HOLLIK ISTVÁN

Full text search

HOLLIK ISTVÁN
HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Elnök úr, akkor rátérnék a témámra. A kormányzati munka, úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, csak akkor lehet sikeres, ha segít a magyar embereknek abban, hogy évről évre tudjanak lépni egyet előre, mindehhez pedig társulnia kell költségvetési fegyelemnek is. Érdemes tehát ebből a két szemszögből megvizsgálni a Fidesz-KDNP-kormány munkáját. Ahhoz, hogy valaki előre tudjon lépni az életében, két dologra biztosan szüksége van: munkára és arra, hogy a munkájáért kapott jövedelme évről évre többet érjen. (Nagy zaj az MSZP és a Jobbik soraiban.) Ebből a szempontból az elmúlt hat év kormányzati munkája eredményesnek mondható. Hiszen 2010 óta több mint 660 ezer emberrel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, a versenyszférában 430-440 ezer emberrel többen dolgoznak 2010-hez képest (Heringes Anita: 600 ezren meg elmentek az országból.); szemben a szocialista kormányokkal, amikor 2002 és 2010 között több mint 400 ezer ember veszítette el a munkáját.
Ma a foglalkoztatási ráta már 70 százalék fölött van, de természetesen nagyon sokat kell még tenni annak érdekében, hogy elérjük azt a 75 százalékos foglalkoztatottsági szintet, amit az Európai Unió 2020-ig önmaga elé tűzött mint uniós átlagot. (Korózs Lajos: 80, 90, 100.) Korózs képviselő úr, én a maga helyében csöndben maradnék. Az önök idejében 400 ezer ember veszítette el a munkáját. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Így van.) Fontos kiemelni, hogy egy év alatt, tehát 2015-ről 2016-ra nagymértékű, közel 65 ezres létszámbővülés ment végbe a versenyszférában.
Ha az elvégzett munkáért kapott bér vásárlóértékét nézzük, ott is biztató tendenciákat tapasztalhatunk. Hiszen a KSH múlt héten nyilvánosságra hozott adatai alapján 7,5 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek a nemzetgazdaságban 2016 első nyolc hónapjában. (Korózs Lajos: Melyik decilisben?) Ezzel sorozatban 44. hónapja, tehát három és fél éve tart a reálbérek növekedése hazánkban. A gazdaságélénkítést, amelynek eredményei a felsorolt foglalkoztatási mutatókból jól láthatóak, az tette lehetővé, hogy a kormány fegyelmezett és takarékos költségvetési politikát folytatott.
Emlékezhetünk még arra, hogy az MSZP-SZDSZ-kormányoknak nyolc év alatt egyszer sem sikerült a költségvetési hiányt 3 százalék alá vinni; sőt, volt, amikor az majdnem elérte a 10 százalékot. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP-kormány 2011 óta ez alatt tartja a hiány mértékét, sőt tavaly és várhatóan idén is 2 százalék alatti hiánnyal számolhatunk. Emellett pedig csökken az államadósság, és az uniós átlag felett van a GDP bővülése is.
Mindez természetesen lehetőséget teremt arra, hogy jelentős béremeléseket hajtson végre a kormány, valamint életpályamodelleket indítson el. A pedagógusok életpályája öt év alatt 50 százalékos béremelést eredményez, de a felsőoktatás 15 százalékos plusz 5-5 százalékos béremeléséről sem feledkezhetünk meg. És nem feledkezhetünk meg az egészségügyi béremelésről sem. Az orvosok idén 107 ezer forinttal kapnak többet, és jövőre újabb 100 ezer forintos béremelésük lesz. Az alapellátásban dolgozó háziorvosok praxisonként 130 ezer forinttal kapnak többet idén, mint tavaly. A védőnők idei növekedése 30-35 ezer forint, a fogorvosoké több mint 55 ezer forint lesz. (Szabó Timea: Hazugság!) De talán ami a legfontosabb, hogy az idén 26,5 százalékkal emelkedik a bérük a nővéreknek; jövőre 12 százalékkal, majd újabb 8 és 8 százalékkal két éven keresztül.
Mindezek alapján tehát azt mondhatjuk, hogy Magyarország stabil, fejlődő pályán halad, és jövőre is minden valószínűség szerint minden magyar ember tud lépni egyet előre. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me