A művészi ipar Stiriában. Lacher Károlytól, fordította Pasteiner Gyula

Full text search

A művészi ipar Stiriában.
Lacher Károlytól, fordította Pasteiner Gyula

Fa-burkolatú parasztszoba 1568-ból Schönberg mellett.
Lacher Károlytól
Hogy a régi stájerek szerették a művészetet és hogy a mostani nemzedék buzgalommal gyűjti a művészet emlékeit, fényesen, sőt meglepően bizonyította az a műveltségtörténeti tárlat, mely 1883-ban Gráczban rendeztetett annak megünneplésére, hogy a tartomány hatszáz éve tartozik a Habsburg uralkodó házhoz. A templomok és apátságok, a községek, valamint a nyilvános és magán gyűjtemények készséggel oda engedték kincseiket. Azonban a tárlat mindemellett sem tűntette föl teljesen a tartomány saját művészi iparát, a mennyiben csak igen kevés tárgyról sikerűlt bebizonyítani, hogy stiriai eredetű. Így példáúl augsburgi ötvösök készítették a fölűlmúlhatatlan Landschadenbund-serleget, a tartomány e legpompásabb és legbecsesebb műtárgyát, hasonlóképen a Herberstein család remek keresztelő medenczéjét is; a gráczi székesegyházban őrzött két ereklyetartó pedig olasz eredetű; az Eggenberg-féle kastély szép gobelin-kárpitja és pompás hímzett terítői szintén idegen készítmények. Épen úgy a kiválóbb kelyhek és szentségtartók, a gazdag tagozatú kis szekrények, a domború díszítésű czintányérok, a kőedény korsók és egyebek vagy Augsburgból, vagy Nürnbergből valók, s mégis elmondható, hogy Stiriának igen kifejlett művészi ipara volt.
A ki közelebbről és jobban átkutatja a tartomány kastélyait és egyéb épületeit, az a művészi iparnak remek maradványaira fog akadni és meggyőződik róla, hogy a tartományban jó munkások állottak a művészetet előmozdító vagyonos osztály szolgálatára; a ki azután még tovább megy és figyelmet fordít a régi országútakra és a hegyek között vezető ösvényekre, és fölkeresi a tartomány felső vidékének a XVI. és XVII. századból való s a török és a harmincz-éves háború viszontagságaitól megkimélt parasztházait: az meg fog győződni, hogy a nemesítő művészet kiterjedt az ipari tevékenység minden ágára.
Első sorban az egyház volt az, mely a kolostorok békés falai között óvta és ápolta az ipart; a XVI. és XVII. században Gráczban volt fejedelmi udvartartás és a nemesség kedvtelése lassankint fölvirágoztatta a fényűzést szolgáló ipart, mely utóbb a nép között is elterjedt.
Valamint bajorok és frankok voltak a közműveltséget terjesztő letelepűlők, kik a népvándorlás és az avarok uralma után a békés foglalkozást meghonosították: épen úgy azt látjuk, hogy e szerencsés korszakban és a többnyire olaszok vezetése alatt levő nagy művészettel ellentétben, a művészi ipar terén a nürnbergi és az augsburgi mestereknek volt nagyobb hatásuk a német nyelvű tartományokra. S habár a művészi iparnak egyik vagy másik ága nem érte is el azt a magaslatot, melyen a rokon törzseknek előképűl szolgáló művei állottak, Stiria mégis büszkén mutathat nem egy iparágra, mely teljesen megüti az akkori mértéket.
Ilyenek a fa és a bronz munkák, az agyag kályhák és legkivált a kovácsművek. Ilyen, minden mesterségben bőséges gyakorlattal megszerzett ügyességről tanúskodnak még a következő XVIII. századbeli munkák is. Ekként még a rokoko művészet korában is, noha akkor a jólét hanyatlott, jelentékeny virágzást látunk. A kovácsmesterség még ekkor is, a közizlés romlásának közepette is alkonyati világosságként tündöklött. Talán kedvező előjele volt ez a közelgő hajnalnak? De előbb nézzünk körűl, hogy a tartományban még miféle hazai készítésű jó régi tárgyakat találunk.

