Füst Milán: ADVENT – Regény –

Full text search

Füst Milán: ADVENT
– Regény –
Nem vették észre, hogy az arcom megint tűzbeborult … – mert mindenki az inasra figyelt, aki az ajtóban majdnem felbukott a tállal …
– Nem tudsz vigyázni, – te barom! – förmedt rá a gazdája.
Leültünk a nagyasztalhoz.
Az ügyvéd, úgy látszik, be akarta tartani a világi rangsort, – mert az inast hozzám küldte először.
– Mi ez? – kérdeztem … – még mindig lázasan örökös készülődéseimtől … Mi ez? Spárga? – No, ha spárga, – azt először az Elnök Úrnak! …
A szavaim után keletkező csend alatt nem gondoltam semmire … Szédültem és vártam, – jöjjön akármi! …
Egy pillanat múlva azonban már éles kacagás hasított bele idegeimbe – s én egy nevető s mégis ismeretlenül izzó tekintet előtt sütöttem le szemeimet … – Az elnök volt.
– Nagyszerű! – kiáltotta … Lássa, – ez aztán a tréfa! … No Baronet – máris előlegben van nálam …
– Ha valóban így van, – akkor mindjárt kérek is érte valamit, – mondottam ugyanabban a csodálatos izgalmi állapotban …
E pillanatban az aranyozó bajusza villant meg a szemeim előtt.
– Parancsoljon Baronet, – mondá megint oly ünnepélyesen, ahogy a dzsentri-fajta szokta, ha az ígéret megtartásáról van szó…
– Kérésem az, hogy néhány kérdést büntetlenül lehessen feltennem…
– Parancsoljon Baronet! – mondá könnyedén, – de láttam, hogy szemei kezdenek halálosan elkomolyodni… – Csodálatos volt!
– Színjátszó szemek – gondoltam.
S éppen – alig hogy ezt gondoltam, – szemei tükre máris ismét változott… Farkasoknál, vagy ragadozóknál láttam egyszer ezt a zavaros tüzet… a mohóság foltjai mozognak bennük! – Éppen az első falatot emelte szájához…
– Költőnek mindent szabad! – kiáltotta gazdánk tele szájjal – szórakozottságot mímelve, – de éreztem, hogy nagyon figyel…
– no – de olyan, mint egy költő, – dohogta mély szemrehányással tányérja felé a fizikus.
– Szóval, ha megengedi Elnök Úr… – Nem is tudom, hogyan tegyem fel a kérdést…
– Bárhogyan! – csapott hangja a tányérok közé s olyan energiával, hogy elállt tőle a szívverésem…
No de: – már benne voltam. – Nagyon sápadt lehettem.
– Azt akarom kérdezni, – mondottam csendesen, teljes hidegvérűséget mímelve … – hogy ezek az elitéltek … már mint azoknak a szellemei … – ezek sosem dörömböznek a fülébe? …
– Ej, ha! – kiáltott fel az éles hangú, – szemtelenségemen egészen leplezetlenül elámúlva. – Az elnök azonban nevetett.
– Egészen érdekes kérdés! – mondá s szemei járásán láttam, hogy most mérlegel magában valamit …
– Szó sincs róla, – van ennek gyakorlati érzéke, – éppen elég! – gondoltam ezalatt … – Arról szó sincs, hogy valami nyavalyatörős szellemlátóval ülnék itt szemközt … – Jobban kell vigyázni, – mert ez csal! … Ez csal! …
– Egészen érdekes kérdés, – ismételte ő nagyon lassan. – Hát tudja, – őszintén szólva – én nem igen tudom ám, ki az, aki beszél hozzám … – Így hát meg sem tudom mondani Önnek, – bármennyire szeretném is, – tette hozzá mosolyogva.
– Hát nem ismeri őket? ...
– De – érzés után, – meg a hangjukról, – felelte megint nagyon csendesen.
– Hogyan? – Hát mindegyiké más? …
– Igen …
– És mindig ugyanazok jelentkeznek? …
– Ez is értelmes és nagyon érdekes kérdés, – mondotta megfontoltan. – Lássa: – csodálatos dolog ez is! – Évekig ugyanazok, – mikor egyszerre csak csatlakozik hozzájuk egy új hang … – Egy új gyötrelem!
