Az őskor.

Full text search

Az őskor.
Nincsenek bizonyítékok arra, hogy délkeleti Magyarországon, vagyis a régi Daciában már a negyedkori (diluvialis) ember is tanyázott volna. A meglevő adatok alapján a kő és bronz eszközök használatának korát sem tudjuk egymástól határozottan elválasztani, a mennyiben a jaspist, a szarukövet és az agát-féléket épen az aranymosások vidékeiről nyerték az őslakók, s kétségtelen adatok igazolják azt is, hogy az aranyat már a művelődés kezdő fokán is alkalmazta Dacia lakossága legalább ékszerűl, s hogy az említett ásványokban szűkölködő Alföld is ismerhette és használhatta már a daciai elektron nevű ezüst-arany ötvözetet. Kőszerszámok nagy mennyiségben és nemcsak az Érchegység jellemző kőzeteiből valók jutottak szélesebb körű forgalomba, hanem a déli Kárpátok sajátos amphibolitja, phyllitje, kvarczit-fajai a gránátos csillámpalával és serpentinnel együtt igen keresett czikkek voltak a helyi szükséglet körén túl is és a Héviz közelében, az Olt partján található szivacsos bazaltból előállított kézi őrlőkövek utóbb, már a bronzipar virágkorában, az Alföldön is, le a Tiszáig közhasználatban valának.

A tordosi telep helyszínrajza és ottan lelt tárgyak Torma Zsófia gyűjteményéből.
Dörre Tivadartól
A Mezőség közepén Meleg-Földvárnál, Szent-Gotthárdon, az Érczhegység övében Csáklyán (Alsó-Fehérmegye), Erdőfalván (Hunyadmegye), a sójáról ősidők óta ismert Vízaknán s fönn a Nyárád-menti Gálfalván egymáshoz teljesen hasonló dudoros kő buzogányok is bizonyára csak rendszeres termelésből származhattak. A tokaji Hegyalja obsidianjából pattogtatott késpengék, a Fekete-tenger chondylus-kagylójából faragott gyöngyök, karpereczek, a Naxos szigetről Csáklyára kerűlt smirgel véső, a Keleti-tenger borostyánköve már magukban véve is eléggé mutatják Dacia kőkori lakosságának élénk kereskedelmét és ipari tevékenységét. A hunyadmegyei Karács aranybányájából való leletek szerint a kőszerszámokat az aranybányászatnál is használták, épen úgy bizonyos, hogy aranybányászok szerszámai voltak azok a réz szekerczék, melyekről épen az Érczhegység környéke lett nevezetessé. A Csáklyán, Bójon, Tordoson s a Déva és Körösbánya közti Tirnoviczán előkerűlt kétélű réz szekerczék valóban, kiválóan alkalmasok lehettek a kemény zöldkő-traehyt arany-ereinek fejtésére.
A kő és réz eszközök használatával egyidejűleg az aranymosás is virágzásnak örvendett és meghonosodtak az aranymívesség mesterfogásai.
Az aranyvidék lehetett középpontja Dacia legelső művelődési tevékenységének. Erre mutat az erdélyi Érchegységet a közép Maros vonalán körítő mészkőhegyeken át az aranybányákhoz vezető sziklaszorosok gondos megerősitése is: Zámtól elkezdve fölfelé, különösen Kis-Bányánál (Boicza), az algyógyi patak hármas elágazásában, odább a Tövishez, Nagy-Enyedhez lefutó hegyi patakok szurdokaiban, valamint az Aranyos folyó szűk völgyén számos természetes barlang-erődítéssel találkozunk. A bányavidék elé helyezkedő ezen várövtől a Maros lapálya felé a kiemelkedőbb kúpok, hegyfokok szintén bővelkednek ilyen erődítésekben. Ilyenek az. Aranyos völgyének torkolatánál a várfalvi, a Maros mellékén a Zebernyik hegyen a borsmezőberki, a Tamáskövén (Piatra Tomi) a bokaji, és Algyógy közelében a rómaiaktól is várnak használt, úgy nevezett Törökvár (Turják). Ide sorolhatjuk a Maros fő völgyén Déva és Arany magaslatain állott földvárakat is. E telepeken a csiszolt kő korát jellemző számos eszköz: fejsze, véső, szekercze, jáspisból és szarukőből való szilánk, vakarókés, kézi őrlőkő, csontból való ár, tű, amulettűl szolgáló medvefog, kalapács szarvas-agancsból, stb. kerűlt napvilágra. Ezekhez járúlnak az agyagvassal, szénporral, graphittal festett változatos alakú és díszű agyagedények; melyeken helylyel-közzel berakott kaolin díszítmény is fordúl elő. Leletének gazdagságánál fogva valamennyi közt kiválik a Torma Zsófia által Tordoson kiaknázott őstelep. A legkülönfélébb alakú kő és csont eszközök mellett a változatos réz és bronz tárgyak s az edényeken az Assyriára, Babyloniára mutató vallási symbolumok lepik meg itt a tudósvilágot. A mikor Herodotos a Kr. e. V. században a Maros menti agathyrsusoknak aranyban való bővelkedéséről hírt adott a világnak: akkor a daciai „elektron” a miletosi görög kalmárok útján már a világpiaczokon forgott. Az említett keleti bálványok és symbolumok rég használt forgalmi útakon az Olt, Karas és Temes mentén juthattak az ősi Daciába. Ilyen bálványokat és symbolumokat még lenn, az Al-Dunánál Kubin környéke, valamint a Nagy-Enyed melletti csáklyai telep szolgáltattak. Az agathyrsusok akkoriban a vas termelésében is igen előre haladhattak; az agyagvassal mázolt edényeken kivűl bizonyítá ezt az, hogy rangjuk megkülönböztetése czéljából arczukat, meg kezeiket és lábaikat agyagvassal festették be.

