismét félelmek vettek erőt rajta. – Elhatározta, hogy hazautazik.
Még annak sem tudott már örülni, mikor reggel váratlan szerencse érte…
Gépiesen, – már csak szokásból, – beszédbe elegyedett egy kofával, – s újra kezdte mondókáját, hogy ő voltaképpen keres itt valakit, – egy rokonát, aki Krakkóból jött ide lakni; – családi ügy, – örökségféle… – Az illető egy alacsony termetű asszony…
A kofa homályosan emlékezett egy kis-termetű özvegyasszonyra, aki rövid ideig itt lakott a városban… Üzletet akart venni, – de aztán elment innen… Ha ugyan az az!… Azt hiszi, hogy Marienhof-faluba ment… Dehát ennek már legalább húsz-huszonkét esztendeje!… Persze ő nem kezeskedik, hogy ugyanarról beszél… Alacsony termet, – vöröses haj, – ez megfelelne… Talán három gyereke lehetett…
– És a legidősebb? – kérdé Dániel.
– Honnan tudjam én azt uram… – Menjen el abba a házba, ahol lakott… Itt nem messze lakott…
A régi lakásán már nem tudtak róla semmit.
– Lehet, hogy fölültet, – gondolta Dániel. – Hiszen vannak emberek, akiknek az ilyesmiben örömük telik… – Nem baj!
Másnap éjjel két órakor mégis elutazott, – azzal az elhatározással, hogy ez az utolsó kísérlete… – Könnyen lehet, hogy az a krakkói öregember, – talán már azt sem tudta, mit beszél…
– Hát, – eltűntek, – ők is! – nyomuk sem maradt… Most már biztos, hogy nem is él! – gondolta komoran.
Csak néhány állomást kellett vonaton mennie. – Onnan az út nyolc kilométer Marienhofig.
Miután kocsit nem kapott, – elindult az éjszakai hidegben gyalog.
Az út nagy fehérsége bántotta szemeit s minduntalan könnyezett. – Borús gondolatokkal indult el, de aztán meglepően hamar megkönnyebbült.
A csillagok még sokáig hunyorogtak az égen, s ő, hogy ne kelljen az utat néznie, – felnézett a csillagokba.
Derűs könnyűség öntötte el nemsokára s nem félt többé a fenyegető haláltól.
– Talán ott fenn majd találkozunk, – mormolta félhangosan.
S elgondolta, hogy nemsokára el kell majd mennie innen s itt kell hagynia fát, erdőt, rétet s gyermekkora hű csillagait – s e sötétes hajnalon ez nem okozott néki fájdalmat többé.
Arra gondolt, hogy vajon hogyan is lesz? – Ha ő majd meghal: talán a semmiségbe távozik… Igen… De vajon ez a semmiség hol van? Vajon netán ezen a világon lesz-e, – fák erdők, sziklák és csillagok között, – vagy ez mind csak kis világ, ahhoz képest, mely kívüle terpeszkedik?… Vagy talán a semmiség maga is csak itt volna, – ebben a rendszerben, – a csillagok világában, – és oly törvények uralma alatt, melyek a lelket elkeserítik?…
– Ne lehetne innen soha, soha többé kiszabadulni, – gondolta és egy pillanatra megállott. – S ekkor érezte először életében, – mennyire szeretne már boldogan repülni!… E föld bilincseitől és törvényeitől elszabadultan! – S a lázadás kesernyés lendülete csapott fel benne – s egy kissé ki is tárta karjait…
Aztán arra gondolt, hogy hiszen ő a pokolba is kerülhet innen… ahol majd fürge kis ördögök gyújtanak alája… S e tréfás gondolatra jó kedve támadt s el is mosolyodott…
Meg-megállott hallgatózni…
Hallgatta az ébredő madarak álmos csicsogását fészkükön – s tréfálkozva felkiáltott nékik valamit.
Lassan mendegélt, – nézelődött, szimatolt, fülelt.