Meglepve – értelmetlenül néztem reá … Tekintete most oly meggyőző, nyílt és becsületes volt – s szürke szemei oly szomorúak! …
– No és nincs közöttük egy kedves, nagyon barátságos hang … – kezdtem ügyetlenül … – de ő felemelte sziklafejét s én ijedten elhallgattam. – Tekintete most merev volt megint, hideg és elutasító…
– No és nem fél, hogy ördöngősnek fogják tartani? – fordítottam a szón …
– Félni, – azt lássa nem tudok, – felelte, – s mintha evvel az előbb elhallgatott kérdésre akarna válaszolni. – Ma nekem, holnap neked – annyi az egész. – Azt hiszi, nem gondolok reá, – folytatta hidegen mosolyogva … – Mi volna például, ha az írek, ezek a kutyák … egy nap hatalomra jutnának Londonban …
– Soha! – Mondotta az ügyvéd legyintve – s miután elfelejtette, hogy kanál van a kezében, – az kirepült belőle … Egy pohár bor felborult.
– Természetes! – Úgy is van … – visszhangozta a társaság … – Itt van rá a tus! –
– Csakhogy ez vörös bor, – az pedig vért mutat, – mondá az elnök nagyon csendesen s mosolygós szemekkel, – de e pillanatban tekintetén mégis csak éreztem valami mást is … – Valami delejes iszonyat száguldott itt végig a terítéken, mint az orkán … s a bensők felkavarodtak tőle … – S hogy ez akkor valóban itt történt: ezer jel mutatta, legfőképpen pedig az, hogy az elnök vállat vont s aztán, kis szünet után így szólt elgondolkodva:
– Hiszen én voltaképpen a mi katolikusainkra nem is haragszom annyira … Csak azokra, akik az írekkel szűrik össze a levet … – Ez már aztán gazság! – hiszen ezt mindenki beláthatja … – folytatta felháborodva.
– A király Ő Felsége más véleményen van! – mondottam szerényen s oly gúnyos hangsúllyal, mintha magam is a király véleményén volnék.
Szavamnak óriási hatása volt. –
Mintha egy rossz álomból ébrednének, úgy fellélegzett mindenki.
– Még a tányérok is vidámabban csörrentek az asztalon … – Irántam való bizalmuk pedig mintha megszázszorozódott volna egy másodperc alatt …
Én pedig – egy mélyet sóhajtottam! – Talajt kezdtem érezni a lábaim alatt … – bár, – bár a házigazda még mindig hallgatott …
– S a királynak van igaza, – én mondom Maguknak, – kiáltotta a kereskedő – s általános helyeslés mordult szavaira vissza … – Ki kell irtani még a magját is! …
– No de azért, – furcsa dolgok vannak ám itt mégis csak … – kezdtem … – mert úgy határoztam volt, hogy most – most végre előállok vele ... Itt a legalkalmasabb pillanat! …
– Hiszen én magam sem állhatom a katolikusokat, – folytattam – s a bensőm ismét sötétségbe borult e szavaktól … – de csodálatos! ó csodálatos – hogy hitelem legyen, még nem is ismételtem ezt a mondatot …
– De azért, – hiába, – vannak köztük elég jóravaló emberek is, – mondtam utána könnyedén … – így például …
– Mind gazemberek! – kiáltotta valaki …
– Hiszen szó sincs róla … de azért tetszik érteni, – olyanok, akiket véletlenül közelebbről ismertem … Hiszen az ember a titkos mivoltukat nem láthatja … – ők pedig azt hazudják, hogy az Egyház legbuzgóbb hívei … – s így aztán közéjük sodródik az ember …
– Természetes! – hangzott minden oldalról a teljes bizalom …– Természetes! – S én körülnéztem: – az ügyvéd megint csak hallgatott. –
– Egyszóval … – Így például én sokat voltam együtt gyerekkoromban egy kedves, jó fiúval, … Egy drága, kedves, jó fiúval … mondottam szinte zokogva s már-már magamon kívül … – Rettenetes pillanat volt! – – Éreztem, hogy a szemeim kezdenek könnybe borulni.
Csend volt.
– Ki volt az? – kérdezte az elnök nagyon komolyan.
– Edgar Harris, – mondottam most már csendesen.
– Á – hát az? – kérdezte az elnök könnyedén – s láttam tapasztalt tekintetén, hogy máris összefoglalja magában, amit róla gondol.
