A folyóirat helyzete és hatása

Full text search

A folyóirat helyzete és hatása
A Budapesti Szemle igen kis ideig, mindössze tíz hónapig állott fenn, csupán két száma került a közönség elé. Mégsem szabad a folyóiratot a sikertelenek csoportjában elkönyvelnünk. Ennek már az is ellentmond, hogy a benne megjelent tanulmányokat az egyes szerzők jelentős, ha nem éppen főművei sorában tartjuk számon. Az egykorú kritikák meg éppen nem kudarcra utalnak. A Budapesti Szemle megszűnésének az volt a legfőbb oka, hogy egy folyóirat létrehozására kedvezőtlen időpontban alapították. Akkor, amikor – hosszú lefojtottság után – szabadabb légkör nyílt nálunk a sajtó munkája előtt, amikor is nem tudós folyóiratokra, a legműveltebbeknek szóló revue-kre, hanem újságokra volt mindenekelőtt szükség. S ezek szerveződtek is egymás után, olyan lendülettel, amelyre addig nem volt példa a magyar sajtó történetében. Hiszen nemcsak a Pesti Hírlap indul meg 1841 legelején, de Vajda Péter orgánuma, a Világ is, újjáalakul Kemény Zsigmond – Kovács Lajos – Szentiváni Mihály progresszív triásza kezén az Erdélyi Híradó, megjelenik a konzervatív Múlt és Jelen, továbbá az egyház lapja, a Religio és Nevelés, megkezdi pályáját a Közlemények az élet és tudomány köréből és a Literatúrai lapok. Hat új, illetve újjászervezett magyar nyelvű orgánum tűnik fel egy időpontban, majdnem annyi, mint amennyi addig együttvéve létezett a hazai szellemi életben. Ennek következtében nemcsak a Budapesti Szemle nem bírta ezt a versenyt, de meg kellett szüntetnie megjelenését hamarosan a Tudományos Gyűjteménynek, a Figyelmezőnek, majd az Athenaeumnak, a Tudománytárnak is.
S vajon megszűnt-e igazán – magasabb szellemi értelemben persze – a centralisták vállalkozása? Mert az induló Pesti Hírlapot – ekkor még nem bontakoztak ki elvi ellentéteik Kossuthékkal – a magukénak tekintették. S a lap vizsgálata arról győz meg, hogy a szerkesztés alaposan fel is használta az ő intencióikat. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a Pesti Hírlap első számában, Kossuth beköszöntő cikke társaságában a Szalay László írása olvasható, Zsurnalisztika címmel, mely egyaránt vitathatatlan dokumentuma a Kossuth törekvéseivel való közösségvállalásnak, hogy lapját a maguk vállalkozása utódának tekintik, s annak a felismerésnek, hogy a Budapesti Szemle céljait ez idő tájt egy hetente többször megjelenő újság hatékonyabban szolgálja. „… a sűrű népzajból kimagasló bajnokot tekinti jelesül képviselőjének a nép” – írja itt Szalay –, s „… a magános falai között munkáló tudós nem fogja neki elvitatni az elsőbbséget, mert a valónak, szépnek, jónak megváltásában fáradozott, mint ő.” A centralisták nem akarták korlátozni, megosztani az induló közéleti orgánum lehetőségeit, látva annak nagyobb hatósugarát, szervező szerepét, azért vonultak vissza a magukétól.
585Amiért küzdöttek, annak képviseletét, folytatását hetente kétszer megtalálták a Pesti Hírlapban. Ha az első számok híres vezércikkei közt tallózunk, azt kell látnunk, hogy szerzőjük valóban úgy járt el, mint azt a Széchenyivel szemben védelmére kelő Eötvös megállapította: „aprópénzre váltotta” az „egyesek birtokában heverő” – azaz az Athenaeum, illetve a Budapesti Szemle eszmei tárházába összehordott kincset. Kossuth ugyanis jórészt azt a problémacsoportot dolgozta fel itt helyi aktualitások kapcsán kisebb írások sorozatában – zseniális újságírói érzékkel –, melynek alapanyagát Bajzáék, illetve Szalayék folyóiratai összesítették.
„… az a szerep, melyet viszesz, nehéz, de szép, egy nemzetet józan gondolatokra hozni vissza, azt, miről mint ifjak ábrándoztunk, férfi munkásságunk által lehetővé tenni, oly feladat, mely nem soknak jutott, s mely megérdemli, hogy érte egy kissé meg is erőltettessük magunkat” – írta utóbb Eötvös Szalaynak. E feladatvállalásnak, e „megerőltetés”-nek megbecsülést érdemlő mérföldköve volt a Budapesti Szemle is.
IRODALOM
Csengery Antal: Szalay László. = Csengery Antal: Magyar szónokok és státusférfiak. Pest, 1852. 513-561.; és Csengery Antal összegyűjtött munkái. 2. köt. Bp. 1884. 293-351. – Beksics Gusztáv: A magyar doctrinairek. Bp. 1882. – Viszota Gyula: Eötvös és Trefort tervezett folyóirata, a „Pesti Havi Irat”. = AkÉrt 1907. 244-247. – Angyal Dávid: Szalay László. BpSz 1914. 157. köt. 1-22, 187-228. – Sőtér István: Eötvös József. Bp. 1953. 418 1.; 2. átdolg. kiad.: Bp. 1967. 347 1. – Fenyő István: Eötvös József és a Budapesti Szemle. = Fenyő István: Nemzet, nép, irodalom. Bp. 1973. 269-361. – Fenyő István: Magyarság és emberi egyetemesség. Eötvös József, a publicista. = Új Írás 1977. 9. sz. 64-80., 10. sz. 80-94.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me