Mintha baráti búcsút akarna venni a természettől – utolsó vidám és mohó lángolással.
Később valami lomha árnyékok indultak meg a földeken: – a derengésben felhők jártak felette, oly nesztelenül, mint a tolvajok – s ő nevetett rajtuk s megfenyegette őket botjával.
– Ilyenkor titkokat lehet megtudni, – jutott eszébe egy cselédlány mondása gyerekkorából.
Egy távoli hegyoldalon még késői tűz piroslott.
Nemsokára pedig nehéz lépések közeledtek felé: – valaki elment mellette… s mikor fegyvere csörrent, – Dániel megrázkódott az érthetetlen gyönyörűségtől…
Legbuzgóbban pedig a csillagokat figyeli, e hű őrzőket, – oly mondhatatlan vágyakozással, mint valaha gyerekkorában…
S már sötét-vöröses fénybe borult e gömbölyű világ, mikor utolsó stációként az éjszakában, egy kőszent állítá meg útján… Feje mögött a lángözön, karján az irgalmas Jézus… Kővé váltan, kérő, esengő mozdulattal állott ott szegény – mily magánosan! Mintha már senki sem élne körülötte e kihalt föld tengerén, – csak ő, a néma jel: hogy itt élet volt valaha…
S amíg nézi, amíg barátkozik vele, – a világ mind jobban tárul és szélesedik s nemsokára szép volt a vidék is! Itt is, ott is patak villan, – bársonyos lankák, lágy hullámú rétek fénylenek szemei előtt – s a magas fensíkok tiszta világa int a messzeségben.
Lassan ment felfelé, hogy ki ne merüljön, hogy elég ereje legyen ez üde, légies boldogsághoz…
Az út mellett, a dombocska tetején egy kocsma állt, – innen messzire lehetne látni!
Bement tehát – s egy öreg fa alá ült a kertben.
Sokáig ült ott magánosan, önfeledten, a messzeségbe nézve.
Már magasan járt a nap s melege megborzongatta: – ettől feleszmélt.
A kezeit dörzsöli és vár. A házban nem mozdul senki.
S ekkor egészen érthetetlenül régi szomorúsága vett erőt rajta: s ő ott pihent most elhagyottan, tompa fényű szemekkel, magába süppedve.
Egy kíváncsi tekintetű szolgáló-féle jött ki nemsokára a házból. – – Fecsegett s még azt is megkérdezte tőle, hogy hová igyekszik ezen a vidéken…
Ő nem felelt. Az emberek közelsége még jobban kimerítette.
Kinn az úton pedig ezalatt megélénkült a világ. Szekerek jöttek-mentek, – teheneket hajtottak arra nagy kiáltozással… Már néhány vendég meg is itta borát és sietve távozott.
Ekkor egy fiatal férfit látott a ház mögül a kertbe jönni, – vállán valami korpás zsák s az ujjai közt egy szalmaszálat forgat.
Lassan, féloldalt hajolva, nehézkes lépésekkel jön, ledobja a zsákot s megtörli homlokát. Aztán Dániel felé fordul.
S e pillanatban Dániel egy irtózatos ütést érez a szívén és meredt tekintettel, lassan felemelkedik.
– Ki az? – akarná kiáltani rémületében…
A fiatal férfi pedig feléje jön s barátságosan megszólítja:
– Megizzad az ember, – mondja vidáman nevetve. – Hova igyekszik uraságod?
– Én?… én… ide… a szom-széd-ba… – dadogja Dániel s visszaesik székére. –
– Mi lett belőle! – Istenem!… az én fiamból, susogja bólogatva.
A férfi is leül a szomszéd asztalhoz.
– Lehetetlen! – Lehetetlen, – mormolja most Dániel félhangosan.
És sokáig, dermedten nézi. – Le kell hunynia a szemeit, mert szédül.
– Nem szabad feltűnést kelteni, – gondolja, – meg kell nyugodni!
S ekkor hunyt szemei előtt gyerekkorából egy furcsa kép szalad át.