– Volna kedve róla valamit mondani? – kérdeztem összetörten s mélyen megalázva a nyomorúságtól.
– Mit mondjak róla? – kérdezte ő s az asztal felett rajtam tartá nagyon figyelmes, hideg pillantását. – Hiszen biztosan ott volt a tárgyaláson? …
– Mondottam Elnök Úrnak, hogy sohasem voltam egy tárgyalásán sem …
– De hiszen azt mondja … – Azt mondja, hogy úgy kedvelte … – Nem volt ott a barátja halálos ítéleténél … – Már bocsásson meg, ez nem szép Öntől Uram … – Talán még a kivégzésén sem volt ott? …
Megint elöntött az iszonyat.
S mégis, – egészen másként feleltem.
Legyetek hozzám irgalommal, akik ezt olvassátok!
Hiszen tudom, – én magam is jól tudom, mit jelent mindez? …
Mert mi más e pár feljegyzés, amelyet itt papírra vetek, – mi más, mint vallomás arról, hogy mily gyenge vagyok – s mily céltalan az én egész életem? …
– Igen, hiszen kedveltem, az igaz … De az már nagyon régen volt … – Mostanában, – mióta tudtam róla, hogy így viselkedik … – De hát azért fáj az ilyesmi, tetszik tudni … ha az ember közelebbről is ismer valakit … Hiszen megérthet engem az elnök Úr …
Csend volt.
– Ó – én megértem, – hogyne! – a Baráti szívet én nagyon meg tudom érteni, – mondá ő és tovább rágcsált egy csirkecsonton.
– Elnök Úr talán ott volt … – ott volt a kivégzésén?
– Ó, hogyne, – hogyne, – mondotta könnyedén … – Én minden kivégzésre elmegyek … És különben is, – ez érdekelt … – Jól a szemibe néztem neki, mikor elment előttem … No de nagyon bátran viselkedett, – azt meg kell adni …
– Úgy? – feleltem … – miközben a verejtéket töröltem homlokomról … – Úgy? – És … és – én úgy vélem, – – ha valaki ezt a próbát jól kiállja, – akkor sok mindenről tett tanúságot Elnök Úr …
– Szó sincs róla! – mondá épp oly hidegen, merőn szegezve rám tekintetét … Megrendíthetetlennek látszott!
Körülöttünk pedig csend volt e pillanatokban, – csak csámcsogás, rágcsálás volt hallható az asztal felett, – vagy legfeljebb egy-egy ilyen kifakadás:
– Az ördögbe! – Nincs itt még egy kis sóska? …
De a hang élénksége nem volt őszinte. – Úgy látszik, mindenki nagyon figyelt, mert várt valamit …
– Király akart lenni! – kiáltott fel egyszerre az elnök, harsányan nevetve …
– Tudom; – feleltem hirtelenül.
– Tudja – kérdezte ő csodálkozva … Honnan tudja Sir? … – Vagy még az utóbbi időben is érintkeztek: …
Most akár mosolyogni is tudtam …
– Holnap engem is fel akarsz húzni? – gondoltam mélyen a szemébe nézve. S aztán így feleltem:
– A nővérem mesélte Sir, – aki figyelemmel kísérte e pereket … – Hiszen ő – ő maga is engesztelhetetlenül gyűlöli a katolikusokat …
– Hát persze, – persze … – mondotta most valaki szórakozottan, – mintha most már kevésbé hinne nekem. – Felnéztem tányéromról: – valóban az ügyvéd volt.
– No de ő, – hiszen ő gyerek volt még! – mondottam ekkor szegénynek utólagos; hiábavaló mentségére …
– Nem volt az kérem gyerek! – vetette oda az elnök … Szó sincs arról! – Öntelt fickó volt az, – de nem gyerek … – Hiszen jogász volt ő is …
– Igen …
– Igen … és én ismertem is … – Hiszen találkoztunk mi már azelőtt is … Sőt, – mi több, – még vitatkoztunk is jogi kérdéseken … – mondotta és felnevetett.
