EURÓPAI ÉS HAZAI ELŐZMÉNYEK

Full text search

17EURÓPAI ÉS HAZAI ELŐZMÉNYEK
Az időszaki sajtó – miképpen e fogalomnak a magyar és számos más nyelvben meglévő elnevezése is bizonyítja – szoros kapcsolatban van a nyomtatással, a „sajtó”-val: Gutenberg találmánya természetesen alapvető feltétele volt a modern hírlap- és folyóiratirodalom kialakulásának. Célunk az, hogy ennek a két legáltalánosabb periodikus sajtóterméknek magyarországi kezdeteit, kifejlődését és az 1848-as polgári forradalom előtti történetét bemutassuk.
Mégis utalnunk kell arra, hogy a nyomtatott sajtó e két legfontosabb képviselője mellett, voltak és vannak egyéb, sok szempontból velük rokonságot mutató kommunikációs eszközök is: a Gutenberg előtti időkben éppúgy, mint napjainkban. A publicisztikának ezek a korai, illetve legmodernebb formái – a nyilvánosságnak szánt szóbeli és kézírásos közlések különböző, primitív kezdeteitől az elektronikus tömegkommunikációs eszközökig – nem tartoznak ugyan tárgyunkhoz, de teljesen el sem mellőzhetjük őket. Legalábbis vázlatos fejlődésrajzuk nélkül a nyomtatott sajtó kibontakozása sokkal nehezebben lenne érthető, mint ahogy a modern sajtóról kialakítandó képünk is szegényebb lenne az elektronikus tömegkommunikációs eszközöknek a hagyományos sajtóra gyakorolt hatása, illetve kölcsönhatásuk vizsgálata nélkül.
Mivel a magyar sajtó történeti kialakulása nem szigetelhető el az egyetemes és főleg természetesen az európai sajtó fejlődésétől sem, hírlap- és folyóiratirodalmunk előtörténetét a világsajtó előzményeivel, a publicisztika – a mi esetünkben: az aktuális tartalommal rendelkező, nyilvánosságnak szánt emberi kommunikáció és meggyőzés – kezdeteinek vázlatával kell bevezetnünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me