Egy menyétkét lát, amint ide-oda szalad, furcsa, ismeretlen, finom hangokat hallatva, – fűszáltól-fűszálig menekül, – nyújtogatja finom kis nyakát, – meg van fogva szegény. – – S oly mély szánalmat érez most iránta, hogy majdnem elönti a könny.
Különös, – hogy erre sem gondolt még soha.
S ott látja magát is, mint matrózruhás fiút, – lázas izgatottságában – mohón, – ujjongva…
S úgy megundorodik saját magától, hogy legszívesebben elátkozná egész életét…
De felzaklatott szíve lökései újból megszédítik. Fel kell nyitnia szemeit.
A fiatal férfi még ott ül és előrehajolva bámul maga elé.
A halántéka körül és a szájánál ismeretlen vonások. A homlok hajlása is más… S mégis, mintha ő maga, Dániel ülne ott, újjászületve, fiatalon.
Lehetetlen, – lehetetlen, hogy tévedjen! Hisz olyan lágyság önti el e pillanatban is a szívét… Hiszen türtőztetnie kell magát, hogy oda ne rohanjon és le ne boruljon előtte…
A fiatal férfi pedig újból megszólal:
– Eső lesz, – mondja Dánielnek, – ma túlforró a nap! – Róza! – kiáltja aztán a szolgáló felé.
Tájszólásban beszélnek – s a hangja idegen… Nyers és fénytelen, a kiejtése nőies. – Dániel hallgatja s kissé megpihen ezalatt:
– Hátha mégis csak tévedett, – mondja magának… Hiszen oly betegesen izgatott ő már!… Ez a hang, – mégis csak, – egy idegen világ!…
És sokáig nézi, hallgatja őt – s minden szavát a lelke mélyéig meríti le, hogy hozza fel onnan elsüllyedt ifjúságát.
De belül most dermedt csend honol.
– Talán… talán mégis csak… talán tévedett!… gondolja most és sóhajtani akarna…
De e pillanatban valaki éles hangon kiált feléjük a ház felől.
S a küszöbön egy idős asszony áll, hunyorgatva az erős napban.
Alacsony, száraz termet, kemény arc, sovány vállak, – szúrós, bizalmatlan tekintet…
Dániel most őt vizsgálja hosszan s nem talál benne semmi ismerőst.
Egy pillanatban találkozik is tekintetük, – de az asszony szemetükre hullámot nem vet.
Ősz fürtök csapódnak homlokára – s a száját most összeszorítja…
De íme: egyetlen haja-szála vöröses fénnyel ragyog a napban.
Ezt a hajszálat sokáig nézi Dániel. – S most már egészen biztos a dolgában.
Egy ideig még a szívéhez szorítja a kezét s aztán feláll.
Azonban: – szóváltást hall s ez megállítja.
Anya és fiú éppen pörölnek egymással. – A fiú lágy és tehetetlen… – alig tud mit felelni, – éppen mint ő maga.
– Neked mindig vannak kifogásaid, – hallja most az asszony hangját… Már látom, ha én nem leszek, ott fogsz felfordulni a szemétdombon…
– Ha ma eső lesz, – az a széna kinn rohad, – te meg itt ülsz… Talán kifáradtál attól a zsák liszttől… Lusta népsége!…
S azzal eltűnnek a ház mélyén. Belülről még hallik az asszony perlése, – aztán csend lesz megint…
Dániel pedig körülnéz. – A ház kőből épült… A kert nagy… Úgy látszik: jómódúak lehetnek… S mindenütt rend és tisztaság…
– S ő most megbontsa ezt a rendet?…
– Mi volna itt, – ha ő most megszólalna!… – e gondolatra elönti a vér s nagy ellenkezések zúdulnak fel benne.