– Mikor aztán először találkoztunk ott … – folytatta aztán bizonyos passziózus hanghordozással …
– Mikor az őrök behozták a tárgyalásra és elment mellettem – felnézett az rám az emelvényre … Én persze szintén jól a szemébe néztem neki … – – Mintha azt akarta volna mondani: – No – hiszen kollégák volnánk, vagy mi … – csak nem vájod ki a szemem … – – Te! Fiú! Adjál még egy kis salátát …
– No – mondom, – így valahogy nézett rám – és úgy vettem rajta észre: sokáig hitt is őkelme ebben, hogy ez aztán valóban így is lesz … Mert valahogy olyan tréfás kedve volt neki … – No – hiszen én szeretem is a tréfát – szó sincs, – de ott aztán nem ismerem ... – mondotta ki. S rettenetes volt az arca e pillanatban.
– Hát szó ami szó, – de aztán mégis csak megtört ám egy kicsinyég … – mikor látta, hogy mégse babra megy a dolog, – kiáltotta az elnök és hidegen, gőgösen nevetett. – A többi vele nevetett.
– Most – most muszáj nekem is! – gondoltam s az én szám is mosolyra torzult.
– No és – mikor aztán kihirdettem néki az ítéletet …
– Fellebbezhetetlenül, – kiáltotta az ügyvéd örömmel …
– Igen, – mondá az elnök, – aki e pillanatban elárulta magát: hogy mégiscsak jól esik néki fellebbezhetetlensége, – – Hát igen …akkor megint csak összenéztünk ám … – Mert az olyan bizalmas játék volt már közöttünk – tudja … – És én meg nem szeretem a bizalmaskodást, – tette hozzá fitymálón.
– Szóval hát, – megint csak megnéztük egymást … – Nem bánom, – gondoltam … – Hát csak nézz! Most még lehet!
– De hát megfogadtam volna valakivel, hogy tudom, mire gondol …Hogy hát – hej haj! Tündökölne föl csak egy napra is a katolikusok csillaga! … – De fölhúzhatnám ezt az öreg fickót! – Már mint engem, – tetszik tudni …
S megint harsányan nevetett.
– Aztán van-e katolikus csillag? – kérdezte valaki nevetve.
– Mindig kritizáltad az ítéleteimet … – hát ne! – most kritizáld, – gondoltam és magamban … – No és hát ennyi az egész … – Akkor aztán ki is hirdettem neki … Egy kicsit hátraszegte a fejit, – mikor meghallotta, hogy ha-lál! – Fura egy szó, – annyi szent! …
– Valami titkos menyasszonya is volt neki, amint hallottam … De az valahogy elinalt, mikor kiütött a skandalum ... Nyomoztam is utána, – de aztán gondoltam, – asszony, hát hagy szaladjon … – Különben hát – egész csinos fiú volt – és hát nem is volt ostoba …
– No aztán, – mondom, – még kimentem a kivégzésére is … Ott megint nagyon rendesen viselkedett … – No de mi lelte Baronet? – Mért olyan sápadt … Nézd a! – rosszul lett! – No igyék gyorsan egy kis bort, – adjatok neki … Igyék csak, igyék – erővel … Nézd a szegényt!
– Lássa, lássa, – milyen finom lélek Maga … Magának nem volna ám jó bírónak lenni …
– Nem hiába költő, – mondta valaki gúnyosan a kavarodásban.
– No de ha a barátja volt, – nem lehet akkor csodálni, – hallottam a kereskedő gyengéd, meghatott hangját – s még megértettem benne a gazságot is …
– Mért oly gonoszok az emberek – Úr Jézus! – lüktetett a fejemben a könyörgés …
– Átmenni a próbán, – gondoltam aztán tétován. – Ó, hogy mért is nem szakad már meg a szívem! …
– Hiszen van nekem jó lakásom, – jutott hirtelenül eszembe, – ott meg nem találnak … És jó lesz, – nagyon jó lesz már otthon lenni … És el-nyúj-tóz-ni! … – Felállottam.
– Ugyan, üljön már le, Baronet! – kérlelt az elnök nagyon szívélyesen … Igazán sajnálom, hogy én okoztam … – Ügyetlenség volt – na! – De hát igazán nem szabadna ennyire … – hogy mondjam csak … szenzibilisnek lenni … – Gyerekség az egész …
– Nem olyan nagy sor az! – higgye el … Ma nekem, holnap neked – Baronet … Csak gondoljon mindig erre – és mindjárt meg fog nyugodni, – meglátja …
– Igen … igen … a szellemek! – dadogtam ekkor és még mindig nagyon sápadt lehettem … – Úgy látszik a bor is megártott …
– Igaza van, – vannak szellemek Elnök Úr … én … én is hallom őket és néha még … még beszélek is velök, – mondottam akadozva.