Bronzkori tárgyak az Erdélyi Múzeumban.
Cserna Károlytól
Az arany karikapénzek a velük alakra és sulyra nézve teljesen összevágó bronz karikákkal egyidejűleg csereeszközökűl szolgálhattak Daciában. A bronz ötvényhez megkivántató ón épen ritkasága miatt szintén oly keresett árúczikk vala akkoriban, mint a borostyánkő, az arany és az ékkövek, s Nagy-Britannia délnyugati sarkán a Cassiterid szigetekről szállították a Kr. e. II. évezredtől kezdve az ónt, mint a Keleti tenger mellékeiről a borostyánt, s az ezekkel üzérkedő fönicziaiak egyik főkereskedelmi útja is érinté Daciát.
Nem egyszer mázsányi tömegű nyers bronz anyag (pogácsa alakban), kész, vagy beolvasztásra szánt bronz árú kerűl napfényre a föld alól, hova belvillongások és külső támadások idején rejthették az efféléket. A legérdekesebb ilyen telep-kincsek egyikét 1870-ben Szent-Erzsébetfalva (Nagy-Szeben mellett) szolgáltatá, hol hat mázsánál több bronz-árú, nyers anyag, közte tiszta ónlemezek is találtattak: Nyárád-Gálfalvánál (Maros-Vásárhely közelében) és Ispánlakánál (a marosújvári sótelep közelében), hol tíz mázsányi bronz tömegre bukkantak, ismétlődnek ezen raktár-leletek. Nincs jártabb völgyünk, határszorosunk, hol kisebb-nagyobb tömegben ne mutatkoznának a bronz tárgyak; tömérdek sarló, a legkülönfélébb véső, lándsa- és nyilhegy, tőr-kés, kések, borotva, fűrészpenge, egyszerű és díszes ruhakapocs (fibula), tű, árak, ponczoló vésők, csigatekeredésű karpereczek, bokapereczek, kardok, buzogányok, sisakrészletek kerűltek már napfényre a délkeleti hegyvidéken.
A régibb s ennél fogva mindenben gazdagabb Erdélyi Múzeumon és a nagy-szebeni Bruckenthal-féle múzeumon kivűl igen tanúlságos gyűjteményeket bírnak ezekből a nagy-enyedi Bethlen-kollégium (Herepey Károly tanár buzgólkodása folytán), a székely-múzeum Sepsi-Szent-Györgyön, s egyes más iskolák és intézetek, így a segesvári ágostai evangelikus főgymnasium, a hunyadmegyei történelmi és régészeti társulat dévai múzeuma, stb.
A nagy gonddal ékített kardmarkolatok, csákányfejek, a Sároson (Nagy-Küküllőmegye), Vécsen (Maros-Tordamegye) talált bronz sisakok, a skythafajú nomád népek ízlésére mutató, olykor állatformákra öntött fülekkel, abroncsdíszszel jelentkező üstök a Szászváros mellett Vajdejről való, áldozati edénynyel terhelt miniatur kocsi, továbbá az Alvincz melletti Akmárról Kolozsvárra kerűlt s bronz mintára készűlt tokos vas vésők, díszes bogláros csattok az éjszaki Daciában, Kapnikbánya szomszédságában, Gauránál talált szép, csigahajlású czirádákkal ékített bronz buzogányok mind a hallstatti időszakkal egykorúlag Daciában virágzott ifjabb bronz-korszak hirdetői. Ezen leletek a skytha törzsek becsapásaira mutatnak, kik a Kr. e. VII. században Galiczia és Bukovina felől hatolhattak be Daciába s kiknek rokonságához számíttatnak az agathyrsusok is. Ekkor kerűlhettek ide a két- és háromélű, olykor tüskés, köpűs vagy horgas oldalú bronz nyilhegyek, melyeknek párjait a Keleti Kárpátoktól kifelé Szibériáig a skythák jellemző készítményeiűl tekinti a régészet s a minőket különösen Nyárád-Szent-Benedek és Nagy-Enyed szolgáltattak a nagy-enyedi Bethlen-kollégium múzeumába. Ebbe a művelődési körbe tartoznak a kígyófejes arany-, ezüst karpereczek, fülönfüggők s a térdelő szarvassal, lóval izűlő nyeles fémtükrök (Pókafalváról, Alsó-Fehérmegyéből). Ezek az őslakók a völgyekben vesszőből font és agyaggal tapasztott kunyhókban tanyáztak és csak hegyes vidékeken használtak barlanglakásokat.

Skytha régiségek a nagy-enyedi Bethlen-kollégium múzeumában.
Cserna Károlytól

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me