– Mit akar ez itt? – fogja mondani tekintetük…
– S miért is szóljon?… – Mikor ez úgyis egy teljesen idegen és ellenséges világ… Mikor ki tudja, – mit adott át a vér! – Hiszen érzi, – hogy talán ez a fiú – talán ez is azt szívta magába, – a lelke azt kapta örökségül, hogy őt gyűlölni kell… – Legjobb volna innen – most – mindjárt elmennie…
– Csupa ellenség! – mit keres ő még itt, e földön?…
Kimerülten néz szét maga körül s aztán újra feláll s mégis csak bemegy a házba.
Az ablakon csipkefüggönyök, – szelíd csend, – s az asszony ott áll egy nyitott szekrény előtt…
– Kérem, – kezdi ő, – valamit szeretnék Önnek mondani…
Az asszony nem fordul egészen feléje. – Úgy látszik, még mindig rosszkedvű.
– Beszélni?… Véle?… Mit akarhatnak véle beszélni?… – s bizalmatlanul végigméri s tovább rakosgat.
A fiú is feláll s kissé gyanakodva nézi…
– Csak nem kéregetőnek tartják? – vagy talán ügyvédnek? – jut hirtelenül eszébe.
– Egy régi dologról óhajtanék beszélni Önnel… – családi ügy… – folytatta tompán.
– Családi ügy? – kérdi az asszony idegenkedve s még jobban csodálkozik. – Most már siet egy kicsit, – de még ott hagyja állani. – A fiatal férfi pedig sétál, s hol az anyjára, hol rá néz bizonytalanul pislogva.
– Magános emberek, – gondolja most magában, – s a magány szívtelenekké tette őket… zsugoriak és rosszak…
– Tessék, – mi tetszik? – kérdi most az asszony hidegen s eléje áll.
S ő alázatos hangon kéri, – jönne ki vele a kertbe.
– A kertbe?… Minek a kertbe?… De hát mit kíván Ön tőlem tulajdonképpen?… Úgy látszik: izgatott lett. – Gyors lépésekkel megy előtte.
– Tessék?
Dániel most már mosolyog. Valami derűt küldtek valahonnan az istenek s ő teljesen nyugodt.
– Tessék egy kicsit leülni, – mondja szívélyesen.
Ez a hang, – úgy látszik, – valamelyest megnyugtatja az asszonyt, – bár szemei még fürkészőn rajta függenek.
S Dániel lassan kezdi: – Hogy ő ismerte az apját, az öreg cipészt s erre járván érdeklődni jött, hogyan megy sora?…
Az asszony tekintete e pár szóra hirtelenül felmelegszik. – És éppen az a puha barátságos fény ragyog fel benne, amelyre, most, hogy nézi, oly jól emlékszik.
Íme, most már mosolyog is… – Üde, meleg mosoly: ez is mily ismerős!
– Igazán ismerte?… – No ez szép!… igazán szép!… De hát hogyan jött Ön ide?… S honnan tudta meg, hogy itt vagyok… – A világ végén!…
– Hát, – elég messze van, – mondá Dániel… De a vidék igazán gyönyörű…
– Hiszen szép, – szó sincs róla… De mi már megszoktuk, – felelte és sóhajtva elhallgatott. – Talán turista útra tetszett errefelé jönni, – ugy-e bár?… Erre sok túrista jár ám, de persze nyáron…
– Nem vagyok turista, – nem is azért jöttem, kezdte ő, de elakadt… – S vajon mért költözött ide, – ilyen messzire a régi világtól? – ha szabad tudnom… – folytatta aztán elterelőn.
– Hát Istenem! – Nagy sora van annak! – válaszolta s újból sóhajtott… Az ember küzd… és bizony a végin meg is unja azt a sok embert… – – Szóval Ön ismerte az én szegény apámat?… De hát, hogy van az, hogy én sohasem láttam Önt, – folytatta aztán ismét bizonyos nyugtalansággal… – És – látott uraságod engem valaha?…
– Igen, – mondá Dániel.
