Vizek. Ballif Fülöptől, fordította Pethő Gyula

Full text search

Vizek.
Ballif Fülöptől, fordította Pethő Gyula
A Bosznián éjszaknyugatról délkelet felé keresztűl húzódó hatalmas hegység egyszersmind ennek a terűletnek fő vízválasztója is, mely annál felötlőbb, mivel a rajta innen és túl levő vizek igen lényegesen elütnek egymástól. A Száva zavaros hullámai, melyek Jasenovactól lefelé széles szalagban (190 és 500 méter) Bosznia éjszaki határát szegélyezik, az éjszaki és a keleti lejtők összes folyóit magukba fogadva ömlenek a Dunába.

Boszniai középhegység Jajca és Travnik között.
Ajdukiewicz Zsigmondtól
E folyók közt első a Bosznia nyugati határán, de még horvát terűleten Suvaja közelében hatalmas karszti forrásokból fakadó Una, mely, miután legnagyobb mellékfolyója, a Sana, Novinál beleömlött, 218 kilométer hosszú kanyargás után, 190 méter széles víztűkörrel Jasenovacnál a Szávába szakad. A két folyónak különben egyenletes esését helyenként egyes tufa-lerakódások szakítják meg, melyekről gyönyörű zuhatagokkal omlanak alá. Másik nagyobb mellékfolyója a Szávának a Vrbas. Forrásai épen a fő vízválasztó gerinczén fakadnak Gornji-Vakufon felűl. Csaknem egészen a délvonal irányban fut s 253 kilométer hosszú útat téve siet a Szávába. A Vrbas mellékvizei között tájképi szépségeinél fogva különösen a Pliva tűnik ki, mely szintén karszti víztorkokból ered. A Jezero és Jajca közötti tufa-lerakódások gátján keletkező vízesései még nagyobbak, mint az Una és a Sana zuhatagai s Jajcánál körülbelűl 30 méternyiek. S minthogy a folyó kimosó ereje e tufagátakat részben már keresztűl törte, vize 20 méter magasból, hatalmas eséssel zuhan le a Vrbas medrébe. A Pliva Jajcán fölűl festői szikláktól környezett, két négyszögkilométer nagyságú hegyi tóvá szélesedik ki (Plivsko Jezero), mely a megszállott tartományokban az egyetlen nagyobb tó. Banjalukán felűl a Vrbas addig nagyszerű sziklaszorosoktól közrefogott szűk völgyéből egyszerre a síkságra bukkan ki, a hegyi folyókat jellemző esését elveszti és Klasnicén alúl lomhán tova kígyódzva víztömegét a Szávának adja át.
Más természetű folyó a Boszna. Ennek a felső folyása kevésbbé rohanó, és egyenletes, mérsékelt sebességű folyását továbbra is megtartja. Ilidsénél, Szerajevo közelében, az Igman-hegység tövéből buzog ki dús forrással és szintén csaknem pontosan a délvonal irányában haladva, 275 kilométernyi út után Šamacnál levő torkolata felé csak lassanként csöndesedik meg az esése, s több nagyobb mellékfolyót fölvéve Modrićnál már 180 méter szélességű folyóvá nő. Ezen mellékfolyói: jobbról a Miljačka a Sarajevskopoljében, a Krivaja Žepčén alúl és a Spreča Dobojnál; balról a Lašva Janjići közelében és az Usora Dobojon fölűl.
Legutolsó és legnagyobb mellékfolyója a Szávának Boszniában a Drina, mely 464 kilométer hosszú út után 300 méter széles torkolattal Račánál ömlik belé. Ez a folyó a montenegrói hegyekben eredő Piva és Tara patakoknak a bosnyák határon Humnál való egyesűléséből keletkezik; érinti Törökországot is a novi-bazari szandsákban eredő Čehotina és Lim mellékfolyókkal; s végűl Szerbiát, melynek a Drina Višegradon alúl határfolyója. Balparti mellékfolyói mind bosnyák terűleten erednek.
Boszniának említett öt nagyobb folyója elágazásaival együtt szabályosan kifejlődött mederben halad. Felső- és középfolyásuk többnyire szűk mederben szorong, mely csak helyenként szélesedik ki csekélyebb lapályokká. A bosnyák középhegységen való áttörésekben a folyómedrek gyakran szűk szorúlatok fenekén vannak, a melyek némelyike tájképi szépség és nagyszerűség tekintetében az Alpesek leghíresebb szűk hágóival tehető egy sorba. Mind az öt folyó utolsó negyede-ötöde már a Száva felé lassanként ellapúló halmos vidékre esik. A Száva felé közeledve a völgyek többé-kevésbbé kiterjedt, a Száva mellékével összeolvadó, nagy termékenységű síkságokká tágúlnak. A Boszniában még máig is gazdag erdőállománynak köszönhető, hogy a folyók áradásai szabályos lefolyásúak s ezzel egyszersmind az is, hogy káros kiöntések nem történnek, a milyenek a Száva lapályainak egyes részeit látogatják.
A fő vízválasztó déli és nyugati karsztos lejtője az Adriai tenger felé hanyatlik alá. E tengerből 19, illetőleg 5 kilométer hosszaságú partszegély tartozik a kleki enclavékban és a Sutorinában Herczegovinához, melynek többi részét a dalmata partvidék választja el a tengertől.
A vízkeringés hatalmas szabályozója, az erdőség, ezen az oldalon csak gyéren és szórványosan borítja a többnyire kopár- és szakadékos talajt. Itt az esőzések vizeit mind a kőzet üregei és hasadékai nyelik el, s ha azok a föld alatt nem találnak a közeli tengerpartig vezető útat, hatalmas források alakjában a karszti völgyek feneke közelében és az ú. n. poljékban bukkannak ismét fölszínre. Különösen számosak és bő vizűek ezek tavaszszal és őszszel, mikor a föld alatti gyülemlő helyek megtelnek és a térszínt a subtropusi esőzések elárasztják. Ilyenkor a karszti folyók medrei nehány nap alatt hirtelen csordúltig megtelnek és a nagy terjedelmű poljékból is sokat eláraszt a víz. Virágzó rétek és szántóföldek helyét hónapokon át tó foglalja el, melynek elapadása attól függ, hogy a föld alatti sziklahasadékok („ponor”-ok) mennyi vizet tudnak elnyelni, mert a víz csupán azokon tud lefolyni. A vízválasztótól nyugatra eső bosnyák és herczegovinai karszt-terűleten 49 polje van, melyeknek összes terűlete 1.573 négyszögkilométer. Ezek közűl 17 polje (957 négyszögkilométer terűlettel) időszakos elárasztásnak van ki téve.