– No lássa! – kiáltotta egész józanul és gúnyosan nevetve … – És én még az iszonyatnak ebben a mámorában is tisztában voltam vele, – mit művelek voltaképpen: – hogy ezt csupán azért mondtam most, mert meg akarom őt nyerni magamnak … – mert félek! … – mert halálos, elviselhetetlen félelem tombol bennem …
No de nem jó helyen kereskedtem … – Úgy látszik, nem szereti, ha privilégiumát más birtokolja …
– Ez sem sikerült tehát! – mondottam magamnak lassan s talán bólintottam is … S úgy éreztem, mintha a föld most már lassan-lassan szétnyílna a lábaim alatt …
– No de üljön le Baronet! – mondá ő … – S én gépiesen leültem.
– Brávó! – kiáltotta valaki.
– Csak azt nem értem, – mondotta ekkor az elnök, – csak azt nem értem, hogy van az, hogy Ön nem volt ott a tárgyaláson? … s újra elkezdett enni.
– Hiszen hallja Sir, hogy a barátja volt! – mondá a kereskedő. – Csend lett szavai után.
– Avval, hogy a barátja volt, – avval még nincs meg a magyarázat reá, miért nem volt ott, – mondotta lassan és nagyon tárgyilagos hanghordozással az ügyvéd … Éppen ellenkezőleg! … Ha barátja volt, – akkor éppen az értetődik, hogy ott kellett volna lennie … Hanem, – ahogy én feljegyzéseimből következtetek, – annak talán más oka lehetett Uraim, hogy a Baronet nem volt ott …
E szóra aztán furcsa dolog történt velem.
A közvetlen veszély e pillanatában szétszórt, soha össze nem szedhető erőim mintha egy gyors és hatalmas ugrással összeugrottak volna bennem … Valahol a vállamban éreztem őket – együtt … végre együtt! … – A karjaimat is könnyen emeltem és tudtam: el vagyok rá szánva, hogy ,– ha kell, – utat török magamnak közöttük. – S már a bútorok elhelyezését vettem szemügyre egy villámgyors pillantással. – Újra felálltam tehát.
– Mit akarnak tőlem az Urak? – kérdeztem szinte derülten, s éreztem, hogy szájam egy furcsa, fagyott mosolyban nyitva marad.
– Egy kis őszinteséget, Sir, – mondá az ügyvéd most már tányérja felé, – látszólag közömbösen … – Ön ide eljön közénk, – de úgy látszik … Úgy látszik Sir, egészen más érzések, – vagy hogy mondjam csak, – politikai meggyőződés vezeti Önt ide … mint ahogy vártuk … – – Ezt a szót: «vártuk», – furcsán hangsúlyozta s aztán rám nézett, vajon mit szólok ehhez? … – – És én már éppen felelni is akartam. – Még nem tudtam ugyan pontosan, mit fogok mondani … – de ma az az érzésem, hogy akkor, ha szóhoz jutok, – rábíztam volna magam a szavakra … – ami a torkomon kifér: azt mondtam volna! … Valószínűleg, régi, kiirthatatlan utánzási hajlamom döntötte volna el sorsomat: – könnyen lehet, hogy egy rettenetes szót vágtam volna oda nekik, hogy aztán épp úgy eltűnjek utána a sötétben, mint ama bizonyos bátor, felejthetetlen aranyozó … – No de ekkor, ebben a furcsa pillanatban megszólalt az elnök …
– Badarság! – mondá megvetően, metsző hidegen, ellentmondást nem tűrő erővel … s utána lehunyta szemét. – Szava, mint a zengő parancs áradt szét az asztal felett.