– Úgy?… Hiszen az lehet is… Én már – az igaz – nem jól emlékezem… Elromlik az ember feje a sok gondtól… És bizony az idő is ide s tova eltelik…
– Csak azt nem értem, – mondta aztán derültebben, – hogy Ön ekkora fáradságot vett magának… – Ez igazán szép Öntől… Lám, az idegenek sokszor barátságosabbak, mint a rokonok… – Nem is hittem volna, hogy valaki még ennyit fárad én értem… – folytatta kissé kesernyésen… – De hát miért is tetszett tenni?
– Ön tehát nem érintkezik a rokonaival? – kérdezte Dániel.
– Nem, – felelte energikusan, – elég volt!… Rossz emberek mind – és meg is csaltak…
– A nővére is?
– Ő – talán nem, – de a férje… – De bocsásson meg, én még mindig azon töröm a fejemet,… hogy hogyan lehet az?… Hogy Ön igazán oly kedves irányomban… és itt, a világ végén felkeres… – Hadd kínálom meg legalább valamivel… – És gyalog jött?… – remélem most aztán itt marad nálunk egy pár napig… – Mi ugyan oly szerényen vagyunk… – s ez utolsó szavaknál ismét meggondolás és gyanú ébredt a szeme mélyén…
– Ó szó sincs róla, – szó sincs róla!… – én mindjárt vissza is fordulok…
– De valamit csak eszik… – s felállott. – Dániel azonban megfogta a kezét.
– Nem, kérem, – maradjon!… Jobb lesz, ha kihasználjuk ezt a kis időt… – Inkább beszélgessünk egymással szép nyugodtan, – kérlelte most már kibuggyanó melegséggel. – – Mert ki tudja, – találkozunk-e megint… Hiszen mi már bizony mind a ketten… bizony…
– Mondja már ki uram, – nem szégyen, – öregek vagyunk, – szólt és nevetett. – Ön még talán nem is annyira, – folytatta elkomolyodó szemmel nézve Dánielt, – mégis, – férfi az más!… De ha egy asszony már ennyi idős!… Tudja-e uram, hogy én már közel vagyok az ötvenhez… Meg a sok gond is elvett néhány évet…
– És hogy lehet az, hogy rám ismert?…
– A haja színéről…
– Úgy?… – pedig azt hittem, egészen ősz vagyok… – És mondja meg már kérem, ki igazította Önt útba… Mert, hogy ide feltalált – ezt csodálom legjobban…
– Én erre utaztam, tetszik tudni… Hivatalos ügyben… Egy örökség!… és a címét már régen tudtam Krakóból…
– Úgy?… – És a nővérem iránt is tetszett érdeklődni?…
– Nem, – felelte Dániel.
– Csak irántam?… Hát hova írjam ezt?… Mily kedves Ön, – igazán!… – – Talán bizony tetszettem Önnek valaha? – kérdezte nevetve. – Hiszen én nem is voltam éppen csúnya… azt nem lehet mondani… De hogy mi lett belőlem?! – Sajnos!… –
Az utolsó szavaknál Dániel kezei már remegtek s el is sápadt…
Ámde egy belső hang most is azt parancsolta: nem!
S rögtön utána képzeletében látta az asszonyt, amint halálos döbbenettel arcán szalad be a házba, – iszonyodva, mint aki valami nagy betegséget hord magában – s erről felvilágosítják…
Elhallgatott tehát.
Az asszony pedig kedvet kapott emlékezni és beszél…
– Ha ön uram, ismerte az apámat, – kezdi az apjával… Aztán a nővérét említi – majd néhány rokonát… – nem tudja, ismerte-e azokat is?… – És ismét távoli sorsok merülnek fel a messzeségből.
– És a férje, – kockáztatja meg a kérdést Dániel.
– Ó – a férjem! – feleli és sóhajt. – Azt sem tudom mi van a szegénnyel…
– Úgy hallom, hogy vörös hajú volt… – Vagy tévedek?…
– Hogy ön milyen jól tud mindent!…
– És… én úgy értesültem… – már bocsásson meg… hogy ő nagyon emésztette magát, mikor Kegyed elvált tőle…
Az asszony azonban e szavaknál elkomolyodott. – Összehúzta szemöldeit és megvillant benne a régi gyanakvás.