Bronz kút a gráczi országház udvarán.
Lacher Károlytól
Hazai munka a fönmaradt legrégibb selyemhímzés is, a gössi egykori apáczatemplomban levő híres díszruha, melyet a XIII. század második felében Kunigunda, a kolostor főnöknője, készített. A szép példa szerencsés követésre talált. A vallásos élet e békés otthonában, valamint a tartomány többi kolostoraiban századokon át művelték e szép mesterséget és a templomokban meglevő számos miseruha és egyéb egyházi öltözék a kolostorok ügyes kezű lakóinak köszönhető. Haan Beno (meghalt 1702), az admonti apátság világi tagja készíté az említett apátságban levő pompás falkárpitokat, melyeket szentek alakjai és arabeszkek díszítenek. A hímezés nagy fényt fejtett ki a világi öltözékeken, a parasztruhán is, sőt az asszonyok nyakkendőjén és a férfiak bőr övén egész a legújabb időig. Parasztok birtokában levő vászonhímzések arról tanúskodnak, hogy úgy a fehér, mint a tarka hímzés igen ki volt fejlődve. A németek sajátos érzéke az otthoniasság iránt Stiriában is előmozdította a lakások berendezésének, kivált pedig a famunkának kifejlődését. Már a csúcsíves templomokban látható e nemű tárgyak tanúskodnak arról, hogy az asztalosművesség már akkor képes volt jó munkára, a kastélyok fa-burkolatú dísztermei pedig a tökéletesség magas fokán mutatják e mesterséget. A korukbeli legjobb munkák közé számíthatók az olyanok, mint a Neumarkt melletti, közönségesen úgy nevezett Schlossbauer kastélynak a XVI. század második felében készűlt és még jó állapotban levő kapui, azután a Domenico de Lalio által épített Radmannsdorf kastély lovagtermének remek famunkái, melyeket 1563-ban és 1564-ben Keutler Miklós és Gschiedinger Mihály asztalosok készítettek, kik közűl az előbbi Thüringiából, az utóbbi Sziléziából vándorolt be, nemkülönben a Riegersburg, Strechau és Frondsberg kastélyokban levő pompás berakott díszítményű famunkák is.
E dísztermekben fából készűlt minden: a mennyezetig érő ajtók, maga a mennyezet, a falszekrények, a falon körűlfutó öv és a pad. A falat az öv fölött festés díszítette, alatta pedig szőnyegek födték. Ugyanebben az időben épűlt polgár- és parasztházak szobái egészen fa-burkolatúak voltak, még az ablakfülkékben is. A burkolatot igen szép művű ajtók, mosdószekrények, pohárszékek és padok egészítik ki. Ilyenek példáúl Sölkpassban Mössna helység korcsmájának 1596-ból, Oberwölz mellett Schönberg közelében egy parasztháznak 1568-ból való szobája, egy másik parasztház szobája Neumarkt mellett és számos más. A XVII. században különösen az ajtók és a falszekrények díszes előállítására fordítottak figyelmet. E famunkák, mint példáúl Sekkau apátságban és Gstatt kastélyban, durvább tagozatúak, a berakott díszítményt fölrakott díszítmény váltja föl. Később azután a faragott díszítmény dívott, és különösen gazdag fejlődést ért el a barokk ízlésű oltárokon és chorusi székeken, de polgárházban is alkalmazták; így látjuk Murauban és Rottenmann mellett egy-egy házban. Ilyenkor a mennyezet stucco-díszítményű volt, a mely mesterség Stiriában is nagy tökéletességet ért el. Hogy későbben a kárpitosok miként díszítették a szobák falait, arra példáúl szolgálnak Eggenberg kastélynak teljesen berendezett szobái. Vannak még igen szép bútorok is, melyek arról tanúskodnak, hogy az asztalosság mellett az esztergályosság és a fafaragás is magas fokon állott.
A kályha is művészi alakítású volt. A csúcsíves korból csakis nehány kályhafiókot ismerünk, melyek Murau mellett találtattak. Meglepő azonban a renaissance-kori agyag kályha. A gráczi székesegyház udvari oratoriumában, azután Poppendorf, Hollenegg, Frondsberg, Schrattenberg, Murau és Kleinkainach kastélyokban, továbbá a Murau a Voitsberg melletti parasztházakban, a St.-Nokolai helység korcsmájában (1596), végűl pedig Kehlbergben egy présházban levő kályhák hű képet nyújtanak arról, hogy a lakás berendezésének e kedvelt tárgya mily átalakúláson ment át.