– Nem röstelkedik Mester, – folytatta a csendben … – Ez az Úr itt az Ön vendége …S Ön olyan dolgokat hoz szóba! … – nevetséges! – igazán nevetséges, – mondá láthatóan undorodva. – Kérem üljön le Baronet, – az én kedvemért!…
Aztán, – mintha ötlete támadt volna: – vidáman felélénkültek szemei …
– No de üljön le igazán, – mondta szinte kérlelőn – és legyen egészen nyugodt kérem … Hiszen – ne feledje: – én még mindig adósa is vagyok a kitűnő ötletért … – És mindaddig adósa is maradok, – míg Ön azt nem mondja: elég! – No üljön le kérem …
– Nem, köszönöm, feleltem halkan, – most már megyek … – S e pillanatban egy különös, soha egészen meg nem érthető érzés hullámzott végig a szívemen … Talán: a felszabadulás egy sóhaja volt ez, – vagy hála? …
Nem, – itt már nem szabad alakoskodnom: ez a szeretet volt! – Áradó, mélységes és nyílt érzés e furcsa idegen iránt, – barátom gyilkosa iránt!
– No – ha mindenáron menni akar, – nem tartóztatom, – mondá … – De valamit búcsúzóul – meg kell engednie nékem ... – – S ez egy észrevétel … Az észrevétel pedig az, hogy Ön voltaképpen nagyon gyerekes természet, Sir …
– Ez igaz! – mondottam a szeme közé nézve s majdnem megeredtek a könnyeim …
– Mondom, hogy költő! – kiáltotta az ügyvéd … S mintha e mentséggel most már engesztelni akarna …
De az elnök most is csak megvető mosollyal nézett rá … Mint egy patkányra … – S én csak most eszméltem reá, – mi véleménye lehet róluk voltaképpen? …
– Nincs ennek értelme, Sir, … – amit Ön tesz, – már bocsásson meg, – fordult ismét hozzám. – Mi értelme van? … – Ön talán kísérleteket tesz magával? – mondotta nagyon komolyan, – teljesen abbahagyva az evést … – Szünetet tartott.
– Mondja csak kedves Baronet, – nem mindegy-e az, mikor pusztul el az ember? – tette hozzá váratlanul … S az arca szinte ragyogott jókedvű, halálmegvető mosolyától – s oly jóságosan, nyíltan és egyenesen nézett a szemembe, hogy nem kételkedhettem szavai őszinteségében … – Ez nem közönséges ember! – gondoltam.
– No de – hagyjuk ezt, – mondá ekkor kissé elkedvetlenedve s legyintett …
– Miért hagynók Elnök Úr, – miért hagynók? … E kérdések engem nagyon érdekelnek, – mondottam szinte lelkendezve … És … és meg kell most már vallanom: és nagyon megtanultam Önt becsülni, Elnök Úr …
Újra legyintett. – E percben olyan volt, mint egy öreg tudós, aki tudományos eredményeit nem tartja személyes ügyének.
– Mindegy az! – tette hozzá elgondolkozva és maga elé nézett az asztalra. – S aztán megint felélénkült az arca …
– De egy szerencse azért mégis csak érheti az embert, – mondá s arcán újra megjelent a gondolat diadalának ugyanaz a ragyogása … – És ez: nagyobb szerencse, mint a vagyon, mint a nők szerelme, – mint akármi! … És tudja, mi ez? … Megmondom Önnek: – könnyen meghalni! – Szerencsés, könnyű és vidám pillanat legyen, – kiáltotta szinte elragadtatva …
– Úgy? – kérdeztem … – Lehet … De hát … de hát némelyek nem úgy halnak meg Elnök Úr, – sajnos … – kockáztattam meg e végső célzást. – S ő megértett. – Arca egy kissé elsötétült …
– No igen … igen … – De hát az megint más! – És: hiába! – láttam már nehezebbet is, – gondolkodott hangosan …
– Különben – én nem haragszom azokra, akiket elítélek, – tette hozzá vállat vonva, szinte magamagának.
– No de nem tartóztatom tovább, – fordult hirtelen hozzám … – Hanem tudja mit? – Úgy látom, Önt nagyon érdeklik ezek a … ezek a, – hogy is mondjam csak – mostani ügyek … Ha van kedve, – jöjjön talán el egy tárgyalásomra … – Jó? – Legyen szerencsém, – mondá nagyon udvariasan.
– Mostanában nem igen érek rá, – feleltem kissé sötéten … – Talán valami gyanú ébredt megint bennem.
– Nézze, – hiszen nem muszáj holnap … Amikor éppen ráér! … Advent első hetében még tárgyalunk …
– El fogok menni, Elnök Úr, – mondottam ekkor magam elé … Nagyon köszönöm Önnek a szíves meghívást … – És Isten áldja az Urakat! …
(Folytatása köv.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me