A Popovopolje Zavalánál.
Ottenfeld Rudolftól
A Karszt tektonikai rendellenességei kihatnak a vizek folyására is. A zárt katlanvölgyek és medenczék peremén nagy, a kimosásoktól kitágított sziklahasadékok és üregek nyelik el a víztömegeket, hogy odább rövidebb, vagy hosszabb föld alatti futás után, olykor sokkal mélyebb színtájakban ismét a fölszínre bocsássák. E megszakadások nem ritkán ismétlődnek és a különböző terűletek vízrajzi kapcsolatát csak hozzávetőleg engedik fölismerni.
Herczegovinában csupán egyetlen egy folyó, a 233 kilométer hosszú Narenta fut mindenütt nyílt mederben a tengerig. Forrása a fliss-komplexusokban, a Čemernoplaninában fakad; felső folyásában és Jablanicáig a triász meszekből és a werfeni rétegekből eredő, rendes kiképződésű mellékágak táplálják, a melyek közűl legfontosabbak a jobbról beléömlő Neretvica és Ráma patakok; Jablanicán alúl azután tiszta karszt terűletre lép. Itt vizének bőségét egy részt hatalmas források gyarapítják, a melyek azonban többnyire csak időszakos folyásúak s a völgy fenekéhez közeli lejtőkből fakadnak; más részt olyan mellékfolyók növelik, a melyeket eredetökre és lefolyásukra nézve már a karszti folyók sajátosságai jellemeznek. Emezek közűl különösen említendők: a jobbparton a Trebižat, melyet csak alsó folyásában neveznek így, míg középfolyásában Mlade és Tihaljina a neve. A Tihaljina hatalmas karszti forrás alakjában 100 méterrel mélyebben ered, mint a 92 négyszögkilométernyi terjedelmű imotskii nagy medenczének tőle csak két kilométernyive1 éjszakabbra emelkedő párkánya. Az esőzések időszakában a Tihaljina eme nagy medencze 60 négyszögkilométernyi tükrűvé gyülemlő tavának ponorokon át való lefolyása, ellenben nyáron csupán folytatása a medenczén átfolyó Vrlika pataknak, melynek felső folyásában Suhaja, a Posušje-poljéban levő forrásvidékén pedig Ričina a neve. A Tihaljina folyó egész hoszsza a Ričina forrásaitól kezdve a Narentába való torkollásáig 115 kilométer, szélessége Ljubuškinál 55 méter. Bal felől a Buna Blagajnál, Mosztár közelében, festői sziklabarlangból tör elő s nyílt mederben csak kilenczedfél kilométel útat téve, Buna falunál 110 méter szélességgel ömlik a Narentába. Herczegovinában a Narentán kivűl a Trebinjčica alkotja a második zárt vízrajzi terűletet és pedig legnagyobbrészt föld alatti, éjszakról dél felé irányúló folyással. A fő vízválasztó gerinczeiről és felső völgyeiből a montenegrói határhoz közel fekvő Gackopolje több nagyobb patak és forrás vizét gyűjti össze, melyek a Mušica folyóvá egyesűlve, 38 kilométer fölszíni folyás után a polje déli párkányán nyíló ponorokban tűnnek el. A Trebinjčicának 28 kilométerrel délebbre és 600 méterrel mélyebben fekvő forrásánál való újra előtünéseig a mellékerektől meggyarapított föld alatti áradat csak két kis darabon bukkan ki a fölszínre a Crnica- és a Fatnica-medenczében, mind a kettőt elárasztva, az utóbbit 29 méter magasságig is.

