BARSINÉ PATAKY ETELKA

Full text search

BARSINÉ PATAKY ETELKA
BARSINÉ PATAKY ETELKA (MDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Elnök Asszony! Miniszterelnök Úr! Egy hónapja napirend előtt felhívtam a figyelmet arra, hogy Bős-Nagymaros ügyében ismét fellángoltak az indulatok, és ha a kormány tovább halasztja az ad hoc bizottság felállítását, akkor az egész kérdést ismét bizalmatlanság fogja övezni.
Mindenki teljes megdöbbenésére a kormány jelen lévő tagjai nem is válaszoltak. Akkor nem értettem, ma azonban már nagyjából sejtem az okát: feltehetőleg az volt, hogy nem ismerték az úgynevezett hivatalos álláspontot. A hivatalos álláspontot - idézem a kormányszóvivőt - a "szűkebb grémium" nevű kabinet hozta meg, ez ott született, amelynek ülésén érdekes módon a különböző javaslatokat kidolgozó vízügyi szakminisztériumból sem volt jelen senki. Hogy ezt a hivatalos álláspontot nem sikerült könnyen elfogadtatni - hogy is mondjam csak: ténylegesen elfogadtatni -, azt mutatja az is, hogy össze kellett hívni a koalíciós egyeztető tanácsot, és hogy ez nem járt teljes sikerrel, azt a két kormányzópárt most elhangzott álláspontja közötti különbség tükrözte.
A parlament környezetvédelmi bizottságának ülésén - amely tudvalévőleg egy szakbizottság - két alkalommal is több órát eltöltöttünk, nemcsak képviselők, hanem önkormányzati képviselők a megyékből és különböző polgári szervezetekből, és ott sok mindenről szó esett több órán keresztül, például "a nemzeti konszenzus jegyében történt tárgyalási stratégia ígéretéről", valamint "hiteles, átlátható tájékoztatásról", három alternatíváról - de 450 milliárd forintos kisgát megépítéséről nem. Valahogy olyan sumák dolog ez az egész!
Az a kormányzati eljárás, ami lassanként itt, a parlamentben is kezd meghonosodni, és amelyet az utóbbi időben többször megtapasztaltunk, amely szavakban deklarálja a hitelességet, valójában azonban elkendőzi a szándékot, szóval ez a kormányzati eljárás a Magyar Demokrata Néppárt számára elfogadhatatlan.
Gondolom, mára világossá vált mindenki előtt, hogy itt tényleg nem babra megy a játék, csak a kérdés az, hogy ki fog dönteni. Mi a különbség a '77-es és a '97-es döntés között, ha egy ilyen országos jelentőségű kérdésben a parlament helyett a kormány "szűkebb grémium" nevű kabinetje dönt? Hála istennek, többpárti parlamenti demokráciában élünk, és időnként nem árt, ha ezt a kormány is tudja.
A Néppártnak az a véleménye, hogy a Hága óta történtek tükrében elengedhetetlen a tényleges parlamenti ellenőrzés, az ad hoc bizottság felállítása. A Néppárt az a párt, amely a reális és tisztességes kompromisszumokat keresi, és ezt mindenkitől elvárja, a környezetvédőktől is. De ez az egész procedúra, ami Hága óta történt, árnyékot vet a jövőre.
Miniszterelnök úr beszélt a NATO-ról, az Európai Unióról. Márciusban, három-négy hónapon belül reményeink szerint elindulnak az európai uniós tárgyalások. A tét jóval nagyobb, és a mai napig nem kerültek a parlament elé a kormány tárgyalási stratégiájának főbb irányelvei. Az EU-albizottságok, amelyek minden egyes bizottság mellett megalakultak, már régen bekapcsolódhatnának az előzetes véleményezésbe, annak érdekében, hogy kialakíthassák saját véleményüket, és hogy Magyarország egy korrekt tárgyalási stratégiával, mindenki véleményét tükröző tárgyalási stratégiával felvértezve kezdje el a tárgyalásokat márciusban. Ahogy elnézem, kétségeim vannak, hogy a parlament érdemben bele fog tudni szólni az EU-tárgyalási stratégiába, abba, ami évtizedekre meghatározza mindannyiunk sorsát, az ország sorsát, és amiben mindannyiunk véleményének tükröződnie kell.
Ezért az ország diplomáciai és nemzetközi tekintélyét védendő, felkérjük a kormányt, legyen partner a Bős-Nagymaros ügyében felállítandó parlamenti ellenőrzés megteremtésében. Felkérjük a kormányt, hogy az európai uniós albizottságokban - elkerülve, hogy megismétlődjön a bősi történet - haladéktalanul kezdődjön meg az előzetes tárgyalási anyagok vitája.
Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me