DR. RÉTVÁRI BENCE

Full text search

DR. RÉTVÁRI BENCE
DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban Fidel Castro halálhíre után meglepő nyilatkozatokat hallhattunk mind világszerte, mind Magyarországon, főleg baloldali politikusoktól. Pár hete föltettük a kérdést itt a parlamentben is, hogy hány Havas Szófia van még az MSZP-ben. Azt hiszem, ez a kérdés aktuálisabb, mint valaha.
Úgy gondolom, nem demokrata az, aki Castróra és rendszerére egyfajta nosztalgiával emlékszik vissza. Óriási kegyetlenségeket követett el Fidel Castro, hozzáállása egy demokratikus politikus számára elfogadhatatlan. Ha csak azt nézem, hogy 1968-ban a prágai tavaszt miként kommentálta, egy velünk szomszédos országnak az ’56-os forradalomhoz hasonló lázadását a kommunista és szovjet diktatúra ellen, azt mondta akkor, hogy ez egy imperialista kampány, amit Csehszlovákiában szerveznek, és Kelet-Európa más országában is ezt teszik, az imperialisták pedig háborús gyújtogatók. Így kommentálta a cseh népnek, a szlovák és cseh embereknek a közös szabadságküzdelmét. De hát a saját hatalomátvétele sem volt más, hiszen öt évvel a hatalomátvétele után már senki sem volt életben körülötte, akikkel korábban a hatalmat megszerezte. Nemcsak a korábbi rendszer embereit állították nagyon rövid úton forradalmi törvényszékek és kivégzőosztagok elé, hanem folyamatosan, saját regnálása alatt is igyekezett minél több másként gondolkozót eltenni láb alól.
A múlt hét végén emlékeztünk a gulág áldozataira, itt a parlamentben is a hét elején, a hét végén pedig több megemlékezésen, emlékműavatáson. Nos tehát, nemcsak a gulágok léteztek, hanem Kubában is az UMAP táborok, amelyekbe 30 ezer nemkívánatos embert száműzött Castro. Ebben voltak persze egykori tőkések, önkéntes közmunkát megtagadók, homoszexuálisok, Jehova tanúi, katolikus papok, protestáns lelkészek vagy bármilyen más másként gondolkodók. Ezt a Castrót éltetik ma sokan Face-book- és egyéb bejegyzéseikben. 1970-re a kivégzések száma elérte legalább az ötezret, az 1997-es becslések szerint addig már 15-17 ezerre ment, de mint minden diktatúra esetében, itt is valószínűleg csak évekkel később fogjuk tudni megtudni a valóságot.
A földreformnak nevezett változásokkal termelőszövetkezetekbe kényszerítette ugyanúgy az ottani gazdálkodókat, mint Magyarországon ami történt, államosított minden privát vagyont. 500 ezer kubai menekült el Floridába és körülbelül másfél millió összesen a világ különböző országaiba. 1962-ben pedig sikerült majdnem egy harmadik világháborút is kirobbantani a kubai rakétaválság mentén.
Ennek ellenére akár ha megnézünk pár külföldi hozzászólást, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök nagy romantikával gondol vissza rá; Juncker elnök sem elítéli, hanem azt mondja, hogy sokak számára hős volt Fidel Castro; Obama elnök szerint is óriási hatása van, amit majd később ítél meg a világ. Mogherini EU-külügyi főképviselő is azt nyilatkozta, hogy elszánt ember volt és történelmi alak. Látjuk, mennyire elszánt: tízezrével, de lehet, hogy százezrével végeztette ki saját honfitársait.
Gréczy Zsolt DK-s szóvivő és Horváth Csaba sem tudta megállni, hogy ne nyilatkozzon, és romantikusan gondoltak vissza arra az időre, amikor még ők maguk gyermekként integettek zászlóval Fidel Castrónak, vagy Horváth Csaba úgy gondolja, hogy Che Guevarával már egy mennyei bodegában szívják együtt a szivarokat. Ez az a hozzáállás, ami demokrata politikusoktól elfogadhatatlan a világon. (Közbeszólások az MSZP padsoraiban. - Gőgös Zoltán: Mi a baj Horváth Csabával? Mi a baj ezzel? Ez pont egy vallásos beszéd! - Tukacs István: És a baltás gyilkossal? - Gőgös Zoltán: A baltás gyilkos mennyivel jobb? Az azeri baltás gyilkos mennyivel jobb?)
Akik ezeket a romantikus bejegyzéseket írják, nézzenek azoknak az embereknek a szemébe, akiket kivégeztetett politikai okokból Castro, nekik próbáljanak ilyen kedélyes megjegyzéseket tenni. Elfogadhatatlan az a kettős mérce, hogy ha valaki ugyan diktátor, de baloldali, akkor számára, úgy látszik, több minden megengedhető, akár több tízezer honfitársának legyilkolása is.
Emlékezhetünk arra, hogy hány polgárháborút támogatott a dél-amerikai térségben. Saját országát tönkretette, gazdaságilag lefagyasztotta, a szabadságjogaitól az embereket megfosztotta, és ahogy mondtam, milliószámra menekültek el az országából. Azt hiszem, hogy azoknak a politikusoknak, akik Magyarországról írnak ilyeneket, még inkább el kellene gondolkozni, hiszen mi Kelet-Európában pontosan láttuk, hogy mit jelent a kommunista diktatúra alatt élni. Innen senki sem mondhatja azt, hogy nincsenek közvetlen információi, nincs közvetlen tudás arról, hogy mit jelent kommunista diktatúra alatt élni, ezért elfogadhatatlan Fidel Castrónak bármifajta éltetése.
Akik fejet hajtanak, akár képzeletbeli ravatalánál is Fidel Castrónak, és egyfajta romantikával gondolnak vissza az ő időszakára, azok kiíratkoznak a demokratikus politikusok sorából, mert demokratikus politikus diktátort nem éltethet. De úgy látszik, hogy Magyarországon a baloldalnak még mindig fontosabb, hogy valaki baloldali legyen, mintsem hogy demokrata legyen.
Éppen ezért egy diktátort is romantikus jelzőkkel tudnak illetni, nosztalgiáznak az ő idejének az éveire, csak azért, mert baloldali volt, és nem érdekelte őket, hogy diktátor volt. (Gőgös Zoltán: A főnököd mekkora diktátor?) Ezek szerint még nagyon sok Havas Szófia üldögél az MSZP és a DK és a többi baloldali párt soraiban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Gőgös Zoltán: Adjatok a szegényeknek enni! )

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me