Részlet az erdőborította Crnagora magas hegységéből.
Arndt-Čeplin Ewaldtól
A Trebinjčica, mely már a forrásától kezdve 40–60 méter széles, alacsony vízállás idején 45 kilométernyi hosszú folyása után elhagyja fölszíni medrét és Dražindón alúl a folyó párkányán nyíló ponorokban tűnik el, hogy azután Raguza közelében, alkalmasint az Ombla-forrás képében érje el a tengert. Nagy vízállások idején azonban megtölti a katlanvölgy további folytatását is, melyben víztömegei az átlagosan 2–3 kilométernyi széles völgyfeneket 27 méter magasságig elárasztják és 50 négyszögkilométer kiterjedésű tavat alkotnak, mely azután lassanként föld alatti levezető csatornákon át a tengerbe fut le; de az is meglehet, hogy egy része Metković közelében a Narenta völgyébe foly át. A Narenta vízkörnyékétő1 éjszakra, Boszniában, a boszniai és herczegovinai vízválasztó lefolyásai nem egyenesen, hanem a már Dalmácziában fekvő Četina-völgyön át jutnak a tengerbe. A kupreši fensík egy része a Malovánnál, Šuicán fölűl, ponorokba ömlő Miljac pataknál fogva a két kilométernyivel nyugatra s 150 méterrel mélyebbre eső, Stržanj romnál egy sziklatorokból kibukkanó Šuicát táplálja, mely ismét föld alatti csatornákon át a 140 méterrel mélyebb, 53 négyszögkilométer terűletű Buškoblatóba jut, azt novembertől júliusig elárasztja, azután ugyanolyan útakon a Četinába folyik.
A következő, vízrajzilag kapcsolatos terűleteknek: a Glamočpoljénak és a Livnopoljénak egyáltalában nincs egységes levezető csatornájuk. Ezek az egyenként 45 kilométer hosszaságú poljék a hegylánczok csapásával párvonalosan és közéjük bemélyedve fekszenek. A vizek folyása a hegységek hosszanti irányára merőlegesen és pedig éjszakkeletről délnyugat felé halad; mennyiségök az esőzések időszakában annyira megszaporodik, hogy ebben az időben és a lecsapoló munkák megkezdése előtt már az egész Livanjskopoljét egyetlen 295 négyszögkilométernyi terjedelmű tóvá változtatta. Három fő ponton (a čaići, čaprazlijei és kazancii ponor-csoportokban) a vizek benyomúlnak a hegység gyomrába és a Cetina-völgyben lépnek ki ismét a fölszínre.
A karszt vízrajzi jelenségei titokzatosak és nagyon érdekesek, de károsak az ember mezei munkájára, kinek nyáron nagy vízhiánynyal, őszszel és tavaszszal pedig igen gyakran a poljékból kiözönlő áradásokkal kell küzdenie.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me