– Ne haragudjék rám asszonyom, – mondja most Dániel… És legyen egész nyugodt kérem… – Én nem a mások ügyében vagyok itt!… Sajnálom is, hogy ezt érintettem…
– Ó – nem baj! – nem baj az… – felelte homlokára téve kezét. – Hiszen nem titok!… Hallottak erről sokan… – Ha ugyan emlékszik még valaki az ilyesmire…
– Én nem tudtam szeretni, – folytatta kis idő után elgondolkodva, de szomorúság nélkül…
– Hát kit tudott szeretni? – kérdi most Dániel könnyedén és mosolyogva…
Maga is csodálkozik, mennyire elégedett – s mily jól érzi magát itt!… Mint aki hosszú tévelygés után végre hazaérkezik.
– Nos, – hát kit szeretett, ha szabad kérdenem?… Vagy nem mondhatja meg?…
– De uram, – hát honnan tudjam én azt ma már! – Régi dolgok ezek s az ember lassan mindent elfelejt… Talán még azt is, hogy valaha fiatal volt… De ön itt kiveszi a legnagyobb titkaimat, – mondá nevetve – s én még a nevét sem tudom… És hogy hová való?… Semmit sem tudok!
– Én?… Én?… – dadogta most s felállott.
Még csak néhány szívlökést kellett legyőznie. Felzaklatott szervezete aztán megnyugodott s ő visszaesett ismét abba a tompa szomorúságba, mely lelkének hazája volt.
– És… és hány gyermeke van Önnek, – kérdezte még maga elé meredve.
– Ez a fiam van – és két leányom Grazban… Az egyik egy tanító felesége,… a másik szegény… az bizony nyomorék és most egy kicsit náluk van vendégségben…
– Ez egy idegen világ! – sóhajtja Dániel s érzi, hogy nem mond most magának igazat. Mert fel-felszakad ám a mélyből az a sugallat is, hogy bizony, most már nemigen kellene innen tovább menni, – hanem itt kellene szépen maradni ezen a szép vidéken – s itt tölteni el ezt a pár napot – a halálig.
De mégsem így tett. Nehezen szedelőzködött és elbúcsúzott az asszonytól. S mikor fia kijött a kertbe, hogy elköszönjön tőle, – ő eléje állott és némán, forrón sokáig rázta annak két kezét… S oly izzón nézett szemébe, – mintha égő, száraz tekintetével, a lelke legmélyét akarná megszólítani…
Talán e tekintettel mondani is akart valamit… Valamit örök búcsúképpen, – tanácsképpen az örökkévalóságig… – Ki tudja? Ők csak annyit láttak, hogy ajkai némán remegnek…
De azt ők is, – az anya és fia is érezték, hogy valami titokzatosság leng alakja körül… – mert, mintha nem akarták volna még elengedni, – karjuk még néhány pillanatig kitárult a távozó után…
Meglepve, zavartan – s felindulva kísérték eltűnő alakját – s ő érezte, hogy háta mögött mint a derengés: mozdul meg bennök a sejtelem…
Ő jól érezte ezt és ment az úton lehajtott fejjel s nem nézett vissza többé. Mint aki nem emlékszik múltjából semmire már, oly tiszta volt szíve s oly megbékélt – s mint aki jóvátett ma mindent, amiért eddig életét hibáztatnia kellett.
Csak későn délután lett újra nyugtalan… Apró aggodalmak pattantak fel benne… – s a szíve ismét reszketni kezdett a szenvedés indulataitól.
– Ez egy idegen világ! – susogta most magának megnyugtatásul, – de nem tudott többé megkönnyebbülni.
Valami egyre nyomasztotta s könnyeket tolt ki beesett, fénytelen szeme gödreiből…
S mégis: – egyre jobban távolodott e vidékről, hogy visszatérjen abba az ismerős világba, ahol Júdásnak nevezték nemrég s becsapták előtte az ajtót.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me