Kovácsolt vaskályha Röthelstein kastélyban Admont mellett.
Fröhlich C. rajza után.
Arról nincs tudomásunk, hogy a fazekasok kiváló művészi tárgyakat alkottak volna. De azt merjük állítani, hogy a jó paraszt-majolika nem ritkaság, és ezzel kapcsolatban megemlítjük a Grácz melletti Mantscha helységben ma is élő Caspar nevű fazekas családot, mely 1746-tól kezdve a legújabb időig oly tálakat és korsókat készített, melyek semmivel sem alább valók a többi osztrák faďencenál.
A megmaradt számos ón tárgy többnyire vésett, s gyakran maratott díszű, mely utóbbi eljárást a fegyverkovácsok művelték ki, a domború díszítmény azonban igen ritka. A kőmaratás terén igazi művészi tárgyakat alkotott a XVI. század második felében Holzbecher Mihály, a XVII. század elején pedig Peschku András, mindkettő gráczi mester; általán e nembeli kitűnő munkák láthatók a tartomány gyűjteményeiben. Bronzból is kiváló művek készűltek. A XVI. században Gráczban két öntőműhely volt, melyek közűl az egyik 1875-ben szűnt meg. A megmaradt bronz művek között legjelentékenyebb a gráczi országház udvarán levő kút, melyet Auer Tamás és Wening Miksa gráczi mesterek 1590-ben öntöttek és mely a német renaissance bronz művei sorában a legkiválóbbak egyike.
Kitűnő munka a gráczi Schlossberg „Lisl” nevű nagyharangja is, melyet a Szászországból bevándorolt Hilger 1587-ben öntött.
Jelentékeny művészi fejlettséget ért el Stiriában a pénzverés is, melynek kezdete a XII. század második felébe nyúlik vissza. A megmaradt legrégibb veretű pénzek közt (1240-től 1282-ig) a „Schild von Steir” nevű pfennig a legrégibb föliratos pénz nemcsak Ausztriában, hanem egész Dél-Németországban.
Kitűnő pecsét- és czímermetszők dolgoztak Gráczon kivűl is kivált a XIV., XV. és XVI. században Judenburgban. Úgy Grácz, mint Judenburg krónikáiban kiváló ötvösök nyomaira akadunk; az utóbbiak közűl csak Stromayer János Frigyes ötvöst említjük, ki 1694-ben Toblbad kápolnája számára 168 forintért egy szentségtartót készített, továbbá Vogtner Lipótot, ki 1712-től 1737-ig többnyire az admonti apátság számára dolgozott.
Nem tudjuk, vajjon a stiriai tulajdonosok sok szép elefántcsont tárgyai itt készűltek-e; de megemlítjük, hogy a Krajnából Thalhausenből származott Pronner Leo, ki 1630-ban Nürnbergben halt meg, több évig Ausseeben lakott és rendkívűl kicsiny, finoman kimunkált fa és elefántcsont faragványairól volt híres. Klammert Miklós (1769–1830) sok ilyféle szép munkát készített.
A művészi ipar termékei között Stiriában legkiválóbbak a vasból kovácsolt tárgyak. Az e nemű igen számos alkotások sorából csak nehány legjellemzőbbet említünk meg. A csúcsíves korból való remekek: a Mura melletti Bruckban a sekrestye és Pettauban a plébania-templom ajtaja. A renaissance művek szinte megszámíthatatlanok. Mondhatjuk, hogy akár minden falu krónikája dicsekedhetik jeles mesterekkel; – de erre nincs is szükség, mert szerencsére a mesterek művei maguk beszélnek. Kútkáváknak, kályháknak, ajtó-, ablak- és mindenféle rácsoknak, czégéreknek, gyertyatartóknak, kereszteknek, pántoknak, lakatoknak, kulcsoknak a templomokban, kastélyokban és parasztházakban se szeri, se száma, s mind annyi igazi művészi alkotás.
A kovácsművességben már korábban elért nagy ügyesség utóbb a XVIII. században bámúlatra méltó virtuózságig fokozódott, mely, bár valamivel alább hagyva, a legutóbbi időig eltartott. Így példáúl Mayer György (meghalt 1842-ben) Feistában igen szép evőeszközöket készített, melyeken ügyesen használta föl a múlt századbeli formákat. Fényes sugár vetett világot e szerény tevékenységre, midőn János főherczeg arra jártában az öreg mestertől nehány darabot vásárolt. Ő vele kimúlt a régi művészi iparbeli ügyesség utolsó maradványa. A haladó közműveltség vajjon mit adott érte karpótlásúl? Beköszöntőűl rosz, művészietlen gyári árúkkal árasztotta el a tartományt. De Bécs fővárosának hatalmas föllendűlése csakhamar serkentőleg hatott Stiriára.
A bécsi cs. és kir. osztrák iparművészeti múzeum alapítása után nem sokára megalakúlt Gráczban a stiriai iparművészeti társúlat. Előképét hűen követve és az által hathatósan támogatva e társúlat fölolvasásokat, tárlatokat rendezett, lassankint minták gyűjteményére tett szert, utóbb pedig szervezte az oktatást, s így egészséges alapot teremtett, melyen az ipar művészi irányban fejleszthető. A társúlat és az iparegylet által közösen föntartott kézműves iskolából lett a cs. és kir. állami ipariskola. Ez iskola művészi erőinek közreműködése mellett a tartomány fővárosában a kályhakészítés oly magas tökéletességet ért el, mely a mai kor ízlését tökéletesen kielégíti. Az ónból öntött tárgyak pedig a tartomány határain túl is keresett sajátos gráczi készítmények. A kovácsmesterség is föllendűlt és már is jóra való munkákkal dicsekedhetik. Az asztalosság és a szobadíszítés is a fejlődés útján van és nem egy jó munkát készített. A Cilli melletti libojei majolikagyár pompás díszedényeket állít elő. Szóval a művészi ipar minden ágában élénk a mozgalom, mely német renaissance fölfogással a formák nemesítésére és a készítmények tökéletesbítésére törekszik.
Az általános érdeklődés mellett, melylyel a törekvést a társadalom minden rétege támogatja, legutóbb egy hatalmas mozgalom indúlt meg. Ennek czélja János főherczeg szép adományát, a Joanneumot, egy tartományi nagy múzeummá kibővíteni, a jól rendezett és tekintélyes természetrajzi gyűjteményekhez egy közművelődési osztályt csatolni és az ősök művei mellett helyet teremteni az újabb idők alkotásai számára, a mi áldásos hatású lehet a művészi ipar fejlődésére. A terv megvalósítása annál könnyebb, minthogy az említett tárgyak legnagyobb része a múzeum-egylet birtokában van és azonkivűl számos tárgyat az illető tulajdonosok tulajdonjogaik megvívása mellett a közhasznú vállalat rendelkezésére bocsátottak.

Kopogtató a gráczi székesegyház kapuján.
Lacher Károlytól

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me